Forum Udruge 051
Povijesne teme => Povijest okolice => Autor teme: piket - 29.08.2022., 15:09:40
-
Prošlu zimu sam malo istraživao područje naselja Šćitari koje se nalazi uz staru cestu od Svete Katarine (Kozala) prema Grohovu. (Preko puta je Pašac) Po nekim starim kartama Šćitari su imali neki značaj i imali petnaestak kuća u 19.stoljeću, te je bilo i obradivih površina u mjestu. Danas je mjesto razrušeno, napušteno, al očito tu i tamo mu pokoji stanar udahne povremeno života unatoč činjenici da mjesto nema struje, a voda je dostupna iz jednog zatvorenog, te jednog otvorenog bunara sa sjeverne strane. Kao zanimljivost mjesta je da je praktički rubom prolazila nekadašnja granica između Italije i Jugoslavije. Na cesti prema Grohovu se još nalazi graničarska kućica.
-
Iz prostora vojarne Katarine paralelno s cestom Sveta Katarina-Grohovo (ispod nje) ide stari put širine cca 2 metra koji gotovo dolazi do Rječine, a odredište su mu neki nepoznati gospodarski objekti čiji su ostaci vidljivi i dan danas. (Na fotografijama). Moje je mišljenje da bi to možda mogli biti mlinovi, ali uz potok jer je Rječina prenisko u kanjonu. Do početka tog navedenog puta se dolazi planinarskom stazom uz samu vojarnu koja vodi od početka makadamske ceste Sveta Katarina-Grohovo prema rubnoj utvrdi kompleksa bunkera Katarina A, koja stoji nasuprot Trsata. Na početku tog prastarog puta se nalazi mali spomenik dečku koji je poginuo od mine negdje na početku domovinskog rata. Kako se put spušta prema tom kompleksu gospodarskih objekata na njemu se nalaze ostaci još dva objekta koja su međusobno udaljena koji imaju sačuvani bunar. Do tog kompleksa se lako može doći i preko planinarskog puta od Žaklja prema pašačkom mostu jer se on nalazi neposredno iznad planinarskog puta, a najčešće nije vidljiv zbog vegetacije u toplijem dijelu godine.
-
Prilažem satelitsku snimku gdje su označene lokacije fotografija.
-
Na fotki je put prema gospodarskim objektima, početak puta je uz ogradu vojarne.
-
Prvi gospodarski objekt na tom putu.
-
Prvi objekt.
-
Bunar kod drugog objekta.
-
Drugi objekt, ili ono što je od njega ostalo.
-
Drugi objekt iz drugog kuta obrasao bršljanom, možda bi se bez njega sve već srušilo.
-
Ishodište puta je kompleks gospodarskih zgrada čija namjena nije poznata. Potok prolazi uz građevine, te je reguliran no čini mi se premalog protoka za nekakav mlin. Možda je to bila nekakva proizvodnja, ili su objekti bili za držanje životinja. Na ulazu su ostaci ulaznih vanjskih vrata, te objekti koji su bili izduženi, ali ne baš naročito visoki. Na fotografijama su vidljivi kameni nadvoji koji su bili za prozore i zidovi koji su kombinacija opeka i kamenja sa žbukom.
-
Još jedna fotografija zaraslog kompleksa.
-
Ostaci bunara uz kompleks.
-
Put koji vodi do kompleksa građevina u donjem dijelu ispod planinarske staze (Šetnica uz Rječinu) je u lošem stanju
-
Još jedna slika izdužene građevine.
-
Dosta dugo vremena objekt nije u funkciji, a starost je sigurno preko 200 godina, samo što je to bilo? Zašto su se objekti radili baš na toj lokaciji, duboko u šumi uz Rječinu između brda.
Na slici su ostaci prozora, sastav zidova od kamenja s tog područja, čak je vidljiv i preostali komadić fasade.
