Autor Tema: Kako smo tražili krilo  (Posjeta: 4209 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.511
Kako smo tražili krilo
« u: 07.06.2012., 01:14:08 »
8. listopada 1948. na području Jarmovca, iznad Klanske police, nekoliko km zapadno od vrha Snežnik, dogodila se zrakoplovna nesreća u kojoj je poginuo Josip Križaj.

Sa kolekcionari.com:
Citat:
Tog su dana na području ljubljanske vojne vlasti bili velik vojni manevri na kojima su bila i visoka vojna lica iz Beograda. Zbog toga jer se trebali što prije vratiti u Beograd, i slabog vrijemena slali su Križaja u izvidnicu kroz jedno malu sunčevu rupu na put brez povratka.
Debelina oblaka tog dana bila je čak 3000 metara.
Ta rupa se vrlo rano zatvorila i Križaj se odlučio polijetjeti prema drugom domaćem aerodromu u Puli, ali sve što je uspio napraviti jeste, preljetjeti Snežnik. Srušio se u jugoistoćnom šumovitom i skalnatom predjelu, kakva 2, 3 km zračne linije od vrha.
Što ja najbolj zanimljivo, vojska ga nije odmah poćela tražiti jer su mislili da je avionom pobjegao u Rusiju(informbiro).
Tek su nakon dva dan došle informacije u Ilirsko Bistrico da se na Snežniku srušio avion.
Počeli su ga tražiti i planinari, milicija i šumari....a vojska je zbog pogreške prvo tražila pokraj Duge Rese, kraj Karlovca jer i tam navodno postoji jedan kraj sa imenom Jarmovec.
Vojska je tek kasnije došla na mjesto nesreče i odpeljala nesrećnog pilota i ono što je ostalo od aviona.
Sahrana je bila 12. oktobra u Ljubljani gdje so mu stavili i ljep spomenik, a na mjestu nesreće marmornu ploću sa spominskim napisom (na toćnijem kraju nesreće nisam bio, da bi vam dao toćne informacije da li ova ploća još postoji....i to zbog granice, jer je mjesto pogibelji nekoliko 100 metara od puta Klanska polica- Leskova dolina, na hrvatskoj strani, a policije do vrh glave).
Križaj je posthumno, zbog svojih zasluga dobio zlati pilotski znak i diplomu inštruktorja, nekolicina civilnih se letaćkih klubova zvala po njemu, a i baza vojnog letalstva u Bihaču nosila je njegovo ime.

U sredini 80 na iniciativu planinara, udruge letaća-veterana, prekomorca trudili su se postaviti primeran spomenik ali je zbog manjka novca sve skupa palo u vodu.

Tek su na pobudu rijećkog letačkog oficira Miljenka Pavešića krajem 80, sošli do ideje kako riješiti ovi problem. Pavešić se obratio na komandu vojnog letalstva i protizračne obrane, generala Anton Tusa u Zemunu kraj Beograda, i kojemu se ideja svidjela, tako da je zadužio načelnika vojnog muzeja Božidarja Aranđelovića za rješenje ovog projekta.
Za osnovu spomenika uzeli su letalsko krilo pokončno stavljeno na podstavek.

Na prošlonedjeljnoj roštiljadi smo krenuli u potragu za tim spomenikom. Nažalost, bezuspješno, ali kako mi moja bolja polovica zna reći: ja sam najtvrdoglavije biće na kugli zemaljskoj i kad ja nešto zamislim... a zainatio sam se da ću taj spomenik pronaći, pa makar...  :coolwink Našao sam još dvoje istomišljenika željnih avanture, proučili smo sve moguće topo karte, Asterix je nabavila GPS track i zaključili smo da je do spomenika lakše doći preko Čabra, nego preko Klane.

Putem kroz Gorski kotar nas je prala kiša, ali se na našu sreću razvedrilo, pa smo u Tršću iskoristili priliku uslikat ovog bombaša.




Milanov vrh


U daljini je spomen kosturnica.


Uzgajalište i zimovalište za jelene


Cijelo krdo ovih plahih životinja sa držalo šume...


...a jedna srna, vjerojatno pripitomljena, se ne boji ljudi


Asterix je hrani cvijećem :greensmile


Dolazimo do Hr-Slo granice i rampe (vidi kartu dolje). Ovaj put vodi do samog spomenika, ali da ne bismo upali u kakav međunarodni incident nastavljamo dalje, pa ćemo pješke kroz šumu.


Rampa je otvorena :greensmile
« Zadnja izmjena: 07.06.2012., 01:30:42 od LLeon »

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.511
Odg: Kako smo tražili krilo
« Odgovori #1 u: 07.06.2012., 01:29:05 »
Napokon!!! :bravo5 Nakon dvoipolsatne putešestvije, stižemo do spomenika.








Nazdravilo se uz Velebitsko  :beer2


Evo i karta, radi lakšeg snalaženja. Koga zanima, GPS pozicija krila je N 45, 33'40'' E 14, 29' 48''
Nalazi se samo 10 km zračne linije od kućice Rebar odakle smo krenuli u prvi, neuspješni pohod, ali cestom je to puno teže i kompliciranije. Zbog toga smo i odabrali ovaj, Goranski pravac.



