Autor Tema: Grobničke "alpe"  (Posjeta: 69346 vremena)

0 Članova i 21 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #75 u: 20.11.2014., 09:31:25 »
gledam malo ove slike i pomislim da zapravo nisam nikad išao sa ove strane na Planinu
a bio sam puno puta , prvi puta još davne 1974 godine sa roditeljima, a odmah slijedeće s ekipom vršnjaka na više dana, Đane nam je dozvolio da spavamo u domu a za uzvrat smo mu morali spremiti drva  :shake2

tko zna je li ovako i onda izgledao putokaz, vjerojatno nešto slično, ne sjećam se, no sjećam se da je bilo ljeto i da je planina mirisala, mirisala, zapravo zrak je bio mješavina eteričnih ulja s ponekom molekulom kisika


taj put smo zaokružili i preko vrha Obruča





i uvijek se rado vraćam tamo, osjećam se gore kao kod svoje kuće, da , odjednom nestaju inkodirani programi poput straha, zabrinutosti i nastaje mir i potpunost.
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #76 u: 20.11.2014., 09:49:09 »
da li ima spoj od kasarne na cestu za haleta ali direkt popriko...

Nisam siguran što točno pitaš, da li te interesira ovaj crveni track, koji ide cca od kasarni, zapravo streljane, na Grobniku do lovačke kuće, zaboravih joj ime ?


Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #77 u: 20.11.2014., 22:10:25 »
Lovačka kuća Kripanj

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #78 u: 20.11.2014., 22:18:04 »
Jesi li pitao za tu "vezu" ili nešto drugo?  :help2 Nemam ovdje sve svoje trackove.

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #79 u: 20.11.2014., 22:32:54 »
Sandro ti si mi vavik lučonoša u vječitom carstvu planinske tame, pomagaj po ki zna ki put...
da li ima spoj od kasarne na cestu za haleta ali direkt popriko...
Nema, po cesti možeš doći samo  do Hahlića

Koliko sam čuo (nisam probao), ide se preko streljane i dođe se u Kripanj

Cesta kroz Živenj je jako dobra, kad se dođe na raskršće, desno je slijepa, a lijeva ima još cca 1 km i dođe se do kraja, gore uzbrdo ima cesta ali jako loša, išla je izvidnica ispred mene i zaključeno je da se ne isplati razbijati auto

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #80 u: 21.11.2014., 10:00:05 »
Koliko sam čuo (nisam probao), ide se preko streljane i dođe se u Kripanj

To je upravo crveni track cca u sredini screenshota sa Google Earth par postova iznad , prošao sam ga dvaput, jedanput prema dole i jednom prema gore.

Cesta kroz Živenj je jako dobra, kad se dođe na raskršće, desno je slijepa, a lijeva ima još cca 1 km i dođe se do kraja, gore uzbrdo ima cesta ali jako loša, išla je izvidnica ispred mene i zaključeno je da se ne isplati razbijati auto

Na koje raskršće misliš? Da li tamo gdje odvojak  ide prema IIRC Kuhinji, tamo ima 4 Rupnika u poprilično dobrom stanju i još jedan na nivou temelja ... i čelične ploče puškarnice par metara dalje  :greensmile. I da, slijepa ulica je, fali samo nekoliko desetaka metara i spojila bi se sa odličnom cestom koja ide od/preko "Kuhinje". Šteta da je nisu produžili, mislim da je ili napravljena ili proširena relativno nedavno.

Lijeva je baš kako si napisao, vrlo dobra cca do rskršća gdje se odvaja danas samo planinarski put prema Husu/Platku,  a nekada vjerojatno mulatjera, malo iza tog raskršća ima još jedno sa također opet mulatjerom koja se penje IIRC na Bile, i tamo ima nekoliko ostataka ostataka Rupnik bunkera. Nakon toga je prohodna samo za motor, a ni to baš ne "radi" najbolje. Nije održavana i voda ju je isprala i ukopala.  :palacdole A Pri kraju, malo ispred Gorniškog, postaje dobra u smislu da je ravna i  ne raskopana ali je uska, taman za motor.

