Autor Tema: Kiparstvo  (Posjeta: 14548 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Kiparstvo
« u: 18.06.2014., 11:53:51 »
Otvaram ovu temu zbog jednog događaja koji je baš u toku, imam exkluzivne fotografije kiparske kolonije za mlade kipare , o tome još nije dosad izvijestio nijedan medij.
O čemu je riječ?
Na području županije djeluje jedna kiparska škola , osnovana trudom i zalaganjem nekolicine entuzijasta i uz veliku pomoć značajnog hrvatskog kipara Mate Tijardovića.
Kiparska škola  je dosad organizirala više od deset edukativnih radionica što za djecu , što za odrasle, mislim da su bile i 4 kolonije za odrasle, no ovo je prva kolonija za mlade kipare koji rade skulpture u drvu i to je novost.

Organizacija same kolonije je na udruzi(kiparskoj školi) Mato Tijardović Viškovo
Koloniju vodi Rajko Srok
Polaznici su članovi kiparske udruge i dugogodišnji polaznici tzv "školica" u organizaciji te udruge.
Tema ove kolonije je bajka.
Samo održavanje je u malom pitoresknom selu Lisac , na jednom privatnom posjedu, u miru ispod brda Liščić i o hladovini starih stabala, ambijent koji se samo poželjeti može.
Skulpture će se donirati Osnovnoj školi Sv. Matej Viškovo

Na koloniji pored gore spomenutog voditelja sudjeluju:
Vedran Brnčić
Manuel Malikić
Karlo Juretić
Mare Mrša
Iva Martinčić

Pa pogledajmo kako to izgleda:


Naravno ne smijem zaboraviti i njihovog čuvara koji budno pazi na to što se radi , pogađate to je ovaj crni psić sa zvoncem oko vrata







moram napomenuti da kolonija traje do kraja ovog tjedna pa će se zatvaranje i izložba radova obaviti u subotu oko 10 sati.   :bravo
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: Kiparstvo
« Odgovori #1 u: 18.06.2014., 11:58:24 »
Evo još par slika s današnjeg posjeta, a nadam se da ću moći pokazati i slike sa zatvaranja kolonije





bolje biti vjetar nego list

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.196
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Kiparstvo
« Odgovori #2 u: 18.06.2014., 12:32:44 »
Bio danas gore, vidio momke. Taman uskoro dolje od kolonije kreću radovi  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.581
Odg: Kiparstvo
« Odgovori #3 u: 18.06.2014., 17:32:35 »
Uvijek je lijepo vidjeti mladost u kreaciji. Baš me zanima konačni izgled radova,
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Kiparstvo
« Odgovori #4 u: 18.06.2014., 23:11:06 »
Poznajem ovog barbu s bradom i šeširom a škola kiparstva na Viškovu se nalazi u istoj zgradi gdje ja radim.
Sviđa mi se što se mladima nude aktivnosti koje mogu pohađati preko ljeta.
Kod mene na Svetom Kuzmu postoji kiparska škola (kiparenje u kamenu) ... samo što ne znam dali još djeluje.
aboriđinka

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: Kiparstvo
« Odgovori #5 u: 23.06.2014., 11:12:49 »
sabina, ako ti nije teško , proviri u tu školu i dodaj ovdje koju sliku ili komentar.

bolje biti vjetar nego list

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.591
Odg: Kiparstvo
« Odgovori #6 u: 23.06.2014., 11:44:15 »
Ako se ne varam, T. Pavletić je glavni u toj školi (ako još postoji).



Sabina. Šta ne živiš u Tijanima?

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.196
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Kiparstvo - Galerija na otvorenom Forma Viva u Sv. Kuzmu
« Odgovori #7 u: 12.07.2014., 13:23:06 »
Kako od Sabine po ovom pitanju nema priloga, evo mojih slika iz ove galerije pred oko tri godine ... Ali prvo malo uvoda, da znate o čemu je riječ:

Projekt Forma Viva okupio je etablirane likovne umjetnike koji svojim sudjelovanjem i umjetničkim radom ukazuju javnosti na značaj likovnog stvaralaštva u ekološkom osvješćivanju i potrebi za održivim razvitkom grada. Nositelji projekta su Kulturno društvo sv. Kuzme i Damjana i Projekt Zdravi grad – Rijeka.

Projekt Forma Viva okupio je etablirane likovne umjetnike koji svojim sudjelovanjem i umjetničkim radom ukazuju javnosti na značaj likovnog stvaralaštva u ekološkom osvješćivanju i potrebi za održivim razvitkom grada. Nositelji projekta su Kulturno društvo sv. Kuzme i Damjana i Projekt Zdravi grad – Rijeka.
 