Nakon spomenika, vraćamo se istim putem natrag. Usput stajemo kod planinarske kućice Paravićeva miza


Mjesto za sljedeću roštiljadu :greensmile


Šterna- izvor života ;)


Pečat


Sklonište za prolaznike


Croinfo.net Adventure & Beer team was here :bravo5



Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.511
Odg: Kako smo tražili krilo
« Odgovori #2 u: 07.06.2012., 01:43:24 »
Jedno oštro Croinfo oko je uz cestu primjetilo granični kamen iz 1920.
60 LXIX Oni koji trebaju, znat će što to znači.






Spomenik u Tatinskoj dragi.


Priča kaže da su partizani izvelu uspješnu zasjedu, a zatim se talijanski okupator osvetio nad civilnim stanovništvom






Mostić, vidljiv i na spomeniku


50 metara dalje, spomenik na samom mjestu pokolja. Nalazi se u gustoj šumi, a i sunce je već zašlo iza brda. :-\
« Zadnja izmjena: 07.06.2012., 06:24:38 od LLeon »

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.511
Odg: Kako smo tražili krilo
« Odgovori #3 u: 07.06.2012., 01:56:33 »
Drugo oštro Croinfo oko zamjećuje natpis TITO na stijeni.




Spomenik Petru Klepcu u Malom lugu, pored Gerova




I za kraj koristimo zadnje tračke svjetla za kratki odmor pored spomenika kojega smo nazvali "Dimnjak" (jer smo iz daljine vidjevši vrh spomenika, pomislili da se radi o dimnjaku)  :pusiti






I to je to. Izlet za čistu desetku. :cool2

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.142
Odg: Kako smo tražili krilo
« Odgovori #4 u: 07.06.2012., 02:39:42 »
Svaka čast!

Paravićeva miza mi se po tipu gradnje doimlje kao starojugoslavenska pogranična karaula...ima li smisla?

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.511
Odg: Kako smo tražili krilo
« Odgovori #5 u: 07.06.2012., 03:01:08 »
Paravićeva miza mi se po tipu gradnje doimlje kao starojugoslavenska pogranična karaula...ima li smisla?
Viš, viš, dobro si primjetio. Ima smisla, itekako. ;)
Pogledaj moju gornju kartu. Ta kuća se na karti nalazi na mjestu plavog kvadratića gdje piše "šumska kuća". Današnja granica je udaljena niti 100 metara, a još nekih stotinjak metara niže uz cestu smo pronašli granični kamen iz 1920.

Offline rijeka53

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.060
    • rijeka-apartmani
Odg: Kako smo tražili krilo
« Odgovori #6 u: 07.06.2012., 10:50:45 »
 :bravo

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.349
Odg: Kako smo tražili krilo
« Odgovori #7 u: 07.06.2012., 12:59:52 »
 :bravo :bravo

Super, baš mi žao da sam morala eskivirati ovaj pohod  :facepalm
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.277
Odg: Kako smo tražili krilo
« Odgovori #8 u: 07.06.2012., 13:35:17 »
 :bravo5 žao je i meni ali raditi se mora
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.523
Odg: Kako smo tražili krilo
« Odgovori #9 u: 07.06.2012., 20:50:33 »

Evo i karta, radi lakšeg snalaženja. Koga zanima, GPS pozicija krila je N 45, 33'40'' E 14, 29' 48''
Nalazi se samo 10 km zračne linije od kućice Rebar odakle smo krenuli u prvi, neuspješni pohod, ali cestom je to puno teže i kompliciranije. Zbog toga smo i odabrali ovaj, Goranski pravac.


Ja bi rekao da je cestom puno jednostavnije, samo "opasnije" .

 :bravo3

BTW u toku neuspjelog pokušaja i ja sam bio pronašao jedan ojačani poljski položaj i nešto betonskih ruševina koje me podsjećaju na talijansku gradnju. Plus na povratku sam naišao na protivtenkovski zid.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.216
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Kako smo tražili krilo
« Odgovori #10 u: 25.07.2012., 13:13:01 »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.216
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Kako smo tražili krilo
« Odgovori #11 u: 04.11.2012., 22:18:10 »
Kraj ove smo kapelice bili i nismo je onda našli ... pa je evo sada:






Lokacija Paravićeva miza, porijeklo mislim talijansko, tuda je prolazila Rapallska granica!
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Kako smo tražili krilo
« Odgovori #12 u: 05.11.2012., 10:24:14 »
a kako se dođe do nje, išao si istim putem ili sa druge strane?  :help2

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.216
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Kako smo tražili krilo
« Odgovori #13 u: 08.09.2017., 07:04:41 »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Kako smo tražili krilo
« Odgovori #14 u: 08.09.2017., 07:18:33 »
http://croinfo.net/ekspedicije-i-istraivanja-regije/7798-pria-o-jednom-spomeniku-i-naoj-potrazi-za-njim-ili-kako-smo-traili-krilo

Dižem temu, Lleonove fotke ošle, a i mojih par, ali ima ih još dosta na linku.  :wavey

A i ja stalno dižem, ali mi nekako ne ide.  :rollin2