Autor Tema: Delfini  (Posjeta: 6702 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.279
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Delfini
« u: 29.04.2012., 20:58:52 »



Delfini - najpametnija bića na Zemlji iza ljudi (a i to je diskutabilno!).  Saznajmo koju činjenicu o njima i uživajmo u galeriji slika ovih prekrasnih sisavaca.

Delfini spadaju u grupu sisara Monotremata-sisara koji nose jaja.

Postoji oko 40 vrsta delfina u 17 rodova. Veličina im varira od 1.2 m i 40 kg do 9.5 m i 10 tona. Mogu se naći posvuda, najčešće u plitkim morima kontinentalnih šelfova. Mesojedi su i hrane se uglavnom ribom i lignjama.

Delfin nastanjuje gotovo sva mora , odličan je plivač pa i nije čudo što može dostići brzinu čak do 40 km/h .
Pored morskih postoje i slatkovodni ili riječni delfini koji nastanjuju rijeke Azije i Južne Amerike .
Grupa delfina zove se jato.

Delfini provode čitav život u vodi, čak i radjaju tu.

Sliče ribama, ali imaju pluća, a ne škrge.

Za razliku od riba, delfini udišu zrak te moraju izlaziti na površinu svakih nekoliko minuta da bi udahnuli. Nosni otvor se nalazi na gornjoj strani glave i prekriven je mišićem koji omogućava potpuno zatvaranje nosnica prilikom urona.
Delfini u potrazi za ribom obično ostaju pod morem 4-5 minuta.

Delfini imaju tijelo prilagođeno za brzo plivanje. Mozak delfina je velik sa visoko strukturiranom moždanom korom, što se često koristi kao argument za njihovu visoku inteligenciju. Glava se zavrsava nekom vrstom uskog kljuna u kome se nalazi oko 200-250 ostrih zuba. Zubi su im raspoređeni u niz tako da funkcionišu kao antena koja sabira dolazeći zvuk. Osnovna boja im je siva, različitih nijansi, sa svijetlim donjim dijelom tijela.

Udaljenost određuju vidom i biosonderom (zvučnim radarom). Na čelu imaju masno tkivo koje im služi kao akustična leća pomoću koje usmjeravaju zvuk i određuju udaljenost. Zvukovi koje delfini ispuštaju mogu biti toliko jaki da njima omame ribu, ali služe i kao odgojna metoda kada mama 'viče' na svoju bebu delfina.


Običan delfin (Delphinus delphis) je raširen u toplim i umjerenim morima.

 Hrane se uglavnom ribom, društveni su i žive u grupama od nekoliko jedinki ili od nekoliko stotina.

 Ima dug i ravan nos, a vretenasto tijelo može narasti do dužine od 2,5 metara. Glatka koža ove vrste s leđne je strane tamno smeđe do crne boje, dok mu je trbušna strana bijela. Postoje i svjetliji primjerci.

Jako je česta vrsta u Sredozemnom moru.

Delfini su poznati po svojoj inteligenciji, razigranosti i prijateljskom odnosu prema čovjeku.



Kljunasti delfin (Tursiops Truncatus) je vrsta koja se najčešće sreće u akvarijumima, zato što je pristupačniji od običnog delfina.

Ostale poznate vrste su: sidrasti delfin(Stenella frontalis) , stanovnik Atlantskog i Indijskog okeana i u cijelom svijetu poznat Risov delfin(Grampus griseus) .

Delfin s bijelim bokovima i delfin s bijelim kljunom su atlantske vrste koje pripadaju rodu Lagenorhynchus.

Zubati delfin (Steno fluviatilis) nastanjuje rijeke na sjeveru Južne Amerike, a šest vrsta roda Sousa živi u obalnim, poluslanim vodama Južne Azije, Australije i Afrike.

Pilot-kitovi iz roda Globicephala izuzetno su inteligentni i mogu da se dresiraju. Društveni su, hrane se uglavnom lignjama, a često ih prate kljunati delfini.

Kit ubica ili orka(Orcinus orca) grabljivac je koji živi u okeanima od Arktika do Antarktika. Kreće se u grupama od po samo nekoliko jedinki pa do pedeset. Dostiže dužinu od preko 10 m; hrani se ribom, pingvinima i toplokrvnim morskim životinjama, kao što su morski prasići i delfini.

Platanisti (Platanistoidea) obuhvataju tri porodice slatkovodnih delfina Azije i Južne Amerike. Oni imaju duge uske kljunove i prilično slabo vide. Platanistima pripada Susu, delfin rijeke Gang u Indiji. Butu delfin, stanovnik riječnih slivova Orinoka i Amazona i kineski jezerski delfin.

