Autor Tema: Riječki val  (Posjeta: 20863 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Riječki val
« Odgovori #15 u: 29.11.2013., 13:45:31 »
Bravo @madcox slušala sam ga na tjubu ali nisam puno istraživala ko je niti šta je. Sada malo tražim i imaš pravo, vrlo malo podataka ima o njemu.

U RiRock.com piše kratko o njemu:

Denis Kraljević
Stil:pop rock
Status:neaktivan
Diskografija:Fiume (Nema problema, 1991.)

Denis je snimio album ”Fiume”, razočarao se u svijet glazbene industrije i posvetio drugim poslovima. I danas taj album ima veliku kolekcionarsku vrijednost.


Sasvim razumna rečenica  :) ko se još nije razočarao u estradu...samo mnogi ne odustaju tako brzo. Vjerojatno čovjek ima pametnija posla. Ali da je bio dobar vokal...jeste. Ustvari i sada je samo što vjerojatno pjeva za sebe u kadi dok se tušira  :greensmile

Još sam i ovo našla pa koga zanima nek zaviri  :wavey
http://www.eteksciki.info/videos/denis+kraljevic
aboriđinka

madcox

  • Gost
Odg: Riječki val
« Odgovori #16 u: 29.11.2013., 13:55:24 »
vidjela sam i ja to na stranici od RiRocka, ali mi se čini da su se zabunili, koliko me sjećanje služi album se zove "Tvoji tragovi", moram pokopat kod straca na tavanu da nađem album pa da se uvjerim.


još nešto vezano uz ovu temu, jedan zgodan filmić od Bernardina Modrića "Ritam rock plemena - od Uragana do Urbana" (imam ga doma, htjela ponudit za posudit ako nekog zanima), ali evo ga na jubitu-u, pa mogu svi odmah gledat:


Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Riječki val
« Odgovori #17 u: 04.12.2013., 21:36:37 »
vidjela sam i ja to na stranici od RiRocka, ali mi se čini da su se zabunili, koliko me sjećanje služi album se zove "Tvoji tragovi",
Da mislim da si u pravu jer ispod svih ovih videa je potpisano sa Album: Tvoji Tragovi.

a i dokumentarac je dobar...gledala sam ga na TV-u  :palacgore preporučujem svakome tko nije pogledao a voli muziku.


Ali da nastavimo dalje sa bandom koji izuzetno volim a to je:

Belfast Food glazbeni je sastav iz Rijeke koji djeluje pod ovim imenom od listopada 1996. godine, kada su članovi sastava naziv "Ima tu neshto" po ideji Erika Malnara promijenili u Belfast Food.

Počeci sastava datiraju još iz ranih devedesetih, kada se trojka, Marko Anić, Hrvoje Hodak i Sebastian Mavrić, iz srednje glazbene škole u Rijeci, nalazila u stanu Anića i slušali ploče koje dolaze s irske glazbene scene. Ubrzo su im se taj stil glazbe toliko svidio da su ga počeli skidati i javno izvoditi na raznim mjestima u Rijeci i okolici. Bilo je tu pjesama koje su u originalu izvodili Dublinersi, Chifteansi, Poguesi, Klanadthi i drugi, što izvornih irskih, što autorskih pjesama navedenih. U to vrijeme dok su nastupali po raznim koncertima zamijetio ih je Erik Malnar te im se spontano priključio prilikom izvedbe jednog koncerta. Erik je u to vrijeme svirao u svojem sastavu pod nazivom GIPSS, a u slobodno vrijeme odavao je počast slavnim Beatlesima, zajedno s Bobom Grujičićem i Alenom Širolom u sastavu Beatles Revival Band ili Les Beat. Les Beat je održavao koncerte u Rijeci, koji su ugošćavali mnoge glazbene goste s riječke rock scene, koju su u to vrijeme predstavljali Laufer, Let3, En Face i ostali.