-
Kao što sam prije napisao značaj Šćitara nije upitan. Na priloženoj karti iz 18.stoljeća je vidljivo da je cesta iz Rijeke preko Svete Katarine za Grohovo označena kao važna komunikacija. Grohovo je tada bilo važno jer su tamo bili mlinovi, te se roba očito vozila po toj cesti. Na karti je vidljivo da je naselje Šćitari podjednake veličine kao i susjedni Pašac, no ipak je s vremenom mjesto postalo napušteno i prometno izolirano, te danas bez stanovnika. Vidljivo je da je bilo vinograda, te im je očito to bila jedna od glavnih zanimacija. Kad smo već kod napuštenih mjesta dotakao bih se sela Matelci koji su iznad Pašca malo ispod Grada Grobnika vidljivi na istoj karti. O tom selu ću otvoriti posebnu temu.
-
Najočuvanija kuća Šćitara. Donedavno je netko očito boravio ili živio u njoj. Od te kuće vodi put prema makadamskoj cesti poviše na kojem je bunar (vodosprema) u kojem uvijek ima vode.
-
Unutrašnjost kuće koja je otvorena. Zanimljiv drveni plafon i stari namještaj.
-
Razrušena kuća i desno kuća u solidnom stanju.
-
Novija gradnja stradala nedavno u požaru.
-
Pogled prema Pašcu okupanim suncem, što u zimskom periodu nije baš slučaj za Šćitare koji gledaju prema sjeveru.
-
Ostaci građevina na rubu livade prema Pašcu. Te građevine su vjerojatno još starije od prethodnih,te možda nisu imale stambenu namjenu, već su prije držane životinje u njima. Kao zanimljivost možemo reći da su one na hrvatskom dijelu, dok su Šćitari bili na talijanskom dok se ondje nalazila granica. Na prvoj mapi je označeno gdje se nalaze ti ostaci građevina ako netko želi istraživati.
-
Granična kamenja koja bi se mogla komercijalizirati, da se napravi nekakva poučna staza ili sl.
-
Livada podno graničarske kućice, koja je svakako bila obrađena u prošlosti.
-
Graničarska kućica koja nam je baš u vrijeme šetnje služila kao zaklon od kiše. Po pričama moje bake ovom cestom se mlijeko nosilo iz sela Valići u Rijeku, te je tu bila kontrolna točka.
-
Granični kamen na samoj cesti.
-
Cesta prema Svetoj Katarini je mjestimice opremljena kolobranima i kvalitetnog je podzida koji je i danas u dobrom stanju. Njome se za petnaestak minuta šetnje stiže od Petrolejske ceste blizu Grohova (kod Pašačkog mosta) do Svete Katarine i zbilja je nevjerovatno kako je nisu odlučili proširiti i asfaltirati. Sjećam se da su njome djeca iz Pulca i Svete Katarine išla na kupanje na Rječinu na jazovima poviše Pašačkog mosta pred cca 20 godina, a mi bi dolazili busom iz grada.
-
Početak puta prema spomenutim građevinama u ljetnom dijelu godine.
-
Mjesto gdje put počinje gdje se nalaze vrata za ulaz u vojarnu i utvrda.
-
Tu se nalazi i spomenik poginulom dečku koji je stao na minu, mislim da se i dan danas ne treba previše tu gubiti po šumi uokolo i unutar vojarne jer možda ima još zaostalih mina ko zna.
-
Po meni nema sumnje da je na lokaciji otkrivenih ruševina ispod napuštenog naselja Šćitari bio i mali mlin, koji je napravljen puno prije prije velikih industrijskih mlinova u kanjonu Rječine. Prije 19.stoljeća mali mlinovi su se radili i na potocima koji nemaju veliku snagu i protočnost, te ljeti presušuju kao npr. u selu Trebišće iznad Mošćeničke drage, i kod Drivenika. Lokacija ruševina je prva i najbliža gradu Rijeci s potokom koji ima konkretniji pad, a do lokaciji se dolazi kolskim putem preko brda Sveta Katarina. Znači ispod te lokacije uz Rječinu do grada nema takvih potoka.
Budući da su tri potoka u razmaku od možda 70 metara, mislim da se voda usmjeravala s druga dva potoka cijevima ili kanalima na lokaciju mlina.
-
Još nekoliko fotografija te zanimljive lokacije.
-
Kanal za vodu.
-
Malo ispod ruševina je jedna veća vodosprema i jedna manja preko puta potoka koja je možda bila za stoku.