Autor Tema: Spomen kosturnica u Parku heroja na Trsatu  (Posjeta: 1164 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.578
Odg: Spomen kosturnica u Parku heroja na Trsatu
« Odgovori #45 u: 13.09.2023., 11:50:47 »
To je iz knjige Marijinog sina Vitomira?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.497
Odg: Spomen kosturnica u Parku heroja na Trsatu
« Odgovori #46 u: 14.09.2023., 16:35:11 »
Možda je i tamo ali ja sam to pročitao i prepisao iz Kastavskog zbornika

Vitomir Grbac

Na partizanskim stazama

“Poginula je Marija od Grbac”

Prvi broj ako se ne varam.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.578
Odg: Spomen kosturnica u Parku heroja na Trsatu
« Odgovori #47 u: 15.09.2023., 08:50:04 »
Vladinir Švalba Vid (Rijeka, 1905. - Jurdani 14. srpnja 1944.) profesor, antifašistički borac, novinski urednik.
Nakon završetka Filozofskog fakulteta u Zagrebu zaposlio se godine 1929. kao profesor u sušačkoj gimnaziji. Svoj slobodarski duh uspješno je prenosio na stotine mladih Sušačana koji su 1941. znali gdje im je mjesto. Odsluživši višemjesečni fašistički zatvor godine 1942., zajedno sa ženom i dvojicom sinova, odlazi u partizane. Vodio je tiskarsku tehniku OK KPH za Hrvatsko prirnorje, a uređivao je i novina "Primorskl borac", "Prirnorski vjesnik" i "Sioboda - La liberta". Početkom 1944. god. odlazi na rad u Istru. Poginuo je pokraj Jurdana naišavši na neprijateljsku zasjedu.
Nakon rata, guvernerova palača je postala Dom kulture Vladimir Švalba - Vid, a park Perivoj grofice Zrinske na Pećinama nazvan je Vidov park. Danas jedna ulica na Bulevardu nosi njegovo ime.
Vidovi posmrtni ostaci pohranjeni su u trsatskoj kosturnici.
U popularnoj TV seriji "kapelski kresovi" lik Profesora, kažu, da je bio ustvari ekranizirani lik Vladimira Švalbe, a gimnazijalka Ina da je ustvari Katica Mittel - Katinka
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.578
Odg: Spomen kosturnica u Parku heroja na Trsatu
« Odgovori #48 u: 17.09.2023., 09:55:50 »

Bosiljka Rakić
(Sušak, 1928. - Rijeka, ?. 4. 1945.)
gimnazijalka, skojevka, antifašistička borkinja.
Talijanskom okupacijom Sušaka počinje Bosiljkin rad u NOP-u. Nakon spoznaje da je otkriven njen ilegalan rad od policije odlazi u svibnju 1943. u Drežnicu, u borbenu jedinicu. Odande je šalju na prosvjetni rad u Liku, no zbog bolesti ubrzo je vraćena pa je na oporavak šalju na Gromišćinu.
Nakon oporavka postaje sekretar KK SKOJ-a Sušak i član KKKPH Sušak.
U ožiujku 1945. hapse je i zatvaraju u riječki zatvor. Strijeljana je s grupom od još sedam omladinki nekoliko (koliko?) dana prije oslobođenja Rijeke uz Ljubljansku cestu
Ulica na Bulevardu nazvana je njoj u počast. Na Bulevardu je šezdesetih godina 20. st. djelovao dječji vrtić s njenim inenom, a i ORB iz osamdesetih nazvana je po njoj.
Njezini posmrtni ostaci sahranjeni su u trsatskoj Kosturnici.


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.578
Odg: Spomen kosturnica u Parku heroja na Trsatu
« Odgovori #49 u: 13.11.2023., 19:47:21 »


Arne Poklepovic
( Split?, ? - Rijeka, 14 svibnja 1945.)
 
Prošlo je već desetak godina kako smo Ozren i ja potaknuti ovim pismom zamolili naše KD Čistoću da nam, posebno za ovu priliku, omogući ulazak u kosturnicu. Oni su to spremno učinili. Ja sam (proklete trećemajske navike!) došao petnaestak minuta ranije dok je jedna gospoda u pratnji gospodina, mislim Damira, dovršavala čišćenje ispred ulaza u kosturnicu. Ozren i ja ušli smo u osvježenu kosturnicu gdje smo ubrzo našli traženu nišu u kojoj je sahranjen Majin dida. Zapalili smo svijeću ispod niše, slikali je i te poslali Maji. Bila je jako zahvalna, a ja bih bio jako zadovoljan da nam se javi i vrati Ozren sa svim svojim vrlinama i znanjem. Ozrene, vrati se!