Ovako izgleda na lošem dijelu :





A ovo je na kraju, dobar ali uzak put, cca tu negdje se izbije kada se ide preko Istočnog grebena:




Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #81 u: 21.11.2014., 10:08:26 »
Na koje raskršće misliš? Da li tamo gdje odvojak  ide prema IIRC Kuhinji, tamo ima 4 Rupnika u poprilično dobrom stanju i još jedan na nivou temelja ... i čelične ploče puškarnice par metara dalje  :greensmile. I da, slijepa ulica je, fali samo nekoliko desetaka metara i spojila bi se sa odličnom cestom koja ide od/preko "Kuhinje". Šteta da je nisu produžili, mislim da je ili napravljena ili proširena relativno nedavno.
Na to sam mislio
Iz priče koju sam čuo, nisu ju spojili jer bi to bila brza linija za drva sa Platka...

Imaš ti koju sliku od bunkera sa Živenja koji je pretvoren u vikendicu?

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #82 u: 21.11.2014., 10:36:22 »
Imaš ti koju sliku od bunkera sa Živenja koji je pretvoren u vikendicu?

Je li papa katolik?  :pusiti

Naravno da imam, nemam fotografija unutrašnjosti jer su vrata bila zaključana, a prozor mutan:



BTW tamo ih je više "uvikendašeno", ali samo je jedan ostao očuvan, ostali su opustošeni  :89 :palacdole u jedan (dupli, tj s dvije puškarnice) su čak ugradili keramički umivaonik ispod zapadne puškarnice  :palacgore :eek


To je ovaj:





BTW klik na fotografiju otvara stranicu sa lokacijom na Google Maps/Earth


Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #83 u: 21.11.2014., 14:46:27 »
Dakle lovacka kuca Kripanj lezi na cesti koja se odvaja od glavne asfaltirane svima dobro znane ceste za domove na platku kod one borove šumice i po njoj se dolazi na lovacki dom Kripanj uz koji ide planinarska staza od grobnika tj polja na platak. Makadamska cesta od doma ide dalje pa se dolazi na odvojke za crni vrh i klek....pa se dolazi opet na domove na platku....ali to nije važno...

Elvise:
Crveni track sa gornjeg posta bi se trebao spojiti na ovu prije opisanu makadamsku cestu i to tocno kod doma na donju stranu....sliku imam ali je ne mogu postati stoga me zanima bas ta tocka ili ako ne onda makar kooordinate spoja zivanjskoga puta i ove madamske ceste kod doma Kripanj....jasno ako imas.....

Kod svih tih cesta osnovno je pravilo da se ide od asfalta na neku makadamsku cestu koja se onda nastavlja šumskom vlakom širine zaprežnih kola koja onda nestaje i pretvara se u konjski put koji je originalan još od davnina, jer konjima se uglavnom prenosio teret na samaru i vrsila trgovacka razmjena a sve skupa je bilo široko oko metar do metar i pol konj + 2 vrice na samaru.......

tako da su se takve konjske staze proširivale adekvatno potrebama a najviše su se koristile konjske vlake kojima su prometovala kola koje su vukli od konja do krava a poneki i ručno...i te vlake su ostale do danas a širine su zaprežnih kola koja je bila oko metar i dvadeset.....jer su konjima dovlacili drva do vlake gdje se onda krcalo u kola i konjima vozilo doma.....

te  šumske konjske staze su napravile zivotinje i ljudi na najpogodnijim i zasticenim mjestima mjestima obilazeci prirodne prepreke a kako je narod bio neuk i praznovjeran uvijek je bio prisutan neki malik, duh, vila, hajducka družina.....kojim se plašilo ljude a posebno djecu jos od malih nogu da ne zalaze na takva osamljena mjesta sto je gospodarima vlastelinima itekako odgovaralo da mu ne sjeku sumu i unistavaju imovinu...pa zato su takva podrucja uglavnom i ostala neistražena do kasnih dana .....jer ih je normalni puk sa strahom zaobilazio.... a poljari, lugari i vlastelini na takav nacin vrlo vjesto cuvali....

stanite na vecer u sred kapele i pogasite svitla na autu ......e tada mi je postalo jasno sto znaci izreka  mrak kao u loncu i to toliki da ne vidis ni prst pred nosom pa onda evo materijala za pricu o strahu jer ljudka masta probuja...

