Autor Tema: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine  (Posjeta: 16156 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« u: 16.12.2014., 19:12:57 »
Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine


Svatko od vas bio je barem jednom na livadi ispod izvora Rječine bilo kakvim povodom, bilo nekim praznikom, nekom osobnom proslavom ili samo druženjem s dragim prijateljima. Mnogo se vremena na toj livadi provelo. A uzvodno, i ne baš tako blizu koliko sam mislio, nalazi se izvor Rječine, izvor izgled kojega je većini livadskih partijanera potpuno nepoznat!



Doduše, može se prilično blizu njega doći planinarskom stazom, ima i pečat u crvenoj kutiji nearby da se taj posjet ovjekovječi, ali meni je (jer kad nešto zamislim pokušam to i ostvariti) palo na pamet da odem lijevom obalom, uz stražara, i direktno putem na sam izvor što bliže to bolje. Rečeno - učinjeno! A Udruga 051 će ovaj moj solo posjet uskoro ponoviti grupimice, naravno.

Krenimo!

http://www.croinfo.net/nepoznata-rijeka/8981-nepoznato-a-tako-blizu-izvor-rjecine
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #1 u: 16.12.2014., 20:32:35 »
Inače Rječina izvire iz pećine na nadmorskoj visini od 325 m ispod strme litice brda Kičeja (606 m n.m.). Do 1870. g izvirala je ispod susjednog vrha Podjavorja, no taj izvor se zatrpao zbog potresa u blizini Klane - iako nitko ni dan danas ne zna gdje bi taj nekadašnji izvor mogao biti. Prilično je sve to čudno, kao neka legenda, jer od 1870. godine do danas nije baš proteklo neko vrijeme da bi se tako zaboravilo mjesto gdje je navodno bio izvor! Zaista zanimljivo, i vrijedno daljnjeg istraživanja.

 Veselim se istraživanju, i za prilog dajem kus teksta iz Zbornika Klana br.3, str. 128.  Na nekoliko stranica prije stoji opis samog potresa, stradavanja kuća i sl. :reading

Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #2 u: 17.12.2014., 16:06:55 »
Ja san bil tamo prvi put 2005 i valje snimil situaciju da se valje sa ceste paralelno sa piknik ravnicun prije stražara digneš sto metri va brig i onda po boku brda  ides do izvora.....stražar te ne skuži jer si tamo vec dovoljno dugo kada se spustiš a da te ne vidi....iman krasne slike doslovce san bil nutri va izvoru,,,mora se preskocit ograda...
Inace san va Kukuljani valje mislel prec ričinu sa ladom njivom na drugu desnu bandu priko korita ali me bilo prpa da me ričina ne odnese pa san produžil makadamom po desnoj bandi....do one ravničine za konbasice peć......a dobra je Sandro i za xxx aktivnosti....mnoga je Grobniščica tamo pokleknula....

ca govoris dosti ljudi ide tamo a pojma nima kako je izvor blizu....

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #3 u: 17.12.2014., 21:59:36 »
RI898RR, ima cesta i sa druge strane Rječine, a preko potoka nemožeš više proći odkad je Zokijeva firma napravila kamenu obalu
Za xxx aktivnosti ima i boljih mjesta, barem nemoraš misliti da li ćeš zapeti u blatu :djavo

Zoki, kad idemo slikati izvor sa vrha stijene?

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #4 u: 17.12.2014., 22:45:44 »
Viš viš, mogli bi možda u nedjelju, subotu zovu kišu. Javim se ...  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #5 u: 19.12.2014., 17:59:20 »
Najprvo Nedilju pazite da van onaj vučjak na lancu kod stražara ne okrpa gaće na riti...

Reko da vidin ča naš Drago govori o Ričini....stranica osandeset i druga.....

Prošav stazom dolaziš na poljanu PREDIZVIRJE koja se skroz do izvora proteže.....
Do sjevernoga je vrha, vrh Podjavorje pod kojim je Riječina do 1870 izvirala, nu uslijed potresa kod Istarskog mjesta Klane jedan se dio vrha odvalio i izvor zasuo....
Na što je voda probila pod sjevernim vrhom koji neki Strmcem a drugi Brgudcem zovu.Rjecina tu provaljuje na visini od 323 metra pod lijevim bokom veoma naglo i pod jakim šumom da razgovarajući moraju vikati. Izlaz si je probila na špilji 6 metra širokoj i 4 metra visokoj i 12-16 m dugoj....
Ovo nije pravi izvor Rječine akoprem ga narod Zvirom zove, vec su tu samo sabrane vode sa jednog dijela jugo zapadne visocine valjda sa sklopa Obručkoga....a možda i planina Risnjačkih.
Dr. Lorenz misli da mora biti više kotlina koje se stupnjevasto redaju i kad se jedna napuni da se tada prelije u drugu treću dok napuni najdonju koja tada pretiče..... 
Mjerio sam teperaturu vode 21 Lipnja 1879 godine te je iznašala +5 R

Na stranici osandeset i petoj slijedi žašto se zove LUCIJIN (LUCINSKI) VIR

Ej meeeen pa mi govorimo o 1879 godini......

