Autor Tema: nautika za početnike  (Posjeta: 3440 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #15 u: 13.08.2021., 08:24:20 »
Bijah pred neki dan planinariti po Osorčici - brdo na Lošinju. Pogled odozogra bio fenomenalan. Dan je bio sučan ( i topao) ali se još  nije stiglanapraviti sumaglica.
Veza sa plovidbom je utoliko da me malo iznenadilo da od silnog prostranstva mora koje se vidi sa nekih 550mnm nautičari bi odabrali nekoliko uvala i svi bi se natrpali tamo.  :help2
mislim da znam zašto se skupljaju,  postoji nekakav vodić za uvalice i lučice i skloništa od nevremena na Jadranu i svaki nautičar kojem je to eto hobi ima po primjerak takvog vodića , a najbolji dio plovidbe iliti kako ga vole nazivati krstarenja je ne ploviti, već biti negdje u usidren u nekoj uvalici i uživati u čistom moru i kupanju, tu se spremi kakav fini obrok i koja kapljica se popije i sve 4 u zrak, nekako je , mislim da to ima veze sa vjetrom i morem, najbolje kretati se od ranog jutra do pred podne, a onda kada se i sunce na podne malo počine stati negdje u uvalici i ...
poslije podne može još koju milju i onda opet sidrenje za noć, dan po dan iz uvalice u uvalicu.
evo ti ovdje jedan link :      https://vimeo.com/lavidaavela     pa vidi jesam li u pravu:-)
bolje biti vjetar nego list

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.591
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #16 u: 13.08.2021., 12:45:10 »
z355ko jesi li ti preuzeo skriptu?

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.581
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #17 u: 13.08.2021., 12:48:30 »
Čitav san pažljivo  i se razumiv aš je tema interesantna i nikad san fanj znav o timu ali pitanje je toliko široko da se s objavami ne da razjasnit.
 To je ko da pitaš kako se dila brod npr.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.335
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #18 u: 13.08.2021., 13:04:39 »
Da ja imam neku brodicu, ja bi stalno bila na njoj, ovako čamim na plaži i patim, gledam, sve su vezane i zatvorene, prazne. Takvi prekrasni brodići a sami se ljuljuškaju na vezu  :'(
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.498
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #19 u: 13.08.2021., 13:23:50 »
Nekako mi se čini da je imati barku još gore nego imati bazen  :pusiti

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #20 u: 13.08.2021., 14:45:41 »
Nekako mi se čini da je imati barku još gore nego imati bazen  :pusiti
zašto ti se čini?
meni ne
osim ako ne misliš da je cijeli svijet kao jedna kuća a more bazen
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #21 u: 13.08.2021., 14:46:23 »
z355ko jesi li ti preuzeo skriptu?
jesam hvala!
imaš pivu
ili reci kuliko san dužan
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #22 u: 13.08.2021., 14:48:13 »
kako steći dozvolu za upravljanje malim plovilom?


Lučka kapetanija. Ispit košta 600-700 kn. Skripta nekih 100 kn. Ako je nađem u kompu poslat ću ti. Potraga uspješna.
ima li neko iskustvo iz prve ruke, kako se prijaviti na taj ispit, treba li kakav tečaj proći, kako izgleda ispit, nose li oružje ispitivači i tako to?
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #23 u: 13.08.2021., 14:58:01 »
valjda će netko podijeliti iskustvo sa sticanjem dozvole
a ja ću sa temom krenuti dalje
u mnoštvu mogućnosti i ideja o plovilima sjetio sam se priče jednog našeg člana koji ima barku
i eto, on je objavio da je proveo divan dan na barci i i posjetio par uvala, tražio modru grotu, i svašta nešto, on i bolja polovica, pa ga pitam koliko je goriva otišlo, kaže oko 400 kn
400, za tih par sati i par milja, a ui barci ih je bilo samo dvoje, što bi bilo kad ih bilo više
znači treba veća barka, naravno i jači motor?
sjećate se putopisa tražeći Odiseja? brod kojim smo išli trošio je oko 1 litru po milji, što bi značilo da do Suska popije oko 600 kn
ne, motorni brodić ako je mali , tipa istranke ili slično, dosta popije a nije nešto udobnost, mislim ok je za skočit malo ribe lovit, ali sve ostalo je ...
ako je riječ o većem brodu onda je tu (da treba imati bušotinu, vlastitu i da za nju ne saznaju merikani) prevelika potrošnja
dakle što troši manje , a dovoljno je veliko
JEDRILICA
pa ću dalje ići s pričom o jedrilicama
možda usput nešto i naučim
bolje biti vjetar nego list