Delfini nastanjuju gotovo sva mora i okeane širom svijeta. Međutim ne postoji potpuna procjena broja jedinki u svijetu. U Sredozemlju trenutni broj se procjenjuje na manje od 10.000 jedinki. Zagađenje, prekomjerni izlov ribe i uništavanje staništa, ne smanjuju samo broj ovih delfina već uništavaju i smanjuju područja gdje bi mogli živjeti. Više hiljada delfina svake godine nastrada u ribarskim mrežama, pogotovo u onima koje bacaju tunolovci u Tihom okeanu.


 Ribari ne vole delfine u blizini jer im uništavaju mreže i kradu ribu, iako su oni dobar vodič- gdje ima delfina, ima i ribe.
U raznim krajevima svijeta delfini se love i ubijaju uprkos uvedenim mjerama zaštite.

 Na ostrvima, između Škotske i Irske, postoji običaj “pokolja” stotine delfina svake godine. Ribari ih “opkole” barkama, hvataju u mrežu i ubijaju kako bi koristili njihovo meso i mast.
Drugu veliku opasnost za delfine predstavlja zagađenost mora. Razni otrovi hemijsko - industrijske materije koje se skupljaju na koži delfina i na ribi kojom se on hrani, izazivaju teške hormonalne poremećaje i onemogućavaju razmnožavanje.

Zanimljivosti

Uobičajeno je mišljenje da delfini žive u moru, zamišljamo ih na pučini, a oni žive i u slatkim vodama.U kineskoj rijeci Yangce žive slatkovodni delfini "Bajij", zapravo preživljavaju jer su u opasnosti izumiranja vrste zbog ribolova koji ih uništava u velikom broju i nema ih tko zaštititi s obzirom da se nalaze u zemlji u razvoju i nisu toliko poznati.

U Brazilu su slatkovodni delfini koji žive u rijeci Amazoniji, zovu ih "Botos", sveti kao što su svete krave u Indiji. Smatra se da štite ljude i da spašavaju utopljenike.
Za Maore, delfini "Taniwha", su isto božanstva a Etrušćani su uz pomoć delfina prevozili duše mrtvih prema osrtvima blaženih.


Delfini su najinteligentnije morske životinje


Zbog svoje inteligencije, delfini se često dresiraju za izvođenje predstava u bazenima, kao i za obavljanje podmorskih radova u brodogradilištima; brže zarone od ronilaca, služe kao glasnici za ljude na kopnu i one na dnu mora, pronalaze podmornice i izvršavaju prave vojne misije.


Osim te bitne zanimljivosti, postoji još jedna njihova karakteristika:

 Delfini nikad ne spavaju! Jedna polovina mozga uvijek im je budna, a nakon dva sata aktivnosti prebacuje se na drugu polovinu




http://www.croinfo.net/budimo-im-prijatelji/4084-delfini-prekrasne-slike.html
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.605
Odg: Delfini
« Odgovori #1 u: 30.04.2012., 11:18:14 »

Delfini spadaju u grupu sisara Monotremata-sisara koji nose jaja.
[...]
Delfini provode čitav život u vodi, čak i radjaju tu.


Nesu jaja ili rađaju?

Online Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.303
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Delfinu prijeti smrt jer ga je nepoznati bandit pogodio harpunom
« Odgovori #2 u: 23.08.2013., 19:20:22 »
 Delfinu prijeti smrt jer ga je nepoznati bandit pogodio harpunom

Mole se svi koji uoče dupina s harpunom u leđima neka se jave u Institut na broj telefona 0917697442. Dupinu treba što prije pomoći jer ova rana mogla bi ga dugotrajno iscrpiti, a u konačnici prouzrokovati i njegovu smrt



  VELI LOŠINJ  Oko 11 i 30 južno od otoka Oliba, istraživači Instituta Plavi svijet iz Velog Lošinja uočili su dupina s harpunom u leđima. Dupina nije bilo teško identificirati obzirom da se radi o dobrooznačenom rezidentnom dupinu, Bojanu, kojeg istraživači redovito prate od 2004. godine.     
Foto Institut Plavi svijet








     Prema riječima istraživača koji su ga uočili, a potom pratili oko sat vremena, dupin Bojan se za sada ponaša normalno i pliva u smjeru Lošinja. Kako nam javljaju iz Instituta Plavi svijet za očekivati je da će se približiti obali pa mole sve koji uoče dupina s harpunom u leđima neka se jave u Institut na broj telefona 0917697442. Dupinu treba što prije pomoći jer ova rana mogla bi ga dugotrajno iscrpiti, a u konačnici prouzrokovati i njegovu smrt.
Kazna za usmrćivanje ove vrste sisavaca je 35 tisuća kuna, a dupini su kao i cijela skupina kitova u Hrvatskoj zaštićeni Zakonom o zaštiti prirode. Zakon zabranjuje je namjerno hvatanje, držanje i ubijanje zaštićenih vrsta, te njihovo namjerno uznemiravanje.

