Autor Tema: dnevno.hr - razno :)  (Posjeta: 733 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Online zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 21.919
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
dnevno.hr - razno :)
« : 11.08.2016., 10:14:05 »
Popis generala JNA iz Hrvatske: Samo sedam ih se pridružilo HV-u!

Tema s linka: http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/popis-generala-jna-iz-hrvatske-samo-sedam-ih-se-pridruzilo-hv-u-79367

Iako su bili Hrvati i iako im je domovina napadnuta, radije su ostali u JNA: generali Mato Pehar, Jerko Crmorić, Vjekoslav Čulić, Zvonko Jurjević, Ante Karanušić, Mile Kučinić, Marko Kulić, Nikola Mladenić, Mihajlo Pavičić, Đuro Pojer.

'Pobjedu u Domovinskom ratu ostvarili smo mi iz Legije i mladići u tenisicama od Prevlake do Vukovara, a ne bivši jugo generali. Mislim da su bila 24 generala Hrvata u JNA. Samo sedam njih prešlo je na našu stranu, a od tih sedam samo su trojica bila na terenu i vodili operacije. Časnici Domovinskog rata do te su mjere omalovaženi da ih se prikazuje kao nebitne elemente u tom ratu što je totalna povijesna laž', s mnogo je gorčine i razloga umirovljeni general HV-a Željko Glasnović 'prosuo žuč' pred hrvatskom javnosti u intervjuu u 'Hrvatskome listu' od 31. siječnja o. g. Naime,nepobitna je činjenica nakon završetka Domovinskoga rata, posebice nakon 2000. g. sljedeća: kao da se natječu sve hrvatske vlasti, mediji, filmski i kulturni djelatnici, književnici, većina nevladinih udruga i drugi tko će 'uvjerljivije' omalovažiti, obezvrijediti i poniziti hrvatske branitelje. Tako je u javnosti trenutačno prevladavajuća percepcija o njima kao varalicama, lopovima i parazitima, a u 'umjetničkim uradcima' uglavnom se prikazuju kao sadisti, manijaci, bešćutni krvnici i intelektualni degenerici.

Upućeniji u povijest stvaranja Hrvatske vojske sigurno znaju o komu i o čemu govori general Glasnović, ali bilo bi dobro hrvatskome narodu i svim hrvatskim građanima, u sadašnjoj silnoj zauzetosti Kukuriku Vlade i njezina ministarstava oko objava kojekakvih popisa (branitelja, dužnika), pojasniti cijelu problematiku i predočiti podatke o kojima govori general Glasnović. Stoga objavljujemo popis Hrvata i Srba rođenih u Hrvatskoj, generala nekadašnje JNA, uz nekoliko napomena.

Podatci su uzeti iz knjige: 'Zapovjedni vrh JNA; siječanj 1990. – svibanj 1992.' (Ministarstvo obrane RH, Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata», Zagreb, 2010.), prilog br. 2.: 'Generali i admirali Jugoslavenske narodne armije (aktivni u razdoblju od 1.1.1990. do 20.5.1992. – leksikon biografskih podataka)' (str.280. – 325.). Vremenski je okvir logičan jer su konkretne pripreme za srpsku agresiju na Republiku Hrvatsku bile očite već g.1990. (Primjerice, 17. kolovoza iste godine predsjednik Skupštine općine Knina Milan Martić proglašava ratno stanje), a Jugoslavenska narodna armija službeno je ukinuta 20. svibnja 1992. kada je uglavnom umirovljen veliki dio starog generalskog kadra, iako su neki nastavili s aktivnom vojnom službom i u Vojsci Jugoslavije. U tom razdoblju JNA imala je ukupno 235 generala, od kojih je Hrvata i Srba rođenih u Hrvatskoj bilo 54. Hrvata je bilo 26, njih 20 rođeno je u Hrvatskoj, 3 su rođena u BiH, a po 1 u Srbiji, Crnoj Gori i na Kosovu. U obranu Hrvatske uključilo se njih 7: Tomislav Biondić, Josip Erceg, Božidar Grubišić, Josip Ignac, Petar Stipetić, Ivan Štimac, Anton Tus, što znači da su, izuzev spomenutih časnih iznimaka, bili, na žalost, većim dijelom 'cijepljeni' protiv virusa hrvatske domovine. Onima kojima je čudnovato da na popisu nisu generali Janko Bobetko i Imra Agotić, potrebno je pojasniti da je prvi još g. 1971. bio isključen iz JNA, a drugi je napustio JNA 1991. u činu pukovnika. Svakako je porazan postotak hrvatskih generala u JNA koji su osjetili potrebu braniti svoj narod i dom od agresije, a još je poraznija ljudska i moralna razina onih koji su se nakon svega bez imalo srama i grižnje savjesti vratili svojim ognjištima nakon što je Hrvatska oslobođena.

