Autor Tema: Granične oznake i fotografije s granice  (Posjeta: 151854 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline nevoso

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Stu 2016
  • Postova: 85
Odg: Granične oznake i fotografije s granice
« Odgovori #330 u: 22.02.2018., 20:03:23 »
Hvala  :palacgore

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.515
Odg: Granične oznake i fotografije s granice
« Odgovori #331 u: 22.02.2018., 23:53:32 »
Elvis, sorry krivo sam se izrazio - kad sam rekao "direktna granica" mislio sam na granicu između ...  A svečane uniforme svaka vojska oblači npr. za praznike

Pitanje svečanih uniformi je potegnuo Kobler, koji je, ako sam ga dobro shvatio, u stvari pitao može li se točnije datirati dan/mjesec snimanja te fotografije prema praznicima Kraljevine Italije.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Granične oznake i fotografije s granice
« Odgovori #332 u: 23.02.2018., 01:13:26 »
Da, hvala Elvis, točno si shvatio.
Te, recimo, godine Talijani su slavili (pa i vojska):
01/01/1920 Capodanno
06/01/1920 Befana

04/04/1920 Pasqua
05/04/1920 Lunedì dell'Angelo
25/04/1920 Festa della Liberazione
01/05/1920 Festa del Lavoro
02/06/1920 Festa della Repubblica
15/08/1920 Ferragosto
01/11/1920 Ognissanti
08/12/1920 Immacolata Concezione
25/12/1920 Natale
26/12/1920 Santo Stefano


Ove tirkizne mislim da možemo zanemariti, a ova dva crvena mi se jako sviđaju kao mogućnost.

Riječan

  • Gost
Odg: Granične oznake i fotografije s granice
« Odgovori #333 u: 23.02.2018., 04:18:02 »
Daluka, ovo baš i nije netočno. Ja sam se referirao na razdoblje u kojem je navedeno da je slika nastala, dakle na 1920. godinu, odnosno na razdoblje od kraja Velikog rata pa do aneksije. Hvala na podacima, vrijedni su, ali za ovu raspravu potpuno irelevantni. Odnose na stanje NAKON 1924., a ne DO 1924, nakon čega je Rijeka anektirana i kad su sve granice IT- SHS postale - kako sam se nespretno izrazio- "direktne" dakle, kad se stanje granica uvelike promijenilo. Zbog čega u tvojem izvoru nema podatka o gp Klana ne znam,  neupitno je postojala. Ujedno je sasvim u redu da se navodi granica IT - SHS na Zametu, kad se radi o vremenu nakon 1924. - Rijeka je tada postala i de iure Italija, pa je stara granica na istom mjestu između SDR i SHS, postala IT - SHS. A da je postojala već neposredno nakon 1. rata tvrdim sa sigurnošću - tu je na granici, za imprese, general Pittaluga zaustavio D'Annunzia ne želeći ga pustiti u SDR, kad je došlo do naguravanja, nakon čega je popustio. Dalje Daluka, nažalost, nisam po struci ni topograf niti geometar, pa mi nisu poznate formule u koje bih mogao uvrstiti visinu zgrade, prosječnu visinu čovjeka, visinsku razliku i ..  :help2  pa da dobijem podatke koje hoćeš, ali ti evo skice položaja, kako ja to vidim. Na nesreću google ne može do tog mjesta, pa ne mogu izvući vizuru, ali sam svojevremeno poslao Riječanku da to poslika sa mjesta gdje mislim da je ishodište fotografije, pa ako te slike još ima, neka ih stavi. Ja ih ne mogu naći više. I da se na kraju  razumijemo, ako je slika stvarno iz 1920. godine, onda je bespredmetno uopće razgovarati o ovoj lokaciji, s obzirom da su palacini građeni 1932. Kad sam ja to slagao, nisam imao taj podatak. Doduše, ako se stvarno radi o 1920. u što nemam razloga sumnjati, onda ne dolazi u obzir ni pozicija na Zametu, makar se na glavu postavili. S druge strane, ako je kasnije slikana, kako tvrdi Zoxy, onda to uvelike mijenja stvar -  može biti slikana i nakon 1932. (a prije izgradnje 3. palacina koji zaklanja vidik i pouzdano je građen nakon dva danas postojeća, imam slike koje to dokazuju - na kojima ga još nema)  pa ova lokacija opet igra. Zaključak: ako je 1920. godina na slici - nije Klana, nije Zamet. Ako je nakon 1924, može biti Klana, može biti Zamet. Ali nikako s one pozicije. A Zoxyjev glavni argument da nema šanse da su dvojezični natpisi na klanjskoj granici, naravno ne priznajem, jer nije argument  :happydancing  Vidimo na Dalukinoj slici tablu iz Šmogora zgora Matulja, koja je identična. Znači da je bila tipska za sve prijelaze, pa nepostavljanje nije dirigirao rabijatni klanjski sindaco ni komandir kasarne, nego je tako moralo biti i tu je točka i za njih i za mene.  :palacgore

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Granične oznake i fotografije s granice
« Odgovori #334 u: 23.02.2018., 06:49:50 »
 :greensmile

Krivo si me shvatio. Ja u kope, ti u špade.
U Klani NIJE bila granica! Nego cca 2 km dalje. Tamo je moguće i stajala ta tabla. Ali u Klani apsolutno i totalno nemoguće. To je normalan grad podalje od granice. Čemu dvojezični natpisi u njemu kad su im i imena potalijanizirali odmah?

