Autor Tema: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva  (Posjeta: 308354 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline eneo

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Kol 2016
  • Postova: 273
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #750 u: 13.12.2016., 20:02:40 »
Ne vjerujem da je slikanje imalo veze ali "dobri" susjedi svakako. :djavo

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #751 u: 13.12.2016., 22:38:58 »
A koliko je tek zločestih susjeda pokrenulo politički montirane procese u npr demokratskoj i slobodnoj Francuskoj?  :djavo

After the liberation, France was briefly swept by a wave of executions of suspected collaborators. Women who were suspected of having romantic liaisons with Germans or, more often, of being German prostitutes, were publicly humiliated by having their heads shaved. Those who had engaged in the black market were also stigmatised as "war profiteers" (profiteurs de guerre). However, the Provisional Government of the French Republic (GPRF, 1944–46) quickly reestablished order and brought collaborators before the courts. Many of the convicted were granted amnesty under the Fourth Republic (1946–1954), while some civil servants, such as Maurice Papon, succeeded in holding important positions even under Charles de Gaulle and the Fifth Republic (1958 and afterward).

Three periods are identified by historians:[citation needed] The first phase (épuration sauvage) consisted of popular convictions, summary executions, and the shaving of women's heads. Estimates by police prefects made in 1948 and 1952 were that as many as six thousand executions occurred before the liberation of France, and four thousand thereafter.[citation needed] The second phase, épuration légale (legal purge), began on 26 and 27 June 1944 with Charles de Gaulle's ordinances on the judgment of collaborators by the commissions d'épuration; the commissions sentenced approximately 120,000 persons. Charles Maurras, the leader of the royalist Action française, was, for example, sentenced to life imprisonment on 25 January 1945. The third phase was more lenient towards collaborators; the trials of Philippe Pétain and the writer, Louis-Ferdinand Céline are examples of actions taken during this phase.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #752 u: 14.12.2016., 07:42:34 »
A) Meni prva na pamet pada Coco  Chanel.
B) Sjetimo se Smojinog Velog Mista i Violete, kako je završila.
C) Imam kopiju zapisnika (sad je tražim i ne mogu naći. Znači, mislim da imam.  :89 ) gdje moj nono File ispituje suseljanku Evu koja je radila kao kuharica u karabinjerskoj stanici u Marčeljima. Ni dlaka s glave joj nije spala.
D) Izvlačiti događaje iz konteksta vremena u kojima su se događali je ogromna greška. Kako vrhunskih povjesničara, tako i vrhunskih diletanata. Jedni to rade svjesno, a drugi - jer su bezveznjaci.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #753 u: 14.12.2016., 10:28:43 »
BTW djed od moje žene je osuđen nakon onog rata na nekih desetak godina zatvora koje je i odslužio zbog služenja ustašama. 2000 i neke je moja punica dobila odštetu za vrijeme koje je on proveo u zatvoru. Nitko nije provjeravao je li ili nije bio zbilja u ustašama (obiteljska verzija je - nije, ali je imao isto ime i prezime kao netko tko je) , niti je kazna ukinuta/poništena/promijenjena. Jednostavno se proglasilo da ako te onaj režim osudio (a da nije zbog očiglednog, ali zbilja očiglednog i takvog  koji se nije nikako mogao "nacionalno opravdati", kriminala) da si bio žrtva "političkog progona"  ...  pa ako je to pravda ...  :pojmanemam

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #754 u: 14.12.2016., 11:20:26 »
Elvis, kriv si jer me uvlačiš u polemike koje inače izbjegavam!
Znači kontekst vremena je bitan.
Tako danas sve ustaše (možda samo malo pretjerujem) su good guys, a partizani bad guys. ''Klempavi U'' je lijep znak, a petokraka je grozan znak (jer su pod njom počinjeni najveći zločini ikada).
Drugim riječima prepustimo povjesničarima da kake, a mi ajmo samo piškiti, malo. :pop
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline eneo

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Kol 2016
  • Postova: 273
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #755 u: 14.12.2016., 11:52:12 »
Bravo Milić :bravo2 ovo je jedini tvoj post koji potpisujem.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #756 u: 14.12.2016., 12:03:25 »
Eneo, nemoj se previše ljutiti, ali ja mislim da me nisi razumio. :shake2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #757 u: 14.12.2016., 13:28:31 »
Eneo, nemoj se previše ljutiti, ali ja mislim da me nisi razumio. :shake2

I ja mislim da te nije shvatio  :citam1

Ali to ti je nešto slično ovom obnovljenom natpisu, da ne kažem paroli. Nije sasvim isto ali je dovoljno slično kao da netko tamo negdje 2065-te na nekoj zgradi u okolici Knina obnovi poznati 4C znak  :pusiti





