Autor Tema: Sportski/rekreacijski ribolov  (Posjeta: 9168 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.303
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Sportski/rekreacijski ribolov
« u: 19.08.2014., 11:24:04 »
Evo da i ovu temu malo načnemo....

Ješka
 Ješka je najvažnija za svaki ribolov. Ribič može imati najbolji štap, najkvalitetniju rolu i najizdržljiviji najlon, ali ako nema odgovarajuću ješku, ništa od ribolova.
 Naravno da je bolje ni ne počinjati razgovor na tu temu jer oko ješke će se odmah stvoriti toliko različitih mišljenja, uostalom kao i oko svega drugoga kad je o ribolovu riječ.

 No bez obzira na različite stavove i mišljenja, postoji određen broj ješki koje se neprestano upotrebljavaju i koje daju odlične rezultate, naravno, ovisno o vremenu, meteorološkim uvjetima i lokalitetu.
Iako su mnoge manje ribe dobre kao ješke, nekoliko ih svojom lovnošću odskače, a to su ponajprije srdela, iglica, menula, ušata, šarun, te skuša i lokarda.

 Odličan mamac je i cipal, no dobro ga je za ješku uzeti iz čistog mora, jer tzv. naftaše iz luka grabežljivci ne vole baš previše.

Jednako tako neki crvi su nezamjenjivi i imaju kultni status, kao npr. bibi i veliki crv Eunice gigantea, dok su drugi, kao što su francuski i talijanski tremolini cijenjeni na natjecanjima.

Stari, dobro poznati mamci su glavonošci i rakovi, ali smo ih zbog jednostavnije nabave raznih crva, što se prodaju u ribičkim dućanima, pomalo zaboravili.




SKUŠA I  LOKARDA

Skuša i lokarda izvrsni su mamci koji su pomalo nepravedno zapostavljeni. Svejedno lovite li gofove, zubace, lubine, iglune, strijelke skakuše ili tunide, skuša i lokarda su ješka broj jedan!
SRDELA

Srdela je oduvijek bila ješka koja je davala odlične rezultate, svejedno lovite li s obale ili iz barke. U ribolovu s obale izvrsna je za lov gotovo svih riba. Isto je tako i u ribolovu iz barke, a pogotovo je to izraženo kod ribolova big game, gdje je srdela nezamjenjiva. Često se upotrebljava i kao prihrana, jer je jeftina, a njezinu mirisu ne može odoljeti nijedan stanovnik mora.

IGLICA 

Panula je nezamisliva bez ove zmijolike ribe, koja je smrt za gofa, ali ne samo njega. Osim toga što je nezamjenjiva ješka, iglica je i sama atraktivan ulov, jer da je priroda kojim slučajem htjela da naraste do težine od nekoliko kilograma, bila bi beštija koju bi malo tko mogao svladati.
Ovako iglica pruža dvostruki užitak – i kao ulov i kao izvrsna ješka. Gof i lica obožavaju iglicu, a vole je zubatac,kirnja i tunidi. Lubin će je uzeti pod “pritiskom”, isto kao i iglun.

UŠATA

Ušata je riba koju često lovimo zbog nje same, jer oduševljava nas njezin snažan otpor. No manje je poznato da je ušata jedna od opakih ješki za panulu sa živim mamcem. Brzina broda treba biti veoma mala, najbolje je loviti u laganu kurentu ili light driftingom, jer se uslijed prevelike brzine broda ušata okreće na stranu i tada nema ništa od ulova.
Zubatac, lubin i lica obožavaju oćadu, dok je gof također uzima, ali ne tako rado kao car od riba. Tunidi, kirnje i igluni nisu njome oduševljeni.

MENULA 

Menula, manola, gira samo su neka od imena koja se za ovu ribu upotrebljavaju duž naše obale. Ona je odličan mamac za mnoge grabežljivce, pogotovo ako se malo ostavi da dobije miris. Naime, meso menule pretvori se u gustu žitku kašu, a kako ima neobično jaku kožu, može se dobro zakvačiti na udicu i daleko bacati, a kroz rupice udice izlazi miris koji se osjeti na daljinu. Manula je jedan od nezaobilaznih mamaca u lovu brancina s obale.