Kako je vrijeme prolazilo Erik je došao na ideju da napravi pravi irski sastav. Početkom ljeta 1996. godine dolazi do suradnje (na jednoj neobaveznoj probi) između sastava Ima tu neshto i Les Beat. Prvi koncert, koji je dogovorio Marko Anić, okupio je ekipu iz ova dva sastava, na motorijadi Bikers days u Puli, nakon čega su dobili ponudu za snimanje CD izdanja. Sastav se još uvijek zvao Ima tu neshto da bi nakon dva koncerta, u klubu "Grga" na Grobniku, po ideji Erika Malnara promijenili naziv u Belfast Food.
Prvi album objavili su u rujnu 1997. godine pod naslovom Live in Rijeka. Snimljen je uživo na koncertu u Rijeci prilikom irskog i hrvatskog Uskrsa. Slijedi album pod nazivom Zašto zato iz 1999. godine, a oba albuma su izdana za izdavačku kuću Kondorcomm iz Zagreba. Godine 2003. za novu izdavačku kuću Dallas Records objavljuju treći CD Melodije Irske i Kvarnera. Belfast Food se profilirao u kvalitetan sastav što su potvrdili svojim glazbenim i zabavljački umijećem. Tijekom njihovih nastupa uvijek je prisutna dostatna količina energije i dobrih vibracija. Sastav od svojih početaka bazira svoju glazbu na spoju što izvornijeg irskog zvuka sa čvrsto odsviranom bazom, a u zadnje vrijeme, aktualniji su i elektronski prizvuci koji još dodatno upotpunjuju njihov zvuk.
Belfast Food isključivo radi na autorskim djelima, koja spajaju njihova iskustva u Irskoj glazbi sa njihovim glazbenim stremljenjima koja zalaze i u druge glazbene vode. Na koncertima također uz autorske uradke, sviraju i neke irske originalne skladbe te sve ono što osigurava dobru glazbu i provod na njihovim koncertima. U sklopu riječke rock scene, Belfast Food je nekarakerističan izdanak iste, te ne nastavlja tradiciju alternativnijih i tvrđih sastava poput Termita (punk pionira) te današnjih Let3, Urbana ili grupe GRAD. Također, u širem smislu sastav se ne može svrstati niti u jednu od grupacija ili podgrupacija prevladavajućih popularnih stilova. Njihovi javni nastupi nisu alternativni, ali ne pripadaju niti krajnjem komercijalnom miljeu.
Tijekom 2002. godine u Belfast Foodu došlo je do nekoliko promjena. Prvo je sastav promijenio izdavača, umjesto Kondorcomma u Dallas Records. Pod tom etiketom objavljen je treći album Melodije Irske i Kvarnera, četvrti pod nazivom Zeleni album, te peti, ponovo koncertni album, dvostruko CD/DVD izdanje Live in Tvornica. Nakon toga u Belfast Foodu došlo je do promjena među članovima. Iz sastav je otišao Hrvoja Hodaka, tako da su nastavili kao petorka, a od 2004. godine na bubnjevima je umjesto Bobe Grujičića zasjeo Marko Jurić. Sastav i dalje nastavlja sa radom, stalno održavajući koncerte diljem lijepe naše, a sve više i u Sloveniji, sa planovima za teritorijalnim koncertnim širenjem.

Nešto staro... :greensmile



i nešto novo što jako volim...(pjesma koja me opisuje  :kiss2 )

aboriđinka

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Riječki val
« Odgovori #18 u: 10.12.2013., 20:50:31 »
A sada jedna sasvim nova grupa iz Rijeke koja ima jako dobru perspektivu...samo ako preživi našu scenu koja nema sluha za alternativu i sve ono što nije komercijalno.

Moskva
Glazbenici
Tamara Dorčić - vokal
Ivan Ujević - bubanj
Goran Gregurev - bas
Vladimir Tomić - gitara

Bend je okupljen 2010. godine, sastavljen od članova koji su stjecali iskustvo kroz proteklih desetak godina u različitim riječkim grupama.
Tamara Dorčić, pjevačica, bila je članica Putokaza od 1998. do 2010. Goran Gregurev Grga, basist grupe, ujedno i najstariji član, ima najduži staž na RiRock sceni, Ivan Ujević, bubnjar i Vladimir Tomić, kompletan autor, gitarist i utemeljitelj Moskve.

Bend njeguje specifičan gitarski pop zvuk na tragu noise junaka My Bloody Valentine, Sonic Youth, kao i modernih psihodeličnih britanskih grupa poput Horrors, Placebo, Gossip, ili američkih utjecaja hard rocka, Black Keys.

2012. godine izdali su prvi album "Poligraf" kojeg sačinjava devet vrlo ujednačenih skladbi koje su spremne za masovno slušanje zbog svog karakterističnog pop-rock radiofoničnog izričaja.

Uvodna dva singla albuma, "U tvojim očima" i naslovna "Poligraf", najbolje pokazuju kojim putem Moskva kroči. "U tvojim očima" ima jak gitaristički rukopis gotovo u stilu Skunk Anansie, dok je "Poligraf" predivna emotivna ljubavna balada. Ostatak albuma uspješno balansira između te dvije krajnosti.
S vremena na vrijeme bend ubacuje nove fore u svoje zvučne kulise i time ih oplemenjuju, pa bi tako "Uhoda" mogla postati jedan od favorita albuma zbog svojih gitarističkih igara i odlično uklopljenih solaža pred kraj skladbe.

Čujem da je u pripremi novi album koji bi trebao izići 2014. godine




aboriđinka

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Riječki val
« Odgovori #19 u: 14.12.2013., 21:40:30 »
Laufer je riječka rock skupina osnovana 1986. godine.
U svojoj glazbenoj karijeri objavljuju nekoliko singlova i dva studijska albuma. Sastav prestaje s radom 1996. godine kada 9. ožujka održavaju svoj posljednji koncert u Bjelovaru.

Krajem 1985. godine Alen Liverić zajedno sa Veselitom Mudrinićem osniva grupu kojoj je Liverić dao ime i bio njezin prvi vokal. U grupi su tada djelovali Danijel Benčik (klavijature), Boris Milaković (bas gitara), Veselito Mudrinić (gitara), Đađa (bubnjevi) i Alen Liverić (vokal). Zajedno su u tom sastavu djelovali godinu dana. 1986. godine Liverić upisuje Akademiju dramske umjetnosti u Zagrebu i odlazi iz grupe.

