Autor Tema: Katarina A  (Posjeta: 24226 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Katarina A
« Odgovori #15 u: 05.01.2014., 17:42:21 »
Da jesmo...nije bilo najpametnije (pogotovo ne sa psom) ali uspjeli smo. U jednom momentu smo stali i nismo mogli ni tamo ni vamo. Tj. ne ja već on. Prepao se i nije htio dalje a nazad se nije moglo. Onda sam se vratila i malo ga pogurala...Ne bih to više s njim nikada pokušala  :skartoc ali sama bih mogla bez problema
aboriđinka

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Katarina A
« Odgovori #16 u: 05.01.2014., 17:55:07 »
 :bravo2 :bravo3

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Katarina A
« Odgovori #17 u: 05.01.2014., 18:08:47 »
Ajd sad znamo da tuda možemo i mi - dakle nema mina !!!     :cool3 :facepalm :greensmile :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Katarina A
« Odgovori #18 u: 05.01.2014., 18:14:50 »
dakle nema mina !!!   
Molim  :eek ...zafrkavate me, znam...davno bi već ti kozo-jarci letjeli u zrak  :greensmile
pisali su na REF-u da je to bila njemačka utvrda koju partizani jedinu nisu mogli osvojiti a da je bilo puno poginulih partizana radi te utvrde.
Kažu: Z.G.: Prilikom osloobodjenja Rijeka upravo na ovom visu su se u Drugom ratu vodile najkrvavije bitke.Njemci gore,partizani jurisaju,mrtvih mnogo,ali bitka je na kraju dobijena
A D.R.: nije bitka dobijena nego su se predali kad je rat završio..partizanski general kom su se njemci predali je reko kad su partizani vidjeli sta su njemci materijala ratnog navukli da bi rat trajo do 55,,zato je i zauzet trst prije nego rijeka,,to je jedini položaj za koj partizani priznaju da ga nisu mogli probit,,pa su ga zaobišli..inace to su tukle dalmatinske brigade i komandant je reko da je bilo gore nego sutjeska navodno oko 4000 poginulih.
aboriđinka

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Katarina A
« Odgovori #19 u: 05.01.2014., 18:18:48 »
Ti s Refa baš i nisu neki autoriteti za citirati - niti je utvrda njemačka (nego genuine talijanska) niti su se baš tu vodile teške borbe - više prema Lubanu, gdje nije bilo utvrda, a niti su Nijemci bili kao posada u Katarini A - kako istraživanje Claudia Pristavca iz Trsta kaže ... bili su sami Talijani, i to neki minoran broj - niti 50 njih

Ovako ad hoc rečeno.   :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Katarina A
« Odgovori #20 u: 05.01.2014., 18:24:28 »
pa ja pitam da saznam a vi znate i nećete mi reći  :pet nije vam neka fora...ali istražit ću sama  :P
aboriđinka

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Katarina A
« Odgovori #21 u: 05.01.2014., 20:39:18 »
Kažu: Z.G.: Prilikom osloobodjenja Rijeka upravo na ovom visu su se u Drugom ratu vodile najkrvavije bitke.Njemci gore,partizani jurisaju,mrtvih mnogo,ali bitka je na kraju dobijena

A onda je svizac zamotao čokoladu  :greensmile Pa sama si se popelu tu gore i znaš da tu nema šanse da bi itko jurišao čisto tehnički zbog ogromne strmine i nikakve prohodnosti, a onaj tko se brani ne treba ni imati oružje, treba samo bacati kamenje, kojeg ima u izobilju, i napadač se neće moći popeti  :greensmile

Offline WaterBlue

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Srp 2013
  • Postova: 8
Odg: Katarina A
« Odgovori #22 u: 07.01.2014., 12:16:50 »
Ček malo, jel taj A kompleks, gore kod one kapelice? Kako sam se često znao (šetat) šumom prema toj strmoj litici, razgovarao sam sa svjedokom očevidcem hrpe leševa, koji su se posipali krečom, kako se ne bi zaraza širila. To je bio tada tek u svećeničkoj ulozi kao jako mlad vlč.koji i danas živi kod crkve na Drenovi. Rekao mi je da je osobno gore išao, da je vidio masu žrtava, i da je bilo grozno za vidjet sve to.

Poz

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Katarina A
« Odgovori #23 u: 07.01.2014., 13:26:50 »
Ček malo, jel taj A kompleks, gore kod one kapelice?

Ako misliš na kapelicu na Velom vrhu naravno da nije, zove se Katarina A i B upravo zato što je na Katarini.

Od Katarine A do Velog vrha ima nekih 2km. A najžešće borbe sa gomilom žrtava su se vodile ispod Velog vrha ili bolje rečeno, sjevernije od Velog vrha na području Lubana. Tamo, iako i dalje strm, teren više nije tako teško prohodan kao ispod Katarine A. Tako da je tvoj svjedok u pravu.

