Autor Tema: Lažne zlatne poluge kruže svijetom??  (Posjeta: 2293 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Lažne zlatne poluge kruže svijetom??
« u: 24.09.2012., 20:07:38 »
Ova zlatna poluga težine 10 unci donesena je na prodaju u draguljarnicu u New Yorku za oko $18,000. No ispostavilo se da je krivotvorena! Što je zanimljivo, prava je zlatna poluga kupljena legalno sa svim papirima i serijskim brojem, zatim je probušena, zlato iz unutrašnjosti izvađeno i prodano, a unutra stavljen tungsten, metal koji je najsličniji zlatu po težini i gustoći, te je zatim poluga opet zatvorena!






Više - link http://croinfo.net/zanimljivosti2/7994-lane-zlatne-poluge-krue-svijetom.html
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Jean

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 266
Odg: Lažne zlatne poluge kruže svijetom??
« Odgovori #1 u: 25.09.2012., 02:11:48 »
... a unutra stavljen tungsten, metal koji je najsličniji zlatu po težini i gustoći ...

U Europi je taj metal poznatiji pod nazivom Volfram (kemijska oznaka W) i dobro nam je poznat iz klasičnih sijalica sa žarnom niti.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Lažne zlatne poluge kruže svijetom??
« Odgovori #2 u: 25.09.2012., 12:02:50 »
Majko božja , morat ću poć va skrovište pogledat da ni i mane ka poluga falsa. Joh mane!!!
        :yes
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Lažne zlatne poluge kruže svijetom??
« Odgovori #3 u: 25.09.2012., 12:06:16 »
Ako vam treba volframa, javite se meni. Imam hrpu sijalica pa ćemo razbijat staklo i vadit van.  :facepalm

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Lažne zlatne poluge kruže svijetom??
« Odgovori #4 u: 25.09.2012., 12:51:05 »
Ako vam treba volframa, javite se meni. Imam hrpu sijalica pa ćemo razbijat staklo i vadit van.  :facepalm

BTW ako imate neispravnih žarulja - bilježim se sa štovanjem, ne radi Wolframa/tungstena nego radi razbijanja. Naime, želim pokušati (i nadam se uspijeti) fotografirati trenutak razbijanja žarulje, a kako to zasigurno neće ići iz prve, trebat će mi neka količina istih za isprobavanje  :lol1

Offline Kazinjo

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Kol 2012
  • Postova: 405
Odg: Lažne zlatne poluge kruže svijetom??
« Odgovori #5 u: 25.09.2012., 14:55:31 »
Ne znam da li ste znali, vecina strelica za pikado, profesionalnih, ne one kafanske, se rade od tungstena (90% udjela)...
Nema predaje!

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Lažne zlatne poluge kruže svijetom??
« Odgovori #6 u: 25.09.2012., 20:05:10 »
a unutra stavljen tungsten, metal koji je najsličniji zlatu po težini i gustoći,
Po gustoći da.
Zlato 19320 kg/m3
Volfram 19250 kg/m3
Za usporedbu, olovo za koje bi mnogi rekli da je "najteži" metal ima "samo" 11340 kg/m3

Ali po TEŽINI??? :facepalm :facepalm :facepalm
Ovo me podsjetilo na ono trik pitanje: Što je teže? Kilogram željeza ili kilogram perja? :skartoc
Ako ćemo baš cjepidlačit, ni to pitanje nije ispravno, jer mjerna jedinica za težinu je newton, a (kilo)gram je za masu. Dijeli ih onih poznatih 9,81 m/s2

Citat:
Riječ je bila o polugama od tungstena (koji je metal čija težina je približna težini i gustoći zlata po jedinici težine)
Volio bih da mi autor teksta objasni što je ovime htio reći. :help1 :pojmanemam Ovo vjerojatno ni Einstein ne bi znao dešifrirat. :facepalm

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Lažne zlatne poluge kruže svijetom??
« Odgovori #7 u: 25.09.2012., 20:20:12 »
Riječ je bila o polugama od tungstena (koji je metal čija težina je približna težini i gustoći zlata po jedinici težine)


Možda je htio reći po jedinici volumena...?

Jer isti volumen zlata i volframa (tungstena) teži otprilike isto ...
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Lažne zlatne poluge kruže svijetom??
« Odgovori #8 u: 25.09.2012., 20:25:57 »
Citat:
Riječ je bila o polugama od tungstena (koji je metal čija težina je približna težini i gustoći zlata po jedinici težine)
Volio bih da mi autor teksta objasni što je ovime htio reći. :help1 :pojmanemam Ovo vjerojatno ni Einstein ne bi znao dešifrirat. :facepalm

Reklo bi se pleonazam plus brzopletost uz par žlica neznanja   :lol1

Valjda je htio reći da imaju sličnu gustoću a usput je htio i dati fefiniciju gustoće iz čega je ispala papazanija pojmova i definicija :lol3

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Lažne zlatne poluge kruže svijetom??
« Odgovori #9 u: 25.09.2012., 21:19:59 »
Autor baš ne barata pojmovima: gustoća, težina, volumen...  :lol3
Vjerojatno je mislio na specifičnu težinu, a to je bitno različit pojam od težine.

Citat:
SAD su proizvele lažno zlato vrijedno 600 milijardi dolara i varajući partnere širom sveta pokušale da ga prodaju.
 
 
Što mislite o tome???

Mislim da bi SAD trebalo izbrisati sa lica Zemlje i mnogi svjetski problemi bi bili riješeni.

Offline Kazinjo

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Kol 2012
  • Postova: 405
Odg: Lažne zlatne poluge kruže svijetom??
« Odgovori #10 u: 25.09.2012., 21:59:44 »
LLeone slazem se da bi vecina peoblema bila rjesena ali ne ako bi izbrisali Ameriku s lica zemlje, dovoljno bi bilo samo par obitelji koji reziraju cijelu globalnu situaciju, i naravno, njihove vanjske, uglavnom europske suradnike....
Nema predaje!