Damir Urban prvo je 1984. godine osnovao sastav pod imenom La Bellona u kojemu je svirao bas gitaru i pisao skladbe, a 1986. prelazi u Laufer. Urban je jedno kratko vrijeme u sastavu svirao bas, međutim ubrzo postaje prvi vokal umjesto Alena Liverića. Sastav je uz brojne promjene u postavi nastupao na mnogim koncertima od kojih su neki smotra Ri Rock, Gitarijada ZO Rijeka i festival omladine '88. u Subotici. Postava koja je ostvarila najveći uspjeh s Lauferom bila je u satavu Damir Urban (vokal), Ljubo Silić (bas gitara), jedno vrijeme član sastava Let 3, Alen Tibljaš (bubnjevi) i Vlado Simčić (ritam gitara) bivša ritam sekcija u sastavu En face.
Prve diskografske snimke imaju na kompilacijama i to na Ritam promjena sa skladbom "Iz mase", Le Desire s "Netko te promatra" i "Za sutra" i na kompilaciji The Best Of 237 na kojoj se nalazi njihova skladba "Ona zove nebo". Nastupaju na gitarijadi ZO Rijeka '89. gdje osvajaju prvo mjesto. Nakon toga snimaju nagradni video spot za HTV Studio Rijeka, kojem je redatelj bio Edi Kraljić za skladbu "Ljubav je bol".
Materijal za prvi album snimaju 1990. godine u studiju Nenada Vilovića u Splitu. Producent je bio Dragan Lukić (Đavoli), ali album zbog raznih okolnosti nikad nije bio objavljen. Iz toga razdoblja jedina skladba koja je zabilježila uspjeh je "Moja voda".
Tijekom Domovinskog rata sudjeluju u više riječkih 'Band aidova', od koji su neki; Ri-val, "Rijeka mira" - Bedem ljubavi. U to vrijeme uspostavili su suradnju s izvršnim producentom Andrejom Štritofom koji im omogućuje brojne koncerte i televizijske nastupe u Sloveniji, a to je rezultiralo sa objavljivanjem dva samostalna EP-a ("Lopov Jack", "Sve je laža", "Znam, znam", "Moja voda"), te jednim singlom, "Ljubav kao heroin" / "Dio tebe".
Svoj prvi studijski album objavljuju 1993. godine pod nazivom The Best Off... u nakladi slovenske izdvačke kuće 'Corona records'. Producent na materijalu bio je glazbenik i snimatelj Janez Križaj. Album je pomogao da se još bolje afirmiraju skladbe "Moja voda", "Svijet za nas" i "Lopov Jack", koje zauzimaju prva mjesta na top ljestvicama poput 'Hit depoa'. Sudjeluju na CD kompilaciji The Best of Indie Rock/Made in Croatia sa skladbom "Svijet za nas", a to im početkom 1994. godine osigurava daljnji medijski prodor (radio postaje) na hrvatskoj rock sceni. Promotivni nastup održali su u zagrebačkom klubu Kulušić, a također su nastupili dvije večeri za redom na rasprodanom koncertu u klubu 'Jabuka'.
Sredinom 1994. godine odlaze u studijo i snimaju materijal za novi CD album pod nazivom Pustinje, koji izlazi krajem godine. Album odlično prolazi kod publike i glazbenih kritičara, a izdvojile su se skladbe "Hej tata", "Govorim u snu" i "Mjesečev rog". Produkciju su radili Janez Križaj i Predrag Trpkov. Za ovaj album sastav Laufer dobi je godišnju diskografsku nagradu Porin za najbolji rock album godine.
1995. godine objavljuju mini CD sa četiri nove skladbe i sa novim obradama "Govorim u snu" i "Mjesečev rog". Producent je zajedno sa Lauferom bio Predrag Trpkov, a mastering je odradio Janez Križaj[3]. Ostvaruju suradnju sa skupinom En Face, a članovi Laufera bubnjar Alen Tibljaš i gitarist Vlado Simčić, povremeno nastupaju s ostalim riječkim glazbenicima u okviru cover sastava 'Blagdan band' i 1996. godine objavljuju uživo CD Palach's Not Dead
Raspad Laufera[uredi | uredi kôd]
Radi nesuglasica među članovima sastava Laufer je 1996. godine prestao sa radom. 9. ožujka održali su svoj posljednji koncert u Bjelovaru. Damir Urban nakon toga počinje sa svojom uspješnom solo karijerom, osnovavši sastav pod imenom 'Urban & 4'. Već na samom početku svoje solo karijere dobiva Porina za najbolji rock vokal, kojeg u suradnji s sastavom En face izvodi u skladbi "S dlana Boga pala si". Također Porina dobiva i 1998. godine za najbolji rock album godine Žena dijete, koji je inače ocijenjen kao jedan od najboljih uradaka u Hrvatskoj od njene samostalnosti.

Lauferi su se prvi puta nakon raspada sastali 2003. godine, kada su 13. prosinca u riječkoj Dvorani Mladosti izveli skladbe "Mjesečev rog" i "Moja voda", koje su 2004. godine objavljene na disku 25. Ri Rock u nakladi Dalllas Recorda. 2005. godine ponovno su se okupili i održali su nekoliko koncerata od kojih su neki na festivalu "Fiju briju" i 25. siječnja u prepunoj dvorani Doma sportova u Zagrebu. Njihov povratak popratilo je i objavljivanje kompilacije pod nazivom Epitaf na kojoj se nalaze njihove najveće uspješnice. 9. lipnja nastupaju u Rijeci na festivalu Hartera 3 koji se održao u bivšoj tvornici papira.