Dakle, za mene je neupitno:

1. Ovo je 1924. ili kasnije
2. Ovo je Zamet
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Riječan

  • Gost
Odg: Granične oznake i fotografije s granice
« Odgovori #335 u: 23.02.2018., 07:03:20 »
Na slici su karabinjerske uniforme iz 1920 i nove, iz doba Mussolinija - Nova godina 1924. Ove stare su, našao sam,  bile u uporabi još otprije 1. sv. rata.. Naša slika je očito dobro datirana, Mussolini je, izgleda,  mijenjao uniforme nakon što je došao na vlast. S time naravno, povlačim moju kandidaturu Klane za glavnog junaka ove slike, jer su uniforme na slici  i palacini vremenski nespojivi. :) Isprika svima kojima sam oduzeo vrijeme, ali oni koji me poznaju, znaju da ne odustajem dok mi sve kristalno jasno ne sjedne, pa molim da mi se ne zamjeri. :)  :closed

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.348
Odg: Granične oznake i fotografije s granice
« Odgovori #336 u: 23.02.2018., 10:50:57 »
Odlični ste!  :bravo
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.416
Odg: Granične oznake i fotografije s granice
« Odgovori #337 u: 23.02.2018., 11:32:03 »
Križ na tabeli je državno obilježje Italije, ne oznaka za "groblje".
Granica na Zametu kako god se okrene i tumači je jedino nakon 1924-te bila u direktnom doticaju sa Kraljevinom SHS (YU) do tada granice na tom mjestu je graničila sa Italijom.


Uniforme karabinjera sve piše, službeno.

Dali je ovo žičana mreža iza?
« Zadnja izmjena: 23.02.2018., 11:35:49 od Daluka »

Riječan

  • Gost
Odg: Granične oznake i fotografije s granice
« Odgovori #338 u: 23.02.2018., 19:20:03 »
Daluka da, "direktna" granica IT-SHS  je bila tek nakon 1924. Ali ne stoji da je do tada na tom mjestu bila granica s Italijom. Bila je samo do stupanja na snagu Rapalskog ugovora 01.01.21. i to IT- SDR.  Između Rapalskog i Rimskih ugovora ovo je teritorij SDR skroz do Kastva i na Zametu, na tom mjestu te četiri godine  nema granice, ona je par stotina metara sjeverno, prolazi  negdje Gornjim Zametom preko Srdoča ( znam da je prolazila kroz dvorište moga prijatelja, pa im je kuća bila u SHS, a štala u SDR ) Zametska cesta je cijela na teritoriju SDR pa je prijelaz ukinut..  Ponovo se uspostavlja tek Rimskim ugovorima 1924 na istom mjestu na kojemu je bio prije 4 godine.


Offline nevoso

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Stu 2016
  • Postova: 85
Odg: Granične oznake i fotografije s granice
« Odgovori #340 u: 23.02.2018., 21:20:53 »
Dali je ovo žičana mreža iza?
Ne vidim nikakve mreže, čak ni one na ogradi, iako mi na novoj sliki izgleda stara.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.416
Odg: Granične oznake i fotografije s granice
« Odgovori #341 u: 24.02.2018., 13:26:02 »
Dali je ovo žičana mreža iza?
Ne vidim nikakve mreže,

Čini mi se kao mreža sa lijeve strane iznad prvog financa i drugog karabinjera.

na Zametu, na tom mjestu te četiri godine  nema granice, ona je par stotina metara sjeverno

Na ovom mjestu, otprilike 900 m sjeverno od gp S. Nicolo.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Granične oznake i fotografije s granice
« Odgovori #342 u: 24.02.2018., 13:35:27 »
Mislio sam da su na slici tri karabinjera u turchese-scuro uniformama i četiri alpinca, tri u pelerinama i četvrti hrabro samo u giubottu. Njihove uniforme su standardno verde-grigio još otprije WW1.

Offline nevoso

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Stu 2016
  • Postova: 85
Odg: Granične oznake i fotografije s granice
« Odgovori #343 u: 24.02.2018., 19:16:10 »
Čini mi se kao mreža sa lijeve strane iznad prvog financa i drugog karabinjera.
? ... ja bi rekao 85 posto moguće.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.515
Odg: Granične oznake i fotografije s granice
« Odgovori #344 u: 24.02.2018., 23:25:26 »
Drugi s lijeva na gornjoj fotografiji me podsjetio na prvog s lijeva na donjoj fotografiji. A i prvi s lijeva na gornjoj ima neke sličnosti sa prvim s desna na donjoj.