www.croinfo.net
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!

Online zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 21.919
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: dnevno.hr - razno :)
« Odgovori #1 : 11.08.2016., 10:16:07 »
Generala JNA, Srba rođenih u Hrvatskoj bilo je 28 i oni su, očekivano, doslovce svi bili imuni na razaranje Hrvatske u kojoj su rođeni oni i njihovi preci. Usputno, iako nije izravno vezano za ovu temu, nije zgorega podsjetiti da je i jedan JNA general poginuo pri opsadi Vukovara. To je general-major Mladen Bratić, Srbin, rođen kod Nevesinja u BiH, zapovjednik Novosadskoga korpusa od početka 1991. do pogibije 3. studenog 1991.

Potrebno je još ukratko objasniti najčešće rabljene kratice: AVS – aktivna vojna služba, GŠ – glavni štab, JRM – Jugoslavenska ratna mornarica, KOGB – kontraobavještajna grupa za bezbjednost, OG – operativna grupa, ONO – opće narodna obrana, ONP – operativno nastavni poslovi, OS RH – Oružane snage RH, PAVS – prestanak aktivne vojne službe, RŠTO – Republički štab teritorijalne obrane, RV i PVO – ratno vazduhoplovstvo i protiv vazdušne obrane, SSNO – savezni sekretarijat za narodnu obranu,TŠC – Tehničko školski centar,TVA – Tehnička vojna akademija, VO – vojna oblast, VPS – Vojno pomorski sektor, VTVA – Vazduhoplovno tehnička vojna akademija

Popis:
1. AJDUKOVIĆ Dane, Dušana (Mutilić, Udbina, Gospić, Hrvatska, 25.10.1933.) general major financijske službe JNA, general potpukovnik financijske službe Vojske Jugoslavije, doktor ekonomskih znanosti, Srbin. PAVS u JNA 20.05.1992. Nastavak AVS u Vojsci Jugoslavije? ('Zapovjedni vrh JNA; siječanj 1990. – svibanj 1992.', str. 283.)
2. BABIĆ Mile, Nikole (Mazin, Gračac, Hrvatska 20.12.1935.) general major JNA, Srbin. Načelnik odjela bezbjednosti 1. VO (1991.), pomoćnik komandanta 1. VO do 25.2.1992. PAVS u JNA 25.2.1992. (str. 285).
3. BANJANIN Vladimir, Đure (Ponori, Otočac, Hrvatska, 4.3.1934.) general potpukovnik JNA, Srbin. U jesen 1991. bio na dužnosti komandanta OG JNA. PAVS u JNA 20.5.1992. Nastavak AVS u Vojsci Jugoslavije?(str. 286).
4. BIONDIĆ Tomislav, Josipa (Prizren, Kosovo, 28.7.1932. – 15.3.2001., Rijeka), general major JNA, general bojnik OS RH, Hrvat. Komandant 13. operativne grupe Rijeka V. armije, pomoćnik komandanta III. armije za politički rad i pravne poslove, načelnik KŠSC. PAVS u JNA 24.9.1990. U OS RH obnašao dužnosti: savjetnik i pomoćnik ministra obrane OS RH. (str. 286).
5. BIUKOVIĆ Nikola, Damjana (Slabinja, Hrvatska Dubica, Hrvatska, 15.9.1929.), general major pravne službe JNA, doktor pravnih znanosti, Srbin. Direktor Zavoda za osiguranje vojnih osiguranika. PAVS u JNA 20.5.1992. Nastavak u službi Vojske Jugoslavije? (str. 286-287.).
6. BORIĆ Ilija, Jove (Medak, Gospić, Hrvatska, 7.7.1930.) general potpukovnik JNA, Srbin. Komandant RŠTO SRH, pomoćnik načelnika GŠ OS za TO, zamjenik načelnika za TO (1991.). PAVS u JNA 8.5.1991.(str. 288).