Moja najdraža i vrlo aktualna...svojevremeno sam povukla paralelu lopova Jacka s našim Jackom Sanaderom  :greensmile
aboriđinka

madcox

  • Gost
Odg: Riječki val
« Odgovori #20 u: 16.12.2013., 20:25:21 »
uuuuuu....Lopov Jack......sad me vratilo u srednju školu i prve izlaske u Palach, uvijek su je tamo puštali........... :kiss2

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Riječki val
« Odgovori #21 u: 15.01.2014., 22:24:49 »
Malo sam zapostavila ovu temu...ali vraćam se u sedlo  :hello



kad ovo čujete sigurno nikada ne biste pomislili da je ovo riječki band
 :palacgore

Ali da jeste

Father

-je alternativni metal bend iz Rijeke. Bend je osnovan u ožujku 2000. od tri člana benda Easyman. Izdali su svoj ​​prvi album Inspirita u produkciji Dallas Records u listopadu 2005 uz sve kritičke i komercijalne pohvale. Bend naknadno objavljuje pjesme Cynosure i Machina kao singlove predstavljene na albumu.

Tijekom svoje karijere do sada, Father nastupa uz Apocalypticu od 2003 i 2011, Anthrax u 2005, Sisters of Mercy  u 2006, Korn u 2007, Skunk Anansie u 2010, Mastodon i Slayer u 2012.
Bend je kasnije potpisao za Revol Records u 2006, kako bi se oslobodili Inspirita u Velikoj Britaniji.
Nakon njihovih čestih lokalnih nastupa u Hrvatskoj bend je napravio svoj prvi nastup izvan granica Hrvatske. U listopadu 2006. nakon 13 predstava u Velikoj Britaniji, uslijedio još 4 ture u cijeloj Velikoj Britaniji, Nizozemskoj i Austriji tijekom 2007 i 2008. Tijekom 2008 bubnjar Saša Vukosav napustio bend, a zamijenio ga je Marko Jurić, član bendova Belfast Food i Beatles Revival Band. U 2012 bend svira na Bloodstock Open Air (B-O-A) u Velikoj Britaniji, najvećeg nezavisnog metal festivala.
U ljeto 2009, Father je izdao svoj cover klasika Beatlesa "Eleanor Rigby ", koji je objavljen u Hrvatskoj, a također je dobio velike pohvale od strane Iron Maiden frontman Bruce Dickinson u svom Friday night rock show na BBC Radio 6 .
Izdavanjem "Eleanor Rigby" uslijedilo je izdavanje singla "Venus & Mars" koji je poslužio kao najava za njihov novi album koji je objavljen 2010. Pjesma je doživjela istu sudbinu kao i "Eleanor Rigby" i emitirana je 21. svibnja 2010 u spomenutom showu.
Nakon velikog vremenskog razmaka od izlaska njihovog prvog albuma Inspirita, bend je objavio album po imenu One Eon koji je izišao 14. prosinca 2010. Album se sastoji od jedanaest pjesama. Bend je održao promotivni koncert za album na Christmas-Eve u svom rodnom gradu Rijeci.
Ubrzo nakon objavljivanja One Eon postavljeni su visoko u izboru hrvatskih  kritičara za najbolji album godine na što je bend je odgovorio da se čini kao kritičari više vole sam album nego što su ih zapazili kao bend.

« Zadnja izmjena: 15.01.2014., 22:28:49 od Sabina »
aboriđinka

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Riječki val
« Odgovori #22 u: 07.02.2014., 21:36:50 »
Ajmo nastaviti...nešto na što sam slučajno naišla i oduševilo me:

Sinteza je glazbena skupina i umjetnička udruga iz Rijeke koju su osnovali Hrvoje Puškarić i Sandi Bratonja (URBAN&4) 2005 godine.Hrvojeve klasične skladbe nastale na klaviru poslužile su kao plodno tkivo za nastanak zanimljivog koncepta - sinteze klasične i moderne glazbe. Nakon što je Sandi aranžirao ostatak instrumenata, loopove, bas gitare i gitare,pojavila se potreba za novim članovima kako bi se skladbe mogle što kvalitetnije realizirati uživo. Bendu se 2006 pridružio vrsni bubnjar iz Splita, Goran Pleić (GIN COOLER, FRAKCIJA, E.N.I., ONE PIECE PUZZLE, KLAUS, FATHER, QUASSAR, MEMENTO), te gitarist Luka Toman (URBAN&4).

Početkom 2007, Luka Toman zbog profesionalnih obaveza napušta bend, iako se na pokojem nastupu zna pojaviti kao gost na gitari. Grupa ipak nastavlja sa radom bez gitare , preferirajući violinu kao solo instrument. Sastav je surađivao i sa poznatim violinisticama, a to su sestre Maja i Nataša Veljak (HNK, CROOKS&STRAIGHTS, OLIVER DRAGOJEVIĆ, MASSIMO SAVIĆ) te Ksenijom Zarafiants iz HNK i gitaristom Sergiom Kovačićem (NORNE, COPYCATS).

Povremeno se na koncertnim nastupima Sintezi pridruži vrirtuozni riječki multiinstrumentalist Darko Terlević, i to kao gost na saksofonu. Darko je poznat i kao prateći gitarist grupe E.N.I., te kao klavijaturist grupe MORSO.

