Autor Tema: Stari predmeti  (Posjeta: 100638 vremena)

0 Članova i 24 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
Meni je tavan slučajno završio u Porto Barossu, pa sam danas na Galebu usnimio dva radio aparata u dosta jadnom stanju. Jedan bi bio:
Iskra, Kranj, tip: Soča, model 3D (?); dim. 36x60x30cm;
a za drugi nemam podatke. Postoje dvije stražnje strane, koje sam uslikao.
Jedna kaže RIZ tip 604 UKV, a druga Belind (Beogradska elektronska industrija) tip T600.
Može li kakva pomoć?

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
Prednje strane iz bližeg.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
... danas na Galebu usnimio dva radio aparata u dosta jadnom stanju. Jedan bi bio:
Iskra, Kranj, tip: Soča, model 3D (?); dim. 36x60x30cm;
a za drugi nemam podatke. Postoje dvije stražnje strane, koje sam uslikao.
Jedna kaže RIZ tip 604 UKV, a druga Belind (Beogradska elektronska industrija) tip T600.
Može li kakva pomoć?
Šteta što nisi poslikal i drugu stranu, nisu mi baš najasniji, po dugmadima bih rekao da su oba proizvod Iskre i da stražnje ploče nemaju veze sa aparatima.
Ovaj sa gramofonom mi više liči na Triglav od Iskre.

« Zadnja izmjena: 04.10.2018., 09:12:05 od Daluka »

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
Kad je bog dijelio svjetlo od tame, ovo je ostalo u tami. Ako se tako mogu izvlačiti: mrkli mrak, baterija u jednoj ruci, fotač u drugoj, pa ti kopaj! Bio sam sam.
Ove ploče bile su na drugom stolu, samo približno se činlo da odgovaraju veličinom, pa sam ih uslikao.
Probat ću uskoro okrenuti aparate bez stražnjih ploča i uslikati ih poštenije i sprijeda i odostraga.
No imam još dvije stvari, ustvari tri, za koje ne znam kamo bi spadale, jesu li uopće radio ili šta ...

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433

No imam još dvije stvari, ustvari tri, za koje ne znam kamo bi spadale, jesu li uopće radio ili šta ...

Racal MA 1960 po svemu sudeći radi se o antenskom tjuneru (prilagodnik antene na prijemnik ili predajnik, odnosno primopredajnik zavisno kako je bilo koncipiran radio sistem kojemu je pripadao) u svakom slučaju dio koji spada u komunikacijsku prostoriju.
Ovo pored Racala bi mogao biti dio istog sistema, vidim neke mjerne instrumente, preklopnik ... za izbor antene

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
"Rudelph Laver, Berlin" nikad čuo za tu tvrtku, pogotovo da su proizvodili komunikacijsku opremu.
Po veličini otvora (rebara) za prozračivanje mogao bi biti ispravljač.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
O Laveru na netu sam našao popis neke stare opreme južnoameričkih radio stanica, pa je među ostalim i Laver, ali neispravni erkondišn, nikakav radio ili sl.! Drugo što sam našao je da Rudolph Laver izjavljuje saučešće 1937. povodom smrti nekog F. Lavera, ali u Australiji. A sam Rudolph je iz Berlina, Charlottenburg. I to je sve. O tvrtci ni spomena! Ni na .de sajtovima.
Inače, hvala za Racal i ono prije. :)
« Zadnja izmjena: 04.10.2018., 12:25:09 od kobler »

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Vezano za Racal uređaj uzmi sa rezervom što sam napisao, to sam izveo iz dva antenska ulaza, moglo bi se raditi i o antenskom razdjelniku za napajanje više prijemnika sa jednom antenom.
Pomogla bi fotografija sa druge strane i čišća.
Racal je jako poznata tvrtka ali za MA 1960 ništa konkretno ne pronalazim.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
U muškom (naravno) WC-u jednog kafića

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Prednje strane iz bližeg.

Nisu prednje strane, šasija je izvučena van i umetnuta u kutiju sa stražnje strane, tako da postojii mogućnost da su izmješane.
Vezano za Racal, MA 1960 Antenna Multicoupler:
"With the increasing number of communications equipment required aboard Naval vessels, the problem has arisen of finding suitable locations for additional antennas in ship super structures that are already crowded with various types of antennas. One approach to this problem is the use of multicoupler sys - terns which permit the simultaneous operation of a number of transmitters and/or receivers into a single antenna. In this manner the number of antennas can be reduced without sacrificing any of the required communications channels . This not only permits maximum use of the best available antenna locations but also reduces inter'coupling with its attendant adverse effects upon antenna patterns and operation."

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
Opaa! Hvala. Možeš li mi reć izvor ovog citata jer bih se pozvao na njega?
I izvini, ja li ovo odgovarajući prijevod?
"S porastom broja komunikacijskih uređaja potrebnih na brodovima pojavio se problem pronalaženja prikladnih mjesta za dodatne antene na brodskim nadgrađima već prepunim raznih antena, a jedan je pristup tom problemu bilo korištenje višestrukih sustava čime se omogućuje istovremeni rad većeg broja odašiljača i/ili prijemnika s jednom antenom, pa se broj antena može smanjiti bez gubitka nekog od potrebnih komunikacijskih kanala, što ne samo da omogućuje maksimalnu uporabu najbolje raspoložive antene, već također smanjuje njene popratne negativne učinke na radijacijski uzorak i rad ".
« Zadnja izmjena: 07.10.2018., 11:10:31 od kobler »

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Poslao sam nekoliko poruka ljudima koji bi mogli nešto znati o tome, za sad je stigao samo jedan odgovor i izgleda da je dosta nepoznat taj uređaj.
Hi Damir,
I don't have knowledge of this equipment but I have found out it is part of an antenna multi coupler. Designed to attach 1 or 2 antennas to multiple receivers. I believe the MA1960 would hold up to two Racal MA1950 multi couplers. I will ask some friends who may have more information.
Regards
Dave g1jwg
Uglavnom ovo što Dave piše nalazi se i ovdje, vrlo šturo.

Popis antena na brodu otkriva da nije bilo nekakvih posebno specijalnih komunikacijskih uređaja. Sve sa popisa spada u standardnu vojnu opremu za ono vrijeme, taktička razina, što i ne čudi kad se je radilo između ostalog i o školskom brodu.

Možeš li mi reć izvor ovog citata jer bih se pozvao na njega?
vidi se iz priloga

Što se nalazi u onim fasciklima, obično je svaki uređaj pratila dokumentacija?
« Zadnja izmjena: 10.10.2018., 19:28:41 od Daluka »

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
... Što se nalazi u onim fasciklima, obično je svaki uređaj pratila dokumentacija?
U elektronskoj radioni je mrkla mrakuša + dosta kompliciran put do nje. Ergo, nije baš bila osobito popularna dosad, pa je malo izneseno u muzej. Ono što jest, čeka popis i obradu. Zasad je nešto i poskenirano. Međutim, fale vezisti za pravu evaluaciju.
Mogu ti poslati popis na mail idealne rekonstrukcije "sredstava veze", a prepoznavanje uređaja & instalacija tek slijedi.
Za utjehu, šaljem sad fotku radija u dobrom stanju. No, on je stigao u Lenac u sanducima uz Galeba. Trebao bi biti iz JBT apartmana ili slično, a deklaracija u popisu uz sanduk mu je "radio set Simfonija", a marka je N. Tesla. Ima još jedan, ali u "rasutom stanju".

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
"elektronskoj..."

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
"elektronskoj..."
Da, dušo, jer su električare držali u njihovoj radioni. Ovo je od službe veze.