Danas je Udruga 051 imala priliku posjetiti Zavičajni muzej Drenova
Otvoren je 2012. godine u nekadašnjoj karauli a na inicijativu udruga Dren i Bez granica. Sav rad, trud i sve stvoreno volonterskog je oblika djelovanja.
Prvi projekt kojeg su radili bio je "Nonićeva tiramola" koji je bio dio jednog većeg europskog projekta koji je provodio muzej moderne i suvremene umjetnosti, uz muzeje iz Trsta i Idrije.
Instalacija koja tamo stoji, stoji u zraku i na "zemlji"; u zraku preko prostorije zakačena je tiramola na kojoj visi pletena košarica u kojoj je simbolična naranča ili kava, a na podu je velika mapa grada Rijeke i okolice na kojoj smo i stajali. Na toj mapi su QR kodovi preko kojih se čitaju priče pojedinih događanja a koje su priče samih sudionika s Drenove i Pašca a prema sjećanju iz djetinjstva. Sve priče su vezane uz granicu koju su oni svakodnevno prolazili i nosili manje količine kave, duhana ili riže ... i naravno tržili jer je s jedne strane granice bilo jeftinije a preko dosta skuplje.
Tiramolom se prebacivala razna roba ali i ljudi. Zip line iz prošlosti
(zbog trenutne izložbe original tamburaških instrumenata obješenih o zidove, tiramola je skinuta)
Vrjedniji eksponati koje posjeduju je original radni stol profesora Frana Frankovića. Istarski preporoditelj po kojem Osnovna škola danas nosi ime. On se bavio učiteljstvom a mučilo ga je što se djeca školuju iz stranih materijala pa je došao na ideju da djeca uče iz hrvatskih - napravio je prvu Hrvatsku početnicu.
Od dva preostala sačuvana primjerka Zavičajni muzej Drenova ponosan je vlasnik jednog od, iz godine 1907. ( slika 1. i 2.)
Dalje su nas upoznali s izložbom "Obrisi stvari koje dolaze", otkrivaju tajne iz prošlosti bez kojih današnji moderan svijet ne može. Glavne uloge imaju Paulo Otletu i Henri La Fontaineu iz Belgije (Monsa) koji su još početkom 20.st. zamislili Google prije Googlea.
Vrlo interesantno, svakako posjetite! (slika 3.)
Tema koja ih okupira je i čakavska umjetna inteligencija, odnosno sustav s kojim se može komunicirati na čakavskom narječju. Gosp.Medved je demonstrirao na koji način to funkcionira utipkavši u komp nekoliko pitanja na koje smo dobili zanimljive/duhovite prijevode.
Za kraj kuhano vino i kolači, mljac, ali to nije sve! Set noževa darujemo ... šalim se
Zavaljeni u stolice, gasi se svijetlo i pssst! počinje film! Pogledali smo dokumentarac Pijana ulica redatelja Marina Lukanovića, koji nam je film osobno i upalio. Pijana ulica je mala neugledna, uska i kratka ulica u gradu a ovaj polusatni dokumentarac pokazuje život u svim oblicima, rekla bih
priroda i društvo.
Na početku posjete pogledali smo iza muzeja dvorište gdje je jedan spašeni granični kamen "I" - otučeni, i gdje ljeti priređuju ljetno kino, lutkarske predstave i sl.
Trajanje posjeta od dva sata i 45 min, kao rukom odnešeno!
Davorka i Damire Medved, hvala vam na gostoprimstvu, sigurno ćemo se vratiti, ako zbog ničeg onda da ispravimo grešku; nismo se upisali u knjigu utisaka
Večer smo završili u nekom restoranu na drugom kraju grada, ne znam do kada, ja sam rano otišla kući