Povezani Događaji

  • Riječki prosvjed protiv smeća i smrada: 15.09.2012

Autor Tema: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada  (Posjeta: 4225 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.250
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« u: 06.09.2012., 18:53:09 »






Eko Kvarner ističe zalaganje za reviziju postojećeg koncepta gospodarenja otpadom, baziranom na MBO tehnologiji koji se namjerava po svaku cijenu i na štetu okoliša i zdravlja ljudi realizirati na lokaciji Marišćine

RIJEKA  – Eko Kvarner Halubje poziva sve građane uže i šire regije da im se pridruže na prosvjedu što će ga održati 15. rujna u Rijeci te tako pokažu svoju ekološku svijest i spremnost gospodarenja svojim otpadom. Eko Kvarner ističe zalaganje za reviziju postojećeg koncepta gospodarenja otpadom, baziranom na MBO tehnologiji koji se namjerava po svaku cijenu i na štetu okoliša i zdravlja ljudi realizirati na lokaciji Marišćine. I dalje zadržavaju stajalište da je lokacija Marišćina prije svega neprikladna zbog blizine izvorišta Rječine i drugih izvora vode.

- Kazete u koju se namjerava sada pohraniti sadržaj baliranog otpada imaju navodno vodonepropusni sloj, no ne postoji kontrolna razina ispod nepropusnog sloja, koja bi upozorila na realno moguće procjedne vode koje bi odlazile u tlo. Prema izjavi gradonačelnika Vojka Obersnela i predstavnika KD Čistoća d.o.o. kontrola eventualnog onečišćenja vode, uzrokovanog procjednim vodama sa Marišćine, vršit će se na izvorima drugog reda „Pod Jelšun“ i „Cerovica“, koji su za izvor pitke vode namijenjeni u izvanrednim situacijama, poput jake suše i drugih nepogoda.

Ako dođe do onečišćenja ovih dvaju izvora, biti će prekasno. More Kvarnerskog zaljeva biti će već zahvaćeno. Na naše pitanje, koje mjere su predviđene, ukoliko dođe do zagađenja, nismo dobili odgovor. Budući da je Marišćina na vodozaštitnoj zoni na kojoj su dozvoljeni isključivo kontrolirani deponiji, izostankom kontrole na neposrednom uzroku onečišćenja, neprihvatljivo je dozvoliti daljnji napredak ovog projekta, upozoravaju u Eko Kvarneru.

Ističu da je u tijeku pokušaj da se dodatno prevari kako cijela regija Rijeke, tako i stanovnici Primorsko-goranske županije.

– Prijedlogom novog prostornog plana PGŽ pokušava se ozakoniti dopuštanje odlaganja opasnog otpada na Marišćini, ignorirajući potrebu da se ova izmjena uvrsti u novu Stratešku studiju o utjecaju na okoliš. Izostavljene su također i dodatne mjere nadzora kojim bi se opasni otpad kontrolirao, upozoravaju u Eko Kvarneru Halubje, Kriznom eko stožeru Marišćina.

Smatraju da se projektom Marišćina kroz usvajanje zastarjelih tehnologija iz EU, ignoriranjem hitne potrebe za primarnom selekcijom otpada u domaćinstvima kako to nalaže EU direktiva, te deponiranjem opasnog otpada i izostavljanjem potrebnog monitoringa, pokušava stvoriti jeftina destinacija za opasni i neopasni otpad EU, s obzirom na to da se i izmjenom Zakona o otpadu dozvoljava po novom i uvoz otpada iz inozemstva.

- Deklariranjem Marišćine kao objekta od državne važnosti očigledno ograničava lokalnu zajednicu da gospodari svojim otpadom na način kako ona to želi te joj se uskraćuje mogućnost da zaštiti svoje stanovnike.Isplativost projekta je vrlo upitna. Gdje su studije koje nude informaciju o isplativosti ovog koncepta u odnosu na ekološki koncept koji se zasniva na primarnoj selekciji otpada u domaćinstvima, kažu u Eko Kvarneru.

