Autor Tema: Grobničke "alpe"  (Posjeta: 69299 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #90 u: 22.11.2014., 22:00:07 »
Današnji laganini 12 kilometarski đir po Življenskom putu i spuštanje preko Istočnog grebena.

Tovariiiii!!!! :greensmile


Putokaz. Skrećem desno, prema Platku.


Biciklisti se spuštaju po Zapadnom grebenu. :cool2


Zapadni i Istočni grebeni Mudne doli. Odavdje se lijepo vidi koliko je zapadni viši, dominantniji i po meni daleko ljepši put.


Življenski put, sasvim pristojan makadam. Dalo bi se ovdje i osobnim autom, tamo negdje do skretanja za Platak


Kolotrazi


Nebesa


Sa Življenskog puta prelazim na Istočni greben, kratka pauza, nadam se da ću sresti ekipu koja je išla preko Zapadnog grebena na Vidalj, Nebesa i spust preko Istočnog. Zovem Asterix, jer mi se učinilo da ih vidim na vrhu Nebesa. Signal je jako loš, čujem je svaku 16. riječ. Uglavnom to je to, gore su. :cool2 :bravo3 Mahnuo sam im, ali se zbog tehničkih razloga nisam mogao popest  gore. Padao je mrak, ja sam imao svjetiljku, ali mi se ideja da se sam spuštam po mraku ne čini niti najmanje privlačnom. Preko čeke nema problema, tamo sam već prašio po mraku i taj put poznam kao vlastiti džep, ali ostale puteve ne poznam dovoljno dobro da bih se usudio po mraku. Za drugu varijantu, da se spuštam sa njima sam bio preslabo obučen. Temperatura se opasno spuštala, a na meni mokra majica. Jest da je od poliestera, koji se jako dobro suši, ali ne na ovoj temperaturi i vlažnosti zraka. Imao sam u ruksaku još dvije suhe, ali tanke i kratkih rukava. Pri sporom spuštanju gotovo sigurno bi došlo do pothlađivanja.

Gora polovica nešto pokazuje Zoxyu. Ohana i Asterix valjda uživaju u pogledu.


Meni nema druge, nego sjurit se ovuda dolje.


Kanjon Mudne doli




Sjene postaju sve duže, boje zlatnije. Nebesa ostaju u daljini.


U Potkilavcu srećem FiumeRi koji je bio na Hahliću i Sabinu koja se spustila kao i ja, po Istočnom. Krenula je prije mene, došla poslije, ali smo se nekako uspjeli mimoić.  :297 :pojmanemam :greensmile

Kako je red i običaj: karta. Žuto je moja prošlotjedna tura Zapadni greben- Vidalj- Hahlić- Preko čeke.
Zeleno je današnji track i dolje visinski profil.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #91 u: 22.11.2014., 23:06:18 »
LLeone kako su ti se svidjeli današnji putevi?

Slažem se da zapadni greben šiša svih, ali i istočni je meni jako fora. Čini mi se da je istočni malo grublji prema koljenima u finalnom djelu.

E, a kakav je taj Živenjski (ili kako se već zove) put? Tu nismo nikad prolazili, a ovi biciklisti koje si vidio su išli po njemu gore.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #92 u: 23.11.2014., 07:32:44 »
Živenjski, da, cijelo vrijeme krivo pišem. :skartoc

Živenjski put je čista penzić tura. :greensmile Vidi se i na visinskom profilu koliko je blaži od Istočnog grebena. Kad se na onoj livadi odvojiš od puta za Mudnu dol imaš lagani puteljak kroz šumu, sad je dosta izrovan i blatnjav od konja, čini mi se. Tu sam naletio na nekog čobana sa 3 krave i jedno 15 đukela. :ruka Ajde, tu smo nekako bezbolno uspjeli riješit situaciju. :greensmile Dva puta presjecaš makadam, a onda pičiš po njemu. Taj makadam je toliko dobar (vidi se i na jednoj slici) da bi se moglo i autom po njemu, do skretanja za Platak. Za dalje ti treba dobar terenac. Taj makadam kreće iz Dražica, a biciklisti su vjerojatno krenuli iz Podkilavca, jer sam vidio na mokroj zemlji svježe tragove puno bicikala.

Istočni mi je fora u gornjem dijelu gdje je gol. Donji dio kroz šumu, to čak i nije šuma, nego neko visoko grmlje, mi je skroz bez veze, a i brutalan je za koljena, pogotovo ako kao ja, pokušavaš trčat nizbrdo. :facepalm Neće ići. :k050

Zaboravio sam stavit GPX file, za one koje zanima, pa evo, u privitku:
« Zadnja izmjena: 23.11.2014., 07:34:30 od LLeon »

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #93 u: 23.11.2014., 10:31:07 »
Asterix, Sandro,elvis ćemo moć kusat specijalitete od Marice na Hahlicu tj. kako je fiinila barufa oko doma....da li je otvoren?
 Vec sada mi sline cure na onaj kapuz, kobasičine i štrudel ....i velebitsku va putniku....pa makar gori isal i pjeske....isplati se ....

idemo na specijalitete od Marice kad se vratiš, dom radi ...navodno se uspio naći nekakav kompromis  :wavey

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #94 u: 23.11.2014., 12:08:02 »
E, a kakav je taj Živenjski (ili kako se već zove) put? Tu nismo nikad prolazili, a ovi biciklisti koje si vidio su išli po njemu gore.