A za one Đingis kane....stranica sedasndeset i prva....
Grobničko polje da je dobilo ime od grobova palih Tatara i Hrvatskih junaka. Narod da pripovida....kad je vec mnogo Hrvata poginulo spreme se u pomoc i žene, obukav se na mužku.Približiv se Grobničkom polju spopade ih strava s toga počeše vruće moliti boga....
Povijest nam bilježi tri brata Kupišu, Kresa  i Raka koji kralju Beli život spasiše pa je i danas kod Grobničkog polja seoce Rak sa istoimenimi žitelji a zna se tu i za mjesto BUZDOVANJ.......
Sando kadi su ti Raki?
« Zadnja izmjena: 19.12.2014., 18:01:46 od RI898RR »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #6 u: 19.12.2014., 18:11:15 »
RI898RR zarad tebe i tvoje fasciniranosti Hircon šal san va GKR i posudil, ma znaš već ča. Da je opet na miru pročitan aš san je zdavno pročital. I nećeš verovat, nima mi bolje uspavanke. Zgrabin knjigu i dok nis pročital ma ni jednu stranicu, okice ko da su od olova. Zažmirin dvajsertak minuti i kot novi san. Baš ti hvala na preporuki. :shake2
Baš san sad na Gromišćini i onoga "tvojga" čobana. Danas san zaspal kad je sir počel delat. :lol1
« Zadnja izmjena: 19.12.2014., 18:14:16 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #7 u: 19.12.2014., 20:10:29 »
Povijest nam bilježi tri brata Kupišu, Kresa  i Raka koji kralju Beli život spasiše pa je i danas kod Grobničkog polja seoce Rak sa istoimenimi žitelji a zna se tu i za mjesto BUZDOVANJ.......
Sando kadi su ti Raki?
BUZDOVANJ Buzdohanj
Možda Rakovo selo?

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #8 u: 19.12.2014., 21:19:53 »
Do sjevernoga je vrha, vrh Podjavorje pod kojim je Riječina do 1870 izvirala, nu uslijed potresa kod Istarskog mjesta Klane jedan se dio vrha odvalio i izvor zasuo....
Da li bi se moglo naći na nekoj karti gdje je to Podjavorje?

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #9 u: 19.12.2014., 23:06:29 »
Dok čekamo Podjavorje, ja sam otišao pod stijene izvora Rječine - kroz galeriju poviše grotla izvora u samu pećinu kojom dotiče voda u jezerce ispred slapa, jezerce iz kojeg se direktno zahvaća voda za riječki vodovod već stotinjak godina. Fotke koje sada slijede snimljene u povećoj prirodnoj pećini do koje se dolazi kroz probušenu galeriju pod dva ključa mislim da nema nigdje na netu. Guštajte, a Udruga 051 će tražiti dozvolu za grupni posjet, iako nisam siguran da će se smjeti u ove prostore.


Pogled na tok Rječine ispod mene





Umjetni tunel - galerija, pristup u pećinu iz koje dolazi tok Rječine odozgo




Još jednom bušeni tunel, iznad njega barijere za zaštitu od u zadnje vrijeme učestalih odrona stijena Kičeja




« Zadnja izmjena: 19.12.2014., 23:27:20 od zokxy »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #10 u: 19.12.2014., 23:09:44 »
Pristupna galerija, dva zaključana vrata, pristup ... nema ga ...  :wavey






Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #11 u: 19.12.2014., 23:13:21 »
Otvaranje drugiih vrata, kao bunkerska su ...







Pogled prema van, vide se i prva otključana vrata


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #12 u: 19.12.2014., 23:17:26 »
Uz malo muke bunker je oprt ...   :yes




Iza vrata sipina po kojoj se valja uspeti ...




A iza nje prekrasna pećina, prilično velika, u dnu koje teče snažan podzemni tok Rječine ... Dakle Rječina nema kao Zvir jezero u koje iz dubine dotiče voda, nego baš tok podzemljem, voda se probija većinom iz Slovenije kroz podzemne tunele i dolazi do jezerca kojeg vidite na izlazu iz podzemlja ...


« Zadnja izmjena: 20.12.2014., 00:13:04 od zokxy »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #13 u: 19.12.2014., 23:19:24 »
Par fotki ove podzemne pećine koje su mi koliko toliko uspjele, jer zbog isparenja podosta fotki ima samo maglu snimljenu   :facepalm







Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Nepoznato, a tako blizu: Izvor Rječine
« Odgovori #14 u: 19.12.2014., 23:21:58 »
Put prema izlazu, kolega odlazi ...




Još jedna fotka prema dolje, u ovom mraku dolje cca dvadesetak metara niže od mene huči podzemna Rječina




Jedna za uspomenu i dugo sjećanje ... Ja na izvoru.


Don't drive faster than your guardian angel can fly!