Autor Tema: Grobničke "alpe"  (Posjeta: 69373 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #270 u: 22.06.2016., 15:19:54 »
Pogledaj video od 1.25 do 2,05

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #271 u: 22.06.2016., 15:30:49 »
Pogledaj video od 1.25 do 2,05

Ono što je Zoky rekao. Mene je prevarilo to što jubito ima običaj staviti neki frame iz videa kao naslovnu stranu videa, onako, kako se njemu svidi. Kada sam pisao odgovor na naslovnoj strani je bio uprao klanjski/talijanski Štulac pa sam mislo da za to pitaš ...

 :skartoc

Doduše nije baš otvoreni položaj ...



Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #272 u: 22.06.2016., 23:48:31 »
Moze jedno pitanje, da sada ne prekopavam cijelu temu, kakav je put od Podkilavca do Platka? Sada ocekujem da ce mi RI-xxx postaviti neki video :) ali i s manjim cu biti zadovoljna :P Unaprijed hvala:)
aboriđinka

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #273 u: 23.06.2016., 09:12:55 »
Put je za nožni pogon, direktni put na Platak baš i ne postoji nego se treba ići preko Korenike ( Mlake) ili Živenj, a bez  4x4 se nemože proći

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #274 u: 23.06.2016., 14:31:21 »
Moze jedno pitanje, da sada ne prekopavam cijelu temu, kakav je put od Podkilavca do Platka? Sada ocekujem da ce mi RI-xxx postaviti neki video :) ali i s manjim cu biti zadovoljna :P Unaprijed hvala:)

Zbog ovako postavljnog pitanja pomislio sam da pitaš za cestovni put, koji više ne postoji u lako prohodnom stanju. Uz pravi 4x4 , dakle ne neki šminkerski SUV za parkiranje po gradskim trotarima, bi se dalo kroz Živenjski put pa skrnuti za Kripanj. Imajoš jedan način. mada vjerojatno na takav nisi mislila, može se od  Podkiavaca preko Korenike do Trstenika, pa iza brda do Platka :)

A ako pitaš za pješački put - odaberi jedan sa karte, Platak je desno gore :-)

BTW ova dva tirkizna (zelenkasto plava) track sa  desne strane ... nedostaje samo par desetaka metara i moglo bi se običnim autom s Grobnika do Kripnja. Ovako se ne može ni motorom :-(


Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #275 u: 23.06.2016., 16:58:16 »
Neee, bas sam mislila pjesacki. Ima kad se krene prema Mudnoj doli oznaka Platak ali se gubi negdje u šumi tako da nisam znala di ide. Bitno mi je da nije kroz Mudnu dol (jer tamo Bond ne moze) i da nije neki zarasceni put da se ne moze proci pjeske u ovo doba godine. sve ostalo je ok. mislim da na toj tabli pise Platak 3h.
Hvala. Prouciti cu Elvisovu kartu :) ako je tko zainteresiran isli bi u subotu, prespavali na Platku pa drugi dan sa Platka do Hahlica
aboriđinka

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #276 u: 23.06.2016., 18:20:18 »
Ideš po istočnom ili zapadnom grebenu, možeš usput na Nebesa, preko Kripanja ili sa druge strane po cesti doći do Platka

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #277 u: 23.06.2016., 22:45:06 »
Hvala Sandro, to znam: po Zapadnom grebenu smo se penjali, po Istocnom sam se spustala a od Platka do Nebesa smo isli Defenderom tako da u glavi imam predođbu kako izgleda. Hvala
aboriđinka

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #278 u: 24.06.2016., 07:30:05 »
Neee, bas sam mislila pjesacki. Ima kad se krene prema Mudnoj doli oznaka Platak ali se gubi negdje u šumi tako da nisam znala di ide. Bitno mi je da nije kroz Mudnu dol (jer tamo Bond ne moze) i da nije neki zarasceni put da se ne moze proci pjeske u ovo doba godine. sve ostalo je ok. mislim da na toj tabli pise Platak 3h.
Hvala. Prouciti cu Elvisovu kartu :) ako je tko zainteresiran isli bi u subotu, prespavali na Platku pa drugi dan sa Platka do Hahlica

Podkilavac - Platak je kao poduhvat čist ok  :palacgore ali kao samo staza ništa posebno, jer je većim djelom makadam.
Ako ideš od Podkilavca pratiš cestu za Mudnu Dol i gotovo pred samim ulazom skreneš desno. Klikni na donje fotografije pa ćeš ih moći vidjeti u punoj veličini i pročitati što piše na putokazima (desno Kripanj/Platak), a i vidjet ćeš gdje se nalaze na karti.





