Ugrađena kamena ploča na zidu šetnice Crekvine. Tekst glasi ovako:
KAZIMIR JELUŠIĆ
NAČELNIK.
Taj si je stavljao ime kamo god je stigao
, sjećam se sličnog natpisa na šterni u Rubešima, ili tamo negdje, vdijeli smo je kada smo obilazili staru granicu.
Pogled na hotel Kukuriku (je li?).
Nije. To je župni ured i još ponešto od crkve.
Križ pred crkvom sv. Jelene Križarice. (Je li uvijek bio hrvatski grb i ovaj natpis - prva dva stiha naše himne - na postolju križa?)
Ne sjećam se ali čisto sumnjam, pogotovo kada se uzme u obzir razina
hrvatstva sadašnjeg župnika (pre)velika je vjerojatnost da je upravo on to postavio u zadnjih dvadesetak godina.
Na vanjskom zidu vijećnice grada Kastva nedavno je postavljena spomen ploča povodom 150. godišnjice prve svečanosti u čitalnici - 27. siječnja 1867.
(Nije se moglo počekati još mjesec-dva kako bi se ploča otkrila na isti datum?)
TEKST VELJKA SPINČIĆ-RAJKO
O svečanom obilježavanju 150. obljetnice osnivanja kastavske Čitalnice – Prve hrvatske čitaonice u Istri već smo izvještavali na stanicama Glasa kastavskoga, a sada smo, eto, došli i do središnjeg dijela proslave koji se odvijao tijekom rujna i listopada. U organizaciji Grada
Kastva i Zavoda za povijesne i društvene znanosti u Rijeci s Područnom jedinicom u Puli u povodu 150.obljetnice osnutka prve hrvatske čitaonice u Pokrajini Istri s kvarnerskim otocima u kastavskoj Vijećnici održan je dvodnevni Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem, pod pokroviteljstvom predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović, Ministarstva kulture RH, Primorsko-goranske i Istarske županije, te Grada Kastva.
Na otvorenju uzvanike su pozdravili predsjednik Organizacijskog odbora, gradonačelnik Kastva Ivica Lukanović ii počasni predsjednik Odbora, akademik Petar Strčić, zahvalivši svima koji su sudjelovali i pomogli organizaciju vrijednog znanstvenog skupa. Nazočnima su se obratila i dvojica župana, primorsko-goranski Zlatko Komadina i istarski Valter Flego, te gradonačelnik Rijeke dr. Vojko Obersnel. Znanstveni skup je obuhvatio dva plenarna izlaganja: akademika Petra Strčića i doc. dr. sc. Maje Polić s temom Čitaonički pokret u Zapadnoj Hrvatskoj te Maje Polić na temu Čitalnica u Kastvu – prva hrvatska čitaonica Pokrajine Istre s Kvarnerskim otocima. Po riječima doc. dr. sc. Maje Polić, Čitalnica je imala presudnu ulogu u važnoj nakladničkoj djelatnosti za ova područja pa je upravo iz Kastva, uz potporu biskupa Jurja Dobrile, predloženo pokretanje prve edicije na hrvatskome
jeziku u Pokrajini Istri s Kvarnerskim otocima – Kalendara Istran krajem 60-ih godina 19. stoljeća. Kastavski su čitaoničari 1870. godine sudjelovali i u izdavanju hrvatskih novina Naša sloga, a zahvaljujući Čitalnici, sa širega kastavskog područja potekla je i druga generacija hrvatskih preporoditelja: Vjekoslav Spinčić Matko Mandić i Matko Laginja, rekla je Maja Polić.
[...]
Spomen ploča na rodnoj kući književnika i akademika Milana Marjanovića, uz Crekvinu. (Neki dan ga na REF-u napalo da je bio jugoslavenčina.)
Nemam pojma tko je taj.
Radovi na Crekvini. Što se radi?
Sređuju je, nisam siguran koji si dio usnimio ali između grade i prostorije za izvođače, garderoba i sl.