Najavljuju da će djelovati na pobijanju prijedloga Prostornog plana PGŽ, ali i cijelog koncepta ŽCGO Marišćina u cijelosti.



OPaska - jubilarna tisućita tema na forumu!
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.250
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« Odgovori #1 u: 11.09.2012., 21:41:11 »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« Odgovori #2 u: 22.10.2012., 21:59:18 »
Ovako stanje izgleda od prije pola sata, a u pripremi je i skup potpore u gradu Rijeci   :bravo5
Ljudi stalno dolaze i odlaze, i tko god može neka se barem na kratko pridruži.



Nisam pitala smijem li; pogled na kazetu u mraku  :skartoc



Maska na licu ovdje je najpoželjniji accessories







 U znak protesta zbog smrada Marišćine i borbe protiv svih deponija, mala zelena štipaljka simbol je čepljenja nosa...
Inače, i na fejsu sve ju više korinika istog postavlja za profilnu fotku.



Idemo dalje   :bravo3
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
Odg: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« Odgovori #3 u: 22.10.2012., 22:36:39 »
 :bravo za akcijase, jadni judi ki zive med smeti, a OBI  protiv ljudi, za ne vjerovati  :palacdole

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« Odgovori #4 u: 23.10.2012., 08:47:46 »
A bumo videli kada stane odvoz smeća ...

Offline gorgoroth

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.363
Odg: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« Odgovori #5 u: 23.10.2012., 09:39:49 »
Baš ljudi vi kao da živite na marsu  :facepalm
Vidjeti ćemo za par dana antiprosvjede kada nam ulice budu prekrivene smećem,zaraze koliko hočeš,kada ne budemo puštali van djecu da se igraju zbog straha od zaraze
Ok je vršiti pritisak da se počne selekcija i izgradi mbo.ali treći uvjet da se odmah i stalno prestane dovoziti smeće je van svake pameti,šta ćemo ga početi zakopavati po parkovima,vrtovima,bacati u more kao albanci
Evo moje su baje već pune,i naravno počelo se okolo njih stavljati,pa kada mačke navale,psi lutalice,biti će to milina za čuti i vidjeti

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« Odgovori #6 u: 23.10.2012., 11:09:46 »
Baš ljudi vi kao da živite na marsu  :facepalm
Vidjeti ćemo za par dana antiprosvjede kada nam ulice budu prekrivene smećem,zaraze koliko hočeš,kada ne budemo puštali van djecu da se igraju zbog straha od zaraze
Ok je vršiti pritisak da se počne selekcija i izgradi mbo.ali treći uvjet da se odmah i stalno prestane dovoziti smeće je van svake pameti,šta ćemo ga početi zakopavati po parkovima,vrtovima,bacati u more kao albanci
Tipično Rvacko razmišljanje: samo nek smeće nije u mom dvorištu. Dok je "tamo negdje daleko" nije me briga.
Btw, moje kante jutros svježe ispražnjene.

Offline gorgoroth

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.363
Odg: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« Odgovori #7 u: 23.10.2012., 11:13:51 »
Baš ljudi vi kao da živite na marsu  :facepalm
Vidjeti ćemo za par dana antiprosvjede kada nam ulice budu prekrivene smećem,zaraze koliko hočeš,kada ne budemo puštali van djecu da se igraju zbog straha od zaraze
Ok je vršiti pritisak da se počne selekcija i izgradi mbo.ali treći uvjet da se odmah i stalno prestane dovoziti smeće je van svake pameti,šta ćemo ga početi zakopavati po parkovima,vrtovima,bacati u more kao albanci
Tipično Rvacko razmišljanje: samo nek smeće nije u mom dvorištu. Dok je "tamo negdje daleko" nije me briga.
Btw, moje kante jutros svježe ispražnjene.

