Forum Udruge 051
Hrvatska i svijet => Inozemstvo => Autor teme: milić - 03.11.2014., 21:54:42
-
Kakav je jučer bio dan! Naprosto je mamio van. I bio sam vani, ali povod i nije bio baš lijep. Naime, članovi i njihovi gosti (dva puna autobusa) Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Kastva i UABA općine Viškovo posjetilo je nekoliko mjesta stradavanja ljudi Kastavštine, a i drugih područja u XX. stoljeću, stoljeću ratova, kako su ga neki nazvali.
Prvo odredište bilo je groblje u, gradiću od cca 5,000 stanovnika, Gonarsu pokraj Palmanove, grada poznatog iz šoping dana.
Prema dostupnim izvorima koncentracijski fašistički logor u Gonarsu je osnovan 23. veljače 1942. da bi nakon dva dana došao prvi transport logoraša. Na netu se spominju neke brojke, ali na ovoj stranici
http://www.campifascisti.it/scheda_campo.php?id_campo=82
moga neviđenog prijatelja Andree pogledajte malo te (pre)velike brojeve zatočenika.
Logoraši su bili Slovenci iz Provincije Lubiana, kako je nazvana okupirana, uglavnom, Slovenija po talijanskoj, fašističkoj teritorijalnoj podjeli i Hrvati iz Gorskog Kotara i Kastavštine.
Logor je djelovao do 8.rujna 1943 tj. do kapitulacije Iralije. Brzo je razrušen tako da su ostali samo teško vidljivi tragovi zarasli u travu. Međutim u zadnje vrijeme, na poticaj mladih, kako kaže gradonačelnik Gonarsa, napravljeni su koraci kako bi se na samom mjestu logora na dostojan način obilježilo stradavanje velikog broja ljudi. Nove generacije, novi običaji. Ipak se kreće!
U logoru su, zbog nemogućih uvjeta, umrle i sahranjene na ovom groblju, te kasnije ostaci pohranjeni u kripte, 453 osobe. Smatra se da je još najmanje 50 osoba umrlo usljed gladi i mučenja.
(http://i57.tinypic.com/5yt4zm.jpg)
Ulaz u groblje.
-
Položeni vijenci UABA Grada Kastva i UABA Općine Viškovo na spomen ploču.
(http://i60.tinypic.com/2afzjn9.jpg)
-
Kratki govori podsjećanja na te, nadajmo se, neponovljive događaje predstavnika ovih dviju udruga i predstavnika Gonarsa.
(http://i60.tinypic.com/uwmc5.jpg)
Čak je predstavnik Gonarsa rekao da i dan danas stanovnici Gonarsa imaju grižu savjesti zbog ovog logora i strašnih događaja vezanih za nj.
-
I Republika Slovenija, putem svoga konzulata pretpostavljam u Trstu, nije zaboravila svoje zemljake koji su tu, u nehumanim uvjetima, bili zatočeni, a mnogi od njih i umrli.
(http://i60.tinypic.com/dbljb8.jpg)
-
Pogled na spomeničke stupove uz zid groblja.
Ovi stupovi su tamni jer su na njima pričvršćene brončane ploče na kojima su ispisana imena žrtava poredana abecednim redom.
(http://i60.tinypic.com/2pzh021.jpg)
Izbliza to ovako izgleda:
(http://i57.tinypic.com/swzf39.jpg)
(http://i60.tinypic.com/zmochw.jpg)
(http://i59.tinypic.com/2dtn037.jpg)
(http://i59.tinypic.com/xp4l0z.jpg)
(http://i57.tinypic.com/10ckieo.jpg)
Moje pažljivo oko je zamjetilo da su prezimena pretežno iz Gorskog Kotara te Slovenije. Ako se dobro sjećam u autobusu je predjednik UABA Kastva rekao da su ovdje imena samo troje s područja Kastavštine. Dvije Marije Srdoč i Spinčić čije ime sam zaboravio
-
Pogled na desno
(http://i62.tinypic.com/2mea2on.jpg)
i prema ulazu/izlazu.
(http://i60.tinypic.com/2co4kgl.jpg)
Ovaj spomen park je napravljen po ideji kipara Miodraga Živkovića. Izgrađen je 1973.g. dakle još u doba pokojne države SFRJ. Kažu da predstavlja stilizirani cvijet napravljen od nehrđajućeg čelika.
-
Ova spomen ploča stoji na ulazu u spomen područje. Ovo Jugosloveni mi je upalo u oko, ali brzo sam ga zaboravio.