Hirc je obasao Obruč, pakleno, halice vidalj 1880 godine i napisao prekrasan putopis u kome pise o grobnickom ovcaru, ugljaru i grobnickom siru ciju pripremu potanko opisuje a kojeg kao finalni proizvod opisuje kao tvrdog, preslanog i na momente smrdljivog sa okusom loja...a da su čobani pili sirutku jer nije bilo vode u planinni gdje su boravili i do 5 nedjelja ne vidjevsi doma svoga......a spavali pod vedrim nebom jer grobnicki ovcari za razliku od griskih i bribirskih nisu imali kucice u sumi....a ovce njih 3000 da je paslo po padinama kuda danas planinari i lovci obilaze grobnicke alpe..i Hirc je upotrebio naziv alpe tako da naziv datira jos od davnine.....dakle kada govorimo o danasnjim rekreativnim planinarskim stazama govorimo samo o prastarim ovcarskim, ugljarskim i karavanskim putevima
Cudi se Hirc kada ga je Lugar odveo u pakleno toj divljini i ljepoti primorskog krsa te opisuje i snježnice te kaže da nije za badave taj dio nazvan PAKLENO. Poseban je opis dao Suhom vrhu za koga kaze da nije u životu vidio takvoga sto..bili su sumi dva dana a zakljucio sam negdje u sumarskoj kolibi oko vidalja jer spominje neki izvor pitke vode..,,,,posebno mu nije bilo jasno da je kod Fratra mu lugar ukazao na otpiljeno drvo i moc tih ljudi da ga odvuku doma...tj Ugljara koji su radili drveni ugalj i prodavali...




Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #84 u: 21.11.2014., 15:28:45 »
Dakle lovacka kuca Kripanj lezi na cesti koja se odvaja od glavne asfaltirane svima dobro znane ceste za domove na platku kod
Crveni track sa gornjeg posta bi se trebao spojiti na ovu prije opisanu makadamsku cestu i to tocno kod doma na donju stranu....sliku imam ali je ne mogu postati stoga me zanima bas ta tocka ili ako ne onda makar kooordinate spoja zivanjskoga puta i ove madamske ceste kod doma Kripanj....jasno ako imas.....

Joj, jok. Crveni trag počinje puno prije, tj put s kojim se može od streljane do Kripnja počinje prije V.Peše. Kod lovačke kuće se spaja nekadašnji "Put", ali za to proći trebao bi mi bitno bolji motor, a ni koja godina manje ne bi škodila  :greensmile jer taj put nasuprot lovačke kuće je u početku dovoljno dobar za obično auto završava sa tako lošim da se ni motorom nisam usudio proći.  :k050

Počinje ovdje :





A "završava"  ovdje, tj desno ispod ovog vrha :



Odnosno gledano s tog vrha lijevo :




Naravno da ne završava za pješake, nisam ga prošao ali po GE i po kartama vidim da mu je "kraj" u Živenjskom putu, odnosno da se spaja na put/stazu koja ide od Živenjskog puta i jedan krak ide ovdje a drugi završava na istoj makadamskoj cesti s koje se odvaja kod lovačke kuće Kripanj



stanite na vecer u sred kapele i pogasite svitla na autu ......e tada mi je postalo jasno sto znaci izreka  mrak kao u loncu i to toliki da ne vidis ni prst pred nosom pa onda evo materijala za pricu o strahu jer ljudka masta probuja...

To redovito radim ali puno bliže - u talijanskim podzemnim utvrdama, kada radim fotografije s dugom ekspozicijom radi redukcije šuma, koliko je trajala ekspozicija toliko vremena traje "obrada" a za to vrijeme obično ugasim svjetlo da se ne troši bez veze pa provedem po nekoliko sekundi ili desetak sekundi u totalnom mraku .

Ali već duže vremena maštam da odem noću negdje u brda , gdje nema svjetlosnog zagađenja pa da uživam u pogledu na zvijezde!

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #85 u: 21.11.2014., 15:40:10 »
pretpostavljam da se misli na ovu cestu, to je ona koja ide od Kripanjskog puta prema V.Peši

To je točno Elvisov crveni trag, cca 2,5km nakon što skreneš na Kripanjski put. Nije teško za nać.



(fotka je by Tihana)

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #86 u: 22.11.2014., 02:42:31 »
E upravo ovu sliku doma na Kripnju imam i to je taj put koji sam mislio pa cu se spustat prema dolje u nepoznato, vjerojatno najprije biciklom da ispitam ako more auto......hvala elvis i asterix a sta bi ja bez vas i sandra pa vi imate alpe u malom đžepu.....posebno elvis, nema kamena kojeg nisi cipelom dotakao...svaka cast...kojim motorom ides po ovim putovima....