U jesen 2012 Sintezi se pridružila violinistica Dajana Marelja.

Članovi sastava:

Hrvoje Puškarić - klavir
Sandi Bratonja - bas gitara, vokal
Goran Pleić - bubnjevi
Dajana Marelja - violina


aboriđinka

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Riječki val
« Odgovori #23 u: 14.02.2014., 22:18:40 »
Ajmo nešto vrlo friško



Jonathan

Iako postoji još od 2011., Jonathan je novo ime riječke rock scene. U bandu djeluju svi majstori lokalne scene: vokal Zoran Badurina iz nekadašnjih Saliona, bubnjar Branko Kovačić iz Leta 3, Darko Petković gitara i Nikica bas iz kultnih Pasa a Tomislav Radinović koji je osvježio i podmladio zvuk Mandrila doktorira na rifovima.
Iako svi ovi bandovi: LET3, Mandrili, Saliona, Pasi koriste približno isti instrumentarij, Jonathan je zaista više od pukog zbroja bivših bandova.

koga zanima više neka čita tu http://mixer.hr/scena/vrijeme-je-da-upoznate-novo-ime-ime-je-jonathan/ neda mi se više prepisivati  :greensmile
aboriđinka

Offline seas

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 251
    • Povijest Rijeke (u sklopu mog sajta)
Odg: Riječki val
« Odgovori #24 u: 03.07.2014., 20:31:37 »
Vidim da je tema malo zamrla. RiRock i Rječki Val je nastao puno puno ranije.
Evo samo datumi događaja:

1962. Netom ustaljena postava riječkog VIS (Vokalno Instrumentalni Sastav) Uragani počinje s konstantnim glazbenim radom. Sastav su osnovali Dario Ottaviani (solo gitara), Milan Marčan (ritam gitara), Marijan Peharda (pianino) i Ratko Štiglić (bubnjevi). Kasnije im se pridružuje i Saša Sablić kao vokal. Prvi nastupi grupe održani su u amaterskom kazalištu Viktor Car Emin. 1968. na mjesto vokalnog soliste dolazi Dalibor Brun, ali već slijedeće godine odlazi u tada iznimno popularnu beogradsku Korni grupu. Zamjenjuje ga Neda Radetić. 1970. sastav Uragani službeno obznanjuje definitivan prekid glazbene karijere.



1962. osnovana je Grupa Sonori. Već je u početku bila smatrana amalgamom mladosti i iskustva. Grupu su osnovali studenti Damir Kopajtić (solo gitara), Milan Marčan (ritam gitara), Ante Bahorić (tenor saksofon), Nikica Albaneže (bas gitara), Ratimir Galetović Ratko (bubnjevi) i vokalist Roland Šuster, jedini od njih sa dužim scenskim stažom. Vježbali su u Amaterskom kazalištu Viktor Car Emin, gdje su se svi priključili na jedno pojačalo. Tu se dogodila i prva ozbiljnija svirka Sonora, samo koji dan pred završetak 1962. Prvi repertoar grupe bile su izvedbe poznatih svjetskih grupa i solo pjevača kao na primjer Shadowsa, Domenica Modugna, Elvisa Presleya, Cliffa Richarda, Roya Orbisona, The Mamas & The Papas i Beatlesa. Sonori su imali trojicu od 4-5 ponajboljih riječkih vokalista šezdesetih. I nipošto samo riječkih. Gotovo da ne postoji hrvatska vokalno-instrumentalna formacija toga desetljeća koja bi se mogla pohvaliti približno moćnim nizom pjevačkih imena u svojim redovima. 1965. Skladba ”Fešta na palubi” grupe Sonori prva je glazbena tema riječkog rocka pretočena u diskografski zapis. Skladba se nalazi na LP izdanju ”Zvuci domovine” i vinilu ”Melodije Istre i Kvarnera” objavljenih početkom 1965. godine. ”Fešta na palubi” festivalski je izvedena u tadašnjem gradskom kinu Neboder 19. i 20. Svibnja, a druga večer snimana je kamerama RTV Zagreb, pa je ta skladba ujedno prva tema riječkog rocka emitirana putem televizije.



1965. osniva se jedna od prvih pravih riječkih rock-grupa, VIS Henric III . Edi Malovrh (vokal), Matijaž Kopač (solo gitara), Sergio Banov (ritam gitara), Zoran Kompanjet (bas), Andrija Fišćur (bubnjevi) bili su prva postava benda koji je nastao raspadom VIS-a Polaris. Prvi nastup Henrica III održan je u sječnju ili veljači 1966 na pozornici trsatske Čitaonice. Prve stvari koje su svirali bile su pjesme Roling Stonesa, Kiksa i Animalsa. Krajem 1966 Matijaž Kopač je pao i polomio prste na ruci i njega u bendu zamjenjuje Begnamin Stanić, dotadašnji gitarista Lovranskih VIS Bohema. Ljeta 1967 Edija Malovrha zamjenjuje Dalibor Brun, koji je došao iz VIS-a Sonori. Grupa će sa manjim promjenama u sastavu nastupati do rujna 1970.

