Naš Z34536870ko reče o toj zgradi na TNF-u:
"eh, zgrada šumarije!
eto nove teme koju bi trebalo detaljnije istražiti
novija povijest vezana za ovu zgradu, priča je o podmuklosti, balkanskoj lukavosti i ma... ni sam ne znam koji bi grdi izraz upotrebio.
priču o tome čuo sam još 93. godine.
a otprilike ide ovako:
pričao mi je o tome bivši direktor jedne šumarije-doktor šumarskih nauka-Dominik Raguž.
Zgrada u kojoj je smještena šumarija , vlasnički je bila upisana na šumariju Rijeka( što je bilo prije i kako je došla u posjed šumarije Rijeka , baš bi trebalo malo istražiti), uz šumariju Rijeka u toj je zgradi bilo smješteno i poduzeće za trgovinu drvom i izvoz - drvo Rijeka, kao podstanar. U vrijeme osnivanja OURa i OOURa Drvo Rijeka nema temeljni kapital i ne može poslovati, pa se dogovaraju direktori šumarije i drva da se uknjiži drvo kao vlasnik, a šumarija će biti kao postanar ionako usko surađuju i zapravo predstavljaju samo faze u ciklusu tadašnje organizacije, šumarija proizvodi sirovinu , a drvo je prodaje i to je tako riješeno , a kako se tad mislilo da će socijalizam zauvijek trajati, tu nije bilo spora, ionako je sve bilo društveno.
samostaljenjem Hrvatske, počinju se osjećati neki novi vjetrovi u proizvodnji,prometu , prodaji , "tržišnoj utakmici" ,"privatizaciji". Drvo Rijeka , kao malo poduzeće, sa sjedištem u našem gradu, gubi značaj , jer poslove izvoza(kontigente) preuzimaju velika poduzeća sa sjedištem u središnjici, s druge strane, uvoz više ne ide za cijelo područje Jugoslavije, već za manje tržište, a u vrijeme rata gotovo da tržište i ne postoji, Drvo Rijeka se pretvara u trgovačko društvo i prodaje se za sitnu lovu. Priliku tada koristi( a ko drugi) tajkun u usponu, poznati čabarski poduzetnik ( u onim krajevima ga nazivaju demonom goranskih šuma) M. F., lukavac, koji odmah po kupnji poduzeća Drvo Rijeka, prodaje zgradu šumarije Rijeke za nekoliko miliona maraka, dobivši tako, odmah višestruki iznos, za samu zgradu, od onog koji je platio za cijelo poduzeće, poduzeće više ne postoji, a zapravo nema ni traga na internetu koji bi govorio da je to poduzeće ikad postojalo.
Šumarija Rijeka danas je podstanar , u unajmljenom prostoru u centru Rijeke.
Mislim da više nema nijednog radnika koji je radio u vrijeme dok je sjedište šumarije bilo na Bulevardu. Pitat ću malo kolegu čije je otac umirovljeni šumar iz šumarije Rijeka za detalje, jer ovo što sam sad ispričao to je iz druge ruke, no uglavnom su se stvari dogodile tako.
Raspitujući se kod nekadašnjeg zaposlenika šumarije Rijeka došao sam do nekih zanimljivih indicija, no počnimo ispočetka:
zgradu šumarije su koristili razni "stanari"
šumarija, uprava za melioraciju, šumarski institut, izvozno poduzeće Drvo Rijeka, a možda i još koji , bilo samostalno bilo kao dio neke već spomenute institucije.
Poslije drugog svjetskog rata, šumama upravljaju NOO i to do 1947. godine kad se osnivaju ŠIPOVi (šumskoindustrijska poduzeća) pa jedno takvo stanuje, u to vrijeme, u zgradi šumarije, već godinu dana kasnije osnivaju se šumska gospodarstva i u Rijeci je to šumsko gospodarstvo Viševica sa sjedištem baš u spomenutoj zgradi.
1949. godine ŠG Viševica se raspada na više ŠG i to : ŠG Delnice, ŠG Bitoraj, ŠG Viševica (stanuje u Rijeci) da bi već 1950. godine ponovo zaživilo ŠG Viševica s upravom(direkcijom) u Rijeci (u zgradi šumarije) u to vrijeme u zgradi rade i šumarija Rijeka(kao jedan dio ŠG Viševica) i šumarski institut( sad se nalazi u Jastrebarskom).
1954. godine šumarije dobivaju samostalnost, te u zgradi ostaju šumarija Rijeka i šumarski institut.
1960. osnivaju se opet šumska gospodarstva, no sad je uprava u Delnicama, a delnički lobi koji želi zadržati sjedište uprave u Delnicama, na svaki način želi ukloniti mogućnost da se uprava premjesti u Rijeku( gdje bi joj nekako logično bilo mjesto), pa je to kumovalo prepisivanju zgrade na Drvo Rijeka o čemu je tadašnji upravitelj Sušanj rekao: ovo neće proći bez suda, moramo na svaki način vratiti šumariju( kad je to točno bilo nisam saznao).
Devedesetih se godina ponovo aktualizira mogućnost da se uprava preseli u Rijeku te da zbog prometne i ine infrastrukture bude lakše upravljanje šumama, a da bude smještena u zgradi šumarije, tad se na brzinu iseljava šumarija Rijeka u prostor koji je prije koristilo Drvo Rijeka ,a Drvo Rijeka zauzima zgradu šumarije, da bi ubrzo bilo privatizirano i prodano Marijanu Filipoviću za 3,5 miliona njemačkih maraka, nakon čega on samu zgradu prodaje HGK Rijeka za 5 miliona njemačkih maraka .(nadam se da su iznosi doista točni kako su mi moji sugovornici rekli)
Nekako mi se čini da je to sve već poznata priča na ovim prostorima, mislim da je neko tu kupio ukradeni auto."
Eto. Za sada toliko. Ako imate nadopunu, fotku ili bilo što, filajte ...