Autor Tema: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva  (Posjeta: 308305 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1365 u: 06.12.2018., 11:32:01 »
 :bravo
Pul Milana se jilo i osandeseteh. Ja san volel klobasice i kapuz. :kuhanje
Na slike smo šjor Vinko i ja va Lipe a povod je bil otvaranje postava u režiji Rodoslovnog centra ...
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1366 u: 06.12.2018., 13:10:18 »
Vinko je legenda. Bezbroj štorji mi je povedel. Sako toliko se ferman pul njega na ćakulu. Čini mi se da 80-teh let oštariju držala Sonja Štemberger  :hmm Usput, hvala na informacije za Vinkota Šepića. Nisan znal, bil san odsutan pa mi je promaklo. Čera san se javil unuke jer san mu pasano proljeće bil obećal da ćemo se videt da mi još neč povede. Škoda, ali je lepe leta doživel. Bil je i dobar kantur, kako mlad je bil član crkvenega zbora. Kako ja volin malo provocirat san ga pital da kako je to jedan veli komunista bil crkveni pjevač? "Čuj mali, vi to ne razumete aš niste provali okupaciju. Ja san bil va crkvenen zbore aš se je jedino tamo moglo kantat hrvatske pjesmi dokle smo bili pod Italijun!"

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1367 u: 06.12.2018., 16:18:48 »
Vinko Čiškin je umrl va Dome  Kantrida, kuliko ja znan.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1368 u: 07.12.2018., 12:02:32 »


U Matuljima će se uskoro otvoriti nova velebna zgrada HOPS-a, nekadašnjeg Elektroprenosa koja je izgrađena na prostoru nekadašnje "centrale". Tu centralu čuvao je vod  61. legije talijanske vojske. Nakon kapitulacije Italije talijanski vojnici su ostali u centrali. Pretpostavljam da su strateški objekti ostali pod stražom bez obzira na kapitulaciju. Nakon kapitulacije formiraju se razno razni odredi i čete naoružanih civila među kojima je bilo onih mudrijih i onih, ajde recimo lakih na obaraču. Tako je jedna "udarna grupa" u noći 23./24.9.1943. napala centralu pri čemu je ubijeno 10 talijanskih vojnika. Ovo su njihova imena:
Bina Vittorio
Bubola Luciano
Copitar Luciano
Dane Luigi
Farina Ruggero
Latini Antonio
Lopapa Gaetano
Mucci Pinuccio
Oppici Lino
Svast Idino
Njemački vojna komanda reagirala je promtno i istog dana spalila Frlaniju.


Nije mi namjera izazivat polemiku oko dobrih i loših momaka, samo ću napomenut:
U povijesti koju su nas učili kao pionire i izviđače na raznim komemoracijama ovi se dva događaja nisu nikad povezivala!
Članovi "udarne grupe" koja je napala centralu radili su i poslije razne provokacije prema okupatoru pri čemu su se oni osvećivali nad nedužnim narodom. Meni najzanimljivije je da su ti omladinci ostali u kolektivnoj svijesti naroda negativno obilježeni i nikad više nisu stekli značajniji društveni ugled. Ali čak nisu stekli nekakve povlastice kao činove, kuće, direktorske funkcije i slične privilegije.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1369 u: 07.12.2018., 13:28:31 »
Tako je jedna "udarna grupa" u noći 23./24.9.1943. napala centralu pri čemu je ubijeno 10 talijanskih vojnika.
Zašto nisu pobjegli svojim kućama ili se stavili na raspolaganje antifašistima kao većina svojih suboraca.
Formalno pravno tek su 29. 11 odnosno 6. 12. 1943. obveznici službe pod njemačkom komandom kad su izdate zapovijedi njemačke komande OZAK o mobilizaciji i službi u njemačim trupama.
 29.novembra in 6.decembra 1943 sta izšli dve zelo važni odredbi, ki sta se najbolj nasprotni mednarodnemu dogovoru o vojni in okupaciji. Prva - "odredba o obvezni vojni službi v Operacijski coni "Jadransko Primorje" določala sta "da so obvezni za vojno službo italijanski državljani, ki spadajo v letnike, določene z italijanskim zakonom o civilni mobilizaciji, ki je bil izdan 31.oktobra 1942. Vojni službi zadoste oni, ki opravljajo službo v domačih obrambnih oddelkih, v službi obnove, v nemški vojaki, oddelkih SS in nemški policiji, v organizaciji TODT ali oddelkih nove italijanske vojske, ki delajo v podjetjih, ki jih visoki komisar določa kot važne za vojno.
Druga - odredba o ustanovitvi domaćih ih samoobrambnih oddelkov v Operacijski coni "Jdransko primorje” - določa, da se za pomoč pri vzdrževanju javnega reda in varnosti lahko ustanove domobranski oddelki, ki so stavljeni iz domačih prostovoljcev, sposobnih za nošenje orožja. Poveljstvo nad temi oddelki imajo v imenu visokega  komisarja prizadeti višji vodje SS in policije