7. BRDAR Vladimir, Nikole (Orljavac, Slavonska Požega, Hrvatska, 1.3.1932.) general major, Srbin. Načelnik uprave GŠ JNA. PAVS u JNA 20.5.1992. Nastavak u službi Vojske Jugoslavije? (str. 289).
8. BUDIMIR Dušan, Mihajla (Radovanci, Slavonska Požega, Hrvatska, 2.2.1934.), general major avijacije, Srbin. U JNA od 1.11.1953. Načelnik, ujedno i zamjenik pomoćnika komandanta za pozadinu u Organu za pozadinu Komande RV i PVO. PAVS u JNA 6.5.1991. (str. 289).
9. BUNČIĆ Simeon, Despota (Čatrnja, Karlovac, Hrvatska, 20.10.1927.) general pukovnik JNA, Srbin. Komesar bataljuna, načelnik odsjeka za moralno-politički odgoj, instruktor u Komitetu Organizacije SKJ u JNA, pomoćnik sekretara NO za političko-pravne poslove, sekretar Predsjedništva SKJ u JNA i predsjednik Komisije CK SKJ za ONO i DSZ. PAVS u JNA 6.5.1991. (str. 289).
10. CRMARIĆ Jerko, Duje (Solin, Split, Hrvatska, 23.9.1935.), general major JNA, Hrvat. Načelnik Odjeljenja bezbjednosti u Komandi I. armije, pomoćnik komandanta armije za politički rad i pravne poslove, pomoćnik komandanta 1. VO. PAVS u JNA 25.2.1992. (str. 289.-290).
11. ČUBRA Nikola, Ilije (Gornji Dobretin, Dvor na Uni, Hrvatska, 8.12.1933.) general pukovnik financijske službe JNA., Srbin, doktor ekonomskih znanosti. Zamjenik načelnika uprave GŠ JNA i načelnik uprave SSNO, pomoćnik saveznog sekretara za narodnu obranu za planiranje razvoja i financije (do 8.5.1992.). PAVS u JNA 8.5.1992. (str. 290).
12. ČULIĆ Vjekoslav, Konstantina (Podgorica, Crna Gora, 26.20.1934.) viceadmiral JNA, Hrvat. Komandant VPS-a, zamjenik načelnika GŠ OS SFRJ za RM (1990.-1992.) PAVS u JNA 20.05.1992. Nastavak AVS u Vojsci Jugoslavije? (str. 290).
13. ĆOPIĆ Nedeljko, Petra (Gornja Suvaja, Srb, Donji Lapac, Hrvatska, 10.12.1938. – 1999.), general-major JNA, general potpukovnik Vojske Jugoslavije, Srbin. Zamjenik načelnika 3. uprave GŠ (1991.), pomoćnik načelnika GŠ Vojske Jugoslavije za operativno štabne poslove (prosinac 1994. – veljača 1995.). PVS u Vojsci Jugoslavije 31.10.1998. (str. 291).
14. ČUŠIĆ Milan – Mićo, Luke (Debelo Brdo, Korenica, Hrvatska, 27.10.1928. – 4.5.2007.), general pukovnik JNA, Srbin, doktor političkih znanosti. Predsjednik SSNO-a za međuarmijsku suradnju, član Saveznog savjeta i Komisije za međunarodne odnose SIV-a, zastupa SSNO i SIV-u i Skupštini SFRJ. PAVS u JNA 8.5.1991. (str. 297).
15. DELIĆ Mićo, Save (Babin Potok, Gospić, Hrvatska, 28.5.1936.), general major JNA, Srbin. Komandant 31. korpusa (Maribor – 1991. do povlačenja iz Slovenije, komandant 1.pgmd Beograd (od listopada 1991., komandant mehaniziranog korpusa (1992.). PAVS u JNA 20.05.1992. AVS u Vojsci Jugoslavije? (str.292).
16. ĐUJIĆ Ilija, Krste (Kovačić, Knin, Hrvatska, 6.3.1926.), general pukovnik JNA, Srbin. Umirovljen 1985. a ponovno reaktiviran od strane Vlade SAO Krajine na dužnost komandanta Teritorijalne obrane SAO Krajine. (od 30.9. do 28.11.1991.) (str. 294.).