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.591
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #24 u: 13.08.2021., 19:10:51 »
kako steći dozvolu za upravljanje malim plovilom?


Lučka kapetanija. Ispit košta 600-700 kn. Skripta nekih 100 kn. Ako je nađem u kompu poslat ću ti. Potraga uspješna.
ima li neko iskustvo iz prve ruke, kako se prijaviti na taj ispit, treba li kakav tečaj proći, kako izgleda ispit, nose li oružje ispitivači i tako to?

Odeš na kapetaniju, ili na pomorac (tako nekako  https://www.google.com/maps/@45.3242717,14.4413432,3a,75y,79.92h,87.14t/data=!3m6!1e1!3m4!1siCGG7VDQKjJir9XVe1pdUA!2e0!7i13312!8i6656!5m1!1e4). Tamo sve središ. Plaćanje, prijavu za ispit i ostalo. Ispiti su bili nedjeljom ujutro (oko 10). Položiš i vozaš se kad kupiš morsko prometalo

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.498
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #25 u: 14.08.2021., 10:20:48 »
Nekako mi se čini da je imati barku još gore nego imati bazen  :pusiti
zašto ti se čini?
meni ne
osim ako ne misliš da je cijeli svijet kao jedna kuća a more bazen

Zato što i jedno i drugo plaćaš cijelu godinu a koristiš samo par dana  ^-^

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #26 u: 14.08.2021., 12:10:26 »
M da
Možda
No sa barkom ipak nisi vezan za jedno mjesto a možeš koristiti cijelu godinu ako imaš vremena
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #27 u: 16.08.2021., 08:07:26 »
malo sam razgledao što se nudi po oglasnicima od jedrilica i ponuda je doista raznolika, pri tom treba uzeti u obzir da sama veličina i kvaliteta jedrilica nije strogo vezana za cijenu, kako je gledanje potpuno besplatno zavirio sam i u one najluksuznije, a i u one minimalističke i zapravo sam se zaprepastio onim što sam našao, s jedne strane glamurozna jedrilica košta oko 300000 slovima tristotinjak tisuća kuna, a s druge strane, isti taj model može se dobiti za 0 kn, naravno par godina se u nju ništa nije ulagalo pa treeba odraditi to održavanje, ali za 0 kn ide cijeli brod. Zašto, nisam siguran, ali naznake su da vlasnik više nije u mogućnosti plaćati režije za brod, vez, održavanje, takse itd i poklanja ga
evo par slika tih ljepotica:
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #28 u: 16.08.2021., 08:36:32 »
tako da cijena nije najvažnija u toj priči
Nikša mi je nešto pričao da čak nije bitno ni porijeklo plovila ako je iz EU, jer da se može lako uvesti
neke države imaju vrlo stroge propise, pogotovo za jezera, pa je vlasnicima bolje takvo plovilo prodati ispod cijene ili čak pokloniti, nego isto prilagođavati novim propisima, ugradnja novog propisima prilagođenog ili nedajbože električnog motora može koštati više nego novi brod, s tima da novi ima i novu opremu , na no, sve novo
kod nas takva plovila zasad još prolaze
pa ako neko živi uz more ili na moru, a voli brodove, može si priskrbiti vrlo zanimljivo plovilo za malo novaca
gledao sam to i prestao se zanimati za te jedrilice, jer ipak su one za nekog tko je sav u tome, živi na moru ili blizu mora, radi uz more i ima naravno obiteljski ili vlastiti VEZ
