Autor Tema: Viškovo  (Posjeta: 13002 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.498
Odg: Viškovo
« Odgovori #30 u: 19.07.2017., 17:09:22 »
Viškovo iz zraka 2017


Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.581
Odg: Viškovo
« Odgovori #31 u: 10.11.2017., 11:56:37 »
Kasnije sam imao auto pa se nisam vozio busom tako da ne znam kad je prestao ići kroz selo. Ali ja ne vozim od 2002. tako da od tada sigurno ne vozi kroz selo. Bio sam od tada jednom pred 3-4 godine kad sam prošao šetnicu od Marčelji do Marinići i iznenadio se koliko tu još ima šume, obzirom na priče da je Viškovo preizgrađeno. :89

Nije za ovu temu ali IMHO stoji da je VIškovo preizgrađeno. Nije problem u šumi, nego tamo gdje su zgrade. Baš zgrade ne kuće, mada ni sa kućama nije predobro. Najgora je situacija s južne strane, konkretno ima jedan mala "četvrt" gdje ima nekih 6 ili 8 zgrada sa po (valjda) 6 stanova do  koje, ili kroz koju vodi jedan stari "kolni" put koji je samo asfaltiran. Dakle ima mjesta samo za jedno vozilo.  :facepalm

Ma da... Ali to je druga priča. Želim reć da je ostalo dosta sačuvane šime, obzirom koliko je kuća nabacano u prostoru.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.498
Odg: Viškovo
« Odgovori #32 u: 10.11.2017., 12:40:02 »
Ma da... Ali to je druga priča. Želim reć da je ostalo dosta sačuvane šime, obzirom koliko je kuća nabacano u prostoru.

Možda je u konačnici tako i bolje, ali problem je baš u tome da nisu nabacane u prostoru , u smislu razbacane.

Pogledaj zadnji primjer ,  uoči 5 zgrada uz desni donji rub:





Ne mogu sada naći (ako uopće imam) noviju fotografiju baš  tog dijela pa će morati poslužiti jedna iz doba gradnje - uoči kakav putić vodi s obje strane do tih zgrada.
Do  4 zgrade sa (ako dobro vidim) 8 stanova, dakle - 32 stana, što najvjerojatnije znači i barem 32 automobila, vodi cestica na kojoj se dva uska auta ne mogu mimoići  :facepalm





Ima još jedan IMHO i gori slučaj, gdje je još više zgrada a jednako usta a puno duža cestica koja vodi do njih/pored, ali ga sada ne uspijevam pronaći. 

Da su zgrade razbacane, bilo bi mjesta za cestu ...

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.581
Odg: Viškovo
« Odgovori #33 u: 10.11.2017., 13:27:48 »
Ajme zašto ja svaku svoju riječ moram obrazlagati. :lol1 Očito imam problem u komunikaciji.
Nabacane zgrade u smislu bez plana a ne razbacane kako bi ti volio pa i ja uz određene ograde. Zamisli da svatko napravi kuću di mu se hoće. Pa mu onda dovedi kanalizaciju, a prije vodu, struju i ostale potrebine. Kako bi tek to izgledalo?
Tako je i na Strmici, koja mi prva pala na pamet, ali i još nekim dijelovima našeg zavičaja. Kad se radi bez plana to je tako i bog. Tko je to dozvolio pitam se ja? :s050
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.498
Odg: Viškovo
« Odgovori #34 u: 10.11.2017., 14:21:15 »
Kad se radi bez plana to je tako i bog. Tko je to dozvolio pitam se ja? :s050

Ni ja se nisam baš najbolje izrazio, htio sam reći da bi možda bilo bolje da su razbacane jer bi ostalo mjesta između njih za javne provršine. Ovako kada su nabacane "na kup", nema puno pomoći.

A plan bi pomogao ali još više bi pomoglo kada bi jedan vlasnik (može biti više vlasnika ali  jedne firme) kupio više terena i onda (naravno, pod pritiskom plana) složio to da ima nekog reda. Npr po sredini parcele cesta kako treba a uz rubove kuće. Ovako kada je jedan "gazda" kupio minimalni teren za dvije zgrade sa po 6 ili 8 stanova i nije ga bilo briga za pristupnu cestu - jer ga nitko nije obavezao na tako nešto ...  :ruka

Mada ni planovi ne bi previše pomogli, čuo sam za više zgrada na Viškovu gdje "gazda" napravi zgradu po dozvoli u kojoj su u (polu)prizemlju trebali biti spremišta stanara , a onda od spremišta napravi još par stanova, pokupi lovu i "uteče". A zgrada ne može dobiti uporabnu jer nije po projektu .
I nikome ništa.

Kao što su nas u vojsci učili, prepreke (zakoni) ničemu ne služe ako nema žive sile (inspekcije/sudstva/policije) da ih brani.  :301

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.498
Odg: Viškovo
« Odgovori #35 u: 11.11.2017., 09:12:23 »
Nije meni problem katnost i izgrađenost parcela nego dostup do istih. Da je općina tražila da do parcele gdje ide stambena zgrada a ne obiteljska kuća ide "prava cesta" većina problema bi se izbjegla sama od sebe.
Primjer ovo "mini naselje"





Što mu fali? Prostora ispred zgrada ima možda i više nego u Rijeci, a sigurno više nego u starom dijelu grada. Nikakav ozbiljni prigovor - a sada pogledajmo kakav je pristup:



Nikakav. S nadom da će jednom proširiti ovaj dio koji vodi do ispod škole/vrtića. O tome ti pričam. Ovdje ni izgrađenost parcele ni katnost uopće nije problematična. A situacija prema Marčeljima (Vrtače i sl) je još gora, tamo treba savladati puno veću udaljenost da se dođe do "normalne" ceste. A sve što općinari prodaju kao priču da nisu ništa mogli mogu objesiti mačku o rep. Moji imaju teren na području Kastva, 150m zračne linije od područja Viškova. Bili su u pregovorima da daju teren nekom investitoru koji bi tu napravio zgradu sa 6 stanova a zauzvrat dobiju stan. Propalo jer je Kastav rekao - ne može, tu idu samo obiteljske kuće. Naravno, 150 metara dalje na području Viškova se uredno nalaze dvije višestambene zgrade, a još 100 metara dalje još 3-4 komada. Tako da te priče o tome kako kriv neki stari urbanistički plan ....

Kriva je samo pohlepa  općinara.  :p015

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Viškovo
« Odgovori #36 u: 11.11.2017., 20:08:53 »

Tu na slici analiziraš dvorište jednom članu udruge :greensmile

Tu su još 3 kuće u planu

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.498
Odg: Viškovo
« Odgovori #37 u: 12.11.2017., 09:42:16 »
Tu na slici analiziraš dvorište jednom članu udruge :greensmile
Tu su još 3 kuće u planu

Kojem?  :help2 :pojmanemam

Misliš na ove tri ili ih ima još?


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.498
Odg: Viškovo
« Odgovori #38 u: 19.09.2023., 10:36:11 »
Viškovo - centar i ex deponij na jednoj fotografiji  :pusiti