 "Moje ime je Maja Poklepovic, rodjena sam u Splitu, a za Rijeku me vezu duboki osobni razlozi. Moj djed Arne Poklepovic je ranjen u posljednjim borbama prsa u prsa na Grobniku krajem travnja 1945. godine. Von Löhr je cesto ime koje mi je otac spominjao pricajuci o smrti svoga oca, kojeg se zapravo ni ne sjeca jer je rodjen 1941. godine. Po njegovim pricanjima, moj djed je zadobio prostrijelnu ranu u trbuhu, od koje je i umro nekoliko dana nakon bitke. Njegova zena Lucija (moja baka, tada sa dva mala sina) je trabakulom krenula iz Splita za Rijeku, ali kada je konacno dosla u Rijeku (put je trajao vise dana) on je nazalost vec bio pokopan. U osmrtnici pise da je umro 14 svibnja 1945. Kasnije (?) su njegove kosti prebacene u zajednicku kosturnicu na Trsatu.

 Za vrijeme mog studija u Zagrebu 80-tih godina odlucila sam posjetiti njegov grob na Trsatu. Nikada necu zaboraviti ljubaznost Rijecana tom prilikom. Kosturnica je bila zatvorena. Dragi ljudi su me usmjerili prema obliznjoj kuci gdje sam bez suvisnih pitanja dobila kljuceve od kosturnice. Na njegovoj ploci stoji krivo uklesano ime: Arul Poklekovic. Cesto sam nakon toga puta na putovanjima prosla kroz Rijeku i uvijek dozivjela lijepa i topla iskustva sa ljudima u Rijeci.
 Godinama vec nisam bila na Trsatu da posjetim grob mog djede. Nadam se da netko ima fotografije kosturnice.
 Izuzetno mi je drago da postoji ovakav forum i da odrzavate sjecanje na poginule u II svjetskom ratu. Malo je falilo da i moj drugi djed, Pasko Ruzic, isto iz Splita, u tom ratu nije poginuo. I njega je put, dugi put povratka iz njemackih logora Buchenwalda, Dachaua i Auswicha, doveo do Rijeke. Tamo se uspio ukrcati na brod za Split i nakon punih mjesec dana lutanja konacno se vratiti u Split. Sa 40 godina i 40 kila, bez kose i na rubu snaga.
 Hvala vam na strpljenju.
 Nadam se da cu uskoro moci opet posjetiti vas divan grad i otici na grob na Trsatu. Ovaj put planiram snimiti i par fotografija za uspomenu.

 Ako netko ima fotografije kosturnice, bila bih vam zahvalna. Takodjer bi bila zahvalna na bilo kakvoj informaciji vezanoj uz bitku na Grobniku 1945."

Eto, to je Majino pismo.
Pokušao sam s njom opet stupiti u kontakt kako bih je zamolio za djedovu sliku (eventualno) te mjesto i datum rođenja, ali bezuspješno. No, sad znamo pravo ime i datum smrti još jednog partizanskog borca sahranjenog u kosturnici.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.578
Odg: Spomen kosturnica u Parku heroja na Trsatu
« Odgovori #50 u: 27.03.2024., 08:22:23 »
Miroslav Marčelja (Saršoni, 15. 10. 1921. - Trsat, 5. 12. 1941.) radnik.
U kratkoj biografiji objavljenoj u knjizi Ivana Kovačića Legendarni Tuhobić... piše da je bio radnik iako ja sumnjam u to. Rekao bih, dobro poznajući predratni život u tom kraju, da je bio seljak.
S ovećom grupom Kastavaca bio je pripadnik prvog partizanskog odreda ovog kraja Božo Vidas Vuk na planini Tuhobić. Prilikom velike akcije talijanske vojske uništenja partizanskog logora na Tuhobiću 12. 11. 1941. zarobljen je.
Odlikom Vojnog suda osuđen je na smrt te je strijeljan 5. 12. 1941. uz groblje na Trsatu skupa sa Slavkom Krautzekom i Vjekoslavom Dukićem koji su zarobljeni u istoj akciji.
Posmrtni ostaci Miroslava Marčelje sahranjeni su u Kosturnici Parka heroja na Trsatu (15 - B).
Prošeći se z manun okolo Trsata.