Povezani Događaji

  • 140 godina uspostave prvih željezničkih pruga u Hrvatskome p: 25.06.2013

Autor Tema: Željeznica Rijeke i regije  (Posjeta: 129367 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.158
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #15 u: 19.05.2012., 02:36:53 »
Ovo bi trebao biti most pored OMV-a:


Offline Jean

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 266
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #16 u: 29.05.2012., 19:18:33 »
Na riječkom području, koliko se sad na brzinu mogu sjetit, postoji jedan vodonapojnik u Plasama.

Na pruzi prema Moravicama postoje vodonapojnici u Plasama, Fužinama i Moravicama. Ma području riječke okretnice također postoji vodonapojnik, ali je u prilično lošem stanju.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #17 u: 15.07.2012., 14:28:18 »
Sjeverno od Hreljina prolazi željeznička pruga M202 Zagreb Glavni kolodvor – Karlovac – Rijeka. Pruga dotiče mjesto iznad zaseoka Melnice i prolazi kroz Plase. Iznad Melnica je manja željeznička stanica istog imena, a Plase su jedna od većih željezničkih stanica (4 kolosjeka) na pruzi za Zagreb, nekada vrlo važno stajalište za opskrbu parnih lokomotiva vodom i gorivom. Pogledajte fotografije.



http://croinfo.net/ekspedicije-i-istraivanja-regije/7769-eljeznika-stanica-plase.html
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #18 u: 15.07.2012., 15:28:58 »
Na južnom dijelu Zlobina nalazi se željeznička stanica Zlobin na pruzi M202 Zagreb Glavni kolodvor – Karlovac – Rijeka. Ovdje ne piše nadmorska visina, no negdje iznad 770 mnm je sigurno.



http://croinfo.net/ekspedicije-i-istraivanja-regije/7770-eljeznika-stanica-zlobin.html
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #19 u: 16.07.2012., 17:21:42 »
Željeznička stanica - kolodvor Lokve nalazi se na pruzi Rijeka - Zagreb, na nadmorskoj visini od 806 metara nad morem. Zanimljiva je jer se samo mjesto Lokve nalazi oko 2 km od stanice, kraj koje ima samo možda desetak kuća. Pogledajte fotoreportažu.


http://croinfo.net/vijesti-regija/7772-eljeznika-stanica-lokve.html
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #20 u: 16.07.2012., 18:57:02 »
Nastavljamo u revijalnom stilu ... (uz zahvalu za pohvale)


Na pruzi Zagreb - Split, na ličkoj dionici nalazi se ovaj kolodvor. Nadmorske visine je 571 mnm, na njemu se odvija i ukrcaj drvenih trupaca koje većinom odlaze za Italiju, a ima i nešto putničkog prometa. Upravo kad sam ja tamo bio tamo je stajao pristojno popunjen nagibni vlak, vjerojatno čekajući da prođe neki u suprotnom smjeru. Pogledajte reportažu.


http://croinfo.net/vijesti-regija/7777-eljeznika-stanica-kolodvor-perui.html
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #21 u: 18.07.2012., 16:33:10 »
Nastavljamo u revijalnom stilu ... (uz zahvalu za pohvale)


Na pruzi Zagreb - Split, na ličkoj dionici nalazi se ovaj kolodvor. Nadmorske visine je 571 mnm, na njemu se odvija i ukrcaj drvenih trupaca koje većinom odlaze za Italiju, a ima i nešto putničkog prometa. Upravo kad sam ja tamo bio tamo je stajao pristojno popunjen nagibni vlak, vjerojatno čekajući da prođe neki u suprotnom smjeru. Pogledajte reportažu.


http://croinfo.net/vijesti-regija/7777-eljeznika-stanica-kolodvor-perui.html


A danas:


KOLODVOR PERUŠIĆ
Devet ozlijeđenih u naletu drezine na vagone

U naletu teške motorne drezine na prazne teretne vagone koji su stajali na prvom kolosijeku u kolodvoru Perušić ozlijeđeno je devet radnika tvrtke 'Remont i održavanje pruga', od toga dvojica teže, priopćeno je danas iz Hrvatskih željeznica (HŽ).

U nesreći koja se dogodila oko 13 sati, sedam radnika je zadobilo lakše ozlijede, a svi su prevezeni u Opću bolnicu Gospić. Zastoja u željezničkom prometu nije bilo.

Očevid obavljaju policijski službenici PU ličko-senjske, policijske postaje Gospić, a kako je došlo do naleta znat će po završetku istrage. (Hina)
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #22 u: 23.07.2012., 08:45:24 »
Nekada - 80ih godina prošlog stoljeća imao si 5-6 veza do Ljubljane tako da si mogao lijepo na izlet do tamo i nazad bez problema. Danas imaš 2 linije dnevno i ne možeš u istom danu tamo-amo .
I ne samo to nego nema ni jednog autobusa RI-Lj. :skartoc
Presttrašno.
Tipična spirala neznanja: nema putnika pa ćemo povisiti cijene pa će i ti putnici pobjeći pa kad nema putnika onda ne trebaju ni linije i tako smo tu gdje jesmo, kako bi Kastavci rekli, v rite. :facepalm
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #23 u: 23.07.2012., 10:05:51 »
Da, ovo s vlakom mi je poznato - ništa se nije promjenilo od moje zadnje provjere pred 3-4 mjeseca.
Ali ovo s autobusima me iznenadilo.
Kad sam na Žabici pitao u gore navedeno vrijeme službenica mi je rekla da NITI JEDAN AUTOBUS NE VOZI DO LJUBLJANE. Začudilo me da ni ovaj  iz Splita ne ide ali ona je tako rekla ja prihvatio i dok mi ovo nisi pokazao još bi živio u neznanju.
Obradovao si me ovim voznim redovima autobusa. Nadam se da to nije samo ljetni red vožnje.
Ispričavam se ako sam nekoga zaveo neprovjerenom- krivom informacijom. :skartoc
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #24 u: 23.07.2012., 10:38:22 »
Zaključak:
Ništa nije stalno , sve se mijenja - nagore. :palacdole
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Jean