17. ELEMIROV Jovan, Đoke (Virovitica, Hrvatska, 29.10.1936.) general major saobraćajne službe Vojske Jugoslavije, Srbin. Načelnik Saobraćajne uprave SSNO-a, načelnik Saobraćajne uprave Vojske Jugoslavije. PAVS u Vojsci Jugoslavije 31.12.1993. (str. 296.).
18. ERCEG Josip, Mate (Vrgorac, Makarska, Hrvatska, 13.11.1936.) kontraadmiral JNA, pričuvni kontraadmiral OS RH, Hrvat. Načelnik Mornaričkog školskog centra «Maršal Tito», načelnik KŠA RM, načelnik Odjeljenja za ONP, ujedno zamjenik načelnika štaba komande VPO, komandant flote JRM. Do kraja AVS u OS RH obnašao dužnosti: zapovjednik Zapovjedništva za Istru i kvarnerske otoke, koordinirao pregovore oko napuštanja garnizona Pula od strane JNA, a potom postavljen na funkciju zapovjednika Operativne grupe Istra. (str. 296.).
19. EREMIJA Radomir, Milka (Mali Obljaj, Glina, Hrvatska, 12.9.1935.), general potpukovnik JNA, Srbin. U vojsci JNA od 1.10.1957. Komandant 2. korpusa (jesen 1991.) , načelnik štaba komande armije. PAVS u Vojsci Jugoslavije 27.11.1993. (str. 296.).
20. GREGORIĆ Josip, Josipa (Veliki Brgud, Opatija, Hrvatska, 31.8.1928. – 1996., Beograd) general-pukovnik JNA, Hrvat. Pomoćnik komandanta armije, načelnik štaba, ujedno zamjenik komandanta Komande V. armije, predsjednik Vojnog savjeta pozadine, načelnik Operativne uprave pozadine, pomoćnik saveznog sekretara za NO za pozadinu. PAVS u JNA 13.6.1990. Dužnost predao 30.9.1990. AVS razriješen 31.12.1991.(str. 297.).
21. GRUBIŠIĆ Božidar, Stipe (Šibenik, Hrvatska, 5.12.1932.), admiral, Hrvat, Komandant flote JRM, komandant VPO (1988), podsekretar u SSNO-u (1991.). Bio je delegat na 11. kongresu SKJ, a na 13. kongresu izabran je za člana CK SKJ. Član Izvršnog odbora SK – Pokreta za Jugoslaviju. Nastavak AVS u Hrvatskoj vojsci (od 1.11.1991.). Do kraja AVS u OS RH obnašao dužnosti: savjetnik zamjenika ministra obrane za opremanje HRM, zamjenik glavnog inspektora obrane. PAVS u OS RH 1.4.1996. (str. 297).
22. GRUJIĆ Milan, Jaćima (Kusonje, Pakrac, Hrvatska, 4.6.1932. – 10.3.2002.), general potpukovnik JNA, Srbin. Načelnik Uprave artiljerije GŠ JNA, komandant KOGB (do 25.2.1992.). PAVS u JNA 8.5.1992. (str. 297.).
23. IGNAC Josip, Antuna (Osijek, Hrvatska, 17.3.1939.), general major JNA, general zbora OS RH, Hrvat. Načelnik Katedre taktike inženjerije u IŠC 'Bogdan Oreščanin' u Karlovcu, zamjenik i načelnik IŠC. PAVS u JNA 14.9.1991. Nastavak AVS u Hrvatskoj vojsci od 17.9.1991. Tijekom službe u OS RH obnašao dužnosti: pomoćnik načelnika GS HV-a za strategiju istraživanja i nastavu, pomoćnik načelnika GS HV-a za obuku i školstvo, član Vojnog savjeta ministra obrane, pomoćnik glavnog inspektora za vojni sektor u Inspektoratu obrane MORH-a, zamjenik glavnog inspektora i glavni inspektor OS RH. PAVS u OS RH 30.12.2002. (str. 298.).
24. JURJEVIĆ Zvonko, Bože (Brodski Varoš, Slavonski Brod, Hrvatska, 1.3.1934.), general pukovnik avijacije-pilot JNA, Hrvat, U JNA od 1.11.1954. Zamjenik načelnika GŠ OS SFRJ za RV i PVO (1990.), komandant RV i PVO (od 14.6.1991. do 25.2.1992.). PAVS u JNA 25.2.1992. (str. 300.)