Pa da vidim tvoje mišljenje,problem se očito ne može preko noći rješiti,odavno je trebalo uvesti selekciju i izgraditi to postrojenje,ali šta se sada može,nije to učinjeno,i naravno za to će opet odgovorni biti nagrađeni na sljedećim izborima s udobnim foteljama i punim novčanicima
Rješenje sada nije da se smeće slaže po ulicama,ako tebi to ne smeta  :facepalm

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« Odgovori #8 u: 23.10.2012., 12:30:25 »
Btw, moje kante jutros svježe ispražnjene.

Je li još uvijek radi "opatijsko" smetlište/deponij? Ono pored kojeg smo prošli kada smo se vraćali sa Zvoneća?

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« Odgovori #9 u: 23.10.2012., 14:35:44 »


U pravilu podržavam većinu građanskih protesta, pa tako i ovaj  :palacgore

Dajte mi samo nešto objasnite. Koliko kužim ljudi se bune zbog smrada koji se širi oko deponija jer operacija baliranje/kazetiranje nije uspjela. Da li bi isto došlo do protesta da smrada nema? Jer, budimo iskreni, kamufliranjem smeća i spriječavanjem smrada riješen je samo manji dio problema. Glavni problem i dalje ostaje kamo s tim otpadom jednog dana. Sorry ako sam nešto krivo shvatila, ali nikako da skužim cijelu problematiku. 

Nego, mene silno zanima koliko ljudi ovako lijepo odvaja otpad već kod kuće i onda raznaša po raznim kontejnerima :citam2
Odvajate li otpad, by the way? (Pri tome ne mislim samo na ambalažu za koju se dobije 50 lipa. )

Offline gorgoroth

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.363
Odg: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« Odgovori #10 u: 23.10.2012., 14:53:05 »
Toga u pravilu nema,na mom eko otoku,da tako kažem ima par baja za sve i svašta,jedna baja za papir i jedna za pet ambalažu,a velika većina ima samo baju za sve,znači nema selektiranja,samo sporadično i to ne kako bi trebalo

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.587
Odg: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« Odgovori #11 u: 23.10.2012., 15:54:48 »
Ja odvajam ambalažu od 0,5 kn, i stavljam pored baje.

Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
Odg: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« Odgovori #12 u: 23.10.2012., 18:10:29 »
 :help1 ... a ca vredi da gradjani i odvajaju, kad nas OBI nis ne dela da se osposobi STVARNA riciklaza   :skartoc

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« Odgovori #13 u: 23.10.2012., 18:41:13 »
Btw, moje kante jutros svježe ispražnjene.

Je li još uvijek radi "opatijsko" smetlište/deponij? Ono pored kojeg smo prošli kada smo se vraćali sa Zvoneća?
Naravno, punom parom! Čak i dobro zbrinjavajau otpad s obzirom na količine koje MI proizvodimo.
Usput, vraćali smo se iz Zvoneće, a ne sa Zvoneća. Sorry Elvis, profesionalna deformacija :greensmile

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Riječki prosvjed protiv smeća i smrada
« Odgovori #14 u: 23.10.2012., 18:56:20 »
Btw, moje kante jutros svježe ispražnjene.
Je li još uvijek radi "opatijsko" smetlište/deponij? Ono pored kojeg smo prošli kada smo se vraćali sa Zvoneća?
Naravno, punom parom! Čak i dobro zbrinjavajau otpad s obzirom na količine koje MI proizvodimo.

Ako sam dobro zapamtio LLeonove kante su na području koje pokriva taj deponij? Misterija čistih kanti je riješena  :lol1

Usput, vraćali smo se iz Zvoneće, a ne sa Zvoneća. Sorry Elvis, profesionalna deformacija :greensmile

Ja se ne ljutim kada me isprave, naravno ako sam u krivu što u ovom slučaju jesam.  :palacgore