imam poznanika kome je to posao, ima brod 9(i nešto više) metara, samo se sa time bavi, na dan traži oko 400 eura za korištenje tog broda i to je ok, njemu se takvo plovilo isplati, ima vez, i održava plovilo redovito.
no vraćam se na početak, kao u onim knjigama koje se bile popularne devedesetih, npr: windovs 95 za početnike, ovo je otvorena priča o traganju nekoga tko pojma nema o nautici, pa se kreće putevima i stramputicama, pa kamo stigne stigne
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: nautika za početnike
« Odgovori #29 u: 16.08.2021., 12:07:40 »
sjećate li se kako smo čudno gledali poljake kako dolaze na ljetovanje sa peglicama i za njih imaju zakopčane one male plastične kamp kućice, bile su tako male, a kompletno uređene, danas znamo da su i dugotrajne i kvalitetno napravljene
nešto rjeđe pojedini su poljaci dovlačili i nekakve plastične brodice, jedrilice, ti su valjda bili bogatiji
ono što ja tada nisam znao, a možda mnogi ni danas ne znaju, da su tada poljaci koji su došli na more, imali zabranu napuštanja svoje zemlje slijedećih 5 godina
strašno
no otuda i ono da su pri povratku rasprodavali sve što su dovukli za sobom, šatore , opremu za kampiranje, kamp kućice, plovila, jer što će im, tamo slijedećih 5 godina neće to moći koristiti
valjda su otuda i ove jedrilice koje se viđaju po našem Jadranu, tipa carina, venus, conrad, a možda i još koji model za koji ja još nisam čuo. te su jedrilice bile projektirane za korištenje po jezerima i imaju mogućnost uvlačenja kolumbe, te mogu u svaku pličinu uploviti, i još nešto, zbog male visine(a i relativno male težine) mogu se lako ukrcati na prikolicu(trajler) za barke i vući običnim autom te parkirati negdje u dvorište do slijedeće prilike , e , da i zbog ukupne težine sa trajlerom spadaju u b kategoriju, te nije potrebno posebno raditi ispit za prikolicu.
ta sam plovila nazvao šišmišima, vrlo kvalitetno izgrađene, simpatično uređene unutrašnjosti, izuzetnih plovnih mogućnosti, jednostavnosti upravljanja, minimalistička plovila.
kruži netom priča kako je neki poljak sa takvom jedrilicom preplovio Atlantik
dok je vlasnik ove jedrilice sa slike(u opisu oglasa) napisao da ih je jednom uhvatilo burin i da je toliko nagnuo jedrilicu da je gotovo dodirivala more sa jarbolom, kad je vjetar prestao jedrilica se je najnormalnije ispravila, oni su samo morali paziti da ne poispadaju iz kokpita
zašto šišmiš iliti kako znaju kod nas reći ni tić ni miš, pa jednostavno, svaka jedrilica je istovremeno i motorni brod, ukoliko niste nešto upućeni u jedrenje, upalite motorić i pomalo, a opet za glisiranje nisu.
Vidio sam u oglasima i posebnu vrstu jedrilica engleske proizvodnje, sa dvije kolumbe, projektirane su tako da mogu ostati nasukane, jer su u GB velike oscilacije između plime i oseke, tako da plovila ostaju na suhom dnu prilikom oseke i predviđeno je da te kolumbe nose cijelo plovilo dok traje oseka, kako su dvije tako su i nešto kraće od uobičajnih pa su isto zgodne za ukrcati na prikolicu.
i kod nas se proizvode male jedrilice, i to vrlo kvalitetne, no malo smeta ta fiksna kobilica
bolje biti vjetar nego list