Povezani Događaji

  • 140 godina uspostave prvih željezničkih pruga u Hrvatskome p: 25.06.2013

Autor Tema: Željeznica Rijeke i regije  (Posjeta: 129360 vremena)

0 Članova i 6 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline mušica

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 741
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #90 u: 16.12.2012., 22:34:09 »
@LLeon da li će se sa 25 kV i uvođenjem ASEA lokomotiva dobit na većoj vučnoj snazi, tj. da li će se moći izvlačiti teže komponzicije nego dosada?

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #91 u: 16.12.2012., 23:01:38 »
ansaldica 2640kW
asea 3860 kW

1kW= 1,359 ks.....ono, čisto da uzmete "digitron" u ruke :pusiti

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #92 u: 17.12.2012., 08:21:10 »
 :help2...30t manje i 2 osovine manje, kad se tako postavi....to ni sretno riješenje za brdo, neš ko niva i ferari f50 na rebre va snege...

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #93 u: 17.12.2012., 22:24:30 »
 :wavey

hvala na ovom infu ... aktiviraj Jeana malo, gdje je on?   ;)
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #94 u: 28.12.2012., 00:08:26 »
plava hž traka je upotrebljena i za sanaciju derutne čekaonice u Rukavcu...

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #95 u: 28.12.2012., 15:03:57 »
još ko leto i sama će se maknut. va horizontalno stanje :greensmile

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #96 u: 07.01.2013., 12:35:00 »

a drugu stranu slikat? :citam2

haha!

Ćeš ovu?


Ili ovu?


haha!

Nakon dugotrajne potragi prišal san do podatka da je most uklonjen 1978.leta nakon ča su propale daski, a železa ostale. Potpuno je bil identičan ovemu pred Šapjanami. Jutra ću stavit staru kartu na koj se vidi da je taj most bil na važnoj komunikacije od Osojnaki prema Perenićon

Offline Jean

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 266
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #97 u: 08.01.2013., 03:29:32 »
Za ljubitelje brojeva, par numeričkih podataka vezanih uz izmjenu sustava električne vuče u Rijeci:

- prva monofazna lokomotiva u riječki je kolodvor ušla 18. prosinca 2012. u 13:39. Bila je to testna ASEA 1141-029.
- posljednja žutka koja je vozila istočno od Rijeke bila je 1061-106, koja je iz Škrljeva krenula na čelu vlaka 69040 15. prosinca 2012. točno u 21:01 i stigla u Rijeku u 21:20
- posljednja žutka koja je vozila vlastitim pogonom bila je 1061-011. Jedina koja je vozila 16. prosinca - otpeljala je teretni vlak za Šapjane (ne znam broj vlaka jer je kompletna arhiva lokomotive 1061-011 izbrisana sa mappera, ostala je samo posljednja vožnja - povratak u Rijeku, ali sam posljednjoj vuči žutke svjedočio "na vlastite oči" na željezničko-cestovnom prijelazu u Matuljima) i strojno se, kao vlak 68073 vratila u Rijeku točno u 21:24.
- Posljednjom žutkom u redovnom prometu upravljao je strojovođa R.V., poznati forumaš i suradnik Društva prijatelja željeznice "Štacion"

Kako sam se slučajno zatekao na kolodvoru baš u vrijeme dolaska prve monofazne lokomotive, evo par fotki tog povijesnog događaja:








« Zadnja izmjena: 08.01.2013., 04:16:43 od Jean »

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #98 u: 08.01.2013., 08:27:03 »
Ovo je datelj sa stare karte Matulja i okolice na kojoj se vidi ucrtan gore spomenuti most koji je spajao sela iznad željezničke pruge sa selima sa zapadne strane Matulja. Posredno, ako znamo da se preko Osojnaki i Trtni odvijala kompletna komunikacija sa selima Kućeli, Biškupi i Zvoneća, ovaj put je bio i glavna prometnica prema Opatiji preko Mihotići i Pobri.


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #99 u: 08.01.2013., 10:05:19 »
ne znam broj vlaka jer je kompletna arhiva lokomotive 1061-011 izbrisana sa mappera

Što je taj mapper kojeg često spominješ, neki web sajt, aplikacija, ...?  :pojmanemam

Offline Jean

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 266
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #100 u: 08.01.2013., 16:51:38 »
Hm... Bio sam siguran da sam negdje već objasnio šta je mapper...

