collapse collapse

* User Info

Dobrodošli, Gost. Molimo prijavite se ili se registrirajte.

* Calendar

Prosinac 2017
Ned Pon Uto Sri Čet Pet Sub
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 [16]
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

No calendar events were found.

* Who's Online

• Dot Gostiju: 10
  • Dot Pauci: 2
  • Dot Skriven: 0
  • Dot Korisnika: 0
  • Dot Korisnika online:
  • user Google (2)

* Latest members

* Top Member Stats

zokxy zokxy
22165 Odgovora
milić milić
8984 Odgovora
elvis elvis
8657 Odgovora
ilirija ilirija
7514 Odgovora
Magnum Magnum
5113 Odgovora
gorgoroth gorgoroth
4364 Odgovora
LLeon LLeon
2300 Odgovora
Rijeka Rijeka
2192 Odgovora
fusher fusher
2155 Odgovora
duskom duskom
2139 Odgovora
Asterix Asterix
1838 Odgovora
mikimiki mikimiki
1768 Odgovora
Kigor Kigor
1713 Odgovora
z355ko z355ko
1588 Odgovora
Sabina Sabina
1489 Odgovora
Kont Kont
1068 Odgovora
rijeka53 rijeka53
1042 Odgovora
lappino lappino
1024 Odgovora
jazbac jazbac
970 Odgovora
sandro sandro
896 Odgovora

* Total Time Logged In

ilirija ilirija
184d14h32m
zokxy zokxy
181d16h6m
milić milić
105d2h3m
mikimiki mikimiki
75d17h52m
Asterix Asterix
63d15h50m
elvis elvis
52d2h11m
LLeon LLeon
39d1h23m
Rijeka Rijeka
33d9h50m
Magnum Magnum
29d6h30m
gorgoroth gorgoroth
27d4h6m
sandro sandro
22d13h34m
andree
22d11h43m
mušica mušica
22d7h51m
Kont Kont
22d7h34m
fusher fusher
18d6h1m
z355ko z355ko
17d28m
lappino lappino
16d7h50m
duskom duskom
16d7h45m
jano jano
15d6m
jazbac jazbac
14d21h44m
Danas u 12:23:38 Kigor | Views: 10 | Comments: 0

Dana 21.12.2017 u 18 sati organizira se posjeta muzeju informatike PEEK&POKE.

Idemo viditi stalni izložbeni postav starih računala i informatičke tehnologije

Najme 22. rujna 2007. Hrvatska je dobila PEEK&POKE – muzej starih računala i informatičke tehnologije. U ovom stalnom izložbenom postavu izloženo je preko tisuću eksponata svjetske i hrvatske računalne povijesti. Na prostoru od tri stotine kvadratnih metara, u centru Rijeke, to je ujedno najveći takav postav u ovom dijelu Europe.

Prostor se nalazi u ulici Ivana Grohovca 2, u blizini katedrale Sv. Vida u Rijeci.

Za vise info: http://www.peekpoke.hr/

Imat cemo vodica a broj osoba nije ogranicen. Cijela posjeta trajat ce do sat vremena.

Da vidimo tko ide:
1. Kigor
14.12.2017., 20:00:07 elči | Views: 45 | Comments: 1

Novi list 1966.
12.12.2017., 14:27:12 milić | Views: 41 | Comments: 0

Juha od vrganja

Kad nema sinka onda ja kuham svinjarije za prasce, kako bi on rekao. Jučer ričet, a danas juhu od gljiva. Ono jučer izija pa ne mogu prikazati, ali današnje jelo je ovjekovječeno.
Daklem, treba nam za 2 puna tanjura:

Osnovno:
- gljive 10 dag
- masnoće toliko da rastopljena prekrije dno posude
- kapula sjeckana 1 jušna žlica
- oveći krumpir
- brašno 1/2 jušne žlice
- 1/2 l vode

Na volju ti:
- sol
- papar
- začinsko bilje
- kiselo ili slatko vrhnje
- maslinovo ulje
- panceta

Ovako sam ja to napravio:
Na svinjskoj masti sam izdinstao kapulu do pola, dodao 3-4 dag izrezane pancete. Kada postane kao prozirna dodao sam brašno i miješao kuhačom. Kad se to zapjenilo zalio sam s pola vode i miješao da se ne stvore grudice. Ubrzo je zgusnulo te sam dodao preostalu vodu, promiješao i ubacio krumpir, oguljen i narezan na kockice cca 1 x 1 x 1 cm. Krumpur se kuha cca 5 minuta a na red dolaze gljive. Ja sam imao zamrznute vrganje koji su, kao priprema za zamrzavanje, bili narezani pomoću ribeža na debljinu od 2-3 mm, prodinstani na malo masnoće te potom blanširani, naglo ohlađeni i zamrznuti. (Da su bili svježi, narezane bih ubacio nakon pancete i dinstao dok nebi iz njih isparila voda.) E, to sam sad dodao i pustio da malo prokuha, opet približno 5 minuta, te začinio solju i paprom i dodao prstohvat timijana Taj timijan mi tak paše s gljivama.
Na kraju sam dodao žlicu kiselog vrhnja, par kapi maslinova ulja i izio s kruhom 2 pijata. Još je malo ostalo pa sve mislim dal da odmah to riješim ili da još malo patim pa popustim, da lonac ne pomisli da sam labilnjak.