Najbliži podzemni kompleks Lubanu je Opera Monte Lesco (Pulac) ali i opet je ispod nje faktički provalija tako da nikakvi juriši nisu dolazili u obzir čisto fizički (barem ne sa strane Rečine, a sa strane Drenove trebalo je prvo osvojiti Luban).

Offline WaterBlue

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Srp 2013
  • Postova: 8
Odg: Katarina A
« Odgovori #24 u: 07.01.2014., 17:43:18 »
Čovjek je još živ, aktivan iako veoma star svećenik, zapravo imao sam prilike s njime kontaktirati, pa smo razmjenivali te podatke i mišljenja. Na Lubanu je bilo najviše žrtava, svakako. No i od početka s Pulca pa do same kapelice, bilo je također gomila mrtvih, što svjedočio da je borba bila više nego žestoka. Kazao je da je toliko puno leševa bilo, da se nije moglo normalno prolaziti do njih, tako da su med.ekipe i ostali borci bili prisiljeni sakupiti ih na konkretno mjesto, posipati krečom (zbog širenja zaraze). Neznam kamo su ih dalje (te borce) sahranjivali. Jesu li prenešeni na neko drugo lokacijsko mjesto ili su dijelomice sahranjivani i pod Lubanom?! To nisam nikada istraživao, mada sam ovim stazama do dana sanašnjih masu puta propješačio.

Svakako da dobro ukopana posada čini tvrt orah za napadača. Prema nekim procjenama, poginulo je oko 5000 partizana, ali je na strani branitelja komleksa bilo enorman broj pobijenih. Čim su ušli u prvi red utvrde, padale su jedna za drugom. Bilo bi lijepo pronaći kakav arhivski materijal, koji bi malo više posvjedočio tom prošlom vremenu. Neznam koliko toga ima u materijalima od Antona Girona, Slavka Komara isl, ali vjerovatno da je moguće iščeprkati dosta toga – za komparaciju sa svim napisima po forumima, što se tiče ovakve teme.   

Pozdrav

 :)

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.160
Odg: Katarina A
« Odgovori #25 u: 08.01.2014., 01:19:03 »
Lijepo je imati ovakav izvor podataka!

Čisto mi je upalo u oko, komentiram nevezano za temu: da bi leševi širili zarazu, moraju prvo biti zaraženi.

A obični leševi će jednako tako širiti zarazu kao i npr. leš poginule mačke koji će tjednima, do bijelih kostiju ležati uz cestu.

Ali se radi o jednoj od najtvrdoglavijih tradicija, od trenutka kad je čovjek evoluirao do razine pokapanja svojih mrtvih. Tvrdoglavih velim zato što se radi o nečemu što može biti štetno. I to dokazano: kod velikih katastrofa, gdje spasiteljima nedostaje ljudi, materijala i vremena, veliki se napori posvećuju uklanjanju mrtvih, umjesto da se napori koncentriraju na spašavanje preživjelih, a mrtvi mogu pričekati.

http://en.wikipedia.org/wiki/Health_risks_from_dead_bodies

To je, naravno, prije svega psihološki moment.

...

Enivej, tako od kockica iz raznih izvora nastaje slagalica o Riječkoj bitki...

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Katarina A
« Odgovori #26 u: 08.01.2014., 06:30:59 »
U tom engleskom članku najviše me se dojmila toxičnost spermina! Dalo mi razmišljati  :bravo5 :popcorn
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Katarina A
« Odgovori #27 u: 08.01.2014., 07:25:56 »
tako piše i va knjižice Civilne Zaštiti, da treba prvo mrtvi maknut :greensmile

loše utječe na moral miomiris raspadajućih leši, kot i pogled na iste.

Offline mušica

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 741
Odg: Katarina A
« Odgovori #28 u: 08.01.2014., 09:00:07 »
E sad ću ja kao Sabina pitat. Sve sam ovo obišao sa vama a na kraju ništa ne znam :facepalm

Da li je  zaista bilo 5000 poginulih partizana i da li su svi na području Lubana i eventalno Monte Lesco?

Zar nije Katarna A napuštena tj. predana od posada na kraju bez borbe?

Lappino? Elvis?

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Katarina A
« Odgovori #29 u: 08.01.2014., 09:57:56 »
Da li je  zaista bilo 5000 poginulih partizana i da li su svi na području Lubana i eventalno Monte Lesco?
Zar nije Katarna A napuštena tj. predana od posada na kraju bez borbe?

Gubitaka je sigurno bilo puno. Da li je 5000 samo na tom potezu ili ukupno u Riječkoj bitki ...  :pojmanemam

Katarina A je faktički neosvojiva iz smjera za odbranu kojeg je bila napravljena. Kada je Luban pao završila bi u okruženju pa su se naravno povukli jer nije bilo realno očekivati da će im itko više doći u pomoć.