Živenjski put je čista penzić tura.[...]Taj makadam je toliko dobar (vidi se i na jednoj slici) da bi se moglo i autom po njemu, do skretanja za Platak. Za dalje ti treba dobar terenac.

Ne čitate s razumijevanjem ....   :reading   :help1

Pa o čemu drvimo Sandro, RI898RR i ja već danima nego (i) o tom put ... BTW za dalje ti ne  bi pomogao ni dobar terenac ..

http://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=1030.msg52959#msg52959


Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #95 u: 23.11.2014., 12:20:24 »
A ne ne, čitamo. Ali....vi drvite o Živenjskom putu u smislu prohodnosti za auto, a mene je zanimalo kakav je za pješačenje u smislu atraktivnosti, duljine i sl i rekla bih da smo se LLeon i ja jako dobro razumijeli jer mi je odgovorio točno ono što me je zanimalo.
Ako bih se ikad odvažila gore biciklom, ovo bi definitivno bio moj izbor ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #96 u: 23.11.2014., 12:44:53 »
Pa ako je do preko polovice prohodan i za običan auto, onda bicikla ide bez problema, zar ne  :greensmile ali dala si mi ideju, ako budem imao MTB biciklu mogao bi tuda gore pa preko Suhog-Klane nazad. Izrazito ne volim ići po makadamu nizbrdo, ni biciklom ni motorom.  :k050

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #97 u: 23.11.2014., 13:00:41 »
Meni su za totalni respect bili jučerašnji biciklisti koji su se išli spuštat po zapadnom grebenu, ja se isto nikako ne volim spuštat po takvom terenu.
Tako se gora polovica okrenula 360 na naprijed kad smo se spuštali sa Gole Plješivice :D


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #99 u: 23.11.2014., 18:42:09 »
Dobri su, svaka čast!
Ali ja bih to nazvao plavojaji spust. :congratulations
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #100 u: 23.11.2014., 19:02:59 »
Zaista biciklisti su bili totalno ekstremni...oni su došli s istočne strane i prebacili se na zapadnu i dok sam se ja spuštala Istočnim grebenom cijelo vrijeme sam ih gledala na rubu zapadnog grebena i pičili su ko ludi. Voljela bih upoznati i taj Živenjski put jer je Istočni greben smrt za koljena (ipak nemam više dvadeset :P)

Uglavnom uspon Zapadnim grebenom me oduševio. Ugodan put mulatijerom bez šanse da se zagubim (čak i ja  :greensmile ) Žao mi je sto sam dosta slika s tog dijela obrisala jer mi je falilo memorije u mobu pa od sunca nisam vidjela sta brisem) Uglavnom kad smo se popeli na vrh bilo je fantastično a pogled u Mudnu dol je bio da ti se "odsjeku noge"



Tu smo čak vidjeli divokoze ali moj aparat nema velikih mogućnosti pa će mi ostati samo u sjećanju

Pogled na istočni greben kuda ćemo se vraćati:



I neka mi nitko više ništa ne govori da Zox nešto "ne može"  :pet jedan dio puta je čak bio na čelu kolone (sa defektnom cipelom). Može Zox samo kad hoće  :palacgore



Pogled na nastalo jezero u Podkilavcu (vise su mi puta rekli kako se zove ali džabe meni govoriti...pamtim samo ono nužno potrebno  :p015 )



Nakon kratke stanke nastavljamo prema naprijed, put za Istočni greben je još uvijek jako daleko iako se čini tako blizu.



penjemo se na Vidalj iako sam ja zamislila da ga zaobiđemo ali ekipa je rekla "Nema odustajanja ni predaje!"  :pusiti



Napkon Vidalj 1184 m/nm :bravo5



i nezrcalna slika žiga  :))



Napokon smo prešli na službeni put koji nije u nekom stanju (izlokan od puno kiše) i krenuli prema Istočnom grebenu. Još jedan pogled na Vidalj s ove strane



I tu smo se odvojili. Ekipa je nastavila prema Nebesima i špilji a ja sam morala to preskočiti zbog kućnih obaveza  :( Ali zadala sam se da ću obići Nebesa nekom drugom prilikom i to penzinerski preko Živaljskog puta (samo da nađem di počinje  8) )

Ja i Bond smo se počeli "kotrljati" nizbrdo prvo lakšim dijelom:



A onda sve strmijim:



Put preko Istočnog grebena je zaista težak (barem meni): strmo, kroz drveće i kamenje do Mudne doli. Zaista sam bila sretna sto sam tuda sišla dok je još bilo svijetla. Po mraku bi bilo još i teže.

