Autor Tema: Grobničke "alpe"  (Posjeta: 69297 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #45 u: 05.04.2014., 09:01:01 »
Leone...puno ti hvala  :rose
You're welcome!
Ček malo, stavit ću kartu na kraju, a detalje ionako možeš vidjet na mom ST profilu. ;)

Livade kao pustinjske dine




Slijedeći cilj- Fratar. Najviši vrh današnjeg puta.




Psmtr… sa Dnića mi je ovaj uspon izgledao pitomije.


Odavdje se vidi i Guslica


Konačno, Fratar (1353 mnm) :bravo5


1030 metara iznad početne točke :yes

« Zadnja izmjena: 05.04.2014., 09:23:03 od LLeon »

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #46 u: 05.04.2014., 09:02:19 »
Kakvu bi panoramu Gorg odavdje složio. :eek :palacgore


Slijedeći cilj- Suhi vrh


Mislio sam da će silazak bit lakši… :P




Sve je dobro obilježeno. Ma i da si najveći tutlek, ne možeš se izgubit.




Sunce mu žarko… ovo je skoro pa free climbing :facepalm


Suhi vrh (1280 mnm)


Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #47 u: 05.04.2014., 09:03:44 »
Fratar, pogled sa Suhog vrha




Obruč. Malo mi je predaleko za današnji obilazak.


Hahlići. Cesta kojom se stiže do doma.. i neki planinar dolje.


Slijedeći cilj- Čunina glava (1160 mnm)


Sa Čunine glave. Neću dolje na cestu, nego ću se po ovom grebenu spustit. Ionako ide paralelno sa cestom.


Dražice


Za kraj, moj GPS trag na GE, za lakše snalaženje. :wavey




Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #48 u: 05.04.2014., 09:08:47 »
Bravo Leone  :bravo

Baš sam gledala tamo i onako samo po karti mi se učinilo jednostavno ali po slikama je vrlo zahtjevno. Mislim da sam pročitala da je sve to skupa 14 km. Možda ne toliko daljinski zahtjevno koliko uspona i silazaka. Svaka čast...samo naprijed  :palacgore nemoj stat  ;)
aboriđinka

Offline gorgoroth

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.363
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #49 u: 05.04.2014., 09:53:44 »
Super leone  :bravo2

Panorama bi bila za prste polizati  :lol1 :beer2

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #50 u: 05.04.2014., 12:08:25 »
Lijepa tura  :palacgore  :cool2

Ali panorama bi bila dobra tek u ljeto, kada je sunce visoko .

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #51 u: 05.04.2014., 22:06:26 »
Citat:
Najprije moram prijeći preko suhog korita potoka (pronašao sam na nekim topografskim kartama da se potok zove nekako na “B”, ali ne mogu se sad sjetit). To je onaj gdje sam zadnji put prao noge. :greensmile Inače, pritok Sušice, a Sušica je, logično, pritoka Rječine.

potok je Borovica ... i jako je zanimljiv uspon kroz taj kanjon (izbije se na put po kolci)

Citat:
Negdje sam pročitao da su Hahlići dobili ime po ovim kalićima (lokvicama vode). Negdje mi to u glavi stoji, ali računajte na to kao neprovjerenu informaciju.

dobro si pročitao ... inače, tamo se nalazi izvor gdje su pred nekih tri stoljeća pastiri obzidali tri bunara, jedan iznad drugog, tako da se mogu prelijevati

Jako lijepu turu si napravio, super! Vidim da si se i ti udomaćio na tom terenu pa lagano radiš nemarkirane detoureve. Meni su trenutno nemarkirana bespuća totalni hit. Mi ćemo sutra mikro penjaču na Veloj peši odradit i onda šetnja na divlje do Nebesa. Cilj je obići ono što je na karti označeno kao Logor- Pećina ispod Nebesa (jednom je jazbac stavio sliku, čak je i neka nob spomen ploča ispred te lokacije).



Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #52 u: 06.04.2014., 06:35:53 »
Baš sam gledala tamo i onako samo po karti mi se učinilo jednostavno ali po slikama je vrlo zahtjevno. Mislim da sam pročitala da je sve to skupa 14 km. Možda ne toliko daljinski zahtjevno koliko uspona i silazaka.
I ja sam mislio da je malo jednostavnije. :greensmile Ma nije to ništa ekstra teško niti neizvedivo, osim što su usponi na Fratar i Suhi vrh na jednom dijelu malo zahtjevniji. Ovo ostalo mogu i djeca propješačit. Dobro si pročitala, 14,3 km je bila cijela tura, uz elevaciju od cca 1400 m.

Citat:
Negdje sam pročitao da su Hahlići dobili ime po ovim kalićima (lokvicama vode). Negdje mi to u glavi stoji, ali računajte na to kao neprovjerenu informaciju.

dobro si pročitao ... inače, tamo se nalazi izvor gdje su pred nekih tri stoljeća pastiri obzidali tri bunara, jedan iznad drugog, tako da se mogu prelijevati

Aha.. to su ta tri bunara.