25. KADIJEVIĆ Veljko, Dušana (Glavina Donja, Imotski, Hrvatska, 17.4.1940.), general armije JNA, Srbin. Zamjenik saveznog sekretara za NO (od 10.7.1985. do 14.5.1988.) i savezni sekretar za NO (od 15.5.1988. do 25.2.1992.). Bio je član Komiteta Organizacije SKJ u JNA, PAVS u JNA 25.2.1992. Nastavak u Vojsci Jugoslavije. PAVS u Vojsci Jugoslavije 31.8.1992. (po potrebi službe). Ukazom predsjednika Rusije Dmitrija Medvedeva br. 1219. od 13.8.2008. godine dobio rusko državljanstvo. (str. 300.)
www.croinfo.net
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!

Online zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 21.919
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: dnevno.hr - razno :)
« Odgovori #2 : 11.08.2016., 10:16:51 »
26. KARANUŠIĆ Ante, Šime (Plano, Trogir, Hrvatska, 15.6.1936.), general major JNA, Hrvat. Načelnik operativnog centra RŠTO BiH, načelnik štaba 4. korpusa (Sarajevo – ostao do polovice 1991.), načelnik štaba 4. VO (Titograd – do 8.5.1992.). U rujnu 1994. postaje član Državne komisije BiH za utvrđivanje vojne imovine. PAVS u JNA 8.5.1992. (str. 300.-301.).
27. KRAŠ Božidar, Mate (Zagreb, Hrvatska, 3.7.1927.), general major građevinske službe JNA, dipl. ing građevinarstva, Hrvat. Načelnik građevinskog odjeljenja Komande V. armije, načelnik Uprave vojnog građevinarstva u sektoru pozadine SSNO-a. PAVS u JNA 12.6.1990.
28. KUČINIĆ Mile, Pavla (Ponor, Slunj, Hrvatska, 24.3.1935.), general major zrakoplovno-tehničke službe JNA, Hrvat. U JNA od 31.7.1958. Tijekom službe u JNA obnašao dužnosti: pomoćnik komandanta za VTS i TS RV i PVO, načelnik VTVA i pomoćnik komandanta za RV i PVO za zrakoplovnu tehniku (do 25.2.1992.). PAVS u JNA 25.2.1992. (str. 303.)
29. KULIĆ Marko, Ante (Dugobabe, Lećevica, Split, Hrvatska, 3.5.1933.), general potpukovnik avijacije-pilot JNA, Hrvat. Načelnik GŠ za RV i PVO, načelnik štaba zrakoplovnog korpusa (Niš). Smijenjen 16.9.1991. nakon čega odlazi u komandu RV i PVO (Zemun), komandant 3. korpusa RV i PVO (do 25.2.1995.). U Hrvatsku se vratio 1998. godine (Split). PAVS u JNA 25.2.1992. (str.303.)
30. LAPČIĆ Rajko, Obrada (Smrdelji, Šibenik, Hrvatska, 24.2.1934. – 23.11.2002.), general major JNA, Srbin. Komandant 12. motorizirane divizije, načelnik štaba 17. korpusa, zastupao zamjenika načelnika GŠ OS za KoV (travanj 1992. do 8.5.1992.). PAVS 8.5.1992. (str. 303.)
31. LJUBIČIĆ Marijan, Marijana, (Runovići, Imotski, Hrvatska, 9.1.1932.), general potpukovnik JNA, Hrvat. Komandant divzije, pomoćnik komandanta za KoV u VPO. PAVS u JNA 8.5.1991. (str. 304.).
32. MATOŠEVIĆ Martin, Antona (Rajki, Pula, Hrvatska, 16.4.1933.), kontraadmiral JNA, Hrvat. Komandant VPS-a , pomoćnik komandanta VPO za pozadinu. PAVS u JNA 12.6.1990. (str. 304.)
33. MLADENIĆ Nikola, Franje, (Kukuljanovo, Rijeka, Hrvatska, 6.12.1934.), general major JNA, Hrvat. Pomoćnik komandanta VPO za KoV, načelnik štaba korpusa (Banja Luka), zamjenik komandanta VPO za civilne poslove (30.5.1991.), predsjednik Komisije za kontrolu primirja i prekid vatre (od 8.9 do 2.12.1991.). PAVS u JNA 20.5.1992. Nastavak AVS u Vojsci Jugoslavije. PAVS u Vojsci Jugoslavije u lipnju 1992. (str.306.)
