Autor Tema: Grobničke "alpe"  (Posjeta: 69334 vremena)

0 Članova i 17 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #60 u: 27.04.2014., 22:46:29 »
Je, Živenjska cesta, pred kraj ima raskrižje lijevo-desno, desno nakon cca 1 km kraj, lijevo se dođe "do kraja",
Ako se ide prema gore ima šumska cesta (jako loša) i izađe se u Kripanj, a ako se nastavi ravno ima put sa markacijama za Hahlić
Kad ideš po Živenjskoj cesti imaš prekrasan pogled prema Hahliću

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #61 u: 28.04.2014., 10:31:47 »
Živenjski put/cesta je ovo svijetlo zeleno (tirkizno?) pred kraj sam malo skretao prema Mudnom Dolu/Istočnom grebenu ali  to možemo zanemariti  :greensmile

Kripanj je cca gdje ljubičasti i svijetlo crveni skreću oštro lijevo. Od Šumske/Lovačke kuće je put sasvim solidan, može se i običnim autom, ali između brda Hus i Kuka je u očajnom stanju  :palacdole, barem početci s obje strane - i sa strane Kripnja i sa strane Živenjskog puta.





Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #62 u: 29.05.2014., 10:30:25 »
konačno je pala i Zala  :greensmile ... oduševljeni smo!
evo par slika












slike cijele avanture na https://picasaweb.google.com/asterix101/KanjonomZale240514#

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #63 u: 29.05.2014., 12:57:09 »
Na 59 slici iz albuma ti ta "glavna cesta" ne prolazi kroz Zalu, nego jedna jako loša  cesta i po njoj izađeš van u Jelenskom vrhu, cca 1 km iznad izvora Rječine
Po ovoj "cesti" di ste izašli van iz Zale, da ste išli na drugu stranu po putiću u brdo izašli bi van meni iznad kuće, negdje kraj pilane u Podkilavcu bi došli nazad na asfalt

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #64 u: 16.11.2014., 01:30:18 »
Kako mi je nedavno Asterix bacila bubu u uho za zapadni greben Mudne doli, a kako vjerojatno neću moć pristustvovat službenom obilasku, odlučio sam iskoristit slobodni trenutak i trenutak sunčanog vremena i sam ga obići. Da mi se dežurne uvredljive babe ne bi dalje vrijeđale, ovaj put sam planinario helikopterom. Nije mi se dalo pješačit, to je za papke, odoh ja u niskom letu planinarit po Grobničkim alpama.


Polijetanje sa podkilavačkog mosta, sa kojeg počinju valjda svi usponi na Hahlić. Zala još uvijek teče.


Lijevo- Defender 4 x 4 off road Hahlić investigejšn team.
Desno- Zapadni greben air force


Uz put za Mudnu dol je nekoliko ograđenih dvorišta. Ovi su mi lijepo pozirali. :thankyou


Ova livada je ključni dio orjentacije.  :coolwink Desno pod 90 stupnjeva- Mudna dol. Lijevo pod 90- Zapadni greben Mudne doli. Ravno- mislim da se nigdje ne stigne. Nisam nikada probao.


Ovuda


Nakon niti 100 metara dođe se do ovih kuća. Od jedne su ostali samo temelji i čeoni zidovi. Nisam istraživao jesu li kuće bile civilne ili možda vojne. Zapravo, nije me ni briga.


Mulatjera nije markirana, ali sasvim je dobro vidljiva i prohodna. Čak i u kratkim hlačama.


Serpentina. Da, tu desno gore vodi put. Za helikopter sitnica. Pješaci nek se se znoje. :pusiti


Već sam na nekih 610 mnm, odnosno 290 mnGp (metara nad Grobničkim poljem). Odavdje se lijepo vidi koliko se zadržalo vode na Grobniku. Još da mi sunce nije u kontri.


Pogled prema zapadu. Polako se otvara horizont, a već se nazire i cesta za 4 x 4 planinare.


Izlazim iz šume na travnati greben. Put me vodi na vrh ovog hrpta. Kada sam se popeo na vrh, shvatio sam da je to tek početak.  :ruka


Jer dalje slijedi ovo :greensmile


Svakim korakom pogled postaje sve ljepši i ljepši. :cool2
Prema zapadu



I prema istoku


Dnić, Fratar i između njih sramežljivo izviruje Suhi vrh.


Grleš, Gornik i Crni vrh.
Asterix, Elvis, Sandro, ispravite me ako promašim ime kojeg vrha.


Pogled nizbrdo u Mudnu dol


Sreo sam i ove dvije simpatične divokoze. :kiss2 Nisu bile raspoložene za druženje i zajedničku fotografiju. :greensmile






Kao da je netko postavio divovsku deku. :eek :palacgore Ovaj najviši dio je greben koji se spušta s Čunine glave.