Njemački vojna komanda reagirala je promtno i istog dana spalila Frlaniju.

*• 12.septembra 1S43 je Hitler na konferenci z visokimi političnimi in vojaškimi osebnostmi ukazal, da se mora vse ozemlje, ki so ga zasedli partizni "radikalno očistiti" in da se na tem ozemlju razmesti nekaj nemških divizij, ki bodo sposobne, da v vsakem trenutku pravočasno intervenira­jo proti katerikoli fronti.
Za ofenzivo, ki je nosila naziv "Welkenbruch", so nemci privlekli iz Italije okrepljeni SS tankovski korpus.
V njegovem sestava so bile v tem času l.SS takonvska divizija "Leibstandarte Adolf Hitler", deli tankovske divizije 'Hermann Göring”, 71. pehotna divizija, deli 44. grenadirske divizije, 162. pehotna divizija "Turkestanska" in deli 188. rezervne gorske divizije.

izvor slovenskog teksta: "Pregled osvobodilnega boja v Slovenskom primorju, Kraigher - Sentjurc"

Možemo mi danas pričati ovako i onako, treba se staviti u kontekst onog vremena i sagledati stvari kako su se tada događale.
Što onda reći za silna bombardiranja iz zraka njemačkih gradova 45., a bilo je jasno da je rat gotov, nikome ne pada na pamet pitanje dali su bila opravdana samo zato što su veliku većinu izveli ameri?



Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1370 u: 07.12.2018., 16:43:45 »
.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1371 u: 07.12.2018., 16:49:15 »
a

Offline dog

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lip 2016
  • Postova: 124
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1372 u: 07.12.2018., 16:59:53 »
Tako je jedna "udarna grupa" u noći 23./24.9.1943. napala centralu pri čemu je ubijeno 10 talijanskih vojnika.
Zašto nisu pobjegli svojim kućama ili se stavili na raspolaganje antifašistima kao većina svojih suboraca.
Formalno pravno tek su 29. 11 odnosno 6. 12. 1943. obveznici službe pod njemačkom komandom kad su izdate zapovijedi njemačke komande OZAK o mobilizaciji i službi u njemačim trupama.
 29.novembra in 6.decembra 1943 sta izšli dve zelo važni odredbi, ki sta se najbolj nasprotni mednarodnemu dogovoru o vojni in okupaciji. Prva - "odredba o obvezni vojni službi v Operacijski coni "Jadransko Primorje" določala sta "da so obvezni za vojno službo italijanski državljani, ki spadajo v letnike, določene z italijanskim zakonom o civilni mobilizaciji, ki je bil izdan 31.oktobra 1942. Vojni službi zadoste oni, ki opravljajo službo v domačih obrambnih oddelkih, v službi obnove, v nemški vojaki, oddelkih SS in nemški policiji, v organizaciji TODT ali oddelkih nove italijanske vojske, ki delajo v podjetjih, ki jih visoki komisar določa kot važne za vojno.
Druga - odredba o ustanovitvi domaćih ih samoobrambnih oddelkov v Operacijski coni "Jdransko primorje” - določa, da se za pomoč pri vzdrževanju javnega reda in varnosti lahko ustanove domobranski oddelki, ki so stavljeni iz domačih prostovoljcev, sposobnih za nošenje orožja. Poveljstvo nad temi oddelki imajo v imenu visokega  komisarja prizadeti višji vodje SS in policije

Njemački vojna komanda reagirala je promtno i istog dana spalila Frlaniju.