Napokon Mudna dol i ravnica...ove ovce Bond od umora nije ni registrirao  :treeswing



Uglavnom 17 km u 7 sati i 10 min. :wavey

aboriđinka

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #101 u: 23.11.2014., 19:34:29 »
Pogled na nastalo jezero u Podkilavcu (vise su mi puta rekli kako se zove ali džabe meni govoriti...pamtim samo ono nužno potrebno  :p015 )

Službeno Dubina, mi domaći zovemo Baza jer je tu nekad bila asfaltna baza
Napokon Mudna dol i ravnica...ove ovce Bond od umora nije ni registrirao  :treeswing

To su ovce od  čobana iz Podkilavca, ima tu blizu barake za ovce, kad se počnu janjiti onda dođe doma sa ovcama
Prije je bilo 6 čobana u selu, sad su ostali samo 2

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #102 u: 23.11.2014., 20:49:17 »
Ako sam vam dosadan sa ovim slovarenjem dajte mi na znamje...

.

Kad smo vec kod ovaca i Grobinštine stranica 74 Hirc opisuje ovčare  Grobinštine

Sandro reci kadi je taj Sgorničko i to vrelo Živice?

Do mjeseca svibnja pasu ove ovce raštrkane po polju, dok početkom lipnja krecu u planine.
Po dva tri sela imaju zajednička plandišta gdje se stočari sabiru. Jedno je poviš Siijevici i zovu ga Mogar gdje se skupi po 1000 ovaca.krečuč odavde prema Obruču.
Pred ovcama stupa Starešina kojeg si izaberu sela i naznačuje čobanima gdje imadu pasti a pasu svaki dan u drugom kraju...
Pašku pod jednim stanom vodi Stanar koji je uz Starešinu placen sa 56 kg sira kojeg dio spravi a dio i proda.
Grobničkoga ovčara učio sam poznavati na Petrovo i Pavlovo g. 1885 uspev se na vrh Grleš (1325m) . U oči toga dana došao sam s lugarom u SGORNIČKO do šumarske kolibe. Prva nam bijaše da si iz vrela ŽIVICE priskrbimo pitke vode, a ja mu zato podah jednu smotku. Lugar izadje da prizove jednoga ovčara no ovaj tek na prasak puške došao i oči raskolačio opaziv u kasnu navečer gospodina u visokoj planini. Uze lodrice da donese vode a ja mu podah jednu smotku. Da vam bijaše vidjeti toga čovjeka kako mu se oko zakresilo , problijedio je od radosti., opziv smotku u mojoj ruci. Težko mi je bilo opisati onaj trenutak kada sam mu pružio komad pečene govedine i zarezak lijepa biela kruha. Nisam nikada vidio čovieka tako jesti i kost je očistio do gola.---a kako i ne bi kada su mu skuta sir mlijeko jedina hrana, a ŽUR mu je i voda i vino kada je daleko od vrela vode.
Čobanin Frane bio je u gori već pet nedjelja.....(i Bribirci isto reku za Lukovo da gredu va Goru dok Dol i Križišce gre Za Vrh...).
A imate li kolibu gdje spavate? upitam Frana.
Nasmija se bolno i odgovori da ne imaju
Pa gdje spavate?
A na ravnici gospodine tamo gdje dodje.
Vidio sam ličkoga kozara gdje trpi prebijajuc se gorostasnim velebitom nu nisam do pomenutog dana znao da i primorski ovčar svoje kosti lomi i krši.. Bilo liepo bilo ružno on je pod prostim nebom....
Povrativ se sa tjemenice Grleša do naše kolibe krenusmo prama podnožju Suhoga Vrha....tu naidjosmo na ovčarski stan ...bijaše tu 1150 glava ovaca...tu nas zaskoče oni veliki mrki ovčarski psi ...kudrave dlake poput vuka i imaju oko vrata trubu ili veruge tj kolut dugaćkim čavlima da ih vuk ne može zaklati.

Bijaše mi drago da sam se na stan namjerio da vidim kako ti ljudi u gori živo u kako svoj slani sir prave.

Pa ako vas zanima kako se radio original Grobnički sir i Žur mogu nastavit.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #103 u: 23.11.2014., 20:55:42 »
Lijepo Sabina, jako lijepo. Tako lijepo pišeš da te sa zadovoljstvom čitam. (Iako sam te odavno pročitao.  :reading  )
Znam još jednog koji te voli čitati.  :lol1

P.S.
Prije nego što sam postao javio se u mislima pozvani RI898RR. I on te voli čitati.
A što se tiče recepta za sir i žur-nastavi, molim te.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #104 u: 23.11.2014., 21:03:12 »
Najprije ide sir, skuta i onda žur (sirutka)
Sijevice su na vrh Bukove, cca 4-5 km od mosta u Podkilavcu
Gorniško dođe iza Vidaja
Za vodu neznan, raspitat ću se
Ima u selu jedna familija prićok Stanarićevi, jer je neki njihov bio samo u kući, nije išao sa ovcama,

Edit, RI sjeti se Marice i priče kamo su išli po sir,
« Zadnja izmjena: 23.11.2014., 21:29:48 od sandro »