Pogled unatrag, prema moru. Već sam na nekih 920 mnm


Još mi nije jasno kako se Elvis ovuda iskobeljao iz Mudne doli. Mislim, nije da se ne može, ali su svakom slučaju :bravo :bravo2


Vidalj sramežljivo izviruje


:bravo5


Žig


Odmah prekoputa- Osoje.


Suhi vrh i Fratar


Između Grleša i Gornika- Gorski kotar u magli




Slijedi dilema- Hahlić ili Življenski put. :89 Kako Življenski put baš i ne poznam i duže je, a nemam baš vremena na bacanje. Lako bi bilo da sam uzeo čeonu lampu. Odlučujem se za Hahlić.
RT- Riječka Transverzala. Oko 130 km duga planinarska obilaznica oko Rijeke. Proteže se od Lovrana do Crikvenice.


Blizu doma na Hahliću susrećem ovo krdo srna (je li se kaže krdo za srne). :297 Bilo ih je oko dvedesetak, brzo su pobjegle u šumu, a meni sunce u kontra smjeru. :fluch


Dom je zatvoren. Petak je, uskoro otvorenje.


Ne sjećam se da je lokva ispod doma ikad bila ovako puna. Nije baš da sam svakodnevno na Hahliću, ali ipak.. :eek


Spuštam se najbržim i najsigurnijim putem- preko čeke. Najsigurnijim u smislu da ga mogu proći sa zatvorenim očima. :djavo A jesam i ja :ruka Koliko sam se puta znojio po čeki umjesto da sam negdje lijepo ležao i žderao :g025 i trenirao da mogu šest :beer2 na ex.


Usput srećem još nekoliko ovih prekrasnih životinja. :kiss2




Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #65 u: 16.11.2014., 09:54:15 »
Koliko vremena si izgubio za ovo proći?

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #66 u: 16.11.2014., 10:00:06 »
Ajde dobro, ovo nije izgubljeno vrijeme.   :greensmile
Prije bi stajalo pitanje koliko je trajao ovaj divan obilazak. Sve je OK kad imaš vremena za to, neki od nas moraju i doma raditi, neki rade sve dane bilo što samo da prežive pa im ovakve ture ne padaju na pamet, jedva odvoje vremena za obitelj.

Lleon je brz i u kondiciji, nije mu trebalo više od par sati. Inače, odlična reportaža kojih on zna i umije složiti jaako dobro, još kad bi se malo suzdržao od nekih komentara kojima zaista u ovome nije bilo mjesto bilo bi sjedi pet. Ali malo sarkazma, ironije, ruganja može proći. Ipak je to Chopter team Lleon. 
 :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #67 u: 16.11.2014., 10:19:43 »
Koliko vremena si izgubio za ovo proći?

Jao, brate Sandro, ne možeš me to pitat. :ruka Sad će mi ovi za vrat skočit; LLeon hvalisavac, LLeon nadčovjek...
Samo za tvoje oči: 3 sata i 7 minuta.

15 km, 945 m elevacije. I oko pola sata sam izgubio na fotografiranje, uživanje u pogledu i odmaranje ispred doma.
Sa putovanjem do Podkilavca i natrag doma oko 4 sata "izgubljenog" vremena. Ja si to mogu priuštit jer ne radim nigdje, nemam obitelj koju moram prehranit, a sve poslove oko kuće mi kućna pomoćnica i batler obavljaju.

Bilo bi lijepo da je tako, ali nakon ove ture sam išao u firmu odradit noćnu smjenu.

« Zadnja izmjena: 16.11.2014., 13:17:58 od LLeon »

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #68 u: 16.11.2014., 13:33:51 »
Jako lijepo LLeon, jedva čekam da se i mi uputimo tvojim stopama. Čula jesam da ima divokoza, drago mi je da si ih i sreo. Navodno znaju odranjat kamenje dole u Mudu, zato se i preporuča imati kacigu.

Sad odgovor za Sandra, ovaj đir koji je LLeon napravio, u planinarskom tempu, znači easy-peasy sa puno slikanja, stajanja, marendavanja ti je njegov tempo x2, minimalno  :greensmile

Ja sam spora i guštam u tome, jer mi je lijepo. No isto tako moram reći da kad smo Sabina, LLeon, gora polovica i ja išli na Snježnik da su me svi čekali bez previše gunđanja (ili su gunđali u sebi  :pusiti) i svejedno smo se odlično proveli. Tako da, može se i tu uvijek naći nekakav balans  :palacgore

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #69 u: 16.11.2014., 15:08:57 »
Prekrasna reportažica koja se bazirala na slikama poznatih vrhova sto je za svaku pohvalu, vrlo poucno...sacuvat cu ove slike za orjentaciju...