*• 12.septembra 1S43 je Hitler na konferenci z visokimi političnimi in vojaškimi osebnostmi ukazal, da se mora vse ozemlje, ki so ga zasedli partizni "radikalno očistiti" in da se na tem ozemlju razmesti nekaj nemških divizij, ki bodo sposobne, da v vsakem trenutku pravočasno intervenira­jo proti katerikoli fronti.
Za ofenzivo, ki je nosila naziv "Welkenbruch", so nemci privlekli iz Italije okrepljeni SS tankovski korpus.
V njegovem sestava so bile v tem času l.SS takonvska divizija "Leibstandarte Adolf Hitler", deli tankovske divizije 'Hermann Göring”, 71. pehotna divizija, deli 44. grenadirske divizije, 162. pehotna divizija "Turkestanska" in deli 188. rezervne gorske divizije.

izvor slovenskog teksta: "Pregled osvobodilnega boja v Slovenskom primorju, Kraigher - Sentjurc"

Možemo mi danas pričati ovako i onako, treba se staviti u kontekst onog vremena i sagledati stvari kako su se tada događale.
Što onda reći za silna bombardiranja iz zraka njemačkih gradova 45., a bilo je jasno da je rat gotov, nikome ne pada na pamet pitanje dali su bila opravdana samo zato što su veliku većinu izveli ameri?

U kontekstu onog vremena partizanske postrojbe su bili " banditen " tj. razbojnici , sve do Prosinca 1943 i Konvencije u Teheranu  i tako su se odnosili prema njima....i njih se je naj gore kažnjavalo... i na njih se nisu odnosile nikave konvencije , kao na primjer
za zarobljene vojnike....

Što se tiče savezničkig bombardiranja ubijeno je oko 500 000 civila u Njemačkoj...amerikanci su bombardirali danju a englezi noću...ameri su imali bolje ciljničke sprave i oni su se trudili pogoditi vojne i inustrijske ciljeve...englezi su jednostavno bacali bombe na gradove i zapaljivim bombama uništavali sve živo....u engleskoj je bilo dosta kritika na Bombers Command i nisu baš bili ponosni na njih kao na primjer na pilote lovaca....   


 

Offline dog

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lip 2016
  • Postova: 124
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1373 u: 07.12.2018., 17:09:25 »
Wolkenbruch
SS  LSSAH u Buzetu....










Ovaj švabo ima titovku sa zvijezdom nož i pištolj ...vjerovatno suveniri




Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1374 u: 07.12.2018., 17:55:20 »
a
Što bi značio ovaj dokument vezano uz Frlaniju? :89

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1375 u: 07.12.2018., 18:09:09 »
U kontekstu onog vremena partizanske postrojbe su bili " banditen " tj. razbojnici , sve do Prosinca 1943 i Konvencije u Teheranu  i tako su se odnosili prema njima....i njih se je naj gore kažnjavalo... i na njih se nisu odnosile nikave konvencije , kao na primjer
za zarobljene vojnike....

Nije baš da su te konvencije puno pomogle ni zarobljenim ruskim vojnicima .... ali kužim što želiš reći.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1376 u: 07.12.2018., 20:01:50 »
a
Što bi značio ovaj dokument vezano uz Frlaniju? :89

Razna nedjela po banditima u području nadležnosti te jedinice:
Selo Furlanija 8 km sjeverozapadno od Rijeke spaljeno od bandita, most na cesti Rijeka - Trst 10 km južno od Ilirske Bistrice srušen
...
« Zadnja izmjena: 07.12.2018., 20:03:46 od zokxy »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1377 u: 07.12.2018., 20:06:22 »
Mislio sam na ovaj drugi dokument, ali se ne vidi slika. Frlanija je spaljena zbog, a ne od  :help2 :pojmanemam

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1378 u: 07.12.2018., 20:07:13 »
5. Prethodni gubici skupine (bandita)

250 mrtvih
523 ranjenih

Dolje naveden dalje ratni plijen ...
« Zadnja izmjena: 07.12.2018., 20:11:08 od zokxy »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #1379 u: 07.12.2018., 20:43:50 »
Ma hvala puno na trudu, ali njemačkim se, eto, služim dobro tako da znam ja to pročitat al nisam shvatio dal postoji neka poveznica s mojim postom: napad na centralu i spaljivanjem sela?

Poslano sa mog F5121 koristeći Tapatalk