08.12.2017., 09:01:13 sijori | Views: 165 | Comments: 6

Riječka radnička naselja: Knjiga o zanemarenom segmentu baštine

Autor: Nela Valerjev Ogurlić   
Objavljeno: 7. prosinac 2017. u 16:18   

Knjiga »Riječka radnička naselja« Daine Glavočić, Jasne Rotim Malvić i Srđana Škunce želi potaknuti svijest o zanemarenom, devastiranom i neprepoznatljivom segmentu baštine

RIJEKA Sto godina izgradnje radničkih naselja u Rijeci, od kraja 19. do 80-ih godina 20. stoljeća tema je knjige »Riječka radnička naselja«, Daine Glavočić, Jasne Rotim Malvić i Srđana Škunce.

Knjiga je objavljena u izdanju udruge »Pro torpedo« za zaštitu i promociju riječke industrijske baštine, kao prva knjiga koja ovom dijelu graditeljskog nasljeđa pristupa kao fenomenu vrijednom monografske obrade i prezentacije. Naime, riječka radnička naselja do sada su bila tek dijelom širih arhitektonskih i urbanističkih istraživanja, ali ne i predmetom zasebne i cjelovite znanstvene obrade. Ujedno riječ je i o prvoj knjizi udruge »Pro Torpedo« mimo dosad objavljenih zbornika radova s međunarodnih konferencija industrijske baštine.

Uz uvodne informacije o povijesti planiranja i izgradnje radničkih naselja, autori kroz tri cjeline prikazuju na koji su način velika riječka industrijska poduzeća organizirala smještaj radništva.

Daina Glavočić istražila je povijest radničkih naselja od kraja 19. stoljeća do Prvog svjetskog rata, Jasna Malvić Rotim razdoblje međuraća, a Srđan Škunca planiranje i izgradnju radničkih naselja nakon 1940.

Prvo radničko naselje u Rijeci podigao je 80-ih godina 19. stoljeća industrijalac Robert Whitehead za radnike Tvornice torpeda u Baračevoj ulici, a posljednje je 80-ih godina 20. st. gradila Luka u Škurinjskoj dragi za svoje radnike. U vrijeme fašističke Italije o izgradnji jeftinih stanova za radnike skromnijih primanja brinula je država putem Autonomnog zavoda za ekonomične i pučke kuće, čiji su rad podupirali Grad Rijeka i Gradska štedionica, dodjelom besplatnih terena i novčanim sredstvima.

Ova je knjiga tužan podsjetnik na vremena kad su bogati poslodavci brinuli o ljudima koji rade i osiguravaju njihov opstanak. Knjiga također želi potaknuti svijest o potpuno zanemarenom segmentu baštine, izloženom devastaciji koja je sačuvana radnička naselja nagrizla do neprepoznatljivosti.
07.12.2017., 13:38:16 Kont | Views: 155 | Comments: 9

Arheologija je znanost koja sustavno proučava i istražuje stare materijalne ostatke s ciljem rekonstrukcije cjelokupnog života čovječanstva.
Sam naziv potječe od starogrčkih riječi aρχαιος (star, drevan) i λογος (riječ, pripovijest). Riječ aρχαιολογία postojala je u starogrčkom jeziku, ali u svom prvobitnom značenju - pričanje starih priča.

Temu ću započet najnovijim vijestima o otkriću ostataka kasnoantičkih sarkofaga u Bakru.
Arheolog Ranko Starac, koji se trudi da nama, zaljubljenicima u arheologiju približi i pojasni povijest skrivenu pod zemljom, neki dan je na svojoj Fb stranici objavio da su prilikom iskopa za polaganje novih kablova u današnjem parkiću otkrivene četiri kamenice od kojih su tri u stvari ostaci kasnoantičkih (284.-641.) sarkofaga.
07.12.2017., 10:47:48 Kigor | Views: 64 | Comments: 1

Jučer ¸je bilo otvaranje izložbe Rikarda Rovana Savelli o njegovim umjetničkim djelima od papira. Stvarno jedinstveni radovi od tanjura do košara, torbi, itd
Izložba je smještena u galeriji Erste banke F. Supila 6, na vrhu Stuba Crvenog križa (uz Bonaviju) otvorena do 22. prosinca 2017. godine svaki radni dan od 8.30 - 16.30 sati.
Požurite i vidite što radi član naše udruge

Sve slike su na mojoj stranici
http://igor.kramarsic.com/index.php/reportaze/558-izlozba-rikarda-rovana-savellia

* Udruga 051

* Board Stats

• stats Ukupno Članova: 287
  • stats Ukupno Postova: 90.128
  • stats Ukupno Tema: 3.278
  • stats Ukupno Kategorija: 15
  • stats Ukupno Foruma: 75
  • stats Najviše online: 185

* Search

* Top Boards