Autor Tema: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici  (Posjeta: 5989 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« u: 21.08.2014., 16:43:00 »
Potaknut Ilirijinim povjesnim kalendarom, i grizodušjem, predstavljam vam Vežičku crekvu.


Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici

Crkvu je počeo graditi velečasni Adam Muchtin 4. ožujka 1940. godine po svojoj zamisli, a po projektu Velimira Jamnickyja iz Zagreba, uz suradnju Sušačana Zdenka Kolacija i Lea Babića. Potonji je bio i nadzornik te vlasnik poduzeća koje je izvelo radove.
Crkva je, koncem studenog 1940. dovršenaena te blagoslovljena 8. prosinca 1940. Za godinu dana, 6. prosinca 1941. biskupski ordinarijat Senjsko-modruške biskupije izdaje dekret o osnivanju župe svete Terezije od Djeteta Isusa utvrdivši njene granice. Upraviteljem župe imenovan je vlč. Adam Muchtin (Velike Rovne, Slovačka, 4. prosinca 1908. – Trsat, 21. kolovoza 1994.) koji je dužnost obavljo dugi niz godina. Muchtin je sam oslikao unutrašnjost crkve. Župa započinje s radom 1.siječnja 1942. godine.


 
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« Odgovori #1 u: 02.11.2014., 17:10:59 »
Fotografije izvana i iznutra iz 1941. godine







Za usporedbu staro/novo:







Za primijetiti je da je razina udoline s koje je 1941. g. slikano narasla po mojoj slobodnoj procjeni za cca metar, a i teren na kojem je sagrađen market tamo negdje krajem šezdesetih je isto tako popriličnoi nasut u odnosu na nekadašnje stanje ... zar ne?
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« Odgovori #2 u: 02.11.2014., 17:18:48 »
Crkva na Vežici nekad, tu gdje je ovaj zid lijevo sad je market, a i auto je za arheologiju, zar ne?

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.511
Odg: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« Odgovori #3 u: 02.11.2014., 21:59:41 »
Za usporedbu staro/novo:
http://imageshack.com/a/img908/9184/4IhXEP.jpg

Teško, jer bi za preciznu usporedbu trebao iskopati rov od barem nekih pola metra dubine. :greensmile

BTW, u ovoj crkvi sam kršten, prije punih 36. :pop

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« Odgovori #4 u: 03.11.2014., 08:32:16 »
Samo da se nadovežem na LLeonov post jer sam zaboravio staviti kad su mi odgovorili.
Dakle, LLeone velika je šansa da te krstio velečasni Adam Muchtin (Velike Rovne, Slovačka, 4. prosinca 1908. – Trsat, 21. kolovoza 1994.).
Kako ja čeprkam po Trsatskom groblju to sam mislio da je on tamo i pokopan, ali nikako ga pronaći. Pa sam uputio pitanje KD KOzala gdje je pokopan g. Muchtin. Odgovor je stigao za cca mjesec dana, a glasio je  da je sahranjen u crkvi na Podvežici.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« Odgovori #5 u: 04.11.2014., 09:11:20 »
Samo da se nadovežem na LLeonov post jer sam zaboravio staviti kad su mi odgovorili.
Dakle, LLeone velika je šansa da te krstio velečasni Adam Muchtin (Velike Rovne, Slovačka, 4. prosinca 1908. – Trsat, 21. kolovoza 1994.).
Kako ja čeprkam po Trsatskom groblju to sam mislio da je on tamo i pokopan, ali nikako ga pronaći. Pa sam uputio pitanje KD KOzala gdje je pokopan g. Muchtin. Odgovor je stigao za cca mjesec dana, a glasio je  da je sahranjen u crkvi na Podvežici.

Mons. Adam Muchtin

Dico, zakopajte me u ovoj crkvi

Na riječkoj Podvežici, u crkvi sv. Terezije od Djeteta Isusa 19. ožujka pokopani su posmrtni ostaci mons. Adama Muchtina, prvog župnika i graditelja ove riječke crkve. Misno slavlje i obred pokopa predvodio je župnik Ivan Šarić.
Nakon 40. godina posmrtni ostaci mons. Adama Muchtina stigli su u riječku crkvu koju je sagradio i za koju je, prema riječima župnika Ivana Šarića, izgarao. Bio je svjetiljka i svjetlo koje je mnoge doveo Bogu, a u razgovoru sa župljanima, među njima i onima koji nisu vjernici, o mons. Muchtinu sam čuo samo lijepe riječi što puno govori o njemu, otkrio je župnik dodajući da je mons. Muchtin u svaki kamen podvežičke crkve ugradio svoje srce i da će njegov grob u njegovoj crkvi, koju je gradio unatoč nedaćama tog vremena, svijetliti Sušakom i gradom Rijekom.Poznate su njegove riječi župljanima “Dico, pokopajte vi mene u ovoj crkvi”, a o čemu su sadašnjem župniku svjedočili župljani s kojima se monsinjor Muchtin družio. Bio je skroman, ničim se nije isticao i u svojem poslanju nastojao je osluškivati i vršiti Božju volju. “Monsinjor Muchtin gradeći ovu crkvu imao je Abrahamovu vjeru. Iako ga nitko nije podržao, pa ni senjski biskup, njemu je Božja volja bila iznad svega i bio je Božjih duhom nadahnut.”, istaknuo je Šarić dodajući kako ova crkva danas služi za potrebe dvije župe, Gornje i Donje Vežice, a kada ju je gradio bila je namijenjena za oko 400 vjernika. U istoj crkvi mons. Muchtin oslikao je svoje omiljene svece, a sama crkva je djelo njegove evangelizacije Vežice, poručio je aktualni župnik.