CIPAL 

Cipal je također odličan mamac, a vole ga zubatac, lubin i tunidi, dok ga gof rjeđe uzima. Cipal će privući i poneku licu, dok kirnje i ne mare za njega. Postavi li se pažljivo na udicu, cipal je otporan mamac, ali trebao bi biti iz čistog mora.
ŠNJUR/ŠARUN

Šarun se posljednjih godina sve više upotrebljava kao mamac u panuli, jer ga ima posvuda i lagano se lovi sabikijem, odnosno turskom panulom. Osim toga, on je vrlo vitalna i izdržljiva riba koja daje odlične rezultate, pogotovo za ulov velikih kapitalnih grabežljivaca.
Šnjura najviše vole strijelka skakuša, iglun i lica, dok ga kirnja ne voli.

BIBI

Bibi je jedan jedini, reći će mnogi ribiči, no preciznije rečeno, postoje francuski i talijanski bibiji.
Francuski je bolji za ribolov ljeti, dok je talijanski učinkovit cijele godine. No istine radi, talijanski bibi ima lovostaju i tada ga je nemoguće kupiti. Zbog izvrsne lovnosti, bibi upotrebljavaju mnogi ribiči, pogotovo za lov komarči. Rado će ga uzeti i ovčica, a manje primjerke vole i kapitalni arbuni. Bibi dimenzija od 5 do 8 cm stavlja se izravno na udicu, dok se za velike primjerke upotrebljava posebna igla na koju se najprije pažljivo navodi i potom se sve prenese na udicu.
Francuski bibi prodaje se u pakovanjima od 5, 7 ili 9, do 7, 9 ili 12 komada u kutiji, dok se talijanski prodaje na kilograme.

VELIKI MORSKI CRV

Veliki morski crv (Eunice gigantea) je stvarno velik, reći će svi ribiči. Tajna njegove privlačnosti svim ribama je u specifičnoj boji, odnosno prelijevanju u duginim bojama, tekućini koju ispušta nataknut na udicu, te terpetljikama koje se dugo miču i time mame sve morske stanovnike.
Crv se vadi posebnim “mišolovkama” tzv. trapulama i kakvom praznom posudom sa zrakom kojom se mora polagano izvlačiti, jer svako nasilno izvlačenje uzrokuje pucanje ove vrijedne ješke.
Osim što je ribama gotovo neodoljiv, njegova dobra strana je i dug vijek trajanja, jedino je potrebno redovito mijenjati vodu i rezati ga od repa prema glavi.

KOREJAC

Ovo je crv dobre čvrstoće tijela, osim na repu koji je mekši i krhkiji. Trbušni dio je boje slonovače, dok je leđni dio zelenkasto-narančasti s tamnijim i
svjetlijim nijansama. Maksimalna mu je dužina od 20 do 25 cm, a prosječno je dug oko 15 cm.
Ovo je crv iz uzgoja i vjerojatno je najprodavaniji od svih crva. Dobar je za sve ribolovne tehnike uz dno te za tehnike s obale ili iz barke, dakle upotrebljavaju ga i u surf castingu, beach ledgeringu te u bulentinu.
Može se upotrebljavati i u ribolovnim tehnikama na površini, bilo cijel bilo narezan, a u prvom slučaju upotrebljava se u ribolovu na lubina u lukama i lučkim kanalima, najbolje u noćnim satima.
Ako se razreže na komadiće, ukusan je gotovo svim ribama koje obitavaju u srednjem sloju mora, poput bugvi, šnjura ili kantara.
Prodaje se u specijaliziranim prodavaonicama ribičkog pribora.