1968. Studeni, u Kružnoj ulici je započeo s radom "Palach", mitsko mjesto riječke subkulture, stjecište i okupljalište riječke urbane gerile, rasadnik ideja i stvoritelj rock naraštaja. Započeo je sa radom kao "Klub medicinara". Od 1969. zove se Studentski klub "Jan Palach", po legendi studentskog pokreta i sinonimu češkog otpora protiv ruske okupacije Čehoslovačke. 1973. klub iz političkih razloga klub mijenja ime u Omladinski klub "Ivo Lola Ribar" (premda ga ljudi nikad ne prestaju zvati "Palach"), a ulaz se osim studentima dopušta i ostaloj omladini. Nakon prvog preuređenja 1978. u Klubu je uvedena prohibicija, što je povećalo broj izgreda i klub zadobija vrlo lošu reputaciju. 80-te donose velike promjene u radu Kluba, koji dobija voditelje i bogat program. "Palach" postaje reprezentativan omladinski višenamjenski gradski prostor i u kojem se skuplja velik dio mladih Rijeke. Posjećenost je vrlo velika, a u klubu nastupaju najpoznatiji bendovi ondašnje rock scene.
Koncem 80-tih, s promjenom političkog sistema "Palach" se financijski osamostaljuje. Zbog loše akustične izoliranosti i prevelike buke sanitarni inspektori zatvaraju Klub, kojem slijedi treća velika adaptacija. Sredinom 90-tih "Palach" postaje multimedijalni centar. 2013. Riječki klub Palach ponovo je zatvorio svoja vrata. Nakon pet godina i isteka zakupa prostora kluba, Alen Mance njegov bivši voditelj, prepušta vodstvo novim riječkim snagama. Iako se još ne zna konkretno tko će naslijediti sada već legendarni prostor, najavljena je temeljita promjena modela upravljanja Palachom, te veća orijentacija na kulturni sadržaj.

1970. 15. Lipnja u bivšem noćnon baru Neboder otvoren je novi disko klub Stereo 70. Klub su vodili Darijo Ottaviani (član  grupe Uragani) i Tonij Habčić (Sinovi mora). Razloge za optimizam nudila je Opatija, u kojoj je od 1967. radio klub Plavi, a njemu se ubrzo pridružili Arcade i Klub 72. Nastupali su DJ-i za gramofonima umjesto žive muzike. Poznatiji DJ-i su Remigio Gabre (član grupa Henric III, Bohemi), Duško Novaković i Miodrag Đuza Stojiljković (kasnije legendarni glazbeni urednik Radio Rijeke).

1972. Prvi "YU pop festival” održao se na riječkom rukometnom igralištu Tenis na Pećinama. Na njemu su sudjelovali brojni riječki i jugoslavenski izvođači, kao i gosti iz Engleske, primjerice tada prilično popularni Spreadeagle.

1976. 31. Prosinca Riječki punk sastav Parafi su održali prvi koncert na livadi riječkog naselja Belveder u ulici Marka Oreškovića između zgrada na broju 17 i 20 pred nekolicinom prijatelja i znatiželjnika. Iza tih brojeva skrivale su se nove peterokatnice, nastanjene radničkim obiteljima i okružene predratnim talijanskim vilama - bilježi riječki kroničar Velid Đekić. Bila je to zapravo javna sviračka proba Kocijančića, Čabrijana, Ladavca i Miklića - tadašnje postave Parafa. Svoju prvu ploču imenom ”A dan je tako lijepo počeo” izdali 1980. godine. Oni su bili šaka u oko svirački svjetlosnim godinama kompetentnijih postavama, ali sa stihovima poput »Sunce sije/kamen gori/to je majko/otok Goli« automatski su izazvali pažnju generacijskih novinara, ali i organa javnog reda i mira. Paraf se definitivno afirmirao pred riječkom publikom na koncertu u Dvorani mladosti 14. Studenog 1978. u društvu s Pankrtima, Prljavim kazalištem i Azrom (u kojoj je pjevao Jura Stublić). Članovi sastava (prva postava): Valter Kocijančić (gitara, vokal), Zdravko Čabrijan (bas gitara), Dušan Ladavac (bubanj). Članovi sastava (druga postava): Pavica Mijatović, Vim Cola (vokal), Mladen Ilić (gitara), Raoul Varljen (klavijature), Zdrave Čabrijan (bas gitara), Dušan Ladavac, Pjer (bubanj).



1977. Osnovana skupina Vrijeme i Zemlja. Prvi nastup grupe Vrijeme i Zemlja bio je na glazbenom festivalu ”Omladina 77.” u Subotici. Najpoznatiji članovi ove grupe bili su Nenad Bačić Bach i Davor Tolja. Tolja kasnije postaje lider iznimno popularne grupe Denis & Denis. postaju sve agilniji u svom anarhističko-nilihističkom glazbenom izrazu i sa prvim koncertima stvaraju ”prototip” novog zvuka na ovim prostorima i time zaslužuju neformalnu, no ipak vanvremensku, titulu ”očeva punk pokreta”. Jedan od prvih živih nastupa održali su u riječkom parku Vladimira Nazora krajem Kolovoza 1977. godine.