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 266
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #25 u: 23.07.2012., 13:05:55 »
Sjeverno od Hreljina prolazi željeznička pruga M202 Zagreb Glavni kolodvor – Karlovac – Rijeka. Pruga dotiče mjesto iznad zaseoka Melnice i prolazi kroz Plase. Iznad Melnica je manja željeznička stanica istog imena, a Plase su jedna od većih željezničkih stanica (4 kolosjeka) na pruzi za Zagreb, nekada vrlo važno stajalište za opskrbu parnih lokomotiva vodom i gorivom. Pogledajte fotografije.



http://croinfo.net/ekspedicije-i-istraivanja-regije/7769-eljeznika-stanica-plase.html

Evo da i ja pohvalim izvedbu ovih mini-reportaža, a potom i iskazani interes za željeznicu! Jako dobro odrađeno!

Dodat ću samo jednu sitnicu vezanu za kolodvor Plase:

Do ranih sedamdesetih godina prošlog stoljeća službeni naziv ovog kolodvora bio je PLASE-CRIKVENICA. Razlog tome bio je u činjenici da je to kolodvor koji je najbliži Crikvenici. Postojala je i veza za Crikvenicu - autobusi na koje su presjedali putnici pristigli vlakom iz unutrašnjosti.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #26 u: 23.07.2012., 13:58:42 »
Na relaciji Ri-Zg, vlakom (kao i autobusom) se osim entuzijasta vozi samo tko mora, odnosno nema ili ne može autom (ili su loše meteo prilike).
Za jednu osobu je nešto jeftinije vlakom/autobusom ali već za dvije je jeftinije autom nego autobusom. Za vlak je isto ili možda je limit isplativosti tri osobe, a komfor je neusporediv.
Pred koju godinu sam zadnji put išao vlakom iz Zagreb za Rijeku. Točka polaska je bila u Novom Zagrebu. Vlak je onaj u ~17 . Da bi stigao navrijeme morao sam krenuti nešto poslije 16 prema kolodovoru (30-tak minuta puta plus nešto rezerve). Vlak je kasnio u polasku skoro sat vremena, tako da sam u Karlovcu bio oko 18, a u Rijeci oko 21. Da sam krenuo autom (i da sam ga imao)  oko 16h, u 18h ne bi bio u Karlovcu nego doma a to je još 20-tak minuta od riječkog kolodvora. Od tada nikad više vlakom iz Zg za Ri.
Smjer Ri-Zg nije isključen ali sumnjam da ću ga tako brzo koristiti kada vlakom u 6 dođem u Zg ne prije 9, a isto vrijeme dolaska imam ako krenem autobusom u 7 i još odspavam sat vremena više u svom krevetu.

Ali stvarno bi dobro  bilo imati prugu Ri-Zg po kojoj bi prosječna brzina bila sasvim pristojnih i ni po čemo ekstremnih 150kmh. ~1h putovanja bi bilo nešto puno privlačnije od vožnje autom.  Mada se pitam koliko bi bilo interesenata.  Među poslovnim korisnicima mislim da ne previše, dobar dio ih ide automobilima s kojima imaju popriličnu slobodu kretanja po Zagrebu (ne idu svi na destinacije u "walking" udaljenosti od glavnog kolodvora, a tramvaj začas doda po sat vremena u svakom smjeru). S druge strane u takvom vlaku bi se stiglo obaviti dosta posla kojeg se ne može u autu.  No opet bi vjerojatno i karta bila bitno skuplja, a kako solidan broj ljudi dan danas koristi staru cestu prije negoli autoput baš zbog "ekstra" plaćanja ...

Živi bili pa vidjeli  :D

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #27 u: 29.07.2012., 16:08:41 »
Željeznička stanica Ličko Lešće

Kolodvor Ličko Lešće je u km 83.405, te na 644 m/nm. Smjestio se na pruzi između kolodvora Vrhovine (prema Oštarijama) i kolodvora Perušić (prema Gospiću i Gračacu). Kako uz njega prolazi i državna cesta E71 stao sam nakon obilaska starog DC-3 u Otočcu i poslikao i njega.






Čitava reportaža:
http://croinfo.net/vijesti-regija/7813-eljeznika-stanica-liko-lee.html
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #28 u: 02.09.2012., 17:36:25 »
Prvobitna elektrifikacija pruge ili izmjena žica?



Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #29 u: 02.09.2012., 17:39:15 »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!