34. MORETTI Fridrih, Aleksandra (Sarajevo, BiH, 5.1.1932.) viceadmiral JNA, Hrvat. Komandant 88. divizijska podmornica, komandant 82. pomorskog centra VPO, komandant 8. VPS-a, načelnik štaba, ujedno zamjenik komandanta Flote VPO, načelnik štaba VPO i komandant Flote. PAVS u JNA 1.9.1991. (str. 306.-307.)
35. MRKŠIĆ Mile, Dragan (Kozarac, Vrginmost, Hrvatska, 1.5.1947.), general major JNA, general-potpukovnik Vojske Jugoslavije, Srbin. Komandant 8. OG JNA u RH, komandant Korpusa specijalnih jedinica Vojske Jugoslavije, pomoćnik načelnika Generalštaba VJ, komandant Srpske vojske Krajine (od svibnja 1995.). PAVS u Vojsci Jugoslavije 31.12.1994. (str. 307.)
36. NOVOSELIĆ Zdravko, Marijana, (Habjanovci, Vlapovo, Hrvatska, 11.2.1933.), general potpukovnik JNA, Hrvat. Načelnik inžinjerije u Komandi V. armije, načelnik IŠC Karlovac, načelnik uprave GŠ JNA, komandant RŠTO SRH (do 9.9.1991.) . Početkom rujna 1991. odlukom predsjednika RH razriješen dužnosti komandanta TO RH. PAVS u JNA 12.9.1991. (str. 307.)
37. PAVIČIĆ Mihajlo, Antuna (Kostajnica, Hrvatska, Hrvatska, 29.9.1932. – 1999., Beograd), general major JNA, Hrvat. Operativac u Odjeljenju Uprave bezbjednosti, referent u Odjeljenju bezbjednosti SSNO-a, pomoćnik načelnika Odjeljenja u Upravi bezbjednosti SSNO-a, načelnik I. odjeljenja Uprave bezbjednosti SSNO-a. PAVS u JNA 13.11.1991.
38. PEHAR Mato, Franje (Veliki Građenik, Mostar, BiH, 23.1.1938.) general major JNA, Hrvat. Načelnik štaba 1. gardijskog puka (Voždovac), komandant 41. pješadijske divizije (Bitola, do 30.7.1987.), zamjenik načelnika VA Kov (od 1.8.1987. do 12.7.1991.), načelnik KŠA KoV (od 15.7. do 8.5.1992.). PAVS u JNA 8.5.1992. Umirovljen 31.8,1992.(str. 309.)
39. POJER Đuro, Josipa (Cerovac, Osijek, Hrvatska, 13.4.1935.), kontraadmiral JNA, Hrvat. Načelnik Operativno-planskog odsjeka Komande VPO, načelnik, ujedno zamjenik načelnika štaba Odjeljenja za ONP komande VPO, komandant broda za hidrografska istraživanja 'Andrija Mohorovičić', komandant VPS-a u Šibeniku. PAVS u JNA 20.5.1992. Nastavak AVS u Vojsci Jugoslavije? (str. 310.)
40. POPOVIĆ Dane, Novaka (Vrebac, Gospić, Hrvatska, 10.10.1935.) general potpukovnik JNA. Srbin. Komandant 14. korpusa Ljubljana (do 27.6.1991), načelnik 2. odjeljenja 1. uprave GŠ JNA. PAVS u JNA 6.5.1992. (str. 311.)
41. RADANOVIĆ Ivan, Pavla (Gibarac, Šid, Srbija, 15.6.1931.), general pukovnik JNA, Hrvat. Komandant divizije, načelnik štaba armije, načelnik CVVŠ OS 'Maršal Tito' (1990.), predsjednik savjeta časopisa 'Vojno delo'. PAVS u JNA 8.5.1991. (str. 312.)
42. RAŠETA Andrija, Dušana (Donji Lapac, Hrvatska, 9.12.1934.), general pukovnik JNA, Srbin. Komandant divizije, načelnik štaba Komande 5. VO, (srpanj 1990.), zamjenik načelnika GŠ OS SFRJ (od 30.12. 1991. do 8.5.1992.). PAVS u JNA 8.5.1992. (str. 313.)
