Forum Udruge 051
Rijeka i okolica danas => Arhitektura => Autor teme: Kont - 01.06.2018., 22:59:13
-
Prošla je godina dana od kada smo se Sijori :wavey i ja našli na Pomeriu da za buduća pokoljenja sačuvamo svjedočanstvo na dio stare Rijeke koji će ubrzo nestati.
U stvari, išli smo na pivu a ovo nam je bilo onako usput :dvoje
Park Pomerio
U početku stvori Bog nebo i zemlju. Zemlja bijaše pusta i prazna...
Ne znam da li je autor ovog poznatog teksta mislio baš na riječki Pomerio, ali to je opis zemljišta izvan utvrđenih gradova još iz antičkih vremena, jer lat. izraz post-moerium označava prostor koji se nalazi ili se nalazio izvan (iza) gradskih zidina. Taj prostor je morao biti prazan, odnosno neizgrađen i neobrađen iz strateških razloga obrane gradova od vanjskog neprijatelja.
S vremenom je taj posebni teritorij grada iz raznih razloga izgubio stratešku funkciju, pa se grad počeo širiti i izvan gradskih zidina. Tako već u 17. st. na Pomeriu ima nešto obrađene zemlje i poneki zidani objekt., a iznimno se počela dozvoljavati izgradnja uz obavezu da ne smiju biti više od visine gradskih zidina, te da se u slučaju rata sve građevine na pomerijalnom terenu moraju srušiti. Iako je Rijeka proglašena slobodnom lukom, još se 1742. godine prilikom izgradnje kuće na Pomeriu, vlasnik Nikola Marroti morao obavezati da će je srušiti ako dođe do rata.
Nakon rušenja gradskih zidina, grad se počinje širiti te se pojas Pomeria pomiče i zahvaća nova područja u širem okruženju grada, ipak su se zemljišta i nekretnine na tom pojasu vodile u posebnom katastru Catastro del Pomerio della citta di Fiume 1838. godine.
Izraz Pomerio zamijenio je dotadašnji domaći toponim Zagrad (za gradom) koji se koristio vjerovatno i prije 14.st.
Na ovom planu iz doba Italije se vidi blok zgrada koji je oštećen za vrijeme bombardiranja Rijeke u II. sv. ratu i nakon toga srušen, pa je 1952. nastao sada već bivši stari park Pomerio.
Posljednja stara kuća koja je opstala na tom prostoru srušena je 2017. godine radi izgradnje novog parka.
-
Jedna od rijetkih slika na kojoj se vidi ta kuća.
-
Do podataka o starosti i vlasništvu te kuće nismo došli. Znamo samo da je u njoj '50-tih godina prošlog stoljeća bio smješten Konzervatorski ured Rijeka i knjižnica Konzervatorskog odjela.
-
Iz tog doba
-
...
-
I kao što rekoh, svjedočanstvo za buduća pokoljenja, što bi značilo samo slike bez teksta.
26.05.2017.
-
:301
-
:301
-
:301
-
:301
-
:o090
-
:301
-
:o090
-
:eek
-
:301
-
:301
-
:d035
-
:hiker
-
:kuhanje
-
:kuhanje
-
:ruka
-
Stražnja, sjeverna strana kuće
-
Par dana nakon našeg obilaska krenulo je rušenje :a025
-
:a025
-
Par slika za usporedbu
-
:p015
-
:eek
-
:coolwink
-
:301
-
:tnp
-
I današnji ostatak kuće, odnosno njenog sjevernog zida.
-
Zokxy, vrijeme ti je za poć spat :smile
-
Kameni ogradni zid vjerovatno izgrađen od kamenja starih, srušenih kuća,
-
iskorišten je za popločenje u donjem dijelu parka. Sačuvana su i stabla iz 1952. koja su bila posađena prilikom gradnje parka.
-
Puno bolje je novo stanje. :palacgore
-
Slažem se, Elvis :palacgore
Možda sad i drugi nakon ovog prikaza steknu objektivnije mišljenje o novom parku i rušenju stare kuće s mediteranskim raslinjem u dvorištu.
