Autor Tema: Istanbul (not Constantinople)  (Posjeta: 1897 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Aisling

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 113
Istanbul (not Constantinople)
« u: 01.06.2013., 15:22:48 »
Više fotografija nego teksta, ali ionako kažu da slika vrijedi tisuću riječi.

Prema podacima iz 2012., Istanbul je peti najposjećeniji grad u svijetu. Što i ne čudi, zbog bogate povijesti, geografskog položaja na dva kontinenta i sudara kultura istoka i zapada.

Ulaz u Grand Bazaar (Kapali Carsi)


i raskoš stvari koje tamo možete kupiti...

lampe...


Neuobičajene šahovske figurice...



Ujutro kada krenete u razgledavanje, treba se oboružati strpljenjem, jer svagdje će vas dočekati fila kao ova s fotografije - ulaz u Plavu džamiju...


Odmah preko puta Plave džamije nalazi se najpoznatija građevina u Istanbulu - Aja Sofija.
Jedna fotka unutrašnjosti ovoga danas muzeja. Preporuka - uzeti ili audioguide ili vodiča koji vas neprestano salijeću, jer unutra baš i nema nekih tekstualnih infomativnih ploča na koje biste se mogli pouzdati.


U neposrednoj blizini ove dvije prethodno navedene građevine nalazi se i Basilica Cistern - ili na turski Yerebatan Sarayi, što znači potopljena palača.


Nastavak u sljedećem postu, da ne pretjeram sa količinom slika u jednom postu....

Offline Aisling

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 113
Odg: Istanbul (not Constantinople)
« Odgovori #1 u: 01.06.2013., 15:32:13 »
Zatim, vrijedi posjetiti i Kiz Kulesi, ili Maiden's Tower (neko ga zovu i Leander's Tower, ovisno kojoj teoriji tj legendi o njegovom nastanku ste naklonjeni). Mislim da je on danas u Hrvatskoj već postao dobro poznata atrakcija Istanbula, zahvaljujući silnim turskim sapunicama u kojima ga se moglo vidjeti u snimkama s mora.


A osim Grand Bazaara, tu je i Spice Bazaar (Mısır Çarşısı) - tržnica čajevima, začinima i mirodijama, ali i orijentalnim slasticama.





Noćna snimka velebnog zdanja Plave džamije:



A da vam nedajbog ponestane vitamina u Istanbulu, na svakom kutu za siću možete popiti sok od svježe cijeđenog voća (uglavnom od naranče i nara).



Istanbul je definitivno grad mačaka - one su vladari iz sjene. Svi iz hrane, maze, paze, čuvaju, nema gdje ih nema.

Offline Aisling

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 113
Odg: Istanbul (not Constantinople)
« Odgovori #2 u: 01.06.2013., 15:42:35 »
Istanbul ima mnogo divnih vidikovaca, samo neki su među turistima više, a neki manje poznati. Ovaj mislim da nije toliko poznat (što naravski vodi do toga da ovdje nećete upasti u masu ljudi, što je ugodna promjena nakon cjelodnevnog muvanja u kolonama i gužvi), ali je vrlo lijep.  Radi se o četvrti Eyüp, pogled sa terase kafića Pierre Loti.


Onda još malo slastica. Ovdje u ćošku ove slike sam ja, udubljena u tamanjenje neke čokoladne slastice u slastičarnici Hafiz Mustafa, koja postoji još od 1864. godine. A kako imaju stvarno jako fine stvari, predviđam im da postojati barem još toliko.


Ulaz u jednu od riznica palače Topkapi - opet na stotine ljudi, doduše, to sam djelomično i ja bila kriva, jer sam zaboravila da utorkom (ili srijedom?) ne rade, pa sam ju išla posjetiti onaj dan iza kada je bila extra velika gužva....



Nostalgični tramvaj, koji vozi Istitlal Avenijom na relaciji Taksim - Tunel. Inače, Istiklal avenija je njihov glavna (uglavnom) pješačka shopping zona.


I to bi bilo to. Više slikica možete pogledati na ovom linku.
Nadam se da će vam se svidjeti. Kada stignem, stavim fotke i kratak izvještaj i iz Kapadokije.

Offline gorgoroth

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.363
Odg: Istanbul (not Constantinople)
« Odgovori #3 u: 01.06.2013., 16:03:45 »
odlično  :bravo3

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Istanbul (not Constantinople)
« Odgovori #4 u: 01.06.2013., 16:22:07 »
Eh uspomene ... vratih se u doba kad sam tamo desetak dana harao ... još imam kožnjak od tog vremena, a bogami i jedna origigi fejk La Costa majica se još drži   :bravo5

A i trbušni ples mi je ostao u sjećanju! Ima slika negdje, ima ... jednog dana ih skeniram ...    :greensmile :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Aisling

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 113
Odg: Istanbul (not Constantinople)
« Odgovori #5 u: 01.06.2013., 17:12:45 »
Ovako nešto?   :greensmile

Ja na to nisam stigla, ni na derviše, previše toga za obići, a premalo vremena. Navečer ne da nisam imala snage za izlazak, nego čim sam pala u krevet nisam se do jutra dizala.

duskom

  • Gost
Odg: Istanbul (not Constantinople)
« Odgovori #6 u: 01.06.2013., 18:27:37 »
Admine .... hoćemo ovu plesačicu...  :yes :yes :yes

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Istanbul (not Constantinople)
« Odgovori #7 u: 01.06.2013., 18:38:01 »
Aisling krasno. Ne viđa se tako dobra reportaža često.  :bravo2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Istanbul (not Constantinople)
« Odgovori #8 u: 01.06.2013., 20:04:06 »
Lijepo  :palacgore
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Istanbul (not Constantinople)
« Odgovori #9 u: 01.06.2013., 22:26:27 »
A vid sad nemira i prosvjeda ... Ne bi tako sada setala Istanbulom ko pred 2-3 mj  :popcorn
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Aisling

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 113
Odg: Istanbul (not Constantinople)
« Odgovori #10 u: 01.06.2013., 22:53:16 »
A šta da kažem nego da sam imala savršen tajming. Nisu me ni vize kačile, ali sam imala drame oko leta doma jer je CA taman ukinuo neke letove, o čemu su obavijest poslali nit 10 dana prije leta. Tako kako trenutno funkcioniraju, ni ne zaslužuju drugo nego da propadnu.  ::)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Istanbul (not Constantinople)
« Odgovori #11 u: 02.06.2013., 00:34:12 »
A šta da kažem nego da sam imala savršen tajming.

I više nego savršen tajming  :eek