Autor Tema: VENEZIA - slavi 21. studenoga  (Posjeta: 6200 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
VENEZIA - slavi 21. studenoga
« u: 23.11.2012., 16:48:31 »
svake godine, la Festa della Madonna della salute (Blagdan Gospe od zdravlja) lokalni, vjerski praznik u vidu hodočašća
u ime zahvalnosti, Djevici Mariji, koja ima za cilj pohod u Baziliku Santa Maria della Salute



Tijekom toga dana Crkva je stalno otvorena bez prekida, a kako bi se olaksalo hodocasce i kontinuirani priliv mase vjernika
podignut je privremeni pontonski most na Canal Grande koji povezuje Punta della Dogana i Santa Maria del Giglio.



Obljetnica podsjeca i potječe iza velike epidemije kuge koja je pogodila sjever Italije između 1630 i 1631., istu je
opisao i ovjekovjecio i Alessandro Manzoni, u svom povjesnom romanu  „Zaručnici“.
Zaraza se proširila po Veneciji nakon dolaska nekih ambasadora iz Mantove, već ozbiljno pogođena epidemijom,
koji dolaze traziti pomoć Republike Venecije.  Iako su Veleposlanici bili smješteni u karanteni na otoku San Servolo
i unatoč svom oprezu, neki radnici dolaze u kontakt s gostima i epidemija se prosirila po gradu sa katastrofalnim
posljedicama. U roku od samo nekoliko tjedana pogodila je cijeli grad,  s velikim gubicima među stanovnicima,
a žrtve su bile i Duzd Nicolò Contarini te patrijarh Giovanni Tiepolo.
Na vrhuncu epidemije, u nedostatku drugih rješenja, Vlada je organizirala procesiju molitve Gospi, koja traje tri dana
i tri noći, a prisustvuje mu svo preživjelo stanovništvo. Dana 22. listopada 1630 Dužd  daje zavjet  za izgradnju
velebnog hrama, ako grad preživi epidemiju.
Nekoliko tjedana kasnije, epidemija je vidno usporila da bi se konačno ugasila u studenom 1631. Procjenjuje se da je bilo
više od 47.000 umrlih samo u gradskom području, a gotovo 100.000 na području  Republike Duzda, inace 1500 godine,
broj stanovnika u Veneziji je bio oko 120.000 ukljucene i 11.164 cortigiane.

I tako Vlada donosi dekret, iz zahvalnosti, da se procesija ponavlja svake godine, a Gospa je denominirana;  „od Zdravlja“.
Vlada Republike odrzala je dato obecanje te odmah pocinje traziti lokaciju i raspisuje natječaja za gradnju nove crkve.
Prvo hodočašće zahvalnosti održano je 28. studeni 1631., odmah po zavrsetku epidemije.

Natjecaj je osvojio venecijanski arhitekt, Baldassare Longhena, sa svojim projektom barokne crkve, osmerokutne strukture,
koja na vrhu ima impozantnu kupolu, a koja je posvećena 21. studenog 1687.Inace to je festa i obljetnica koju posebeno
osjecaju venecijani,  a tom prilikom tradicionalno se jede  CASTARDINA

Prica ide, kako je Venezija bila stavljena pod karantenu, a zadnji brod koji je pristao, stigao je iz Istre i bio je krcat
butova kastrirane ovcetine.

RICETA

RICETA PO VENECIJANSKU

Zanimjivosti:

- za podmorske temelje Bazilike Gospe od Zdravlja, utroseno jedan milion 150 tisuca i 657 stupova.
Tradicionalno su se upotrebljavala debla od johe, a  za potporu osnovnih zidova, brijest i ariš.





- svima je poznata ova maska venecijanska, dr KUGE,  a njeni korijeni su bas iz perioda kuge. Jedino su ljecnici
smjeli  biti  u kontaktu s bolesnicima i to ovako obuceni: potpuno umotani u crni plašt, nosili su okrugli crni šešir,
a na licu naocale i masku. Unutar maske stavljali su aromaticne biljke da prociste zrak koji su udisali. Liječnik kuga,
mogao je dotaknuti zaražene i njihovu odjeću jedino sa dugim drvenim štapom. Karantena se nalazila ne otocima
Lazareto Nuovo i Lazareto Vecchio. Ovi otoci u laguni Venecije spasili su živote ostatku populacije. Dva otoka su se
koristila  i kao ambulante i kao groblje,  tako se nastojala suzbiti zaraza. Kuga je konačno iskorijenjena ranih '700. 
Tijekom karnevala vec dekadentna Mletačke Republika počela je koristi za zabavu ovu masku koja je bila korištena kao protekcija.
 
