Autor Tema: nautika za početnike  (Posjeta: 3438 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.498
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #30 u: 16.08.2021., 13:10:42 »
[...]
i predviđeno je da te kolumbe nose cijelo plovilo dok traje oseka, kako su dvije tako su i nešto kraće od uobičajnih pa su isto zgodne za ukrcati na prikolicu.
i kod nas se proizvode male jedrilice, i to vrlo kvalitetne, no malo smeta ta fiksna kobilica

Nisam shvatio što je "kolomba"? U početku sam to zaključio da je to "peraja" koja ide okomito na trup i valjda služi da poboljša stabilnost plovila, ali iz ovoga gore ispada da nije.
Kao bonus, nije mi jasno kako kobilica može biti pomična. Zar nije kobilica u biti kostur trupa, kako se to miče?

 :help2 :pojmanemam :help1

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #31 u: 16.08.2021., 13:20:10 »
[...]
i predviđeno je da te kolumbe nose cijelo plovilo dok traje oseka, kako su dvije tako su i nešto kraće od uobičajnih pa su isto zgodne za ukrcati na prikolicu.
i kod nas se proizvode male jedrilice, i to vrlo kvalitetne, no malo smeta ta fiksna kobilica

Nisam shvatio što je "kolomba"? U početku sam to zaključio da je to "peraja" koja ide okomito na trup i valjda služi da poboljša stabilnost plovila, ali iz ovoga gore ispada da nije.
Kao bonus, nije mi jasno kako kobilica može biti pomična. Zar nije kobilica u biti kostur trupa, kako se to miče?

 :help2 :pojmanemam :help1
a vidi, kako sam ja baš potpuni početnik u tome, onda kako nešto negdje čujem, pročitam tako tu pišem
kolumba naziv čuo sam od Nikše, a i spominje se ponegdje na forumu, neki kažu kobilica, neki spominju uteg, dobro si rekao da je to peraja , a u njoj je i dodatna težina kako bi jedrenjaci ostali uspravni ili barem iznad vode kada vjetar jako upre u jedra, ova engleska jedtilica koju sam spomenuo ima dvije, a i mnoge engleske imaju dvije radi mogućnosti da ostanu stajati na dnu
kako se kolumba uvlači možeš vidjeti na nekim videouradcima ili skicama, u principu u kokpitu bude malo vitlo s kojim se taj balast uvuče u unutrašnjost plovila, ko đepni nožić
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #32 u: 16.08.2021., 13:59:21 »
malo sam proguglao to sa kobilicom
pa kaže : da je kobilica najdolnja greda na koju je pričvršćeno sve ostalo

e sad u jedno sam diplomskom radu našao i ovakvu definiciju:   " Kobilica  (kolomba  ili  kolumba)  je  podvodna  peraja  kojom  zaustavljamo  bočno kretanje  jedrilice;  kod krstaša nosi oko 40% ukupne težine broda  te  mu  ne  dozvoljava prevrtanje ni u najtežim uvjetima."
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #33 u: 18.08.2021., 09:45:16 »
iako sam dosta gledao slika i videa o poljskim jedrilicama koje su dostupne kod nas, danas sam naletio na jednu novije proizvodnje, no ova je malo duža, ali ima i kraća verzija baš kao da je nasljednica legendarne Venus jedrilice
pa pogledajmo što se sada nudi:
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #34 u: 30.09.2021., 14:07:36 »
evo
stvari su se malo pomaknule sa mjesta
evo i dozvole, hvala Ilirija
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #35 u: 30.09.2021., 14:35:17 »
a sada ću malo opisati svoje iskustvo sa onim što sam rekao da neću razrađivati
no život nas baci upravo u one vode koje nismo željeli dirati
charter
najjednostavnije je iznajmiti plovilo
pa sam slijedom sretnih okolnosti ove godine odlučio (zajedno sa još par entuzijasta početnika) unajmiti jedrilicu
sa skiperom da se za početak ne mučim, a opet nešto naučim
skiper je ujedno bio i vlasnik broda
cijena prava sitnica
no vjerujte mi , bolje je unajmiti preko nekog tko se time bavi
najprije loše strane
brod je velika odgovornost, no ako je skiper onda je to malo lakše, ali skiper isto može biti problem
profesionalni skiperi se ne žele baviti time što vi želite vidjeti, on je tu da vas dovede od točke a do točke b što prije i sigurno
izbjegavati će male usamljene uvalice jer od njih nema koristi, a ni mogućnosti da se zabavi kad ne plovi
u svakoj lučici gdje se vez plaća ili restoranu u koji vas dovede ima proviziju i teško ćete mu objasniti da želite sidriti pod zvijezdama
i uživati na osami. Bolja je ideja da prođete neki tečaj i sami plovite, pa makar samo motorom.
ima nekoliko stranica koje nude brodove za iznajmljivanje, i uglavnom je sve bajno i fino i prihvatljivo
no postoje i zamke, dobro pregledajte brod kada ga preuzimate, možda da ga i poslikate sa svih strana u prisustvu agenta
jer oni će ga svakako detaljno pregledati kada ga vratite i ako nešto niste prijavili kod uzimanja kao grešku oni će to sada po povratku pokazati kao vašu štetu, koju će vam naravno htjeti naplatiti
brod bi trebalo rezervirati početkom godine, no postoji i fora , da se brod uzme u zadnji čas, kako, pa brodovi se u pravilu iznajmljuju na 7 dana , sa početkom u subotu, brod koji u subotu u podne nije iznajmljen, vrlo vjerojatno neće ni biti i vlasnik će vam dati popust samo da mu bezveze ne stoji, tu dolazi do izražaja vaše umijeće cjenkanja
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #36 u: 30.09.2021., 14:46:22 »
vaš cilj kod unajmljivanja vjerojatno nije što prije doći od a do b, već boravak na brodu i na moru, kupanje u bistrom moru usamljenih plažica i svakako odmor, zasluženi
da ste željeli što prije stići , to ste mogli i redovnom linijom uz minimalni trošak
bit je u putovanju, plovidbi, upoznavanju skrivenih mjesta na koja nemaju pristup kupači sa kopna, diskretne uvalice, u koje možda samo vi uplovite i baš vas briga za cijeli svijet
skiper će htjeti sigurnu luku sa muringom i mogućnost da ne bude više sa vama kad pristane, uostalom kad uplovite u neku tajnovitu uvalicu, vjerujte ni vi ne želite tamo nekog skipera da sa vama dijeli intimu trenutka.
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #37 u: 30.09.2021., 15:03:30 »
sigurne luke su sigurne, tamo treba ići kada je najava nevremena
u luci ste privezani uz kraj i oko vas ima još puno brodova, bio to komunalni vez ili bila to marina , tu je privezano više brodova, hrpa i iz svih izlazi otpad, bilo da je riječ o zahodu ili o kuhinjskom otpadu, sve to ide u more, oko vas, i tu ćete noćiti, nema govora o tome da ćete sa broda u luci skočiti u more, bljak, fuj
u sigurnoj ste luci na dometu svim gnjavatorima, i gamadi, komarci ose muhe, sve će vam nesmetano dolaziti na brod
a opet , za potrebe snabdijevanja možete stati u svakoj luci privremeno, na sat dva u toku dana, naplaćuje se koliko ja znam samo noćenje
bolje biti vjetar nego list