(http://i57.tinypic.com/4v2xzd.jpg)
-
Evo nas na samom mjestu bivšeg logora. Slabo su se vijale zastave tako da ih nisam mogao dešifrirati. Kako ih ima pet pretpostavljam da su talijanska, hrvatska, slovenska, zastava grada Gonars te EU.
(http://i60.tinypic.com/iwn8u9.jpg)
-
I tu su održani kratki govori i položeni vijenci.
(http://i57.tinypic.com/2prziu9.jpg)
-
Na stupovima su napravljena 4 mozaika koje su izveli mladi Gonarsa. Predložak su im bili crteži logoraša nacrtani u logoru.
(http://i60.tinypic.com/nyvkvr.jpg)
(http://i62.tinypic.com/bg60qc.jpg)
(http://i62.tinypic.com/96i5ba.jpg)
(http://i62.tinypic.com/25sx575.jpg)
-
Još jedna fotografija na kojoj se vidi da je lavanda okružila memorijalne stupove s mozaicima. Kaže gradonačelnik Gonarsa da je ta lavanda presad lavande iz «onog doba». Kažem još jednom, sviđa mi se ovaj pomak u načinu kako Gonaresi danas razmišljaju i djeluju po pitanju konc logora .
(http://i60.tinypic.com/vcsy74.jpg)
-
Ostaci temelja barake.
(http://i59.tinypic.com/1058w1i.jpg)
Evo još jednog vidljivog ostatka, temelja neke barake logora.
Uz njega je i moj ujak koji je nešto stariji od tog temelja.
(http://i57.tinypic.com/x5bjsy.jpg)
-
I još par slika panoa na mjestu logora.
(http://i62.tinypic.com/rm7giw.jpg)
(http://i59.tinypic.com/aywio.jpg)
(http://i57.tinypic.com/5p07ww.jpg)
(http://i58.tinypic.com/16llqgo.jpg)
I to bi bilo to od mene za vas danas. Sutra nastavak o još dva spomen parka koja smo posjetili. :wavey
-
:bravo milic
Mozda neki i shvate nakon ovakvih prica zasto su se neke grde stvari desavale nakon zavrsetka rata. Covjeku koji je bio u partizanima familiju bi odveli u ovakve konclogore, dio ih se ne bi nikad vratio ... Bas me zanima kako bi vi postupili na njihovom mjestu.
Smrt fasizmu sloboda narodu per siempre.
-
:bravo3
bil san tamo pred 15ak let, vidin da je se neč novega storeno. iako dokle ne store repliku baraki i ogradi z bodjatun žicun ni to to.
naspram nemačkeh logori ovo je kamilica, tamo mi je slabo bilo. a opet nemački radni logor je kamilica naspram gonarsa
-
Sve ove godine sam mislio da je Gonars samo area servizio na autoputu za Veneciju. Koja zabluda. :skartoc
Nego, kad ste već bili u tim krajevima, niste posjetili fojbe Basovizza i Monrupino? :hmm Mjesta strašnih zločina, danas talijanski nacionalni spomenici. Nema veze, ja ću, prvom prilikom. ;)
-
Ne, nismo posjetili nijednu fojbu. Nisu bile u itineraru. Inače volio bih posjetiti i njih. Jedna reportaže o fojbi Bazovica je na LPR-u stavljena od strane enea.
Ako češće ideš "preko" bilo bi dobro zaustaviti se i poslikati fojbe gdje je mahom nastrada o nedužni talijanski civilni živalj.
:fotka
-
Ako ne svaki, onda sam svaki drugi mjesec "preko". Iskreno, za Basovizzu nisam ni znao dok nisam vidio eneov post. :skartoc Obiđem prvom prilikom, tim više što su obje 500-tinjak metara od mojih tranzitnih puteva.. :wavey
-
(http://i57.tinypic.com/5yt4zm.jpg)
Vidim li ja to Branka Kukurina? :palacgore
-
Je, on je. Bio je i prevoditelj. :palacgore
-
Nego, kad ste već bili u tim krajevima, niste posjetili fojbe Basovizza i Monrupino? :hmm Mjesta strašnih zločina, danas talijanski nacionalni spomenici.
Činjenica jest, kako nam tvrdi dr. Nevenka Troha s Instituta za noviju povijest u Ljubljani i, kao i profesor Pupo članica međunarodne talijansko-slovenske Komisije za utvrđivanje povijesnih činjenica, kako brojka ubijenih u fojbama nije poznata. „Naša komisija ocijenila je kako se radi o broju manjem od četiri tisuće infoibatih“, objašnjava.