Offline eneo

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Kol 2016
  • Postova: 273
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #758 u: 14.12.2016., 14:17:18 »
Miliću upravo suprotno, shvatio sam jako dobro kao i sve tvoje dvosmislene i meni simpatične postove. :shake2

Nemojte se vi ljutiti što su tamo neki dečki obnovili parolu. To je naša povijest. Meni su parole sve iste Ante, Tito,
 Duce, U, petokraka itd da ne nabrajam. :s050

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #759 u: 14.12.2016., 14:25:14 »
Eneo, mi ovdje smo baš ti koji potenciraju da se te i takve parole očuvaju/obnove za povijesno dobro (dobro, ima i par Grincheva) ... Samo što su ove narodnoarmijske i SFSN malo proskribirane i na ne baš dobrom glasu, pa one propadaju, premazuju se, ruše spomenici i slično ...
Konkretno za ovu parolu na Pulcu je Lappino dečkima koji su si te vojarne uređivali pojasnio povijesno značenje parole i onda su je oni obnovili ... inače bi nestala pod fasadexom ili sličnim ...
 :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #760 u: 14.12.2016., 15:13:05 »
Miliću upravo suprotno, shvatio sam jako dobro kao i sve tvoje dvosmislene i meni simpatične postove. :shake2

Nemojte se vi ljutiti što su tamo neki dečki obnovili parolu. To je naša povijest. Meni su parole sve iste Ante, Tito,
 Duce, U, petokraka itd da ne nabrajam. :s050
Ma nisu ni parole sve iste, porko dindio! Jedna je napisan s crnilom, druga s plavilom, treća s crvenilom...A tek sadržaji! Pa kad to još staviš u vrijeme pisanja te čitanja istih...Ma vidiš da me ne razumiješ. I ne, nisu moje riječi dvosmislene nego direktne i jednoznačne.
Fašisti su fašisti, nacisti su nacisti, komunisti su komunisti, maoisti su...ali nikako nisu isti. U jednom periodu, dužem ili kraćem, imaju svoje vrhunce i u dobru i u zlu, ali izjednačavati ih nije nimalo uputno, a još manje pametno.
Jesam li sad malo jasniji? :hmm
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #761 u: 14.12.2016., 15:52:49 »
Konkretno za ovu parolu na Pulcu je Lappino dečkima koji su si te vojarne uređivali pojasnio povijesno značenje parole i onda su je oni obnovili ... inače bi nestala pod

Meni se ipak čini da su je obnovili ne zbog povijesnog značenja (po toj logici i 4C će imati povijesno značenje) nego jer je im zvuči u suglasju sa "povijesnim" hrvatskim pozdravom.  :ruka

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #762 u: 14.12.2016., 18:31:21 »
... ''... U'' je lijep znak,..
"U" u režiji Abwehr-a

Offline jano

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Pro 2014
  • Postova: 356
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #763 u: 14.12.2016., 21:27:12 »
...''Klempavi U'' je lijep znak, a petokraka je grozan znak (jer su pod njom počinjeni najveći zločini ikada)...

Moguće je suživot oba znakova. (Otok Krapanj, 2003 g.)

To je šala, naravno. ;)
 Prilično slaba... :89
« Zadnja izmjena: 04.05.2018., 20:40:45 od jano »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #764 u: 14.12.2016., 21:52:20 »
Ma može sve. Vrijeme liječi rane pa sraste kamen i drvo, čelik i kamen...a kamo li neće ustaše i partizani. :k045
Moj stari je 1968. prigrlio Švabu kad je ovaj došao s mojom sestričnom, kasnijom ženom, kao rođenog sina. Ni mrvu osvetničke zloće nisam primijetio na njemu. A bilo me strah kako će reagirati. :facepalm
Isto je postupio kad je došao Talijan Giuseppe s maminom sestrom, kasnijom ženom. Ma da bi A rekao.
(Inače malo prije nego je tata umro (umro je 88.), u nekoj benignoj svađi, stara mu je spočitnula da se 1941. družio s talijanskim, okupatorskim vojnicima. Čak da su skupa na plesove hodali. (Moj stari je bio 1920. rođen). A hit pjesma da je bila:
- Što će nama partizani kad su s nama Talijani!
I onda ga je njegov stari, a moj djed, File regrutirao (malo prije kapitulacije Italije) u jednu od najgorih jedinica- VI ličku jer nije imao cipele, a po Lici je sve vrvjelo od dobrih cipela i cipelara. (Kako je to Eneo shvatio  :m055 ))
Prošeći se z manun okolo Trsata.