43. SILIĆ Andrija, Nikole (Račište, Korčula, Hrvatska, 18.7.1937.), general potpukovnik JNA, Hrvat. Nastavnik na Katedri opće praktike VVA KoV, načelnik klase i kurseva KŠA KoV CVVŠ JNA, komandant puka, načelnik štaba, ujedno zamjenik komandanta 1. proleterske gardijske pješadijske divizije 1. armije, načelnik VA KoV, komandant 52. korpusa Priština (1988. – 1991.), načelnik štaba 1. VO (1991.), glavni inspektor OS (do 25.2.1992.). PAVS u JNA 25.2.1992. (str. 314.)
44. STIPETIĆ Petar, Ivana (Salopek, Ogulin, Hrvatska, 24.10.1937.), general major JNA (22.10.1991. čin oduzet presudom Vojno disciplinskog suda u Beogradu), stožerni general OS RH, Hrvat. Komandant inženjerijskog puka, načelnik Katedre taktike u IŠC, nastavnik u Nastavno-kadrovskom centru RŠPO SRH, načelnik inženjerije u Komandi V. armije, pomoćnik načelnika Odjeljenja za ONP V. armije, komandant obrane Grada Zagreba, načelnik Odjeljenja za ONP 5. VO. PAVS u JNA 21.9.1991. Nastavak AVS u Hrvatskoj vojsci od 21.9.1991. Do kraja AVS u OS RH obnašao dužnosti: zamjenik načelnika GS HV-a, zapovjednik sektora zapadno-slavonskog bojišta u Đakovu, zapovjednik Zbornog područja Zagreb, pomoćnik načelnika GS HV-a za borbeni sektor, načelnik GS OS RS. PAVS u OS RH 30.12.2002. Od 1.2.2003. do ožujka 2005. savjetnik predsjednika RH za obranu i vojna pitanja. (str. 316.)
45. ŠIMIĆ Petar – Krsto, Petra (Bihać, BiH, 28.4.1932. – 11.4.1990. Beograd) admiral JNA, Hrvat. Službovao na školskome brodu 'Galeb» i «Jadran', načelnik štaba VPS, pomoćnik komandanta VPO, načelnik političke uprave SSNO-a, pomoćnik saveznog sekretara za narodnu obranu, predsjednik Komiteta Organizacije SKJ u JNA (do smrti), član predsjedništva CK SKJ. PAVS u JNA 11.4.1990. (umro). (str. 317.)
46. ŠTIMAC Ivan, Jakova (Letovanić, Sisak, Hrvatska, 28.7.1934.), general major JNA (čin oduzet presudom Vojno-disciplinskog suda u Beogradu), general-bojnik OS RH, Hrvat. Načelnik Odjeljenja za personalne poslove 5.armije, pomoćnik komandanta V. armije za politički rad, komandant obrane Grada Zagreba, načelnik štaba 10. korpusa. PAVS u JNA 26.9.1991. Nastavak AVS u Hrvatskoj vojsci. (od 26.9.1991.). Do kraja AVS u OS RH obnašao dužnosti: časnik u GS HV-a, načelnik Uprave za obrambene pripreme zemlje. PAVS u OS RH 9.1.1993. (str. 317.-318.)
47. TONKOVIĆ Zvonimir, Mije (Zagreb, Hrvatska, 22.8.1932.), general major tehničke službe KoV JNA, Hrvat. Nastavnik u TŠC, načelnik TVA KoV-TŠC, načelnik 1. odjeljenja, ujedno zamjenik načelnika TU SSNO-a, načelnik TŠC 'General armije Ivan Gošnjak'. PAVS u JNA 2.8.1991. (str. 319.)
48. TORBICA Milan, Mane (Gornji Srb, Donji Lapac, Hrvatska, 24.4.1938. –16.3.2008.), general pukovnik JNA, Srbin. Načelnik odjeljenja za obuku oružanih snaga, načelnik nastavne uprave GŠ JNA, komandant 37. korpusa Užice (do travnja 1992.). PAVS u JNA 20.5.1992. Nastavak AVS u Vojsci Jugoslavije. (str. 319.)
49. TRBOJEVIĆ Dmitar, Laze, (Velika Peratovica, Grubišno Polje, Hrvatska, 4.11.1933. – 21. 11.2003.), general potpukovnik avijacije JNA, Srbin. Načelnik Odjeljenja za ONP, ujedno zamjenik načelnika štaba Komande RV i PVO, komandant KŠŠ RV i PVO (do 25.2.1992.), zamjenik načelnika GŠ za RV i PVO (od 25.2.1992.). PAVS u JNA 20.5.1992. Nastavak AVS u Vojsci Jugoslavije? (str.320).
