Autor Tema: Granica Slobodne države Rijeka, područje Preluk-Pavlovac, 19.1.2013  (Posjeta: 4468 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
¸Dana 19.1.2013 ekipa e bila na istrazivanju stare granice Slobodne drzave Rijeka na podrucju Preluk-Pavlovac.
Ocekivano, bilo je tesko naci nesto zbog novih izgradnja, kako motela Panorama, tako i novih kuca sjevernije od Pavlovca.

Prvo smo otisli okolo bivse Case di Finanza



Odmah iznad samog krizanja dosli smo do prvog zakljucka, ovo je bio dio granice



dosta iznad bila je i dobra panorama na Liburniju a i tu je okvirno isla granica



Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Detaljno smo pretrazili sumu ali samih stupica, tj kamenih oznaka nismo nasli. Stigli smo do pruge, jos pod snijegom. Bilo je sumlji da ovaj visoki stup, prisutan na obje strane pruge, je dio granice, ali ipak nije.



U daljini probijeni dio za prugu



a na juznoj strani potencijalno jedini kamen, barem sumljiv, ma koliko nemam opipljiv dokaz da je to to.



Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Vratili smo se natrag i malo otisli do Preluka, bez uspijeha. Osim sto je Zokxy "temeljito" istrazio jedan rov  :facepalm

I za kraj dosli natrag do bivse Osteria Preluca



Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
I za kraj evo od Jazbaca:



GPS trag današnje expedicije.

Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
  :palacgore ... san iznenadjena da ste mogli i to se prohodat, po umejku i graji od sega case izgradilo,
mani se to deluje jako strmo i sklizavo. Kamo ste puscali aute i kako ste ih potle zeli, nadam se da
po zoksa ni prisla gorska spasilacka ekipa  :greensmile


Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Lijepo!  :bravo
Šteta da nema vidljivih tragova granice. Da ste sačekali na pruzi još kojih 45 minuta, mogli ste uslikat brzi za Ljubljanu. :greensmile

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585

a na juznoj strani potencijalno jedini kamen, barem sumljiv, ma koliko nemam opipljiv dokaz da je to to.


Još nekoliko sličica tog "sumnjivog kamena









Moram reći da sam u ovom totalni amater. Ovo mi je bilo prvi put da i dem u takav pohod. Sve što znam o ovome, znam sa foruma. Ovakav kamen nisam još vidio, i čini mi se da nema veze sa granicom koju smo mi tražili. Jedina granica koju bi mogao predstavljati je granica između tri naselja.



Kamen bi trebao biti na poziciji koju označava strelica, a zelena linija predstavlja granicu tih naselja

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551

Još nekoliko sličica tog "sumnjivog kamena


Meni liči na "moderni" kamen, odnosno oznaku. Koliko sam primjetio sve oznake iz 1924 su bile napravljene od puno finijeg pijeska.  A koliko vidim, današnje oznake su napravljene od ovako grubljeg materijala.

Offline Jean

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 266
Ovo bi, po mjestu na kom se nalazi, mogao biti željeznički stupić, kojim HŽ (ranije JŽ, još ranije JDŽ - starije od toga nisam vidio, iako se uz prugu Rijeka-Šapjane donedavno moglo naći podosta ostataka sa Ferrovie di stato) označava svoju trasu. Takvih kamenih stupića imaš uz prugu koliko hoćeš. Pogotovo na mjestima gdje je u željezničkom vlasništvu malo širi pojas od same pruge i nasipa. Takvim stupićima željeznice označavaju rubove takvog područja, a također i objekte neželjezničke namjene pod njihovom ingerencijom (npr. takav jedan stupić nalazi se kod mosta u zaseoku Pičići između Rukavca i Jušića).









Ovaj stupić je, doduše, prenizak za željeznički. Izgleda li kao da je u zemlju zakucano preko 30 centimetara tijela stupića (onoga što je inače iznad zemlje)? Ako ne, možda je kakav stupić koji omeđava dvije parcele? Meni definitivno ne izgleda kao granični stupić - granični stupići su bili veći (širi, deblji), od finijeg materijala i još višlji od željezničkih.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Ovo bi, po mjestu na kom se nalazi, mogao biti željeznički stupić, kojim HŽ (ranije JŽ, još ranije JDŽ, označava svoju trasu. Takvih kamenih stupića imaš uz prugu koliko hoćeš.
Dole uz prugu, nalazi se takav kameni stupić o kakvom ti govoriš.



Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Meni, veeelikom amateru za granice, bunkere i ostale stvari, učinio se taj dan još jedan kamen sumnjiv.









Da li ja vidim broj 2 na kamiku, ili mi se samo čini?

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
A ovo je moj pokušaj pravljenja karte stara + gppgle


Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.160
Meni, veeelikom amateru za granice, bunkere i ostale stvari, učinio se taj dan još jedan kamen sumnjiv.
...

Da li ja vidim broj 2 na kamiku, ili mi se samo čini?


Samo je sumnjiv, ali se ne radi o graničnom kamenu.

Pregrubo tesano i različite vrste...

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Ovo bi, po mjestu na kom se nalazi, mogao biti željeznički stupić, kojim HŽ (ranije JŽ, još ranije JDŽ, označava svoju trasu. Takvih kamenih stupića imaš uz prugu koliko hoćeš.
Dole uz prugu, nalazi se takav kameni stupić o kakvom ti govoriš.



Jedan u kope, drugi u špade. :lol1 :lol3
Jean govori o stupićima kojima HŽ označava granice svog teritorija, a ovo na slici je hektometarski stupić. Oznaka kilometraže neke pruge. Nalaze se uz prugu na svakih 100 metara udaljenosti, naizmjenično- jedan lijevo, jedan desno. Konkretno, ovaj na slici: 47,1 km od Pivke.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Jedan u kope, drugi u špade. :lol1 :lol3

Ti u baštoni  :lol1