1978. u riječkom predgrađu Turnić su nastali Termiti i te godine održali prvi znacajniji koncert u Domu u rijeckom predgrađu Zameta. Uz Parafe, smatra ih se očevima punk glazbe u bivšoj Jugoslaviji. Članovi sastava: Predrag Kraljević Kralj (vokal), Robert Tičić Tica (gitara), Berislav Dumenčić (bubanj), Damir Martinović Mrle (bas gitara), Josip Krošnjak Pepi (klavijature).



1978. 22. Ožujka u dvorani Zajednice Talijana ”Circolo” održan je službeni rock koncert nekolicine mladih rock grupa iz Rijeke. Među njima posebno je bio upečatljiv nastup bučne i energične grupe Paraf. Ovaj datum glazbeni kroničari najčešće uzimaju kao prvi službeni nastup Parafa, a time i prvi ”pravi” točnije službeni (prijavljen i evidentiran) punk koncert u Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji. Spomenuti događaj je popratio, mada prilično šturo i s čudenjem, dio ondašnjih riječkih tiskanih medija.

1979. 11. Ožujka u Dvorani mladosti održan je prvi ”Ri Rock festival” gdje nastupaju grupe Termiti, Naša Stvar, Beta Centaury, Quarter i Rađanje. Organizator prvog, od milja zvanog ”Ri Rocka”, bio je Duško Rapotec Ute, tada klavijaturist grupe Rađanje, a kasnije aranžer, producent i skladatelj, ponajviše scenske i pop glazbe. Festival je ”udario temelje” Ri Rock scene, a zahvaljujući angažmanu klavijaturiste Rađanja i uz glasno i bučno ”deranje” iz pojačala i razglasa porodio riječki punk i novi val - točnije ”Ri Rock”.


1979. Grupa "Vrijeme i Zemlja" izdaje LP album pod imenom "Vrijeme i Zemlja".  U vrijeme kada se o albumima moglo samo sanjati, oni su uspjeli unatoč bojkotu Radio Rijeke i tvrdnjama da je njihova ideja neostvariva. Odjednom je sve postalo moguće. Upravo u tom okružju, nastala je kasnije i tržišno najuspješnija grupa Denis & Denis (Davor Tolja i Marina Perazić) te Xenia (Robert Funčić i Vesna Vrandečić), koji su s Vrijeme i Zemljom (Marinko Radetić i Joško Serdarević), dijelili istu ritam sekciju.




Offline seas

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 251
    • Povijest Rijeke (u sklopu mog sajta)
Odg: Riječki val
« Odgovori #25 u: 03.07.2014., 20:32:21 »
1979. osnovan je Kaos . Jedno je vrijeme, uz Parafe, Termite, Mrtvi Kanal i Protest, bio najuzbudljiviji gradski punk bend. Njihovi live nastupi na relaciji Rijeka - Zagreb - Ljubljana - Beograd se i dan danas prepričavaju s neskrivenim oduševljenjem.

1980-tih Omladinski klub "Palach" u Kružnoj ulici postao je stalno ”utočište” alternative, punka i rocka. Mnogi ne znaju da se oko imena Palacha vodila bitka i da je isti čak svojedobno bio službeno preimenovan u ”Ivo Lola Ribar”. Kasnije mu je ipak vraćeno ”pravo” ime. Osamdesetih godina klub stiče kultni status zahvaljujući mnogim kvalitetnim koncertima, slušaonama, foto galerijama, izložbama slika, raznim večerima posvećenim književnosti, glazbi i alternativnoj kulturi.

1981. u riječkoj grupi Parafi dolazi do izmjene članova. Umjesto ”odbjeglog” pjevača Valtera Kocijančića dolazi pjevačica Vim Cola (pravim imenom Pavica Mijatović), dok na gitaru dolazi Klaudio Žic. Ubrzo nakon dolaska Klaudio Žic ipak napušta Parafe kojima se pridružuju gitarist Mladen Vičić i klavijaturista Raoul Varljen. U novom sastavu grupa iz korijena mijenja glazbeni izričaj i priklanja se novovalnom glazbenom izrazu

1982 10. Lipnja održan promotivni koncert Trećeg riječkog vala u Mjesnoj zajednici Turnić. Nastupili su Fit, Idejni nemiri, Umjetnici ulice i VIA Viktor Kunst.

1982. Osnovana riječka pop-rock grupa Denis&Denis. Bili su najuspješniji riječki pop proizvod, apsolutne zvijezde ex-YU scene koje 80-ih nisu silazile s naslovnica raznih časopisa i glazbenih novina. Nakon što se sastav Vrijeme i zemlja raspao početkom 1980-ih, Davor Tolja osniva postavu "Toljina funk-selekcija" s kojom 1982. godine nastupa na Ri-rocku. Sastav su činili Davor Tolja i Marina Perazić te njih dvoje 1982. godine osnivaju pop duet kojeg nazivaju Denis & Denis. Marina je prije toga pjevala u zboru "Jeka primorja", dok je na fakultetu gdje je studirala građevinu bila članica mulitmedijalnog sastava Sigma Tau. Ubrzo su postigli uspjez zahvaljujući kvalitetnim pjesmama i Marininom sexi glasu. U Rujnu 1986. godine Marina Perazić odlazi iz sastava i kratko se posvećuje svojoj solo karijeri. Sljedeće godine objavljuje svoj samostalni album pod nazivom Marina na kojemu se najviše ističe skladba koja se i danas često čuje na radio postajama, "Kolačići". Davor Tolja i Edi Kraljić nastavljaju djelovati kao Denis & Denis, te okupljaju koncertnu postavu i prelaze na rock. Grupa se gasi 1988.