Kada izbiješ na Živenjski put, ne možeš pogriješiti, pratiš ga dok je širok i relativno nedavno uređen. Tik pred sužavanjem nalazi se desno skretanje za Kripanj/Platak - i stvarno je dobro označeno  :palacgore







O tom putu se vodila diskusija pred koji mjesec, osobno ga nikada nisam prošao i na karti dole sam ga označio žutom bojom. Negdje na cca pola uspona je jedno raskršće i tamo skreneš opet desno. Ako produžiš, izaći ćeš blizu onih ostatka ostataka bunkera kojeg smo obišli sa Sandrom. Pa možeš po cesti (makadamu) nazad do Lovačke kuće Kripanj, ali mislim da je bolje da ideš desno i onda ideš direktno , više planinarskom stazom nego putem do te lovačke kuće. Pored nje ima oznaka koja upućuje prema Platku. Ni taj dio nisam prošao pa sam ga označio žutom bojom na karti. Ako ti je karta presitna - desni klik i open image in new tab/window



Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #279 u: 24.06.2016., 11:46:03 »
Hvala Elvise, sve je potpuno jasno  :palacgore
aboriđinka

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #280 u: 24.06.2016., 13:24:08 »
 :kuhanje  vavik se veslin Platku aš me tamo čeka konobarica Lepa Brena i Velebitska piva....va malome domu.....

Elvis je lipo objasnio no ja cu to na moj način

Moreš po živenjskome putu koji je meni i najdraži put Grobnišćine jer spaja Grobnišćinu i Platak a onda moreš dalje prema Prezidu i Sloveniji. Stari je to put koji je Frankopanima vjerojatno poslužio za izvoz željeza odnosno rudače iz goranskih posjeda na Primorje.....

kako moraš proć uz automotodrom vavik se prisjetin kako san bil mlad, imel oko sokolovo a refleks ko Dok Holidey i preživel one oktanske groznice subotnjih večeri kada je bila Velika Nagrada Jugoslavije na našoj Grobničkoj ljepotici - ako te ne zanima preskoci uvod na videu
Tel signala imaš svugdi

Moraš uz nju prema zapadu pa uz kasarnu i uz samu  žicu na Zivenjski put.....lipo jednostavan makadam na videu je se objašnjeno



negdi kada budes dosti visoko susrest ces se sa ovim markiranim putem ca ga spominje Elvis a dolazi od Potkilavca, zato planinari i ne znaju kadi počinje Živenjski put.....

onda jako dobro pazi jer moraš ulovit Kripanjski put.....no prije njega ces nac jedan odvojak prema istoku to ti je slipo....
Elvis je prikazal sliku a i ja san prikazal...... jedan strmi put pun kameja gre direkt prema sjeveru prema Platku tj Kripnju



onda furaš po Kripanjskome putu....niti jedan 4x4 ga ni prošal jer ima jedno suženje široko 1,6 m kadi samo of course Jeep prolazi.....i sa njim ceš do do Lovačkoga doma Kripanj.....to ti je ovdi videu.... :treeswing

tu se odmori na terasi od Lovačke kuće na Kripnju....vode nema...