KOZICE

Kozica je odličan, lako dostupan mamac koji uvijek daje dobre rezultate u ribolovu.
Trebate li kozice, jednostavno plastičnu bocu odrežite malo ispod grla te taj dio okrenite i nagurajte u drugi dio boce. Spajalicom ili žicom učvrstite sve tako da otvor za čep bude ulaz u bocu. U bocu stavite malo mesa ribe ili glavonožaca i to je to.
Kozice u bocu ulaze na gozbu, a van ne mogu zbog okrenuta grla boce.
AMERIKANAC

Blood worm ili (krvavi crv) naziv je koji su mu dodijelili Amerikanci. Razlog je vrlo jednostavan – nataknut na udicu ispušta obilnu količinu krvi koja se širi morem i privlači ribu.
Upotreba ovog crva za ješku vrlo je rasprostranjena, no ovo je mamac za hladnije vrijeme, dakle jesen i zimu.
Iako na prvi pogled izgleda veoma čvrst, vlaknast i elastičan, vrlo je krhak i uz svu krv koju sadrži na ozlijeđenim mjestima ili pri naglim promjenama temperatura podliježe brzu raspadanju.
Zna biti dug i do 50 cm, a promjer mu je od 6 do 8 mm.
Dobar je za lov svih šparida u ribolovu uz dno s obale ili iz barke, a možete ga nabaviti u prodavaonicama ribičkog pribora.

RAK SAMAC

Rak samac izvrsna je ješka, premda pomalo zapostavljena. U ribolovu iz barke samac je ubojica fratara, arbuna i šaraga, tamo gdje ih ima, dok s obale ne prašta komarči, ovčici…
Kad se lovi iz barke, dobro je deblju dasku dugačku 50-ak cm zamotati krpom ili starim ručnikom, staviti je na koljena te razbiti rakovu kućicu. Naime, tako se smanjuje zvuk koji može preplašiti ribu, a rak će ostati živ.
Raka samca možete nabaviti kod lokalnih ribara kad čiste mreže.

KOSMEJ I ŠUŠA

Manji kosmej i šuša opake su ješke koje ne praštaju komarči. Naime, u određenom razdoblju godine ova dva rakalovina su kraljice Jadrana i ona im očigledno ne može odoljeti. Lagano ih je uloviti uz obalu, gdje se skrivaju u pukotinama, a provjereno dobar način je navečer s običnom baterijskom svjetiljkom.
U posljednje se vrijeme u pojedinim trgovinama mogu pronaći malene silikonske gumice pomoću kojih se rakovi mogu montirati na udicu, a da se ne oštete.

LIGNJA

Lignja je izvrstan mamac koji ponekad radi bolje od nekih razvikanih crva. Za ribolov uglavnom upotrebljavamo patagoniku, koju možemo “frizrati”.
Lignju razrežite na trake. Na plitki tanjur pospite malo Vegete i poslažite trake. Po trakama ponovo pospite malo Vegete i poslažite nove trake samo sada u suprotnom smjeru. Takav “složenac” ostavite dan-dva u hladnjaku. Ovako spremljene trake lignji daju odlične rezultate.
Lignju obožavaju zubatac, gof, kirnja i igluni, dok je lica uzima sporadično, a lubin je baš i ne voli.

SIPA

Sipa je također odlična ješka koja u pojedinim razdobljima daje izvrsne rezultate. No ne vole je sve ribe jednako; dok je lubin i kirnja obožavaju, gof je uzima jedino “ako baš mora”. Zubatac na sipu reagira nešto bolje nego gof, dok će lice, igluni i lampuge radije izbjeći susret s ovom “tintarnicom”.

DAGNJA

Meso dagnje je mekano i male ga ribe raznesu veoma brzo, no dagnja je izvrsna ješka koja obavezno mora biti na popisu ješki svakog ribolovca.
U određenim razdobljima godine cijela dagnja je nevjerojatno lovna ješka kojoj ne može odoljeti ni sama kraljica – komarča.

Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.303
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Sportski/rekreacijski ribolov
« Odgovori #1 u: 19.08.2014., 11:28:06 »
  Rekreacijski i športski ribolov na moru

  Za obavljanje rekreacijskog i športskog ribolova u ribolovnom moru Republike Hrvatske potrebna je dozvola, bez obzira obavlja li se sa obale ili iz brodice. Iznimno, bez dozvole rekreacijski ribolov mogu obavljati osobe mlađe od 14 godina odmetom s jednim povrazom sa ili bez korištenja štapa. Sve vrste dozvola za rekreacijski ribolov mogu se kupiti kod ovlaštenih distributera, odnosno u područnim jedinicama Uprave ribarstva MPRRR a od 15. srpnja 2011. dnevne i višednevne dozvole su dostupne i elektronskim putem na web-stranici Uprave ribarstva. Športski i rekreacijski ribolov uređeni  su Zakonom o morskom ribarstvu i Pravilnikom o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru. Na ove se oblike ribolova također na odgovarajući način primjenjuju odredbe drugih propisa kojima se uređuju ribolovni alati i oprema, obavljanje ribolova te zaštita riba i drugih vodenih organizama.