Autor: Ana Braškić           
 Objavljeno: 23. kolovoza 2013. u 16:15

Novi list Online
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Online Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.303
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
ISTRAŽIVAČI Plavog svijeta - Instituta za istraživanje i zaštitu mora, tijekom redovnog istraživanja područja Kornatskog arhipelaga susreli su danas oko 11.30 sati kod Oliba u Virskom moru dobrog dupina koji u leđa ima zabijen harpun ispucan iz podvodne puške.
 


 "Metalni harpun duljine preko jednog metra zabijen je duboko u tkivo, malo ispred leđne peraje, te je u odnosu na tijelo životinje nagnut pod kutom od 45 stupnjeva uslijed vlastite težine. Unatoč ozljedi, dobri dupin je tijekom opažanja plivao i zaranjao putujući u smjeru sjevera što ukazuje da je životinja ozlijeđena relativno nedavno. Zbog vremenskih uvjeta nismo mu se uspjeli približiti i bolje promotriti ozljedu, no jasno je da kretanje dupina uzrokuje daljnje ozljede tkiva zbog stalnog pomicanja harpuna. Opstanak životinje je neizvjestan te vjerojatno ovisi o tome hoće li harpun biti odstranjen", izvijestili su iz Plavog svijeta.
 
 S obzirom da u Hrvatskoj postoji detaljna evidencija dupina, istraživači Plavog svijet brzo su utvrdili kako je stradao dupin po imenu Bojan: "Katalog dobrih dupina Instituta Plavi svijet sadrži fotografije preko 1.000 jedinki, koje su u hrvatskom dijelu Jadranskog mora načinjene tijekom posljednjih 25 godina. Uvidom u postojeće podatke, utvrdili smo kako se ozlijeđeni dupin ubraja u 20 najrezidentnijih i najpoznatijih dupina Lošinja i Kvarnerića. Prvi put smo ga susreli i fotografirali 16. lipnja 2004. te smo ga nazvali Bojan. Od tada smo ga dobro upoznali s obzirom da smo ga na moru susreli ukupno 55 puta. Budući da nikada nije bio fotografiran sa mladuncem, pretpostavljamo da se radi o mužjaku. Bojana smo posljednji put vidjeli 8. kolovoza 2013. u području između otoka Lošinja i Orjula, a tom prilikom nije bio ozlijeđen. Često se druži s drugim rezidentnim dupinima kao što su Elmar, Duje i Meta (koju poznaju i svi usvajatelji dupina)".
 
 Dupin im prišao s povjerenjem, a oni ga nastrijelili harpunom!?
 
 "Položaj i kut ulaska harpuna upućuju da je životinja pogođena kada je napadačima ukazala povjerenje te iskazivala radoznalost i druželjubivost. Naime, dobri dupini povremeno prilaze brodovima kako bi plivali u pramčanom valu te kako bi promotrili ljude koji se nalaze na plovilu. Tada su najranjiviji. Svakome tko je doživio susret sa dupinom iz neposredne blizine, ovo predstavlja posebno iskustvo koje se dugo pamti. Međutim, očigledno postoje ljudi koji unatoč iskazanom povjerenju, iskorištavaju ponašanje dupina za ubijanje, ozljeđivanje i maltretiranje jer ih je tada mogu najlakše hotimice ozlijediti. Vjerojatno se tako nešto dogodilo i ovaj put. Podsjećamo da je 20. kolovoza 2010. na isti način, prilikom plivanja u pramčanom valu, harpunom ubijen i dobri dupin u području uvale Budava, na jugoistočnoj obali Istre, između Valture i Kavrana. Harpun je u tijelo životinje ušao odozgo, zabio se između rebara te je uzrokovao unutrašnje ozljede koje su dovele do uginuća. Životinja vjerojatno nije odmah uginula jer je prema dojavi bila živa i nasukana na obalu kad je prvi puta opažena", navode iz Plavog svijeta.
 
 Bojanu treba pomoć, ako ga vidite - javite!
 
 "S obzirom da je dobri dupin Bojan ozlijeđen, molimo sve koji ga u idućim danima opaze na moru da nam to i dojave (pošalju fotografije opažanja ako postoje) na naš telefon 051 604666, faxom 051 604668 ili emailom info@plavi-svijet.org kako bi mogli pratiti lokaciju i stanje životinje te kako bi u slučaju potrebe mogli pravovremeno reagirati.
 
 U Republici Hrvatskoj, dobri dupini zaštićeni su Zakonom o zaštiti prirode, a za njihovo ubijanje zapriječena je kazna od 35.000 kuna. Ovaj događaj je stoga prijavljen Inspekciji zaštite prirode koja će pokrenuti istražne radnje s ciljem utvrđivanja počinitelja.
 