Dakle uza sam dom na Kripnju imas Planinarske staze koje ce te dopeljat do Platka...ja tuda nisam prošal jer obično autom idem do gori


kod doma na Kripnju ces se spojit sa cestom koja isto vodi na platak ali je komplicirano jer je splet sumskih cesta pa i ja moran prije provjerit ova svoje slike da se ne pogubin.

naime ovaj sjeverni krak Živenjskoga puta ide upravo na te ceste tamo kod Gornika i Grleša....ovo ti je samo za orjentaciju



ca je važno? kripanjski put ima još jedan odovojak sa prekrasnim pogledom na Mutnu Dol i GAlpe a to se vidi odavde



to je ako biš cestom od doma na Kripnju produžila prema zapadu.....vrh se zove Kuk i to je vojna kota i bunker odakle puca morda i najlipši pogled sa Platka na Kvarner...predio se zove Bile

A kad smo kod doma na Platku onda bin  preporučil my favorite route 66.....do Jeleni na Milanovu Vrhu....



Šteta ča san Sobotu drugdi jer bimo popili Velebitsku pivu kod Lepe Brene va Malome Domu....

a nema veze cemo drugi put...

nećeš se zgubit jer je sve makadam a ja  volin makadam jer sada ima jako puno

1- Komarci
2 Čeperi (krpelji)
3. Pauki
4, Medvidica sa mladimi
5. Kačke (zmije)


Tako da je najbolje kretat se makadamom da se ove napasti izbjegnu a posebno pas od krpelji....ako se zgubiš zovi HGSS oni su ti na Platku siguro dežurni a morda i broj imaš na videu......sakako telefon napuni i zami dosti vode jer je dosti uspona po suncu....poslije na Kripanjskome putu greš kroz šumu pa je bolje.....






« Zadnja izmjena: 24.06.2016., 13:35:45 od RI898RR »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #281 u: 24.06.2016., 14:17:43 »
onda jako dobro pazi jer moraš ulovit Kripanjski put.....no prije njega ces nac jedan odvojak prema istoku to ti je slipo....

Ovo je 100% točno  :palacgore ... ako ideš na 4 kola, pa čak i za 2 kola osim ako imaš baš pravi hard cross motor (*)  ... no ako ideš pješke uopće ni slepi put. Ne znam iz kog razloga ali ovaj "slepi" završava na cca 100m od odličnog makadama koji  prema gore završava nešto malo više od jednog kilometra jugoistočno od lovačke kuće Kripanj, a prolazi uz dva odlično uščuvana Rupnik bunkera  :palacgore




Bliži cesti i jedini "adaptiran" od ta dva





(*) s obzirom da sam zadnji put bio tu pred nekih 5 godina, a ni tada nisam prošao svih tih 100m sasvim je moguće da je  danas toliko zaraslo da se ne bi mogli nikakvim motorom .. osim onim u motornoj pili :k040

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #282 u: 25.06.2016., 19:22:47 »
Elvise došao ja do kraja puta i u pravu si mislim da ima jedan pješački put kojim ja nisam mogao proć  a kako je cilj bio sasma drugi onda sam taj put prekrižio kao slijepi - na slici  raskršće 201
Dakle on vjerojatno nailazi na onaj gornji put koji na Kripanj dolazi sa glavne ceste za platak..raskršće broj 160 ...tu je sandro u pravu jer bi drva sa Platka bez problema dolazila na Grobnik po živenjskome putu.....
By the way carina danas u Subotu čekala sa Lujzijani kod miljokaza iznad GPolja.....



nadam se da naša Sabina danas sretno stigla do doma....
« Zadnja izmjena: 25.06.2016., 19:27:26 od RI898RR »

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #283 u: 25.06.2016., 19:48:24 »
To je izgleda i bio razlog zbog čega nisu probili cestu i spojili se sa drugom
Puno drva bi se po noći spustilo po toj cesti

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #284 u: 26.06.2016., 21:08:04 »
 :bravo2 :treeswing

ča, Sabina si došla do domi živa? Javi se sa znamo da si dobro as smo te poslali na dosti težak put...

Nas je sunce speklo subotu ko da smo čevapi na plaki.....onda je zapolne pal daž pa nas je zmočilo jer je cerada ostala doma....bilo je xben ti Alaha i 15 đžamij....ali ni bilo loše jer na ovakovimi skupovima vidiš ono ča morda sam nikada ne biš---

tako da kada po leti vidite onih va kabrioletu znajte da njin ni lahka....peče ih sunce ko vrag....