4x4 planinar vrlo pažljivo cita i secira apsolutno sve planinarske izvjestaje, ima vec godinama poljakov planinarski vodic a nedavno je kupio i Čapljarov koji mu se ucinio nekako privlacnijim jer ima vise slika i moguce je poput ovog izvjestaja tocno locirati vrh prema slici sto je u biti na terenu i najveci problem ako se nema Smand topografsku...jer adria topo je na rucnom GPS uredaju jako slabo čitljiva....u domu hahlic mislim da ima za kupiti topografsku bas samo za Galpe....

osim toga Px4  vrlo pazljivo prati i planinarski forum a posebno slike gde se zna naci pokoja interesnatna cesta ....poput na slici one mulatijere sirine 120 cm....

blogovi ovoga covjeka (MBjelan) me fasciniraju, ima dosti i o GAlpama ako koga interesiraju detalji...

linkovi na vrhove su sa desne strane....topla preporuka....
http://mbjelan.bloger.index.hr/

 







Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #70 u: 16.11.2014., 21:44:36 »
Lijevo- Defender 4 x 4 off road Hahlić investigejšn team.
Desno- Zapadni greben air force

Desno je i  Istočni greben, te Živenjski put  :hiker

Nakon niti 100 metara dođe se do ovih kuća. Od jedne su ostali samo temelji i čeoni zidovi. Nisam istraživao jesu li kuće bile civilne ili možda vojne. Zapravo, nije me ni briga.

Ova u prvom planu može biti i civilna i vojna, ali ova razrušena s desne strane mislim da je vojna :




Citat: LLeon
Grleš, Gornik i Crni vrh.

Nema greške a taman izvan desne strane  kadra je ostao vrh Nebesa, a još desnije ali niže bi trebala biti Logor - Pećina.

Citat: LLeon
Još mi nije jasno kako se Elvis ovuda iskobeljao iz Mudne doli. Mislim, nije da se ne može, ali su svakom slučaju :bravo

Hvala  :beer2 , a sve se može kad se hoće  :greensmile



Citat: LLeon
Slijedi dilema- Hahlić ili Življenski put. :89 Kako Življenski put baš i ne poznam i duže je, a nemam baš vremena na bacanje.

Ruta preko Živenjskog puta je nešto duža ali je zato lakša, gornja polovica je cca kao i prema Hahliću ali zato za donju polovinu ne treba ni 4x4, može se proći običnim autom, dok niz Čeku treba paziti kako se hoda da ne bi bilo tres, bum , jao i samim time ide se sporije. Barem ja bitno usporim po nizbrdici po neravnom terenu jer dvoznamenkasti broj uganuća (od kojih jedno 5-6 žestokih) mi probudi strah i noga (desna) se počne kočiti u zglobu "sama od sebe". 

Sa putovanjem do Podkilavca i natrag doma oko 4 sata "izgubljenog" vremena. Ja si to mogu priuštit jer ne radim nigdje, nemam obitelj koju moram prehranit, a sve poslove oko kuće mi kućna pomoćnica i batler obavljaju.

Ne znam koliko često ideš na ovakve ture (4h+) ali nekako mi se ne čini da ideš onoliko rijetko koliko bi se očekivalo od oca malodobnog jdeteta i jedne bebe (ili je sada starija?   :pojmanemam) Ali ako se dobro sjećam žena ti je ili trebala roditi ili bila u babinjama ili neposredno nakon a ti si se pokupio na dva dana (stavio si fotografije lokacije gdje si prespavao, možda nisu bili dva puna dana)  na dobrotvorni maraton u Zadar .. (ili Šibenik) .. da sam ja to napravio još uvijek bi imao lako dostupnu "jezikovu juhu"  :greensmile Tako da ti sigurno imaš kućnu pomoćnicu i batlera ma što god pričao.
 :pusiti

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #71 u: 16.11.2014., 22:49:46 »
Ruta preko Živenjskog puta je nešto duža ali je zato lakša, gornja polovica je cca kao i prema Hahliću ali zato za donju polovinu ne treba ni 4x4, može se proći običnim autom, 
To sam i pretpostavio, ali nisam bio 100%, zato sam odabrao put koji dobro poznam.

Ne znam koliko često ideš na ovakve ture (4h+) ali nekako mi se ne čini da ideš onoliko rijetko koliko bi se očekivalo od oca malodobnog jdeteta i jedne bebe (ili je sada starija?   :pojmanemam) Ali ako se dobro sjećam žena ti je ili trebala roditi ili bila u babinjama ili neposredno nakon a ti si se pokupio na dva dana (stavio si fotografije lokacije gdje si prespavao, možda nisu bili dva puna dana)  na dobrotvorni maraton u Zadar .. (ili Šibenik) .. da sam ja to napravio još uvijek bi imao lako dostupnu "jezikovu juhu"  :greensmile Tako da ti sigurno imaš kućnu pomoćnicu i batlera ma što god pričao.
 :pusiti


2 dana (ili preciznije: 32 sata) u Zadru, a beba je imala ravno 8 dana. Nije stvar u batleru, :greensmile nego u razumnoj i sposobnoj supruzi. :kiss2 I u Zadar nisam otišao: "Aj bok, ja odo", nego je bila stvar dogovora: "Išao bih, hoćeš li moći sama...?" "Baka servis će doći (15 minuta vožnje) ako zatreba..." Uglavnom, nebitno za ovu temu.