 Dobri dupini oduvijek su simbol radosti i života u moru. Vjerujemo kako nitko, pa niti osoba koja je pucala na ovu životinju, nije mogla vjerovati da će uspjeti `uhvatiti` dupina teškog 200-tinjak kila podvodnom puškom. Čemu onda ovo zlodjelo? Obijest? Dosada? Fotografija za društvene mreže?
 
 Ovakvi događaji potvrđuju da su edukacija i podizanje svijesti javnosti najjači odgovor na neodgovorno ponašanje pojedinaca. Stoga će Institut Plavi svijet u suradnji sa svim zainteresiranim pojedincima i organizacijama nastaviti provoditi svoje aktivnosti edukacije i podizanja svijesti ljudi s ciljem očuvanja i zaštite dobrih dupina i mora. Pozivamo Vas da nam dojavite svoja opažanja dupina i kitova te posebice ozlijeđenih životinja", poručuju iz Plavog svijeta.
 
 Plavi svijet - Institut za istraživanje i zaštitu mora je hrvatska neprofitna nevladina organizacija sa sjedištem na otoku Lošinju. "Iako se sjedište nalazi u `malom` Velom Lošinju, područje našeg rada i interesa je cijelo Jadransko more. U našem radu stremimo izvrsnosti u istraživačkom, obrazovnom i programu zaštite. Naš primarni interes je more i morska biološka raznolikost, no naše aktivnosti također imaju za cilj integrirano upravljanje priobaljem te razvoj otočkih zajednica kroz okolišno održive aktivnosti utemeljene na zdravom i bogatom ekosustavu", navode iz Plavog svijeta.

index.hr
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Online Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.303
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Delfini
« Odgovori #4 u: 26.08.2014., 11:30:00 »
Albus uhvaćen objektivom
Aktivisti Plavog svijeta snimili prvog albino dupina u Jadranu!

O dragocjenosti činjenice da albino dupin živi u Jadranu svjedoči i podatak da je albinizam u dupina iznimno rijedak: od sredine prošlog stoljeća, kada je zapažen prvi albino dupin, dosad je primijećeno tek dvadesetak takvih životinja

Albusa, prvog albino dupina u Jadranu i Sredozemlju, fotografirali su aktivisti Plavog svijeta, nevladine organizacije iz Malog lošinja koja uspješno štiti dupine u Jadranu.

"Albus je prilikom našeg susreta bio u društvu s drugim, normalno obojenim dobrim dupinom. Obje životinje su plivale i lovile ribu, gotovo se i ne osvrćući na našu prisutnost. S obzirom na ponašanje i činjenicu da su u skupini bile samo dvije odrasle životinje, pretpostavljamo da je Albus mužjak", priopćili su u ponedjeljak iz Plavog svijeta, ne navodeći točno mjesto gdje je elegantna životinja snimljena, vjerojatno zato da se znatiželjnici ne bi upustili u potragu, koja bi mogla poremetiti mir morskih ljepotana. Jer, kako u Plavom svijetu upozoravaju, u Jadranu nema opasnih morskih pasa, pa dupinima u našem moru gotovo jedina opasnost prijeti od ljudi.

"Trebali bismo postupati na način koji će umanjiti ljudski utjecaj na more i dupine", ističu u Plavom svijetu, koji vodi Draško Holcer, doktor biologije i kustos Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja.

U Plavome svijetu objašnjavaju da su dobri dupini obično crni do tamno sivi na leđima i bokovima, a svijetlosivi na trbuhu. Boju im daje melanin, pigment koji proizvode stanice kože. No, kao i kod ljudi, rijetke jedinke zbog genske mutacije katkad nemaju pigment, pa im je koža ružičasto - bijela. Ta se pojava naziva albinizmom.

O dragocjenosti činjenice da albino dupin živi u Jadranu svjedoči i podatak da je albinizam u dupina iznimno rijedak: od sredine prošlog stoljeća, kada je zapažen prvi albino dupin, dosad je primijećeno tek dvadesetak takvih životinja.

S druge strane, književnost je proslavila albino kitove: jedan od najpoznatijih romana u američkoj književnosti, "Moby Dick" Hermana Melvillea, pripovijest je o borbi s Moby Dickom, divovskom bijelom ulješurom.


Albus uhvaćen objektivom
Foto Blue World


Autor: Boris Pavelić   
Objavljeno: 26. kolovoza 2014. u 11:16



http://www.novilist.hr/Info-Fun/Zanimljivosti/Aktivisti-Plavog-svijeta-snimili-prvog-albino-dupina-u-Jadranu

Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.