 Područje ribolova
 Športski i rekreacijski ribolov na moru je dozvoljen u cijelom ribolovnom moru RH, a zabranjen je oko objekata marikulture (na udaljenosti od 200 m od uzgajališta riba ili 100 m od uzgajališta školjkaša), u lukama i lučicama (osim na označenim mjestima dopuštenim odlukom lučke uprave) te na plažama i kupalištima od 1. svibnja do 1.  listopada (osim na označenim mjestima dopuštenim odlukom lokalne samouprave ili koncesionara). U posebnim staništima (ušćima rijeka Dragonje, Mirne, Raše, Riječine, Zrmanje, Jadra, Žrnovnice, Cetine, Neretve i Rijeke Dubrovačke, te u Limskom i Fažanskom kanalu, Medulinskom zaljevu i uvali Klimno na Krku) i dijelovima ribolovnog mora unutar zaštićenih područja temeljem propisa o zaštiti prirode pojedini oblici športskog i rekreacijskog ribolova su posebno regulirani.  Područja nacionalnih parkova (Brijuni, Kornati, Krka i Mljet), posebnih i strogih  rezervata nisu ribolovno more te je ribolov u njima ribolov uređen pravilnicima o unutrašnjem redu ustanova koje upravljaju tim područjima.Kod kupnje dozvole elektronskim putem (web shop) kupac vrši odabir ribolovne pod zone ovisno o području ribolovnog mora RH u kojem namjerava pretežno obavljati ribolov. Odabir ribolovne pod zone isključivo služi u statističke svrhe, a kupljena dozvola vrijedi za cijelo ribolovno more RH.

 Vrste dozvola
 Postoji više vrsta dozvola za športski i rekreacijski ribolov na moru. To su:
 1. dnevne i višednevne dozvole
 – za jedan (1) dan,
 – za tri (3) dana,
 – za sedam (7) dana i
 – za trideset (30) dana;
 2. godišnje dozvole
 – za kalendarsku godinu.

 Dnevne i višednevne dozvole za športski ribolov na moru vrijede samo uz člansku iskaznicu HSŠRM ili saveza za ribolov na moru druge države. Godišnjih dozvola za športski ribolov na moru vrijede samo uz člansku iskaznicu HSŠRM.
 Dozvole za ribolov pridnenim parangalom vrijedi uz posjedovanje godišnje dozvole za športski, odnosno rekreacijski ribolov.
 Dozvole za športski ribolov na moru za osobe do 18. god. života, dnevne i višednevne dozvole ne vrijede za podvodni ribolov za osobe mlađe od 16 godina.

 Visina naknade za različite dozvole je:
 
Vrsta dozvole Naknada športski Naknada rekreacijski
jedan (1) dan; 60 60
tri (3) dana 150 150
sedam (7) dana 300 300
trideset (30) dana 700 700
Godišnja za osobe do 18 godina života i invalide Domovinskog rata Republike Hrvatske 10 100
Godišnja za osobe koje su umirovljenici ili koji su navršili 60 godina života 60 100
Godišnja za osobe od 19 do 59 godina života 350 500
Godišnja za osobe s navršenih 65 godina života koje imaju prebivalište na otocima i poluotoku Pelješac ne izdaje se izdaje se bez naknade
Godišnja za ribolov parangalom 300 300
 
Dopušteni ribolovni alati i oprema

 Ribolovac smije obavljati ribolov sljedećim vrstama i količinama ribolovnih alata i opreme:
 1. odmetom, ukupno do dva (2) komada, s najviše po tri (3) udice na svakom odmetu;
 2. kančenicom, ukupno do dva (2) komada, s najviše po tri (3) udice na svakoj kančenici;
 3. povlačnim povrazom ili panulom, ukupno do dva (2) komada, s najviše po tri (3) udice na svakoj panuli i
 4. povrazom s kukom za lov glavonožaca, ukupno do dva (2) komada.