Asterix, Sandro,elvis ćemo moć kusat specijalitete od Marice na Hahlicu tj. kako je fiinila barufa oko doma....da li je otvoren?
 Vec sada mi sline cure na onaj kapuz, kobasičine i štrudel ....i velebitsku va putniku....pa makar gori isal i pjeske....isplati se ....

Puno se puta sjetin marice i njezine sestre i price kako se konju okrenul samar i pal ispod trbuha a njih ko curice bilo strah pric konju i obrnut samar i zategnut remen..a hodile su na Hahlic..gledan kroz ponestru vanka a ono pada noć i spustila se magla i pomalo pada kisa...i mislin si bit ce zabave zdolun as svitla svite ko svica na groblju a brisaci su napravni samo da se projde tehnicki a staklo veliko kod i puskarnica.....a Sandro sjetih se i tvojih prijatelja kojima se ko i vuku sa Prokletije zažarilo oko a slina procurila po očnjaku na one cure zagrepčanke ca su prespale va domu....ka-da smo hodili zdolun kroz onu maglu mislin si ma ca su ludi ca nisu mogli jos ostat gori ...ma ni krv voda.....

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #87 u: 22.11.2014., 18:09:43 »
Asterix, Sandro,elvis ćemo moć kusat specijalitete od Marice na Hahlicu tj. kako je fiinila barufa oko doma....da li je otvoren?
 Vec sada mi sline cure na onaj kapuz, kobasičine i štrudel ....i velebitsku va putniku....pa makar gori isal i pjeske....isplati se ....
Dom je otvoren
U subotu vozim forumaše i forumašice gore, šta misliš tko je dežurni gore? :a015

Kad se vraćaš doma  sa željeza?

.....a Sandro sjetih se i tvojih prijatelja kojima se ko i vuku sa Prokletije zažarilo oko a slina procurila po očnjaku na one cure zagrepčanke ca su prespale va domu....ka-da smo hodili zdolun kroz onu maglu mislin si ma ca su ludi ca nisu mogli jos ostat gori ...ma ni krv voda.....
Bile su dobre, a kod nas je fažol počeo raditi u trbuhu...

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #88 u: 22.11.2014., 18:25:36 »
Jucer su mi ubili i posljednju nadu jer stoji pocetak Siječnja 2015.... :nocomment, a tribal san vec bit doma...

evo sam pogledao sve vase informacije dale put je trasiran a prema geoportalu sa donje strane se ide od automotodroma sa rijeckog zavoja i kad se prodju zadnje zgrade od kasarne nekih morda 100 metara ali svakako  prije početka nekadasnjeg dnevnog kopa grobnickoga pijeska ima jedan put koji vertikalno ide prema planini.....odgovara elvisovome tracku pa se visoko gore racva na dva kraka i do tuda je cesta prilicno vidljiva Livi krak ide prema vrhovima i nestaje a desni ide dalje i jos je dobro vidljiv no onda se racva na lijevi koji isto nestaje ali mi odgovara elvisovom pogledu na onaj pašnjak sa onoga vrha dok desni isto ide nekamo dalje ali mi nestaje...u smijeru kamenjaka...
problem je sto koordinate u geoportalu i adria topo uopce ne odgovaraju pa ne mogu locirati lovacku kucu Kripanj no mislim da je to ono sto tražimo, a kada ga prodem cu dat detalje...tj slide show ali mozda kamera ako idem bikclom ili autom cemo vidit kakva je ceta...tj put...u svakom slucaju hvala svima  :a075

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #89 u: 22.11.2014., 19:00:47 »
problem je sto koordinate u geoportalu i adria topo uopce ne odgovaraju pa ne mogu locirati lovacku kucu Kripanj no mislim da je to ono sto tražimo,
Podhum kč 3697/3
evo sam pogledao sve vase informacije dale put je trasiran a prema geoportalu sa donje strane se ide od automotodroma sa rijeckog zavoja i kad se prodju zadnje zgrade od kasarne nekih morda 100 metara ali svakako  prije početka nekadasnjeg dnevnog kopa grobnickoga pijeska ima jedan put koji vertikalno ide prema planini.....
Slijepi put za 4x4,