Mapper je HŽ-ova aplikacija za praćenje kretanja pojedinih kompozicija, lokomotiva, vagona, motornih vlakova, drezina, radnih strojeva... Sadrži pregled trenutnih kretanja vlakova, pregled sastava vlakova, pregled tovarenja vagona i težinu, kašnjenja vlakova te arhivu kretanja pojedinih voznih jedinica u proteklih 30 dana. Na HŽ-ovoj lokalnoj mreži program pruža još neke dodatne informacije (koji strojovođa upravlja kojim vlakom, pregled tankanja dizelskih vozila...) koje se na internetu ne prikazuju. Prema riječima informatički potkovanijih od mene, naziv mapper zapravo se krivo koristi za spomenutu aplikaciju na internetu, jer je mapper (valjda) programski paket u kojem je aplikacija isprogramirana, dok sama aplikacija nema naziva. Ali među željezničarima i ljubiteljima željeznice ustalio se naziv mapper, pa ga i ja koristim.

Adresa je http://www.hz-online.fsnet.co.uk/

Nekada je na stranicama mappera postojao drop-down meni sa brojevima svih aktivnih lokomotiva pojedine serije, ali su ga početkom 2010. ukinuli i pustili samo polje za upis broja. Da bi dobio pregled arhive pojedinog vozila, korisnik sada treba upisati njegov puni UIC broj. Da sad ne ulazim u metode izračuna UIC broja, reći ću samo da se on u Hrvatskoj sastoji od prefiksa 9878, punog broja lokomotive i kontrolnog broja koji se dobija preračunavanjem prethodnih znamenki po određenom ključu (puni UIC broj piše na bočnim stranicama svake lokomotive ili vlaka, dok su na čeonim stranama napisani samo oznaka serije i broj lokomotive u seriji). Da bi olakšali korištenje mappera, na HŽ-u su napravili excel tablicu koja služi za izračun kontrolnog broja ("check digit calculator" na stranici mappera), no forumaš vorta black sa foruma zeljeznice.net izradio je web stranicu kojom je dodatno olakšao korištenje HŽ-ove aplikacije:

http://www.hz-mapper.net/

Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #101 u: 08.01.2013., 17:31:32 »
... da iskoristim ovo za jedno,  iako minimalno ipak lagano cudenje  :liz

Bio neki tip u vlaku za BO i imao je i-pod tablet i na njemu je stalno pratio nas vlak koja je stanica,
koliko kasni, koja je slijedeca, ma znam da sad postoje hrpe aplikacija, ali stvarno  :hmm 
« Zadnja izmjena: 08.01.2013., 17:35:36 od rijeka53 »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #102 u: 08.01.2013., 22:55:52 »
Kada je potonula Costa concordia sam saznao da postoje web stranice na kojima se mogu pratiti brodovi, pred koji mjesec sam skužio da postoji takvo nešto i za avione, npr "flightradar24" jedan od web stranica na kojima se mogu pratiti avioni u letu (u verziji kao aplikacija koja se plaća, okrene se mob prema avionu i aplikacija na temelju položaja i smjera u kome "gleda" mob, ispiše koji je avion i let u pitanju), ali stvarno nisam znao da takvo nešto ima i HŽ  :palacgore

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #103 u: 09.01.2013., 09:04:05 »
Moralo bi biti tako nešto i za Zagrebačke tramvaje jer sam skinuo Android aplikaciju  "Zagreb tram"  :)

Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
Odg: Željeznica Rijeke i regije
« Odgovori #104 u: 09.01.2013., 11:26:22 »
Kada je potonula Costa concordia sam saznao da postoje web stranice na kojima se mogu pratiti brodovi, pred koji mjesec sam skužio da postoji takvo nešto i za avione, npr "flightradar24" jedan od web stranica na kojima se mogu pratiti avioni u letu (u verziji kao aplikacija koja se plaća, okrene se mob prema avionu i aplikacija na temelju položaja i smjera u kome "gleda" mob, ispiše koji je avion i let u pitanju), ali stvarno nisam znao da takvo nešto ima i   :palacgore


... ni to HZ leh it. , vlak je bil Lecce-Bologna  :wavey