Projekt je započet 1999. godine kad je održana prva kiparska radionica u kojoj su sudjelovali umjetnici riječke regije, koji su kao svoj osnovni materijal koristili sastavni dio primorskog pejzaža - kamen. Skulpture koje su proizašle iz rada kuzmarske kiparske radionice stvorile su temelje buduće Galerije na otvorenom, a umjetnici su svojim sudjelovanjem potvrdili da likovne umjetnost ima potencijala mijenjati prostor na dobrobit očuvanja prirodnog okoliša. Dio ove radionice bio je do svoje smrti 2002. g. i poznati riječki kipar i umjetnik Belizar Bahorić, koji je uz skulpturu Val ispred Gradske knjižnice izradio i kip Ivana pl. Zajca, pogrbljenu mlikaricu koja krasi Mljekarski trg, kao i nogometaša koji slavi pobjede i poraze pred igralištem NK Orijent.

Od 2002. godine u rad kiparske radionice aktivno su se uključili učenici Škole za primijenjenu umjetnost iz Rijeke te učenici osnovnih škola. Njihovi radovi predstavljeni su na zajedničkim izložbama učeničkih radova "Dlijetom i kistom Svetom Kuzmu na dar", koje su se održavaju jednom godišnje. Tiskana je i publikacija "Dlijetom i kistom (učenika) Sv. Kuzmu na dar" - od 1999. do 2007. godine.
 
Godine 2005. izdana je publikacija o pet godina iskustva galerije na otvorenom", a tijekom 2009. godine, i to od lipnja do listopada, obilježeno je 10 godina Kuzmarske kiparske radionice u sklopu projekta Forma Viva Sv. Kuzam - Galerija na otvorenom.

Više o izložbi pročitajte u odličnoj on-line publikaciji Forma Viva Sveti Kuzam - Galerija na otvorenom - 10 godina na linku http://www.rijeka.hr/e-pub/svetikuzam/formaviva/index.html

Sada moje fotke s lokacije, onda kad sam slikao nisam imao pojma što slikam, osim da je tu negdje Belizar imao svoj atelej ...











Ovo zadnje je nedovršena skulptura Belizara Bahorića ...


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.196
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Kiparstvo
« Odgovori #8 u: 12.07.2014., 13:23:58 »










Toliko od mene!   :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Kiparstvo
« Odgovori #9 u: 12.07.2014., 16:38:55 »
Sad sam vidjela poziv za slike, sorry promakne mi dosta toga  :vahidrk

Ali ovo sto je Zoki postavio je sasvim OK, mislim da se nije nista puno promjenilo...Sada sam primila na znanje pa prvom prilikom škljocnem par novih fotki
aboriđinka

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Kiparstvo
« Odgovori #10 u: 19.07.2014., 09:59:19 »
Evo par detalja iz kiparske škole na Svetom Kuzmu i nekoliko radova koje Zoki nije uspio poslikati

Ovo je mjesto na otvorenom gdje stoje dovršeni, nedovršeni radovi ili samo komadi mramora. Nalazi se točno između igrališta na Svetom Kuzmu i pruge



a ovo je radiona...tu se često čuje kuckanje čekića i dlijeta



ovo je jedan detalj pored crkve koji mi se baš sviđa:



i jedan koji mi se nimalo ne sviđa...možda ga ne razumijem ali prozor kroz kamen i hrđavi okvir mi uopće nije nešto...ali o ukusima se ne raspravlja ;)




aboriđinka

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.498
Odg: Kiparstvo
« Odgovori #11 u: 19.07.2014., 11:16:20 »
i jedan koji mi se nimalo ne sviđa...možda ga ne razumijem ali prozor kroz kamen i hrđavi okvir mi uopće nije nešto...ali o ukusima se ne raspravlja ;)

Možda posvećeno ili inspirirano brojnim bunkerima na ovom području?  :help2  :greensmile

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: Kiparstvo
« Odgovori #12 u: 19.02.2015., 08:26:48 »
hm
mislio sam da su mi ove slike potpuno izgubljene
no samo sam ih krivo spremio na disk
i evo ih.....
dugujem vam slike koje su snimljene na završetku kolonije pa evo ih:







bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.118
Odg: Kiparstvo
« Odgovori #13 u: 19.02.2015., 08:35:29 »


mladi kipari su sve vrijeme trajanja kolonije boravili na posjedu Rajka Sroka pa evo kako to izgleda



a evo ih uz radove:



jasno da slika ne može biti potpuna bez slijepih putnika, pa se u ovu uvukao strašni pas čuvar


a tu su i neizbježni rajkovi radovi:


bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.581
Odg: Kiparstvo
« Odgovori #14 u: 19.02.2015., 12:26:45 »
Naziv Rajkovog rada je, pretpostavljam, Raskrečena Trešnja na visokim petama. :lol2
Prošeći se z manun okolo Trsata.