Autor Tema: Groblje Kozala  (Posjeta: 35193 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline elvis

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Datum registracije: Vel 2012
Odg: Groblje Kozala
« Odgovori #255 : 14.10.2017., 19:27:42 »
Prvi dio mi je sasvim razuman  :palacgore

"U Ministarstvu poduzetništva i obrta ističu da niti jedan zakon ili pravilnik ne brane da članovi obitelji slobodno raspolažu urnom u kojoj su ostaci umrlog. Nije zabranjeno prosipanje pepela pokojnika u moru, rijeci, šumi, planini ili livadi, a Zakonom o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, rekli su, propisano je da se prijenos urne s pepelom umrle osobe obavlja bez sprovodnice koja se izdaje za prijevoz posmrtnih ostataka i pokop. Taj zakon ne sadrži odredbe kojima se uređuje prosipanje pepela na kopnu, moru ili rijekama, niti prekršajne odredbe. Niti Pravilnik o uvjetima i načinu obavljanja prijenosa, pogreba i iskopavanja umrlih osoba, dodaju, također ne regulira ovu problematiku, niti predviđa kazne."

Ali zašto pobogu onda treba tražiti dozvolu ili suglasnost od Ministarstva?!?!?  :facepalm

"Može se zatražiti pisanim putem u Ministarstvu zaštite okoliša i prirode da se pepeo prospe na nekoj drugoj lokaciji po želji pokojnika ili obitelji te se takva dozvola ili suglasnost izdaje – pojašnjavaju u Ministarstvu. "

Offline milić

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Datum registracije: Tra 2012
« Odgovori #256 : 14.10.2017., 20:27:16 »
Mislim da bi trebalo konkretno pitati odnosno zatražiti dozvolu npr.:

"Želim da moja familija moj pepeo, koji će ostati nakon kremiranja u zagrebačkom krematoriju, rastrese:
1. Po Trsatu
2. Po Studeni
u omjeru pola -pola.

Kako to izvesti a da sve bude po zakonu odnosno da nitko ne može sprečavati. Koga je potrebno o tome unaprijed obavijestiti (Gradsku neku službu, općinu, MUP, ...) ."

Tako nekako koncipirati pitanja i poslati upit Ministarstvu zaštite okoliša ili možda, kao prvi korak, pitati KD Kozalu? :pop
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovori #257 : 14.10.2017., 23:24:20 »
Najbolje uzet urnu, prosuti pepeo gdje želiš i ako itko što pita reći da si u tom trenu imao sinkopu.  :facepalm

.... problem je što ti ne daju urnu ... sa sinkoppom ili bez ...

Online ilirija

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovori #258 : 15.10.2017., 00:59:12 »
Ima 7 godina da je moj stari, pokoj mu duši umro. Po želji moje mame; kremiran je. Ok. Sve lijepo i dobro. Samo sam se onda zapitao, zašto to nije napravljeno u RI; odgovoreno mi je da nema interesa. Ne samo kod nas nego u cijeloj RH. A za koji smo klinac radili sve ono na Drenovi ?Kad čuješ da te moraju voziti u ZG, pa onda ako je vikend plaćaš i hladnjaču. Pa još ponešto. JBT se

Offline elvis

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovori #259 : 15.10.2017., 23:16:55 »
odgovoreno mi je da nema interesa. Ne samo kod nas nego u cijeloj RH. A za koji smo klinac radili sve ono na Drenovi ?Kad čuješ da te moraju voziti u ZG,

Ako sam dobro čuo, navodno ni krematorij u Zagrebu nema potrebe da radi non stop, tako da raditi još jedan u Rijeci koji bi imao još manje posla, zbilja nema smisla. A na Drenovi smo "sve ono" radili (i) baš zbog toga što krematoriji u Hrvatskoj nemaju posla, pa nam za ukop treba puno više mjesta.

Petlja, vidi petlja.

Offline elvis

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovori #260 : 02.11.2017., 12:52:38 »
" temeljem Zakona o pogrebničkoj djelatnosti koji je stupio na snagu 2015. godine i koji je dosta liberalizirao pogrebničku djelatnost. Zakon o pogrebničkoj djelatnosti omogućuje prosipanje pepela pokojnika u prirodi. Ali, tim zakonom nije propisana procedura obavljanja ove usluge, poslovi i način na koji se obavlja, kao niti obaveza evidentiranja umrlih osoba, mjesta i načina sahranjivanja od strane trećih lica."

Izgleda da je i zakonski moguće, samo se "monoplisti" time opiru jer naravno da gube prihod, posipanje pepela po "polju sjećanja" naplaćuju skoro 100€ :
"KD Kozala, poštujući pijetet prema pokojnicima, obavlja sahrane isključivo na grobljima, a uslugu prosipanja pepela po novome obavlja na Polju sjećanja na Centralnom groblju Drenova. "

http://novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Ljudi-u-crnini-na-plazi-U-Rijeci-odrzan-neobican-pogreb-provjerili-smo-je-li-zakonit

Offline Kigor

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovori #261 : 02.11.2017., 22:21:22 »
Tocno

Je li ovo grob Borisa Kramaršića (Kramarsich), menađera Mate Parlova?

Sent from my iPhone using Tapatalk