Autor Tema: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih  (Posjeta: 26249 vremena)

0 Članova i 30 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Vedrana

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 234
Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« u: 24.05.2013., 23:24:25 »
Uvod u temu mogao bi krenuti nekoliko godina unazad, obuhvatiti inerciju Grada prilikom gradnje Južnog kolnika Riječke zaobilaznice, peticiju (...), ali ono što je aktualno je planirana pristupna cesta prema rotoru Kozala koja bi napavila što nitko nije u posljednjih 175 godina koliko Groblje Kozala postoji - devastirala bi najvažniji kulturno-povijseni spomenik, dušu Rijeke. Da ponovimo, groblje Kozala prvo je svjetovno (razdvojeno od Crkve groblje u Hrvatskoj i drugo takvo u Europi). Od 2006. trebalo bi uživati Zaštitu Ministarsva kulture, uz još bar dvije zaštite, ali... da li je tako, pogledajte sami.
Stavljam slike planova i nekoliko fotografija da pokažem što bi ta gradnja učinila mrtvim dušama Rijeke, kojih je ovdje pokopano cca 110 000 od kad se vode knjige, 1872....

Na REFu smo pokrenuli raspravu i počeli lobirati za 3. rješenje. Ovo je ... neprihvatljivo! Zamislite da se iznad Bolleovih arkada gradi zaobilaznica (a one su 12 godina mlađe od mauzoleja Whitehead iznad koga ide stup i cesta... )


dakle, krenimo  :wind14

ovo je snimka Egona Hreljanovića PRIJE gradnje Južnog kolnika. Vidite Whiteheadov mauzolej ...


e, sad zamislite 2 ceste - JUŽNI KOLNIK ok, i novi odvojak između J kolnika na jug ... Ako vam je teško, tu je NACRT
kmnm

Offline Vedrana

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 234
Odg: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« Odgovori #1 u: 24.05.2013., 23:33:13 »
Pogledajmo sad slike s "terena"
ovo zelenilo nestaje i tu dolazi cesta



iznad Smitha I Meyniera također (ako im prije ne prodaju mauzolej i uklone iz zajedno sa sjećanjima na Tvornicu papira)  :pet



iznad ovog zida ide ... cesta


da ne dužim, ide uz grobnicu Celligoi, Luppis, te iznad Whiteheada.

Jučer smo imali sastanak s novinarom Novog lista (ovdje je i Egon Hreljanović), razgovarala sam s Dainom Glavočić (koja mi je dala prve važne dopune, s Velidom Đekićem, Nenadom Labusom. Lobira se doma, u zemlji i inozemstvu. Ne damo Kozalu!  :301 
PS Da ne zaboravimo paradoks - pretenzije za EUROPSKI GRAD KULTURE uz devastirano prvo hrvatsko i drugoeuropsko komunalno groblje, galeriju grobnih remek djela (Giacomo Zammatio, Ivan Rendić, Giovanni Mayer, Urbano Bottasso, Domenico Rizzo, Donato Barcaglia ... ...)
 
« Zadnja izmjena: 24.05.2013., 23:43:57 od Vedrana »
kmnm

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« Odgovori #2 u: 25.05.2013., 00:00:06 »
Na REFu smo pokrenuli raspravu i počeli lobirati za 3. rješenje. Ovo je ... neprihvatljivo!

A koja su rješenja broj 2. i broj 3 ?  :pojmanemam

Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
Odg: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« Odgovori #3 u: 25.05.2013., 08:40:52 »
...da ne trpe mrtvi,  se more ca storit i za zive  :pojmanemam

Offline Vedrana

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 234
Odg: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« Odgovori #4 u: 25.05.2013., 12:37:32 »
ovo je rješenje broj 2. Do rješenja broj 3. se nadam da će se doći.
Rješenje broj 1 je vidljivo pod natpisom "IZ PROSTORNOG PLANA RIJEKE".

Za žive nek se radi bez patosiranja najvrednijeg što Rijeka ima, po mogućnosti da planove napravi netko tko razumije što je što u Gradu.
kmnm

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« Odgovori #5 u: 25.05.2013., 22:23:44 »
Možda sam nešto propustio, ali vidio sam samo plan o izgradnji južnog izlaza/ulaza sa zaobilaznice kod groblja Kozala. Ako je to rješenje br 1. nisam primjetio nikakvo drugo ponuđeno rješenje istog npr da bude više istočno ili više zapadno, osim ako se ne smatra pod rješenje br 2. odustajanje od gradnje?  :pojmanemam

Offline Vedrana

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 234
Odg: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« Odgovori #6 u: 25.05.2013., 22:42:28 »
ako pažljivo pogledaš plan, vidjet će crnim linijama ucrtan prvo rješenje - nije obojano, samo je CB naznačeno, i ide prema (koliko se sjećam)prvotno planirankružni kod DI ita (?) Uglavnom, prouči.

Ovo crveno je 2., aktualno rješenje
kmnm

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« Odgovori #7 u: 26.05.2013., 00:11:53 »
Ako sam dobro dešifrirao plan, čini mi se da je prvo rješenje zahtjevalo izgradnju nadvožnjaka? Vjerojatno je cijena istoga prevagnula u korist rješenja br 2, plus otkup zemljišta jer mi se čini da cesta prelazi preko puno paracela za razliku od rješenja br 2. gdje ide preko svega par parcela i ne presijeca niti jednu sadašnju cestu, što se ne može reći za rješenje br 1.