Problem s brojevima nastaje i u samoj definiciji, govori profesor Pupo „termin „infoibati“ u Italiji se koristi kao sinonim za ubijene i nestale pa kada govorimo samo o ubijenima brojke se očito mijenjaju i to poprilično“.
Kada baratamo pojmom fojbe, važno je naglasiti kako se zapravo radi o poistovjećivanju dva različita događaja. „Prvi se odvija u jesen 1943. godine nakon kapitulacije Italije kada su pripadnici NOB-a, uglavnom na području Hrvatske uhitili i strijeljali između 400 i 500 osoba dok je na području pod upravom slovenskih partizana ubijeno manje od 30 ljudi. Ta su hapšenja i ubojstva većinom odraz osvete za događaje tijekom i prije rata. No, drugi val koji počinje nakon rata, u ljeto 1945. godine, ima drugačiji karakter. Osim odmazde važan je čimbenik bio i rješavanje pitanja eventualnih i realnih protivnika novih (komunističkih) vlasti kao i pripajanje teritorija koji su do tada bili pod upravom Italije. U tim se događajima hapsilo Talijane, Slovence i Hrvate ukoliko su smatrani „neprijateljima sistema“, zaključuje dr. Nevenka Troha s čime se slaže i talijanski stručnjak dodavši kako su procjene o desetinama tisuća ubijenih, koje se u Italiji nerijetko čuju, bez osnove. „Ono što se u Jugoslaviji događalo poslije rata bilo je dijelom konstrukcije novog društva i režima koji je organizirala politika. Za razliku od '43 godine promijenio se politički neprijatelj“, dodaje profesor Pupo.
Egzodusu Talijana nakon rata uvelike je pridonio i raskol između Tita i Staljina 1948. godine. „Uistinu, do tada su Jugoslavenske vlasti provodile politiku „bratstva Talijana i Slavena“. To je značilo kako je određeni dio talijanske manjine karakteriziran kao „pošteni Talijani“ koji su se mogli integrirati u društvo sa svojim manjinskim pravima. Uglavnom je to radnička klasa, odnosno komunisti. No, nakon krize sa Staljinom KP Italije staje na stranu Sovjetskog Saveza čime i talijanski komunisti u Jugoslaviji postaju neprijatelji naroda. Vođe su poslane na Goli Otok dok su ostali završili u egzilu u Italiji ili drugim zemljama. Istu sudbinu doživjelo je i nekoliko tisuća talijanskih komunista, prije svega zidari iz Monfalconea, koji su 1947. godine otišli u Jugoslaviju (prije svega u Rijeku) želeći graditi socijalizam. I oni su nakon krize informbiroa morali napustiti novu domovinu.“, prepričava Pupo sudbinu talijanskih idealista u raljama realpolitike.
http://www.lupiga.com/vijesti/fojbe-i-drugi-zlocini-povijest-je-prevazna-da-bi-ju-prepustili-povjesnicarima
-
I ove godine, u ponedjeljak 2015-11-02, Kastavci su se sjetili umrlih i patnji onih koji su boravili u koncentracijskom logoru Gonars.
U organizaciji UABA Grada Kastav položen je vijenac i minutom šutnje odana počast svim žrtvama koje su pokopane na ovom groblju.
(http://i65.tinypic.com/344pgfs.jpg)
(http://i66.tinypic.com/30jk7m9.jpg)
(http://i68.tinypic.com/25zrzo7.jpg)
(http://i63.tinypic.com/rl9tz7.jpg)
(http://i67.tinypic.com/5prjev.jpg)
-
Prilog u današnjoj Besede Novog lista.
(http://i63.tinypic.com/2v28qdl.jpg)
(http://i64.tinypic.com/1531ro1.jpg)
(http://i65.tinypic.com/52klqr.jpg)
(http://i67.tinypic.com/140f14i.jpg)
-
Gonars onomad
-
Iz knjige "Čabarske žrtve fašizma" Slavka Malnara prenosim dio o logorima u Italiji (Gonars, Treviso, Monigo, Chiesanova, Visco ...)
-
dalje
-
dalje
-
dalje
-
dalje
-
dalje
-
dalje
-
dalje
-
dalje
-
dalje
-
dalje
-
dalje
-
I kraj za sada