Graditelj i umjetnik

Mons. Muchtin rođen je u Slovačkoj, u mjestu Veíké Rovné, 4. prosinca 1908. godine i s obitelji se doselio na Trsat 1910.godine. Mladu misu služi u srpnju 1931.godine u crkvi Gospe Trsatske, a svećeničku službu počinje u Senju. Prije nego je došao na Podvežicu, bio je župnik trsatske župe sv. Jurja, ali kako je nakon I. sv. rata Sušak postao najjači lučki grad Kraljevine Jugoslavije čime se grad počeo širiti prema Trsatu, Podvežici i Kostreni, tada mladi kapelan Muchtin rekao je: “Podvežici je potrebna crkva.” Unatoč brojnim protivljenjima ideju je počeo ostvarivati s nekoliko Podvežičana koji su do tada pješice dolazili na Trsat na misu, te uz moralnu podršku svojih kolega.
Novčane priloge davali su, ne samo vjernici Podvežice, nego i mjesta poput Celja, Ljubljane, Splita, Ogulina, San Francisca itd., dok je Gradska općina Sušak omogućila 110.000 dinara. Kamen temeljac blagoslovljen je 25. ožujka 1940. godine, a crkva je blagoslovljena 8. prosinca iste godine. Biskupijski ordinarijat 6. prosinca 1941. donosi Dekret o osnivanju župe i Muchtina imenuje župnikom, te župa počinje djelovati 1. siječnja 1942. godine. Kako nisu imali orgulje, Muchtinova majka Veronika 1964.godine prodaje dio obiteljske kuće i dobiveni novac donira za kupovinu orgulja. Osim gradnje crkve, Adam Muchtin od 1934. do 1941. bio je vlasnik dvotjednika “Istina”, glasilo sušačkog narodnog i katoličkog pokreta kojega je uređivao Josip Blažina uz podršku Martina Bubnja, a njegova umjetnička strana odrazila se u slikarstvu i oslikavanju ne samo podvežičke crkve, nego i svetišta Majke Božje Goričke u Baški na otoku Krku te crkvi sv. Petra apostola u Bakarcu. Mons. Adam Muchtin umro je 21. kolovoza 1994. i do prijenosa u crkvu koju je izgradio, tijelo je ležalo u obiteljskoj grobnici na Trsatu.

Helena Anušić
Zvona, Mjesečnik za kršćansku kulturu, travanj 2013. broj 3/460, str.23/28

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« Odgovori #6 u: 01.02.2015., 14:58:16 »
Crkva sv. Tereze na Donjoj Vežici 1941, izvana i iznutra





Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.209
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« Odgovori #7 u: 26.04.2015., 11:31:26 »
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« Odgovori #8 u: 26.04.2015., 11:58:29 »









Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« Odgovori #9 u: 08.10.2015., 19:16:16 »


Prvi par u podvežičkoj crkvi sv. Terezije od djeteta Isusa Gilda Paškvan i Franjo Kopp vjenčani su 4. veljače 1942.g.
(mislim da je njihov sin Miljenko radio u 3.maju)

Izvor: Iz knjige Martinšćica u srcu R. Pauera Paškvana i I. Paškvana, KČS Kostrena, 2012. str.113
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« Odgovori #10 u: 21.11.2015., 18:16:04 »
Velečasni Adam Muchtin snimljen pred vežičkom crkvom 1946. godine.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« Odgovori #11 u: 30.01.2017., 15:09:22 »
Oldie, crkva 1940. godine

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« Odgovori #12 u: 30.01.2017., 19:39:22 »
Meni je ova slika skoro neprepoznatljiva. Pa još ova kuća ispred.  :e040
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.141
  • Nullius in verba
Odg: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« Odgovori #13 u: 30.01.2017., 21:44:36 »
Meni je ova slika skoro neprepoznatljiva. Pa još ova kuća ispred.  :e040


Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Crkva sv. Terezije od djeteta Isusa na Podvežici
« Odgovori #14 u: 31.01.2017., 07:58:50 »
Ma da! Znao sam za ovu slikicu s ovom kućom. Ali zbog tog kuta snimanja mi djelovalo čudno. A ove druge slikice se sjećam iz života. Ovi kiosci su bili  - jedan za štampu - Vjesnik, a drugi za lutriju - Jugoslavenska lutrija. :palacgore
Prošeći se z manun okolo Trsata.