1982. 29. Studenog osnovana je grupa Grč sastavljena od bivših clanova starijih rijeckih grupa. Grupu Grč su sacinjavali Zoran Štajduhar Zoff (ex-VIA Viktor Kunst), Marijan Barač (ex-No.1), Igor Modrić (ex-Protest, Mrtvi kanal) i Zoran Klasić. Grč postaje poznat po pjevaču Zoranu Štajduharu Zoffu koji često nastupa obučen u crnu kožu i razmazan krvlju, držeći uz sebe golemu dželatsku sjekiru, bat i vile. Samo je jedan Zoff. A BTW, ja sam bio član grupe No.1 zajedno sa Baračem, Heppom i Flokom. Pankeri! :pusiti




1983. u Opatiji je osnovan ženski rock sastav Cacadou Look. Nakon što su od svojih prijatelja posudile instrumente, Jasmina Simić (vokal), Tatjana Simić (bubnjevi), Suzi Kožić (bas gitara), Sandra Vrančić (gitara) i Tamara Vrančić (klavijature), osnovale su sastav pod prvobitnim imenom Cacadou iste godine u Opatiji. Cacadou je bio ženski sastav koji se sastojao od dva para sestara (Vrančić - Simić) i jedne djevojke (Kožić). Sastav su osnovale na vrlo neuobičajen način jer niti jedna od njih pet nije znala svirati, već su se u to vrijeme zabavljale s glazbenicima s kojima su odlazile na probe i koncerte. Na tim probama pomalo su učile svirati, a kada je većina muškaraca otišla na odsluženje vojnoga roka, ostavili su im instrumente na kojima su mogle godinu dana vježbati. Prvo zanimanje javnosti ostvaruju sa skladbama "Mutno jutro" i "Izlazim u grad". Sredinom 1980-ih godine u Beogradu je djelovala skupina Kakadu, pa zbog izbjegavanja nesporazuma s istoimenim sastavom mijenjaju ime u Cacadou Look. Objavile su dva studijska albuma Tko mari za čari (1987.) i Uspavanka za Zoroa (1989.). Cacadou Look je posljednji put nastupio 25. Svibnja 1991. godine u Zagrebu.



1984. Nakon raspada Termita, gitarista Robert Tičić Tica prelazi u Parafe, ali tijekom snimanja albuma umire zbog urođene srčane mane. U Prosincu izlazi posljednji album Parafa ”Zastave”. Ova ploča se smatra krucijalnim uratkom riječkog, hrvatskog i ex-YU rocka i Novog vala.



1984. Svibanj umire Robert Tičić - Tica (Termiti, Parafi) (1961. - 1984.); jedan od najboljih gitarista u Hrvatskoj 80-tih godina prošloga stoljeća. Svoju je glazbenu karijeru započeo u Termitima, a 1984. godine se, nakon raspada benda, priključio Parafima. Preminuo je od urođene srčane mane, početkom Svibnja iste godine, u 23. godini života.

1985. Osnovana je grupa Let2 , (preteča grupe Let3) koju su činili Berislav Dumenčić Kiko - bubanj, Zoran Prodanović Prlja - vokal, Mladen Vičić Riči - gitara i Damir Martinović Mrle - bas. kasnije im se pridružio i Mladen Vičić Richie (ex-Paraf). Godine 1987. Let 2 postaje Let 3. Ostalo je povijest.




1989. Izlazi posljednja ploča grupe Cacadou Look ”Uspavanka za Zoroa” na kojoj je većina skladbi djelo ”famoznog” Zoroa. ”Baš kao nekad”, ”Baum bam bam” i ”Budi mi prijatelj” postaju hitovi. Producent je bio Ted Hayton (surađivao sa grupama: Art Of Noise, Stranglers, Berlin, Paul Young...). Snimio je i dvije skladbe za englesko tržište kako bi pokušao pridobiti tamošnje izdavače, ali nažalost to mu nije pošlo za rukom.


1990. u Lipnju je ukinut je omladinski list “Val”, polumjesečnik koji je trajao petnaest godina, a ugasio se s promjenom političkog sistema (i sustava financiranja) zajedno s kompletnom omladinskom štampom u Hrvatskoj, s brojem 288. Iz Vala se je rodio novi omladinski list novim imenom Novi Val, ponikli su mnogi riječki novinari, urednici, kroničari, publicisti, fotografi, glazbeni organizatori i drugi kreativci kao što su: Goran Lisica Fox, Velid Đekić, Bojan Mušćet, Goran Ušljebrka, Edi Jurković.

1990. Nakon gašenja grupe Denis & Denis (u posljednjoj postavi s pjevačem Edijem Kraljićem), Davor Tolja izdaje svoj prvi samostalni album ”Stari mačak”.



1991. Prosinca u Rijeci je objavljen prvi digitalni nosač zvuka (CD), pod imenom ”El Desperado” grupe Let3. Album je objavljen u osvit ratne agresije na Hrvatsku i uključuje novu verziju klasika grupe Termiti ”Vjeran pas” u kojima je, podsjetimo, bas gitaru svirao Damir Martinović Mrle, vođa ”letovaca”.