Autor Tema: Stari predmeti  (Posjeta: 100634 vremena)

0 Članova i 20 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
čekaj da najden dimenzije fotofoni..to i mene palo na pamet al ovo "telefotografica" mi smrdi na nekakovo slikavanje :pojmanemam

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Telefotografija, telefoto, način prijenosa fotografija, dokumenata, tekstova i crteža el. putem na daljinu s pomoću jednog od dviju vrsta uređaja: fototelegrafskim uređajem ili telefaksom. Fototelegrafski uređaj razlaže i prenosi slikovne i ostale informacije u nijansama sivog, dok telefaks istu vrstu informacije prenosi samo kao crne ili bijele točke.
aboriđinka

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123

slika  z 1 sv rata, piše da je to uslikala "squadra telefotografica" na italo- austrijskoj granice....bo..

morda kakovi teleobjektivi?

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.160
Teleobjektivi. I ostala oprema potrebna ne bi li se dublje zavirilo u susjedovu intimu.

Postoje vrlo detaljne slike npr. francuskih ili jugoslavenskih fortifikacija snimljenih od "Squadre Telefotografiche"... :wavey


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Teleobjektivi. I ostala oprema potrebna ne bi li se dublje zavirilo u susjedovu intimu.

Postoje vrlo detaljne slike npr. francuskih ili jugoslavenskih fortifikacija snimljenih od "Squadre Telefotografiche"... :wavey

pics or it didn't happen  :popcorn

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.160
Iako se ovakve provokacije načelno trebaju zanemarivati... :greensmile



Shema slikanog prostora. Pretpostavljam da je slikano sa zapovjedne utvrde uporišta Ghermada (Grmada), koja - netipično - raspolaže s dva oklopljena osmatračka mjesta.

Slijedi "globalna" slika, na kojoj su onda označeni telefoto dijelovi koji su povećani:



Ovo je jedan od povećanih dijelova, s vertikalnim crtama koje označavaju objekte od zanimanja.


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
 :bravo :bravo3 :bravo2

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Kaljeva peć u stanu nad Rječinom




Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
Kaciga i sablja iz doba K.u.K. monarhije, a bile su dio vojničke opreme Franca Škrlja iz Matulja
...
malo detaljnije:

Zanimljiva kombinacija: sablja je službena, pokositrena ali iz Kraljevine Saske  (Saxen) - sasvim se lijepo raspoznaje grb kraljevine. Šljem je, pak, austrijski (ne mađarski, tj. ne honved/domobrani) i čini se prema fotki pravi (presvučen kožom), a ne tzv. Ersatz-helm, tj. od zamjenskog materijala, kakvi su bili česti u ratu. Detaljnije fotke (i iz profila) bi pomogle.
Osim toga, u unutrašnjosti, na kožnoj futri trebaju biti oznake godine proizvodnje, ali i jedinice kojoj je prvotni imalac pripadao, pa čak i eventualnih kasnijih promjena. Često rukom piše i ime onoga kome je šljem pripadao.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
ne sope aš ni radiostanice ki dela na tistemi frekvencijami


na ovo šijen..iman i venu na letriku al ova je boja za kožu (tapecirungi za auti i sl)



crtal jedan pokojni, z kanoćalon gledano od sušnji


kartulina z rukavačkun crekvun



Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Meni se sviđa ova kalijeva peć...baš bih je rado imala. Imala sam jednom slikovnicu Hajdi gdje su slične peći bile nasred dnevnog boravka i tapicirana klupica oko nje... :)
aboriđinka

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Doći ćemo i do slike tog broštulina ... i ja se sjećam prženja i mirisa ...  imam još slika tih starina, ali pomalo!   :wavey




Broštulin star preko sto let iz Lovrana u PPMHP   :yes
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Jasno ja nemam preko sto let pa, valjda zato i ne pamtim ovakav broštulin. A i ne mogu shvatiti kako je funkcionirao. :pojmanemam
Pamtim ga u obliku padele tako cca 25 cm promjera i visine cca 10 cm. Po sredini je bila osovina koja je imala lopatice na dnu. Ne pamtim koliko- 2 ili više. Imala je, posuda, pokrov kao i maleni otvor na njemu koji se isto zatvarao. Kroz taj otvor bi se svako toliko provjerilo da li je kava pečena.
Broštulin se stavljao na šparget u kojem je gorjela vatra. Kava se polako vrtjela tom ručkicom i istovremeno pekla.
Evo, ovakvoga ja pamtim. To je ovo dolje desno.  Do njega je mlinac /malin, malinac/ za kavu, ručni.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
nemam ni ja sto let ali znam kako funkcionira taj brostulin. Vidjela sam to kao dijete u aboriđinskom kraju. On se stavljao iznad otvorene vatre. Onaj špic s druge strane ručke bi se fiksirao na neko drvo ili kamen a ova ručkica bi se s druge strane vrtila. Kava se pekla iznad otvorene vatre a okretanje broštulina je omogucavalo da kava ne izgori i da se ravnomjerno pece.
A kad su se otvorila vratasca mmmm to je jedan od najljepsih mirisa... miris przene kave.
Do nedavno (ili ne bas nedavno cca prije jedno 5godina) smo u Dragi imali przionu kave ... mirisi su me znali vratiti u to doba.
aboriđinka

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
nemam ni ja sto let ali znam kako funkcionira taj brostulin. Vidjela sam to kao dijete u aboriđinskom kraju. On se stavljao iznad otvorene vatre. Onaj špic s druge strane ručke bi se fiksirao na neko drvo ili kamen a ova ručkica bi se s druge strane vrtila. Kava se pekla iznad otvorene vatre a okretanje broštulina je omogucavalo da kava ne izgori i da se ravnomjerno pece.
A kad su se otvorila vratasca mmmm to je jedan od najljepsih mirisa... miris przene kave.
Do nedavno (ili ne bas nedavno cca prije jedno 5godina) smo u Dragi imali przionu kave ... mirisi su me znali vratiti u to doba.

Aha, a ne na špargetu. Bilo mi je i prije donekle jasno, al nikako da to stavim na šparget. :lol1
Ali, na stranu to... Vi aboriđani ste stvarno zaostali kad se ni ja, koji imam skoro sto let, ne sjećam toga starinskog broštulina.  :lol3
Prošeći se z manun okolo Trsata.