Autor Tema: Riječka groblja i groblja regije  (Posjeta: 11802 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Online ilirija

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Datum registracije: Vel 2012
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #75 : 04.01.2016., 14:12:07 »
Groblje Drenova centralni križ

Offline elvis

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovori #76 : 02.05.2017., 00:22:07 »
Mislim da ovo još nije bio - na centralnom gradskom groblju Drenova, spomenik, a nekako mi se ne čini i grobno mjesto  :hmm   za one koji oporučno ostave svoje tijelo za znanost  :palacgore

Offline zokxy

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
« Odgovori #77 : 02.05.2017., 06:32:19 »
Zaista hvale vrijedno! Inače u Rijeci je još od 1991. broj umrlih premašio broj rođenih, te se shodno tome broj stanovnika smanjuje, uz ponešto dolazaka stanovnika iz drugih mjesta. A zanimljivo je vidjeti da broj ljudi koji poklone svoje tijelo za ove svrhe je od 2 do 5 godišnje. Malo ili puno?   :help2
www.croinfo.net
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!

Offline elvis

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovori #78 : 02.05.2017., 09:01:34 »
Ne znam kako vi ali ja nisam ni znao da je to moguće, tako da ću reći da je to ipak puno.

Offline milić

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Datum registracije: Tra 2012
« Odgovori #79 : 02.05.2017., 09:19:45 »
Jedan moj susjed je 2011. poklonio svoje mrtvo tijelo MFRi.
Dugo ga nisam vidio i kad sam pitao ženu mu što je s njim kaže ona:
- Umro je!
- Nisam znao, saučešće! A gdje je pokopan?
- A Vi ne znate!? Moj muž je svoje tijelo nakon smrti ostavvio Medicinskom fakultetu.
Znao sam za tu mogućnost, ali obično smo (kad bi razgovarali o toj temi) smatrali da je to odlika pijančina, beskućnika i ostalih sličnih likova. Ali ovaj čovjek to nije bio. To me malo kosnulo i opet sam promišljao o tome. I, da! To je ipak velika stvar, dati budućim doktorima da se uče na tebi.  :bravo
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovori #80 : 02.05.2017., 10:00:09 »
smatrali da je to odlika pijančina, beskućnika i ostalih sličnih likova. Ali ovaj čovjek to nije bio.

S obzirom kakvi se "mauzoleji" podižu preminulima, barem na groblju Viškovo, više mi se čini da ljudi to ne naprave radi toga "što će ljudi reći" i običaja.

To je druga stvar koja me je iznenadila na novom groblju Drenova - gomila "siromašnih" grobova. Ja posjećujem tri groblja, Kastav, Viškovo i staro na Drenovi ... i ponekad groblje Kozala. Čak ni na starom groblju Drenova nisam vidio toliko "siromašnih" grobnih mjesta. Siromašnih u smislu da nisu obučena u mramor a groblje je novo pa ne možemo reći da su to neka stara, napuštena.

Da ne bi bilo zabune, meni su zakon groblja koja se vide u američkim filmovima, travnjak i jedan nadgrobna ploča i to je to, ne mramorni "krevet" od kraja do kraja parcele. Samo sam se naviknuo na grobljima Viškovo i Kastav da se to tako ne radi, jer što će susjedi reći, da nam nije bilo stalo do pokojnika!

Offline milić

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovori #81 : 02.05.2017., 14:08:17 »
Ima jedna zanimljiva stvar. Kastavšćina je puna klesara. I oni diktiraju izgled spomenika. I svi su isti, obučeni od gore do dolje u mermer, što bi rekli istočni susjedi koji to i nije već - granit. I to je najskuplji način - jasno.
U Ljubljani - Žale sam naslijedio grob koji je bio ovako koncipiran:
U razini s zemljom postavljen je odljevak od armiranog betona, a nadgrobna ploča je skromna od tankog mramora. Taj betonski odljev je kasnije dopunjen zemljom i posađeno je cvijeće. Kasnije, kad se nije moglo održavati cvijeće, nasuto je lomljenim kamenom.
Ima i onih po američki, što se i meni sviđa, potom samo križeva od kovanog željeza itd. Ima i onih "mauzoleja", ma svega ima i nije monotono ko na kastavskim grobljima.
Žao mi je da nemam slike tog ljubljanskog groba.
-----------------------

Kad smo već na Žalama, već odavno (6-7 godina) imaju sređene stranice pa ako tražiš gdje je neki grob upišeš ime i točno te odvede na skici na to mjesto. A ovdje možeš znati sve i broj, a da ga ne možeš naći.

Offline milić

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovori #82 : 02.05.2017., 14:19:52 »
Ja hvalio Žale, sad sam nakon dužeg vremena pokušao potražiti neke grobove i ne otvara ništa. Fuj Žale! :facepalm

Offline elvis

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovori #83 : 02.05.2017., 14:40:04 »
Ima jedna zanimljiva stvar. Kastavšćina je puna klesara. I oni diktiraju izgled spomenika.

Što je starije, kokoš ili jaje? Rekao bi da se toliko klesara "nakotilo" jer ljudi kupuju "ko ludi" kubike mramora/granita za nadgrobne spomenike a ne obrnuto. Jedna meni poznata osoba je kod traženja nadgrobnog spomenika počinjala s pitanjem - koliko je najdeblji mramor s kojim možete napraviti spomenik i bogme je najdeblji i kupila.

Offline elvis

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovori #84 : 08.05.2017., 21:42:14 »
Ma je li na (Novom) Gradskom groblju Drenova postoji dio za siromašne i dio za bogatije?  :help2

Uočite kako sa desne strane centralne "aleje" se nalaze samo mramorno/granitni grobovi, dok ih sa lijeve strane, osim na par polja u daljini i bliže ulazu - uopće nema.

Kao da postoji neki dogovor gdje idu skuplji a gdje jeftiniji grobovi. Je li to službeno ili?  :help2 :pojmanemam  :help1

Offline milić

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovori #85 : 29.05.2017., 09:03:45 »
U današnjem Novom listu članak koji će se svidjeti onima koji se spremaju umrijeti. Nekad, doduše izrečeno iz usta pogrebnika, ovo nije bilo zakonski moguće .

Offline zokxy

• Global Moderator
  • Hero Member
    • O svemu i svačemu
« Odgovori #86 : 29.05.2017., 10:10:21 »
A ima danas u 18:00 h i vođeni obilazak 15-ak grobnica na Kozali by Daina. Možda?
« Zadnja izmjena: 29.05.2017., 15:38:04 zokxy »
www.croinfo.net
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!

Offline sijori

• Udruga
  • Full Member
  • *
  • Datum registracije: Svi 2014
« Odgovori #87 : 29.05.2017., 11:58:23 »
Možda

Offline zokxy

• Global Moderator
  • Hero Member
    • O svemu i svačemu
« Odgovori #88 : 29.05.2017., 18:02:59 »
Moje možda je preraslo u da. Obilazak samo što nije krenuo.  :wavey
www.croinfo.net

Offline milić

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovori #89 : 29.05.2017., 20:03:12 »
Žao mi je da i ja neću sudjelovati, ali tako sam nekako ispražnjen. Niš mi se ne da, niš mi se ne da... :bath