 U obavljanju ovog ribolova dozvoljena je upotreba štapa i role.

 Ribolovci vlasnici godišnjih dozvola pored navedenih ribolovnih alata i opreme smiju u ribolovu koristiti još i osti (do dva komada), naprava za lov velikog crva (do dva komada) te parangal (s ukupno do 100 udica uz posjedovanje dozvole za ribolov pridnenim parangalom).

 Ovlaštnici rekreacijskih godišnjih dozvola pored prije navedenih alata u ribolovu mogu koristiti i do 3 vrše za ribu. Ovlaštenici športskih dozvola mogu u ribolovu koristiti i podvodnu pušku, i to do najviše 2 komada. Ribolov podvodnom puškom zabranjen je uz uporabu naprava pomoću kojih je osobi koja roni omogućeno disanje pod morem. U ribolovu podvodnom puškom, obvezna je uporaba signalne plutače minimalne zapremine 10 litara, koja je konopom vezana na pojas s olovnim utezima ili za tijelo ronioca.

 Mogučnosti kupnje

 Sve vrste dozvola za rekreacijski ribolov na moru i dozvole za pridneni parangal rekreacijski ribolovac može kupiti u područnim jedinicama Ministarstva i kod ovlaštenika za prodaju, kao i elektronskim putem preko ovih stranica.
 Sve vrste dozvola za športski ribolov na moru i dozvole za pridneni parangal športskim ribolovcima prodaje Hrvatski savez za športski ribolov na moru putem svojih članica – udruga za športski ribolov na moru. 
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.303
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.303
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Sportski/rekreacijski ribolov
« Odgovori #3 u: 19.08.2014., 11:41:52 »
Rekreacijski i športski ribolov na slatkim vodama
  Obavljanje športskog ribolova na slatkim (kopnenim) vodama regulirano je Zakonom o slatkovodnom ribarstvu („Narodne novine“, br. 106/01, 7/03, 174/04, 10/05-ispravak i 49/05-pročišćeni tekst), te Pravilnikom o športskom ribolovu u slatkovodnom ribarstvu („Narodne novine“, br. 82/05, 1/06, 139/06 i 52/10).
 
 Za obavljanje športskog ribolova na određenom ribolovnom području ili ribolovnoj zoni ribiči kupuju dozvole od ovlaštenika ribolovnog prava koje vrijede na ribolovnom području ili u ribolovnoj zoni za koju je ovlaštenik dobio ribolovno pravo kao i na ribolovnom području ili ribolovnoj zoni drugog ovlaštenika ribolovnog prava (ukoliko  su ovlaštenici zaključili ugovor o recipročnom pravu ribolova).
 Na području Republike Hrvatske postoji 120 ovlaštenika ribolovnog prava, iako postoji cca. 450 aktivnih športsko-ribolovnih udruga. 
 Dozvolu za športski ribolov izdaje Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja putem ovlaštenika ribolovnog prava s rokom važenja za:
 
 
  • jedan dan (dnevna dozvola)
  • tekuću kalendarsku godinu (godišnja dozvola).
 
 Dnevna dozvola važi 24 sata od sata kupnje dozvole datuma navedenog u dozvoli.
 Godišnja dozvola važi od 00,00 sati 1. siječnja do 24,00 sata 31. prosinca tekuće kalendarske godine navedene u dozvoli.
 
 Visina naknade za godišnju dozvolu za hrvatske i strane državljanke od 15 i više godina života i za hrvatske i strane državljane od 15 do 18 godina života iznosi 200,00 kuna.
 
 Visina naknade za godišnju dozvolu za hrvatske i strane državljane od 19 i više godina života iznosi 400,00 kuna.
 
 Visina naknade za godišnju dozvolu za ribiče invalide Domovinskog rata Republike Hrvatske  iznosi 400,00 kuna.
 
