Autor Tema: Off-road tura po Grobniškim Alpama, s naglaskom na roštilj, i fortifikacije :)  (Posjeta: 21838 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Jučer, 22.06.2014. u organizaciji Udruge 051 i forumskog tima croinfo.neta odrađena je izuzetno atraktivna i dojmljiva tura po planinskim putovima i puteljcima, pa i livadama zaleđa Grobnika i Klane. Posjetili smo podosta lokacija, neke prirodne ljepote, neke starojugoslavenske, talijanske i JNA lokacije, a highlight ove zahtjevne operacije nazvane BlitzBarbecue bio je roštilj kod lugarnice Suho. Track operacije bit će postavljen naknadno nakon obrade intel informacija. Utisci se još slažu, ekipa je bila prva liga, karavana od 4 terenska vozila kojima se na dijelu ture priključilo i peto, 19 + 2 sudionika, prekrasan dan, ne prevruć, tura za pamćenje. I za ponoviti!

Vaši tekstualni i slikovni prilozi slijede u nastavku, molim.  :wavey :popcorn

Ergela terenaca negdje u planinama ... Ekipa u istraživanju graničnih kamenova ...





A vožnje je bilo i po ovakvim putevima  :eek

« Zadnja izmjena: 23.06.2014., 11:06:44 od zokxy »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Ovo nisu svi sudionici, niti svi sa majicama naše Udruge 051, no većina ih je tu!   :bravo5

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Track operacije BlitzBarbecue, valjda će Elvis uskoro staviti i bolje vidljivo - na mapi ...   :popcorn :wavey

http://croinfo.net/forum051novi/index.php?action=dlattach;topic=2222.0;attach=2198
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Kako većina Vas nije vidjela ovo, eto par fotki jednog gmaza na kojeg sam umalo nagazio kod vikendice poznatog mesjea mesara - ove:




... zmija bila na metar od mene kad sam izašao iz Defendera ... Strateški i pametno se povukla i podvukla pod kamenje, dok sam je ja slijedio klikajući ... Kažu, bjelouška ...












Inače. od blaga smo vidjeli jednu srnu, neku divlju mačku ili slično, dakle nije bilo medvjeda kao kad sam zadnji put bio sa Sandrom nad Donjim Jelenjem u šumi ... Elvis je prijavio viđenje zeca kojeg je poplašio svojim motorom ... Da, osim terenaca bio je i motor kojeg je vozio Elvis, dva put mu je spao lanac pa je bilo i improviziranog popravka off-road   :greensmile :wavey
« Zadnja izmjena: 23.06.2014., 11:05:46 od zokxy »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Nekako oko 8,30 u centru Dražica okupila se ekipa od dvadesetak avanturista voljnih dan provesti u druženju s prirodom, povješću i istomišljenicima. Nakon ispijanja kavi, u Podkilavcu smo se ukrcali u Sandrov Defender i Dinov Pinzgauer. Neki sudionici ekspedicije došli su svojim terencims, a elvis motorom, posebno kupljenim za ovakve prigode.
I krenulo se. Prvo zaustavljanje je bilo ovdje. Kako sam ja zapisao to je put Pod kolci kojim se ide u osvajanje Hahlića.
Pogled na lijevo je more,



A na desno su gore.



Putom, koji je nekad bio bolji, a nekad i ne baš, došli smo do Pišćina, odnosno Grabrići, kako ga zovu domaći.Tu je smještena jedna vikendica nekad popularnog i znanog gromiškog bekara Branka, a sad poznatijeg kao oca HDZ-ove pretendentice na predsjedničku fotelju u RH.



                                  . . .


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Put nas dalje vodi prema Vojaku gdje je ova kamena građevina.



S nje se, kažu, pruža predivan pogled prema Kvarneru.
U hladu, kojeg može pružiti samo šuma, obišli smo i ove ostatke vojnog objekta u Koreniki, kaKo bi rekli Gromičani, a i moji Studenjci.




              . . .
« Zadnja izmjena: 23.06.2014., 17:58:42 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Put nas dalje vodi prema ........(molim pomoć) gdje je ova kamena građevina.

Vozač i vodič kaže da oni to zvou Vojak.


U hladu, kojeg može pružiti samo šuma, obišli smo i ove ostatke vojnog objekta u ........(molim pomoć).

Po karti je to Korenika.

http://wikimapia.org/#lang=en&lat=45.462042&lon=14.435306&z=16&m=b&permpoly=11967164&show=/11967164/Korenika
« Zadnja izmjena: 23.06.2014., 12:54:30 od elvis »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Cesta je, kako i napisah, negdje bolja, a negdje, hm, gora. Ovo je, po meni, bilo najkritičnije mjesto.



Sjedio sam s lijeve strane, uz rub provalije. I kad se defender zaljuljao pomislio sam, na glas, da nas je Sandro mogao i iskrcati prije ovog kanala, kojeg je izrovala bujica. Ali Sandro zna. To smo se kasnije sve više uvjeravali. :palacgore

Iznad Klane, u predjelu Mlake, izašli smo na asfaltirani put. Nakon šumskih puteva, staza, vlaka...to je bila prava ljepota. Ali, kao i sve što je lijepo, kratko je trajalo. Evo nas već na putu za kućicu Rebar. Brzo smo posjedali kraj nje. Pozicija idealna za roštilj. A zašto ne, nekom drugom zgodom?