Jedino što mi se čini da rješenje br. 1 možda nudi i sjeverni izlaz/ulaz, ne vidi se najbolje, zapravo ulaz se sigurno ne vidi a izlaz je izgleda naznačen ?

Offline Vedrana

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 234
Odg: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« Odgovori #8 u: 26.05.2013., 01:40:26 »
da, to su vjerojatno bili kriteriji...Nacrt prijedloga Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja grada Rijeke te Nacrt prijedloga Izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana grada Rijeke izrađen od strane Urbanističkog zavoda grada Zagreba.

Ovu sam temu otvorila tu na forumu pretpostavljajući da ljudi (članovi) imaju posložene u glavi prioritete i vrijednosti slično kao i ja (na temu Rijeka) te da ću eventualno dobiti kakav koristan podatak. Za objašnjavanja o tomu ZAŠTO se ne smije dirati Kozala nemam snage ni volje trošiti se  :skartoc

kmnm

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.161
Odg: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« Odgovori #9 u: 26.05.2013., 02:31:34 »
A razlog gradnje čvora je?

Možda sam nešto propustio, ali vidim samo izlaz s zaobilaznjic u smjeru Kozale, odnosno ulaz u smjeru Krka.

Zašto?!?

Još bi razumio ulaz u smjeru zapada, kao rasterećenje lokalnih ulica...enivej, da li se radi o "punom" čvoru, s ulazima/izlazima "na sve strane", ili je samo ovako kako je crveno označeno?

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« Odgovori #10 u: 26.05.2013., 07:47:53 »
A razlog gradnje čvora je?

Vidim da se  ne voziš u rush hour-u niz Škurinje ili niz Drenovu u grad.   :lol1  :palacgore

Mada bi naravno bilo bolje da ima i ulaz za suprotnu stranu već ovakvo rješenje ima velikog potencijala da rastereti raskršće Osječke i Ive Lole Ribara,  te spoj Tizianove i Baštijanove, a vjerovatno bi pozitivno utjecao i na spoj ul. Mihačeva draga/Rastočine  sa Osječkom.
Sa istočnom stranom nemam iskustva ali zasigurno bi poneko došao do Kozale preko zaobilaznice umjesto da mora kroz grad pa bi tako rasteretio istočni ulaz.

Npr. kada se dovrši cesta za Marišćinu i ako se napravi ovj izlaz, meni bi se bitno skratio put na posao, takoreći bi vozio od doma do posla po autoputu/brzoj cesti cijelo vrijeme  :palacgore

Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
Odg: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« Odgovori #11 u: 26.05.2013., 08:43:58 »
A razlog gradnje čvora je?

... da za poc na/iz Baelveder-Kozala-Katarina-Brascine-Vinas-Pulac-D.Drenova ima samo jedna
serpentina oko Guvera  :palacdole

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.161
Odg: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« Odgovori #12 u: 26.05.2013., 10:38:18 »
Dakle, razlog gradnje je da se kaos rush-hour-a niz Drenovu ili niz Škurinje doda serpentini oko Guvera...

:palacdole

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« Odgovori #13 u: 26.05.2013., 20:17:18 »
Dakle, razlog gradnje je da se kaos rush-hour-a niz Drenovu ili niz Škurinje doda serpentini oko Guvera...

:palacdole

Nemam pristup do podataka o broju automobila koji prolaze koji pravcem, odnosno ulaze/izlaze na pojedinom čvoru zaobilaznice pa mogu samo govoriti subjektivno.

Koliko se meni čini broj vozila koji će izaći na Kozali bi mogao biti manji od broja vozila koji će ući te na taj način upravo rasteretiti serpentinu kod Guvera. Jer sada voači koji se spuštaju niz Drenovu a žele u istočni dio grada nemaju baš puno opcija - ili "nazad" do Škurinjskog čvora ili Guver.  Dobro, mogu i pored Elektoprivrede ali mislim da je tamo još i veći krljanac u rush hour-u.

Tako da bi ja rekao au contraire - cilj je da se krkljanac na tih par mjesta smanji i/ili ponudi alternativni pravac.  :palacgore

BTW u Pragu  je groblje ne samo "opkoljeno" sa prometnim cestama nego je i presječeno napola faktički autocestom (po dvije trake u svakom smjeru) i dvostrukom tramvajskom prugom između, pa ih nitko ne optužuje da rade prometnice "nauštrb mrtvih".  :greensmile

 

Offline Vedrana

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 234
Odg: Čvor Kozala, ali ne preko mrtvih
« Odgovori #14 u: 26.05.2013., 21:01:20 »
do oštećenja grobnica (mauzoleja) došlo je već prilikom gradnje zaobilaznice (čiji se promet već itekako čuje na groblju) Što misliš Elvis, kako bi bilo kad zaoru tik uz stražnje zidove i krenu vibracije?

podsjetio si me na ovog susjeda koji je oštemao voltu iz 1800i sitno da mu prođe retrovizor. Ma što ima veze, kad smeta autu.
Komoditet, ambicije nove i izostanak sentimenta za riječke vrijednosti je problem Rijeke. Bio i ostao.   :fotka
kmnm