 Visina naknade za dnevnu dozvolu za hrvatske i strane državljane utvrđuje se u iznosu od:
 
  • 60,00 kuna za ribolov svih (osim salmonidnih) vrsta riba
  • 150,00 kuna za ribolov salmonidnih vrsta riba
  • 250,00 kuna za ribolov na ribolovnoj zoni Otočac.
    Ovlaštenik ribolovnog prava izdaje hrvatskom i stranom državljaninu godišnju dozvolu uz predočenje potvrde o položenom ribičkom ispitu. Strani državljani prilikom kupnje godišnje dozvole trebaju predočiti potvrdu o položenom ribičkom ispitu u njihovoj državi. Ukoliko je ne posjeduju, trebaju položiti ribički ispit u Republici Hrvatskoj.
 
 Ovlaštenik ribolovnog prava izdaje hrvatskom i stranom državljaninu dnevnu dozvolu bez predočenja potvrde o položenom ribičkom ispitu.

 
 OPĆA RIBOLOVNA PRAVILA
    Športski ribolov smije se obavljati s najviše tri ribolovna štapa i/ili pribora s po jednom udicom, a iznimno umjetni mamac – varalica može imati više od jedne udice, a najviše dvije.    Športski ribolov svih vrsta pastrva te mladice, glavatice i lipljana smije se obavljati samo s jednim ribolovnim štapom i s jednom umjetnom mušicom ili varalicom.
 Prilikom ribolova soma u plovilu se smije koristiti jedno bućkalo, ribolovni štap ili ribolovna uzica s jednom udicom.
 Ribolovni alati i oprema kojima se obavlja ribolov moraju biti pod stalnim neposrednim nadzorom ribiča.
 Umjetni mamac – varalica može imati najviše do dvije udice (jednokuka, dvokuka ili trokuka) sa ili bez kontrakuke.
 Umjetni mamac - mušica  smije imati jednu udicu sa ili bez kontrakuke.
 Veličina varalice kod ribolova mladice ili glavatice ne smije biti manja od 18 cm. 
   

 VAŽNA NAPOMENA: Osim gore navedenih općih pravila športskog ribolova u Republici Hrvatskoj, svaki ovlaštenik ribolovnog prava ima svoje interne odredbe (najveći dopušteni dnevni ulov u kilogramima ili komadima, noćni ribolov itd.) koje su određene važećom gospodarskom osnovom i godišnjim planom gospodarenja, kao i interne odluke o visini iznosa godišnje članarine sukladno drugim propisima.
 Za kupnju dozvola kao i za sve dodatne informacije, ribiči moraju kontaktirati ovlaštenike ribolovnog prava.
 Popis ovlaštenika ribolovnog prava sa pripadajućim ribolovnim zonama, adresama, brojevima telefona/faxa/e-mail adresama ribiči mogu lako naći na web stranici Hrvatskog športskog ribolovnog saveza: 
 www.ribolovni-savez.hr
 
 
 HRVATSKI ŠPORTSKO RIBOLOVNI SAVEZ
 Trg Krešimira Ćosića 11
 10000 Zagreb
 Tel. 01/3091-137
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.609
Odg: Sportski/rekreacijski ribolov
« Odgovori #4 u: 19.08.2014., 17:52:20 »
Slab sam, bolje reći nikakav, ribolovac. Zadnji put sam topio ješku lani u lipnju mjesecu. Normalno, ništa ulovio nisam.
Ali, htio sam o ješki par riječi napisati.
Prije "sto" godina na Pagu, malo mjestašce Dudići, lovio sam s lukobrana na kruh. I uhvatio 6 ušata svaka cca 10 dkg ( :lol2 htio sam napisati 15). Žena me zafrkavala da je to klasičan primjer samoubojstva kod riba ( znate ono kad se kitovi, delfini zatuku na plićak). Ali to je govorila zato jer je i ona lovila i ništa nije ulovila. Znači ja sam bio odličan ribič u to doba. Pa kad sam vidio da mi to ide ostavio sam i drugima ribice da mogu pričati kakve ribetine su ulovili.
Prošeći se z manun okolo Trsata.