- Veneciju su pokosile tri velike epidemije kuge 1347-1349, 1575-1577 i 1630-1631




... vise na BLOGU

« Zadnja izmjena: 23.11.2012., 17:36:19 od rijeka53 »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: VENEZIA - slavi 21. studenoga
« Odgovori #1 u: 23.11.2012., 18:28:32 »
Rijeka 53 BRAVO.  :bravo2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: VENEZIA - slavi 21. studenoga
« Odgovori #2 u: 23.11.2012., 20:40:11 »
 :bravo2

e to ... svaka čast ... ovako stavi i ostalo zanimljivo sa bloga - par crtica, slika i link na blog!!!   :palacgore
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: VENEZIA - slavi 21. studenoga
« Odgovori #3 u: 10.11.2014., 22:05:09 »
Nekoliko slika od nedjelje...

Venezia grad koji obožavam. Dugo već nisam bila još od koncerta Pink Floyda 1989.  :P

Sada sam je doživjela malo drugačije.











aboriđinka

Offline KarlaRi

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 456
Odg: VENEZIA - slavi 21. studenoga
« Odgovori #4 u: 10.11.2014., 22:16:07 »
Sabina, može pitanje? Organizirani izlet ili odlazak u vlastitom aranžmanu? Obećala sam voditi kćer da vidi tu ljepotu, no ne pronalazim izlete u ovo doba godine, a u doba karnevala bude puno previše ljudi....

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: VENEZIA - slavi 21. studenoga
« Odgovori #5 u: 10.11.2014., 22:23:12 »
Može, naravno: organizirani izlet sa svrhom. Ali mogu ti reći, što je i mene začudilo u ovo doba godine, da je bilo krcato ljudi. Zato me oduševila šetnja po manjim uličicama dok smo trazili hostel.
Ako ideš u vlastitom aranžmanu autom moraš računati na trošak cjelodnevnog parkinga od 26,00 eura što je po meni dosta novaca. Da sam išla samo o svom trošku radije bih izabrala da me vozi autobus. Ovaj put smo morali koristiti aqua-bus i mogu reći da je baš isplativo jer za sitnih 5 eura vidis Veneziu iz pravog kuta...s vode
aboriđinka

Offline KarlaRi

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 456
Odg: VENEZIA - slavi 21. studenoga
« Odgovori #6 u: 10.11.2014., 22:31:00 »
 :palacgore

ništa, kopam ja onda dalje u nadi da će se pojaviti neki izlet prije karnevala....

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: VENEZIA - slavi 21. studenoga
« Odgovori #7 u: 10.11.2014., 22:43:03 »

Dugo već nisam bila još od koncerta Pink Floyda 1989.  :P



uuuuuu, na ovome ti jako zavidim  :cool2 :cool2 :cool2

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: VENEZIA - slavi 21. studenoga
« Odgovori #8 u: 11.11.2014., 02:05:01 »
Venecija!?!? Božmesačuvaj. Ofucani stari grad koji pliva u vlastitoj kanalizaciji. Turistima prodaju svoje trošne fasade i priče o svojoj "slavnoj" prošlosti kada su palili i krali od Istre do Boke kotorske. Temelji grada su im od balvana koje su posjekli u našim šumama. :palacdole

Obećala sam voditi kćer da vidi tu ljepotu, no ne pronalazim izlete u ovo doba godine, a u doba karnevala bude puno previše ljudi....

Karla, ako baš hoćeš vidjet taj preprepreskupi grad u baruštini, preporučam ti brod ili vlak.
Brodovi ti plove od 4. do 10. mjeseca. Znači, prije karnevala ništa. Ja sam prije 2 godine bio sa ženom i malom u Veneciji. Putovali smo brodom iz Rovinja. Malo nezgodno, jer u 6:30 moraš bit na check-inu pa ako krećeš iz Rijeke moraš ustat u 4 ujutro. :e040  Mi smo spavali u Rovinju, pa nam je to bilo elegantnije. Inače imaš polaske i iz Pule, Poreča, Umaga. Za oko 2 i pol sata si u Veneciji. Usput, za vrijeme plovidbe ti vodič ispriča povijest Venecije. Kad stigneš tamo, možeš birat hoćeš li sa vodičem ili ćeš solo razgledavat grad. Malo je skuplje, nas je došlo nešto manje od 100 € po glavi, ali veći je gušt plovit brodom nego se truckat cestom. Mi smo bili sa ovim. Imaš još i ovog, a kasnije mi je bilo žao da nismo išli sa ovim, jer sam htio plovit ovim mješancem katamarana i hovercrafta.




Druga opcija ti je vlak. Autom do Trsta, a od Trsta do Venecije imaš vlakove svakih sat vremena. Cijena za jedan smjer- 13 €, vrijeme vožnje- 2 sata.

Ovaj put smo morali koristiti aqua-bus i mogu reći da je baš isplativo jer za sitnih 5 eura vidis Veneziu iz pravog kuta...s vode
Odakle ti tih 5 eura? :hmm Najjeftinije koliko znam je vaporetto. Karta vrijedi sat vremena- 7 eura.