Zaboravio sam stavit kartu ture.
Žuto je moj trag Podkilavac- zapadni greben- Vidalj- Hahlić- preko čeke- Podkilavac
Bijelo- Podplaninu
Zeleno- Preko kolci
Crveno- Preko čeke
Plavo- Mudna dol
Roza- Istočni greben
Crno- Življenski put
Potrošio sam sve bojice. :m055



Prekrasna reportažica koja se bazirala na slikama poznatih vrhova sto je za svaku pohvalu, vrlo poucno...sacuvat cu ove slike za orjentaciju...


blogovi ovoga covjeka (MBjelan) me fasciniraju, ima dosti i o GAlpama ako koga interesiraju detalji...

linkovi na vrhove su sa desne strane....topla preporuka....
http://mbjelan.bloger.index.hr/


 :thankyou

Ponekad čitam Bjelana, ali redovito pratim ovo: http://www.planinarstvo.bloger.index.hr/

Nema baš puno materijala iz bliže okolice, ali ima jaako puno Slovenije i cura odlično piše putopise sa puno informacija. Gušt mi ju je čitat. :palacgore
« Zadnja izmjena: 16.11.2014., 22:58:23 od LLeon »

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #72 u: 19.11.2014., 21:41:58 »
Sandro ti si mi vavik lučonoša u vječitom carstvu planinske tame, pomagaj po ki zna ki put...

Kod Kasarne kad se gre od strane piste nisam primjetil cestu prema gori koja bi tribala bit *životinjski put*..jer san istražival da li se od kasarne more doć na onaj put kuda obično idemo autom do Haleta...onda san zapal va one zaostale kave od grobničkoga šodera pa onda ono žbunje pa milion cestic livo desno doduse dosal san blizu ali ni bilo puta dalje pa san se vrnul uz ono skaladiste va Dražice na kružni tok....

da li ima spoj od kasarne na cestu za haleta ali direkt popriko...

Reci mi - kod lovacke kuce Kripanj na drvu je pribijeno da je do platka ura i pol a isto tako i do potkilavca....iman na sliki jednu malu cesticu kontra doma široku metar i pol ali nisan siguran da li je to ono pravo

cesta od Platka pa izmedu gornika i grlesa (doduse ima cela križaljka) se spusta na donju cestu kojom je od lovackog doma klana moguce doć do samoga Gorničkoga no na gornjoj sliki va postu kadi je pogled od vidaja na fratra se nešto bijeli u gori zelenoj ali nisu ni labudovi niti snijeg a bogami niti šator age hasan-age a još manje Hasanaginica, nego nikakova bela cesta....ča je to i kamo i odakle to vodi?

naime spust 4x4 izmedu gornika i grlesa je moguc ali povratak bez vitlanja siguro ne jer je sipina, pa moran pazit jer jedini izlaz je na lovacki dom klana a tamo je bila rampa, doduse i pila za železo sa 6 rezervnih listi vavik s manun ali opet....+ lopata + sikira + motorka...+ mala rucna pilica...a ponekada i škare one vele...

daj plan puta....as cu morat najprije biciklom da vidin kadi cu završit a moran i procijenit kakova je cesta, jer san pretpostavljal da se sa Platka mora nekuda doć na Grobnišćinu jer mi je to potvrdil i frend koji je to prosal sa Njivom samo njemu da su put pokazali Čobani....ali je stariji čovik pa je to brate mnogo zakompliciral...
Ako ima slika postavite...

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #73 u: 19.11.2014., 22:24:27 »
frendovi su nedavno hodali na Gornik i Grleš i vidi se povremeno nekakva cesta na njihovim slikama

evo vidi taj album, pa ti možda bude od pomoći http://goo.gl/movJFb

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #74 u: 20.11.2014., 08:18:06 »
"Blizu doma na Hahliću susrećem ovo krdo srna (je li se kaže krdo za srne). :297 Bilo ih je oko dvedesetak, brzo su pobjegle u šumu, a meni sunce u kontra smjeru." :fluch
LeLeone
to su košute, srne ne idu u  tako velikom stadu
postoji među njima jedna fina razlika od oko 100kg, možda i manje.
bolje biti vjetar nego list