                                         ...

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Hvala elvis, nadopisao sam. Sad idem kuhati pa nastavak za cca 1 sat. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595

Od kućice smo krenuli na obilazak Vele vode, ne znajući što nas na tom putu čeka. Ovu tabelu




sam tek kasnije, pri povratku vidio. Da sam ju samo prije sreo. Znao bih šta me očekuje, jer sve lijepo piše. A ovako…
No, ta Vela voda, kako ju mi zovemo, je u stvari izvor rijeke Reke, koju prelazimo mostom prilikom ulaska u Ilirsku Bistricu. Ta rijeka je poznata ponornica koja u svom podzemnom toku modelira prelijepe Škocjanske jame. U njima sam svojedobno bio i činile su mi se puno prirodnije nego Postojnska jama. Protiče, što gore, što dolje, Krasom i u Italiji opet izlazi na svjetlo dana kraj Duina, ali sad kao Timavo, pa utječe u plavi Jadran.
Tu negdje je izvor Vele vode, odnosno rijeke Reke:




A mušica nas je  ovako upisao u knjigu posjetitelja i utisaka koja je, u limenoj kutiji, pohranjena od strane valjda nekog PD.



Slažem se sa svakim slovom.
                      ...


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Idemo mi dalje. Makine su nervozno brundale očekujući da nas odvezu na prekrasna mjesta gdje se susreću ljepota sadašnjosti i, ne tako lijepe, slike vojne prošlosti ovih krajeva.
Prošli smo pokraj ove spomen ploče koja spominje Istarsku partizansku bolnicu  Željezna vrata 900.




Kratko smo stali …………..(molim pomoć), gdje je ova talijanska vojna nastamba,



te se uputili do talijanske kasarne Želizna vrata, kako ju zovu Klanjci, odnosno Lovrenjak, kako ju zovu Gromičani, te se uputili do talijanske kasarne Želizna vrata, kako ju zovu Klanjci, odnosno Lovrenjak, kako ju zovu Gromičani.



                           ...

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Oko nje ima i cvijeća.



Moji stari su često govorili o načinu kako Talijani uređuju svoj životni prostor. Pa tako i da sade cvijeće oko svojih nastambi. A i unutrašnjost nastambi je bila, za ondašnje prilike našem puku, opremljena visokim standardom.



Obnovljeni oltarić od strane, u granit uklesanih imena, Klanjaca, iza kazerme, kako bi Klanjci rekli.





                                     ...
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Posjetili su, neki, -----------(molim pomoć) koje se krije nedaleko ovog zida.



Te neki objekt, čini mi se bunker u Štulcu, o kojem će pisati i slikice postaviti netko tko je tamo bio. Uglavnom krenuli su s ove lokacije:




A mi smo ih čekali i, Sabina i ja, cvijeće liječili.



                                        ...
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
A onda je došao trenutak o kojemu su mnogi, poput mene, dugo maštali. Iako nisam vidio, što sam očekivao i želio, kasarnu-bolnicu-dom u Trsteniku, jedva sam dočekao odmor i roštilj u Suhimu, kako bi domaći rekli.




Ćevapi, pljeskavica i debrecinke, uz odličnu salatu od rajčica i poneko pivce, izvanredno su prijali u ugodnu društvu i prelijepom ambijentu. Ma diglo nas je do Nebesa, koja zato i nismo trebali posjetiti.  Pa moramo nešto ostaviti i za drugi put, je li?

Punih trbuščića i rumenih obraščića zaputii smo se prema Platku. Usput smo skrenuli do Guslice.
Kratak posjet negostoljubivoj, hladnoj, maglom obavijenoj, Guslici, zahvaljujući radoznalom duhu naših kolega, protegnuo se do sumraka.





Noć je već pomalo ispuštala svoje crnilo kad smo, umorni i zadovoljni, u Podkilavcu posjedali u automobile i pošli put svojih kuća.
Zahvalili smo Sandru i Dinu na ugodnoj vožnji i, makar u mislima, obećali da ovo neće biti zadnje naše, ovakvo druženje.   


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551

Te neki objekt, čini mi se bunker u Štulcu, o kojem će pisati i slikice postaviti netko tko je tamo bio. Uglavnom krenuli su s ove lokacije:


Bunker na Štulcu nismo posjetili jer sam zaboravio da su pred koju godinu proširili "sporedni" šumski put pa sam umjesto po pravom "galvnom" putu tražio skretanje za Štulac na krivom, tj novom  :skartoc a koji vodi do nekadašnje karaule Kraljevine Jugoslavije (ovaj put je pronađena pločica sa imenom RED KAD Jovanović ..., Zoki ima sliku)

Par stotina metara uz karaulu nalazila se ova stražarnica (fotografija iz 2009-te)


A Karaula je i dalje u istom stanju ... tj u temeljima :greensmile








A u stvari smo htjeli doći ovdje, tj na stranu Kraljevine Italije:



U svoju obranu mogu samo reći da nisam bio tamo jedno tri (3) godine a i zadnja dva puta sam došao odozdola, tj od smjera Korenike i onda je "prespektiva" bitno drukčija.