Offline KarlaRi

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 456
Odg: VENEZIA - slavi 21. studenoga
« Odgovori #9 u: 11.11.2014., 06:29:00 »
LLeon, hvala na korisnim informacijama. Te brodove sam ljetos gledala i baš odustala od toga jer prerano kreću sa zapadne obale Istre  :palacdole. Ove varijante sa vlakom se nisam sjetila, to bi moglo biti zanimljivo  :cool2

 :thankyou

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: VENEZIA - slavi 21. studenoga
« Odgovori #10 u: 11.11.2014., 08:03:16 »
Te brodove sam ljetos gledala i baš odustala od toga jer prerano kreću sa zapadne obale Istre  :palacdole.
A kad bi ti, u podne? :pusiti Imaš 5 sati plovidbe+ sat vremena za check-ine. To ti je 6 sati, a treba nešto od Venecije i vidjet.

Vlak je zgodan je kreće sa Trieste Centrale (valjda znaš gdje je to) i vozi do kolodvora Venezia Santa Lucia, a to ti je već na otoku. Izađeš iz kolodvora i u srcu Venecije si. :palacgore Za mjesec dana ja i Damir i još neka ekipa idemo vlakom u Veneciju, pa možeš sa nama. :greensmile

Btw, je li netko primjetio da Venecija ima oblik ribe? Kaže naš vodič sa broda da je to proždrljiva pirana. Nekad su izjedali našu obalu, a sada izjedaju turistima novčanike. Mlečani.. fuj, gade mi se.. :vahidrk

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: VENEZIA - slavi 21. studenoga
« Odgovori #11 u: 11.11.2014., 08:28:37 »
Mislim da komplicirate bez potrebe.
Ja sam prije desetak godina nekoliko puta bio u Veneciji grupno. I u doba karnevala i u doba nekarnevala. I uvijek je relativno puno ljudi.
Agencije organizrale posjet za cca 100 kuna i vozi. Em jeftino, em iz Rijeke... :wind14
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: VENEZIA - slavi 21. studenoga
« Odgovori #12 u: 11.11.2014., 09:33:34 »

Ma koliko god da inače ne fermam previše turističke agencije, moram se složiti sa Milićevim prijedlogom. Najbolje su organizirane ture, meni osobno one koje te samo dopelju, puste te da sam bauljaš i navečer te ukrcaju i te su oko 100 - 150kn.
Druga opcija je skroz vođena tura, ta je malo skuplja, ali za one koji vole s vodičem je vjerovatno ok. Proguglaj malo, puno agencija nudi Veneciju, možda malo manje u ovom periodu zbog adventskih putovanja.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: VENEZIA - slavi 21. studenoga
« Odgovori #13 u: 11.11.2014., 20:11:43 »
Mislim da komplicirate bez potrebe.
Ja sam prije desetak godina nekoliko puta bio u Veneciji grupno. I u doba karnevala i u doba nekarnevala. I uvijek je relativno puno ljudi.
Agencije organizrale posjet za cca 100 kuna i vozi. Em jeftino, em iz Rijeke... :wind14

 Otić na zapadnu obalu Istre, ukrcat se na brod i otplovit u Veneciju. Ili autom do Trsta, sjest na vlak i via. Samo razmatramo razne mogućnosti, jer je ponuda autobusnih izleta u ovo doba godine mršava. Neš ti kompliciranja.
Da mi je vidjet tko će te vozit do Venecije i natrag za 100 kn!? Povremeno se na Crnom jaju ili Kolektivi nađe jednodnevnih izleta za 195 kn. Samo prijevoz i vodič. Doduše iz Zagreba, ali ništa ne piše da oni koji se ukrcavaju u Rijeci imaju nekakav popust. Samo da kod rezervacije moraš navest da se ukrcavaš u Rijeci. I onda biser godine (treba čitat sitna slova): iskrcaju te na Punti Sabbioni, a da bi došao do Venecije ćeš ili plivat ili nadoplatit agenciji 140 kn za brod.
Isto kao da uplatiš izlet u Zagreb, ali autobus vozi samo do Karlovca. A za dalje ćeš nadoplatit vožnju skelom po Kupi i Savi. Eeejjj.. alooo... pa tko je tu lud...
Tako da Miliću, danas biš sa tih svojih 100 kn daleko dogurao. :pusiti
« Zadnja izmjena: 11.11.2014., 22:30:38 od LLeon »

Offline KarlaRi

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 456
Odg: VENEZIA - slavi 21. studenoga
« Odgovori #14 u: 12.11.2014., 06:26:09 »
filina su vremena kad se u veneciju išlo za 100 kn  :a025.... ovo što LLeon kaže, nema sada bez 300 kn po osobi plus dodatno za vaporetto (ali to je bilo i kad je za 100 kn bilo   :greensmile) evo npr. http://www.toptours.com.hr/jesen-u-veneciji-jednodnevni-izlet/