50. TUS Anton, Jurja (Bribir, Crikvenica, Hrvatska, 22.11.1931.) general pukovnik avijacije-pilot JNA (22.10.1991 čin oduzet presudom Vojno disciplinskog suda u Beogradu), pričuvni stožerni general OS RH, Hrvat. Komandant 204. lovačkog puka, načelnik štaba 15. divizije PVO, komandant 15. divizije PVO, komandant 5. korpusa RV i PVO, zamjenik načelnika GŠ za RV i PVO, komandant RV i PVO (od 16.8.1985. do svibnja 1991.). Bio je član Komiteta Organizacije SKJ u JNA. PAVS u JNA 1.5.1991. Nastavak AVS u Hrvatskoj vojsci (od 21.9.1991.). Do kraja AVS u OS RH obnašao dužnosti: načelnik GS HV-a (od 21.9.1991. do 22.11.1992.), glavni savjetnik predsjednika RH za obranu (do 1.12.1995.), pročelnik Ureda za međunarodnu vojnu suradnju (do 12.3.1996.), PAVS u OS RH 1.4.1996. Iz mirovine postavljen za šefa Misije RH pri NATO-u (od 12.2.2001. do 1.10.2005.) (str.320.-321.)
51. UZELAC Dušan, Sime (Dnopolje, Donji Lapac, Hrvatska, 15.9.1934.), general-pukovnik JNA, Srbin. Načelnik štaba korpusa, ujedno zamjenik komandanta 12. mehaniziranog korpusa i armije, pomoćnik komandanta za pozadinu u 12. mehaniziranom korpusu I. armije, komandant divizije i 10. korpusa (Zagrebačkog), načelnik štaba VO (do 8.5.1992.). PAVS u JNA 8.5.1992. (str. 321.)
52. UZELAC Nikola, (Brgud, Benkovac, Hrvatska, 19.10.1931.), general pukovnik JNA, Srbin. Načelnik uprave oklopnih jedinica GŠ JNA, komandant 3. VO (od 30.12.1991.), komandant III. armije (lipanj 1992.), načelnik CVŠ Vojske Jugoslavije (1992./1993.). PAVS u JNA 20.5.1992. Nastavak AVS u Vojsci Jugoslavije. (str. 321.)
53. VRAČAREVIĆ Teodor, Ljubomira (Kukunjevac, Pakrac, Hrvatska, 23.10.1934.), general major JNA, Srbin. Komandant puka, načelnik Odsjeka za ONP Odjeljenja za ONP KOGB, komandant Komande za razvoj pješadijske divizije, pomoćnik načelnika za ONP u RŠTO SR Srbije, načelnik RŠ TO SR Hrvatske. PAVS u JNA 12.9.1991. (str.322).
54. VUJIČIĆ Žarko, Milana (Rudanovac, Korenica, Hrvatska, 10.5.1934.), general major JNA, Srbin. Načelnik veze armije, pomoćnik načelnika za nastavu i NIR, ujedno zamjenik načelnika ŠCV-UV GŠ JNA, načelnik ŠCV. PAVS u JNA 12.6.1990. (str. 323.)
www.croinfo.net
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!

Online elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 8.502
Odg: dnevno.hr - razno :)
« Odgovori #3 : 11.08.2016., 10:52:03 »
Popis generala JNA iz Hrvatske: Samo sedam ih se pridružilo HV-u!

Iako su bili Hrvati i iako im je domovina napadnuta, radije su ostali u JNA:
Stoga objavljujemo popis Hrvata i Srba rođenih u Hrvatskoj, generala nekadašnje JNA, uz nekoliko napomena.
Hrvata je bilo 26, njih 20 rođeno je u Hrvatskoj, 3 su rođena u BiH, a po 1 u Srbiji, Crnoj Gori i na Kosovu.
hrvatskih generala u JNA koji su osjetili potrebu braniti svoj narod i dom od agresije,

Blut und Boden all over again  :facepalm

BTW dosta ih je rođeno početkom 1930-tih ... 90-tih su imali uvjete za penziju ...