Orao se vraća iduće godine Sedam godina nakon incijative udruge Slobodne Države Rijeka, skulptura dvoglavog orla trebala bi biti vraćena na gradsku uru. Podsjetimo, inicijativa je pokrenuta na stogodišnjicu postavljanja stare skulpture orla koja je srušena 1949. godine. Na današnjem kolegiju gradonačelnika Obersnela usvojen je Prijedlog izmjena i dopuna Plana raspodjele sredstava spomeničke rente za 2012. g. kojim se, kako je pojasnio pročelnik Ivan Šarar, ukupni iznos sredstava ne mijenja, već se kod dva projekta planirani iznos umanjuje za 1.000.000,00 kn. Riječ je o postavljanju dvaju dizalica na Riječkom lukobranu, gdje se planirani iznos mijenja uslijed operativnih problema Lučke uprave Rijeka u vezi nabave zamjenskih kranova dviju portalnih dizalica te uređenju stolarije na zgradi Filodrammatice. Ta će se sredstva prenamijeniti, između ostalog i za izradu umanjenog modela izgubljene povijesne skulpture dvoglavog orla koji bi služio kao predložak rekonstrukcije originalne skulpture čija bi izrada i postavljanje na vrh Gradskog tornja uslijedila 2013. godine. Osim toga sredstva će se utrošiti i za projekte uređenja bivše upravne zgrade R. Benčića, Trga pul Vele crikve, te Motorni brod Galeb.
http://www.rijekadanas.com/orao-se-vraca-iduce-godine/Povijest riječkog dvoglavog orla počinje u 17. stoljeću kada na zahtjev Riječana car Leopold I izdaje povelju 6. lipnja 1659. kojom gradu Rijeci odobrava grb. Neki povjesničari prenose kako su izgled grba zamislili sami Riječani. Prema toj povelji grb je opisan na slijedeći način: iznad damask-plava podloga obrubljena zlatnom bojom, štit s karmin-crvenom podlogom u sredini kojeg se nalazi dvoglavi orao koji desnom kandžom stoji na stijeni, a lijevom drži vrč iz kojeg teče voda. Iznad orla nalazi se kruna, a ispod njega natpis Indeficienter.
Koliko su Riječani voljeli svoj grb dokazuju i mnogi prosvjedi nakon 1890. godine kada je dvoglavi orao zbog rekonstrukcije maknut s vrha Gradskog tornja o čemu svjedoče čak i riječke narodne pjesme kao npr. popularna «Indeficienter».
U isto vrijeme pojavio se i politički spor izmedju ugarskih i gradskih vlasti o tome čija bi se zastava trebala vijoriti na gradskoj uri, mađarska ili riječka.
Problem je riješen 1906. godine kada je zahvaljujući riječkim ženama dvoglavi orao vraćen na svoje mjesto. Naime naše poduzetne bake i prabake su nakon brojnih prosvjeda za vraćanjem orla, stvar uzele u svoje ruke i osobnim prilozima su skupile novac za izgradnju novog. Novi orao je bio visok 2,20 metara, a širok (raspon krila) 3 metra i težio je 2000 kg. Svečanost inauguracije novog dvoglavog orla na Gradskom tornju je održana na dan Sv. Vida 15. lipnja 1906. godine.
Orao je u prvotnom obliku preživio sve do 1919. godine i dolaska D’Anunzia u grad. Naime, tada mu je jedan D’Anunzijev ardit odrubio jednu glavu budući su talijanski fašisti tumačili kako je dvoglavi orao austrijski, a jednoglavi rimski.
Ipak, orao je i u takvom krnjem obliku preživio sve do 1949. godine kada su ga tadašnje komunističke vlasti označile kao buržoaski i nenarodni simbol te ga dale skinuti i rastaliti.
PRIMIJETIMO SAMO POVIJESNU NETOČNOST - PRVI ORAO BIO JE JEDNOGLAVI!!!inače, super vijest!