Arhitekt Vladi Bralić: Jedna od glavnih karakteristika parka je terasasto uređenje u okviru kojega svaki tip korisnika dobiva svoj kutak: za sjedenje, sunčanje, hodanje, promatranje i osluškivanje vode, pogled na gradski centar i dječju igru.
Sam park proteže se na tri razine – najdonja, uz Ulicu Pomerio, najmanje se promijenila u odnosu na prethodno stanje, budući da se ovdje nalazi autobusna stanica, a zadržana su i postojeća stabla, no prelaskom na drugu razinu, dobiva se posve nova vizura.
Središnji dio parka je dobio najvažnije značenje – nismo ga htjeli optereti s previše stabala, htjeli smo da bude jedna vrsta trga, gdje se može osjetiti otvoreni prostor i uživati i suncu. Taj središnji dio ima kao posebnu atrakciju vodeni zdenac, gdje po obodu voda izvire i ponire u podzemlje, krećući se preko oblutaka koje smo pronašli u toku Rječine. To je naš prirodni kamen našeg kraja, a s druge strane, nalazi se uzdignuće našeg krškog pejzaža.
Treća razina, koja se pruža uz Ulicu Ive Marinkovića i vodi prema OŠ Brajda, namijenjena je igri djece, za koju su postavljeni velika sprava-brod te jedno igralo za djecu manjeg uzrasta, tu se nalazi i javni sanitarni čvor, ali i površina na kojoj se može sjediti za stolom i uživati u hladu pergole.
Inženjerka agronomije iz Grada Rijeke Ivana Parac: Zelenilo u parku pomno je odabrano, odnosno zasađene su biljke koje će zašareniti novi gradski park. Zasađene su biljke koja cvatu, poput badema, murve, gorke naranče ili jorgovana, mnoštvo šarenih grmova, trajnica i ukrasnih trava, aromatično bilje poput kadulje, smilja, majčice dušice ili mente, pa čak i šumske jagode, maline i kupine.
Što se više dižemo i približavamo Ulici Ive Marinkovića i školi, park je sve šareniji, uz pergole je posađena penjačica glicinija, koja cvata u ljubičastim grozdovima, a penjačica lozica koja u jesen pocrveni, prekrit će bjelilo zidova.
A meni osobno, iako sam načelno protiv rušenja starina, ovo rješenje kako je dio stare kuće konzerviran i inkorporiran u park čini sasvim u redu.
Ipak ostaje žal za starom kućom, stoga još jedan in memoriam na kuću bez povijesne i arhitektonske važnosti. Crtež Dubravka Kuzmanića.
-
Nemoj slučajno da mi netko počne cendrat zašto su srušili staru straćaru. :ruka :vahidrk Bilo je već i takvih, koji su pričali o konzervaciji, konzerviralo ih dabogda.
Odlična stvar što su napravili ovaj park, svakako bolje od one džungle koja je prije bila. Imam samo nekoliko primjedbi, uglavnom iste kao i većina korisnika parka:
Arhitekt Vladi Bralić: Jedna od glavnih karakteristika parka je terasasto uređenje u okviru kojega svaki tip korisnika dobiva svoj kutak: za sjedenje
1) Tu nek mu mama sjedi, na onim neergonomskim daščurinama bez naslona.
2) Previše golog betona, ali ako inženjerka agronomije kaže da će se to zašarenit... živi bili... :popcorn
3) Postavili onu skalameriju od broda i to je kao dječji kutak za igru :lol1 :lol3 A gdje su ostali sadržaji za djecu? Imam djecu tog uzrasta da se još uvijek vole igrat po dječjim igralištima. Ovdje sam ih jednom odveo i nakon toga više tu ne žele dolazit. Pitam se zašto. :lol3 "Ocijenili korisnici".
4) Pitam se čemu liftovi za nepokretne osobe kad ima dovoljno mjesta da se naprave rampe. Ah da, neki rođo je imao 2 lifta viška na lageru, a i rampe ne treba održavat.
-
naša kuća i okoliš
-
naša kuća i okoliš
-
ostatak teraca jedne od srušenih kuća u pomeriu
-
(https://i.imgur.com/pkNaV11.jpg)
(https://i.imgur.com/JLb4rZi.jpg)