Vela peša. Nice. :palacgore
Ja ću danas malo po svojim brdima, Brgud, Zvoneća i okolica. Markirano i nemarkirano. :yes

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #53 u: 27.04.2014., 22:00:27 »
Da malo ispravim sitne greškice
Auto se može ostaviti ovdje ali osim ako se ne ide preko Mudne Doli, Istočnog grebena ili Čeke - ne preporučam, jer do "pravog" planinarskog puta ima par kilometra asfalta (mjestimično oštećenog) a meni nije gušt planinariti po asflatu. Na putokazima možete vidjeti okvirna vremena planinarskih tura.
Planinarski put za Hahlić ako se ide "pod planinu" ili "po kolcima"  počinje kraj   mosta i ide se preko potoka od Zale i prati se markacija koja ide uz "pozornicu" i hrastove i onda se uđe u šumu i prolazi kraj starog kalića
Na 3 mjesta se sječe cesta i po cesti se hoda cca 200-300 metara
Ne znam čemu služi ova zgrada u obliku slova “U”. Pretpostavljam neki stari vojni objekt. :pojmanemam

Ovo su bila skladišta od JNA koja su "eksplodirala" 1991 godine, jedan dio je obnovljen i tu se sortira staro oružje i municija koja ide u izvoz
Desno je cesta koja vodi do planinarskog doma. Prohodna samo za terence. Osobnim autom se ne bih usudio gore.
Kad se dom obnavljao cesta je bila tako dobra da je i jedan Fićo bio gore, sa svakom kišom, cesta je sve gora i gora, sa Defom mi od mosta do gore treba 30-35 minuta
Negdje sam pročitao da su Hahlići dobili ime po ovim kalićima (lokvicama vode). Negdje mi to u glavi stoji, ali računajte na to kao neprovjerenu informaciju. :hmm

Dobili su ime po kalićima
Najprije moram prijeći preko suhog korita potoka (pronašao sam na nekim topografskim kartama da se potok zove nekako na “B”, ali ne mogu se sad sjetit). To je onaj gdje sam zadnji put prao noge. :greensmile Inače, pritok Sušice, a Sušica je, logično, pritoka Rječine.

Potok se zove Borovica, kad su velike kiše na kraju kanala ima puno izvora i tu teče voda. To traje 2-3 dana i treba ići vidjeti kad teče voda, izgleda kao da si u Alpama, ima 2 slapa. Do 1991 kad je eksplodiralo skaldište u Zahumu, tu je bila cijelu godinu voda izvirala i gubila se nakon 20-30 metara od izvora
A ja sam mislila da je Planinarski dom Hahlić u privatnim rukama zato jer je super uređen (kako sam vidjela na slikama...naravno čekam da idemo i vidim uživo).
Čudno mi je da Dom više nikako ne radi i da ga nisu barem ponudili nekome u koncesiju...iako mi se čini da je najbolje kada se za planiarski dom brine planinarsko društvo
Dom je u vlasništvu općine Jelenje koja je financirala njegovu obnovu sa nekih 3-4 miliona hrvatskih životinja

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #54 u: 27.04.2014., 22:04:05 »
elvis, super tura ... meni je zapeo za oko kanjon Zale (to je ovaj paralelni sa Mudnom doli)  :hiker
Nije ti to kanjon Zale
Kanjon Zale počne kod mosta na kraju Podkilavca,  nisam ga još prošao ali je u planu

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #55 u: 27.04.2014., 22:11:16 »
Nisam ulazio u dom, ali škure su bile otvorene i svjetlo unutra je bilo upaljeno. Kad god sam gore, a zadnje vrijeme barem 2 puta mjesečno, dom je uvijek otvoren.

Ne znam o čemu se radi, ali stvarno bi bila šteta da završi kao dom na Snježniku.
Dom je otvoren svaki vikend i za neradni dan koji pada u tjednu

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #56 u: 27.04.2014., 22:15:18 »
Nije ti to kanjon Zale
Kanjon Zale počne kod mosta na kraju Podkilavca,  nisam ga još prošao ali je u planu

znam .. to je kanjon Borovice ...prošli smo ga nedavno https://picasaweb.google.com/asterix101/HahlicNekimNovimPutevima160314

dobila sam GPS trag za kanjon Zale, znam da se čak u Obruču raspravlja o osiguranju jednog dijela puta sa sajlama i klinovima, moram priznat da me jako zaintrigiralo :)

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #57 u: 27.04.2014., 22:16:02 »
e da, baš me taj ekstremniji proboj zanima  :pusiti


Zanimljiv je i put na Hahlić po najdesnijim putem na slici, to je cesta po kojoj se može doći na Kripanj (ispod Platka), cesta počinje kraj kasarne u Zahumu, zadnjih 2-3 kilometra ceste prije Kripanja je jako loše tako da se teško prođe i sa traktorom
Koga zanima ide samo po cesti i doći će do markacija di piše Hahlić

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #58 u: 27.04.2014., 22:21:59 »
dobila sam GPS trag za kanjon Zale, znam da se čak u Obruču raspravlja o osiguranju jednog dijela puta sa sajlama i klinovima, moram priznat da me jako zaintrigiralo :)
Bilo je priča da će se markirati kanjon Zale i napraviti zanimljiva tura
Jedan dio je markiran, tu je link od markiranog dijela koji ide po lijevoj cesti na karti

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Grobničke "alpe"
« Odgovori #59 u: 27.04.2014., 22:30:17 »
Sandro, šta nije taj "najdesniji" put tzv. Živenjska cesta? Mi smo je djelomično prošli sa gornje strane pa smo se odvojili za Istočni greben.